SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 893 Posts

·
Registered
Joined
·
1,299 Posts
Raine said:
hm można się przyczepić do koloru elewacji, tak wygląda w oryginale?
Całekiem możliwe, bo przecież Pałac w Wilanowie też malują na jaskrawo, bo odkryto, że tak wyglądał w oryginale. Widocznie w baroku tak lubili. A jeśli tak to się nie dziwię, że już wtedy wielu się ten styl nie podobał.
 

·
Banned
Joined
·
6,012 Posts
Henryków jest jak się jedzie trasą z Wrocławia do Kłodzka mniej wiecej w okolicach Ziębic i Ząbkowic Śląskich. To w Henrykowie zanotowano na pismie pierwszy text w języku polskim w XIII wieku.
 

·
Registered
Joined
·
6,213 Posts
Wygląda pięknie i wcale mnie te jaskrawe kolorki nie przeszkadzają :) Cieszy mnie to , że coraz więcej zabytkowych obiektów w Polsce jest pięknie odnowionych i stają się atrakcją turystyczna cieszącą oczy :)
 

·
kierowca bombowca
Joined
·
1,229 Posts
Skoro pomysł się spodobał otwieram nowy wątek, w którym opisywane będą wszystkie remonty wszystkich zabytków na Dolnym Śląsku (poza Wrocławiem ;))

To żeby coś napisać, na początku zamek w Ratnie Dolnym, którego niestety nie remontują, ale by się przydało ;) (W lutym 1998 roku obiekt strawił pożar i została po nim fasada. Obecny właściciel mieszka za granicą.)


fot. M.E.Wojciechowscy
 

·
Registered
Joined
·
15,957 Posts
Milion złotych na dolnośląskie zabytki

24 maja 2006 - 14:15

Dodatkowy milion złotych na ochronę dolnośląskich zabytków przekaże Urząd Marszałkowski. Dzięki nim 40 najstarszych i najcenniejszych obiektów, głównie sakralnych, zostanie odnowionych. Najwiecęj, bo 95 tysięcy złotych, otrzyma Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze na renowacje zabytkowych organów. 62 tysiące wrocławski kościół św. Macieja. Po 40 tysiecy złotych natomiast Parafia Rzymskokatolicka w Zgorzelcu i Legnicy. Wcześniej podobne dotacje otrzymały 44 dolnośląskie zabytki. Łącznie na ich ochronę i renowację Dolnośląski Urząd Marszałkowski przeznaczył w tym roku 2 miliony złotych. Czyli o milion 350 tysięcy więcej niż w roku ubiegłym.

Monika Dubec

Polskie Radio Wrocław
 

·
Registered
Joined
·
15,957 Posts
Ratujmy wieżę

24 maja upływa rocznica 100-lecia otwarcia wieży widokowej na Wielkiej Sowie. Remont wieży dobiega końca. Po całym wieku odzyska ona dawną świetność.Inicjatorem remontu było Stowarzyszenie Wielka Sowa, jednak jego ciężar spadł na barki gminy Pieszyce. Finansowo wsparło ją na szczęście wiele osób, stowarzyszeń itp. Stowarzyszenie słusznie zauważyło, że tak ważny obiekt w Górach Sowich musi ulec restauracji. Członkowie SWS postawili sobie za cel przywrócenie zainteresowania krajoznawczymi, turystycznymi i gospodarczymi walorami naszych gór. Najważniejsze jednak stało się zwrócenie uwagi na to, że turystyczne zagospodarowanie sowiogórskiego obszaru to dobry środek na złagodzenie bezrobocia.

W latach 1998-2006 stowarzyszenie zabiegało o wzbudzenie jak najszerszego zainteresowania Wielką Sową. Prowadziło akcje informacyjne w gminach ościennych i wśród władz gmin, a nawet województwa. Przy okazji różnych imprez rozdawane były np. koszulki z napisem "Ratujmy wieżę", potem widywane nawet nad morzem. Stowarzyszenie opracowało pierwszy projekt techniczny remontu oraz gromadziło środki na ten cel. Wreszcie decyzję o remoncie podjęła gmina Pieszyce, na której terenie wznosi się wieża. Stowarzyszenie przekazało jej istniejącą dokumentację i nieco ponad 20.000 złotych.

W powiecie dzierżoniowskim w ostatnich latach powstało wiele hoteli i miejsc, gdzie mogą zatrzymać się turyści. Aby jednak chętnie tu przyjeżdżali, konieczne jest zapewnienie im jak największej ilości atrakcji turystycznych. Do jednej z nich na pewno będzie należała wieża widokowa na Wielkiej Sowie.

Anna Kulik

"Tygodnik Dzierżoniowski"


Wieża po remoncie, który udało się zakończyć na rocznicę stulecia wybudowania jej na szczycie Wielkiej Sowy

Stowarzyszenie Wielka Sowa zaprasza 28 maja na zlot na szczycie Wielkiej Sowy. Początek zabawy o godz. 13.00. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji, konkursów i nagród.


