SkyscraperCity banner

1 - 20 of 59 Posts

·
hræddur köttur
3,802 Posts
Discussion Starter #1
Dobry wieczór.
Zdaje się, że nie było. A przynajmniej w ostatnim czasie.
Na wiki tu. Na oglądanie staroci nie ma się co nastawiać, naloty dywanowe obróciły większość miasta w perzynę.
Robione na początku kwietnia.

01. Fauna w okolicach lotniska.

02. W Polsce w tym czasie drzewa jeszcze były szare i bezlistne a tam:

03. To jeszcze nie Dortmund lecz sąsiednie Holzwickede

04.

05. Pół godziny pociągiem

06. I okolice dworca w Dortmundzie

07.

08.

09.

10.

Przyjemnego oglądania. Może nie zanudzę.

·
hurrapesymista
469 Posts
Niestety, nawet najbiedniejsze, poprzemysłowe rejony Niemiec to w porównaniu z Polską kwitnące ogrody...

·
hræddur köttur
3,802 Posts
Discussion Starter #4
11.

12.

13.

14.

15.

16.

17. Sporo jakiegoś pomo w centrum

18.

19.

20.

·
Registered
30 Posts
Miasto z pewnością ciekawe. Zapewne wielu osobą (tak jak mnie) kojarzące się tylko i wyłącznie z meczami Borussi Dortmund, z przyjemnością dowiemy się czegoś więcej. A może sam za jakiś czas wybiorę się na wycieczkę bo ceny przelotów naprawdę atrakcyjne. Czekam na więcej zdjęć. hermit byłeś tam na meczu? ;)

·
hræddur köttur
3,802 Posts
Discussion Starter #6
^^
Właściwie to nie wiem po co tam byłem. ;) Pierwotnie plan miał być taki, że znajomy miał klienta, który potrzebował tłumacza na Musikmesse do Frankfurtu. Zostało wymyślone, że prościej będzie polecieć do Dortmundu i tam wynająć samochód. Zostało mi zaproponowane czy nie miałbym ochoty się przejechać, zgodziłem się. Na kilka dzień przed wyjazdem okazało się, że klient w sumie nie wie, etc. a ponieważ bilety kupione etc. to stwierdziliśmy, że polecimy do tego Dortmundu bez niego, tak po prostu. I był cały dzień chodzenia bez żadnego celu i planu, doskonały sposób na spędzenie dnia w nieznanym mieście.

·
Neen, man!
3,893 Posts
Dortmund z mojego punktu widzenia jest miastem nijakim, tkanka historyczna jak w większości sporych niemieckich miast praktycznie zerowa, jednak to co się uchowało lub zostało odbudowane daje obraz piękna miasta przed alianckimi nalotami. Choć nawet przed wojną monumentalna architektura głównie przełomu XIX i XX wieku sąsiadowała z sypiącymi się chałupkami, Dortmund w porównaniu do Kolonii czy Düsseldorfu był miastem na dorobku, bez większego prestiżu.

·
hræddur köttur
3,802 Posts
Discussion Starter #8
^^
Masz rację. Z jednej strony ma się tam poczucie, że "kurcze, popatrz, a podobno przegrali wojnę", z drugiej - po powrocie - świadomość niesamowitego potencjału polskich miast. Gdyby w którekolwiek z górnośląskich miast wsadzić tyle kasy, ile tam poszło w odbudowę/rozwój, to efekt byłby nieporównywalny.

·
Las Vegas Lover
4,643 Posts
Ja nie wiem czego się spodziewać. O Dortmundzie niewiele slyszalem. Rzeczywiście, kiedy przeczytałem nazwę tego miasta, w myśli od razu pojawił mi się herb Borusii Dortmund.
Więc... czekam, czekam i jeszcze raz czekam na nowe zdjęcia.

·
hræddur köttur
3,802 Posts
Discussion Starter #11
@AMS
Pan mnie zawstydza! ;)

21. Główny deptak. Chciałbym go zobaczyć w stanie sprzed alianckich nalotów

22. Postraszę jeszcze trochę tym Commerzbankiem. Gwiezdne wojny normalnie ;)

23. Główne wejście. Budynek w remoncie, na zewnątrz budki robotników, ogrodzenia, rusztowania, dlatego tylko takie.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

·
Banned
608 Posts
Hermit , ogólnie dobry kierunek wybrałeś , będzie co porównywać (GOP_Ruhr)
szkoda tylko że sam Dortmund, tutaj minus ;)
Co do znajomości miasta , dla nas te tereny (Ruhr , Westfalia)
były od zawsze bliźniacze ze Śląskiem, naszą Kulturą , Historią Tradycją i nie
skłamię gdy powiem że bardziej znane i bliższe/a jest mi NRW niż Podlasie
Lubelskie z Mazowszem do kupy.

A co do Borussii to trochę mnie śmieszy to co dzieje się aktualnie w Polskich mediach na jej temat , wielkie ruszenie jakoby był to już Polski klub :lol:
Tradycja kibicowania BVB na Śląsku była już obecna w latach 80/90 i ciągnie się
po dziś dzień , czego nie można powiedzieć o Polsce która ją pokochała wraz z przyjściem tam
R.Lewandowskiego , ot co taka ciekawostka i nie żadna legenda
jakich w Polsce akurat wiele:lol:

·
hræddur köttur
3,802 Posts
Discussion Starter #13
Idziemy dalej.

31. Jeden z nielicznych starych elementów, jakie wyłapałem i uznałem za warte uwiecznienia

32.

33.

34.

35.

36.

37.

38. Żadna rewelacja ale jakoś tak ogólnie dobry klimat tworzy

39.

40.

·
Registered
1,381 Posts
Ja nie chcę się Dortmundu czepiać, bo nie byłem, a nasze polskie miasta też tyłka nie urywają, ale jak dla mnie to wygląda to fatalnie.

·
Registered
1,381 Posts
^^ Oj to grzywa konia. :D

·
hræddur köttur
3,802 Posts
Discussion Starter #19
Będą, co mają nie być

41.

42.

43. Róż razy trzy. Nie mogłem się zdecydować na jedno. W ogóle będzie dużo roślin - przypominam, że w tym czasie w Polsce było jeszcze szaro i bezlistnie.

44.

45.

46.

47.

48. Friedensplatz. Stary ratusz (jeszcze będzie)

49. i w tył obrót

50.

·
Registered
1,381 Posts
Miasto wydaje mi się strasznie niespójne. Obok zabytkowego kościoła stoi jakaś szalona postmoderna, plomby w deptaku gorsze niż w wielu polskich miastach tej wielkości.

1 - 20 of 59 Posts