Szczyt Wielkiej Sowy wznosi się 1.015 metrów nad poziomem morza i jest wspaniałym punktem widokowym z racji położenia w środkowej części Sudetów. Niestety, od początku owe wspaniałe widoki ograniczone były przez gęsty las, a pierwsi nieliczni turyści rozległe panoramy podziwiali ze skałki o nazwie Strzyżna.W XIX stuleciu Wielką Sową zaczęły się interesować nowo powstałe w tym czasie towarzystwa turystyczne po obu stronach masywu sowiogórskiego. Jeden z działaczy dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego dr Winkler zainicjował budowę na wierzchołku góry pierwszej drewnianej wieży widokowej. Przygotowania do prac podjęto w połowie lat 80. XIX w., a zadanie to wsparł fabrykant, przewodniczący Towarzystwa Sowiogórskiego Wiesen z Walimia. Uroczyste oddanie wieży do użytku odbyło się w lipcu 1886 roku. Całkowity koszt budowy wyniósł ponad 4.000 marek. Konstrukcja ta znajdowała się około 30 metrów na południe od miejsca, gdzie obecnie stoi żelbetonowa wieża. Pod wieżą znajdował się niewielki, drewniany schron (później metalowy barak), w którym urządzono bufet. Drewniana konstrukcja przetrwała jednak tylko do 1904 roku. Wtedy właśnie wydarzył się nieszczęśliwy wypadek - spadło z niej dwoje ludzi. Na szczęście przeżyli upadek. Jednak po tym zdarzeniu zarządzono rozebranie konstrukcji.

Jeszcze w tym samym roku powstał plan wzniesienia nowej, drewnianej wieży. Ostatecznie stało się inaczej. Oto prezes dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego Richard Tamm przeforsował ideę budowy trwałej, kamienno-żelbetonowej wieży. Prace przy jej wznoszeniu rozpoczęły się w lipcu 1905 roku. Pierwszego dnia tego miesiąca wmurowano kamień węgielny. Uroczyste otwarcie, które odbyło się 24 maja 1906 roku, zgromadziło tłumy ludzi, którzy przywędrowali na Wielką Sowę z różnych miejscowości. Wśród zaproszonych gości było wielu przedstawicieli władz i towarzystw turystycznych z Dzierżoniowa, Pieszyc, Świdnicy, Kłodzka i Wałbrzycha. Nowo powstałemu obiektowi nadano imię pierwszego kanclerza zjednoczonych po 1871 roku Niemiec - Ottona von Bismarcka.

pierwszym roku funkcjonowania wieżę odwiedziła rekordowa liczba gości. Sprzedano wtedy ponad 21 tysięcy kart wstępu. Na tarasie widokowym podziwiano panoramy od Śnieżnika po Śnieżkę oraz od Wzgórz Trzebnickich po Broumovskie Vyrchowiny. Wstawiono tam również mosiężne tablice z informacjami na temat oglądanych panoram. W samej wieży znajdowało się popiersie patrona, a w1910 roku w górnej hali wmurowano tablicę poświęconą zmarłemu w górach na atak serca inicjatorowi jej budowy dr. Richardowi Tammowi. Po II wojnie światowej wieży nadano imię Władysława Sikorskiego, a na jej szczycie pojawiła się kilkumetrowa drewniana konstrukcja służąca prawdopodobnie celom pomiarowo-geodezyjnym. W latach sześćdziesiątych opiekę nad wieżą przejęło Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych "Śnieżnik". Prowadzony był tam bufet, funkcjonowało także kilka miejsc noclegowych. W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych obiekt przejął Powiatowy Ośrodek Sportu, Turystyki i Wypoczynku w Nowej Rudzie. W następnej dekadzie (wrzesień 1981 roku) wieży nadano imię polskiego turysty i krajoznawcy Mieczysławowa Orłowicza, a administrował nią dzierżoniowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Niestety, nierestaurowana wieża ulegała stopniowemu niszczeniu, choć na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku pojawiły się jakieś rusztowania zwiastujące remont. Do poważniejszych prac jednak nie doszło. W 1999 roku funkcjonujące w powiecie dzierżoniowskim Stowarzyszenie Wielka Sowa wykonało ekspertyzę dotyczącą stanu konstrukcji. Okazało się, że wieża będąca jednym z symboli terenu jest stabilna, jednak gruntownego odnowienia wymaga jej elewacja. Prac remontowych podjęło się miasto Pieszyce przy znacznym udziale finansowym stowarzyszeń, osób prywatnych oraz środków z UE.

Tomasz Śnieżek

"Tygodnik Dzierżoniowski"
 
1 - 20 of 893 Posts
Top