SkyscraperCity banner
1 - 20 of 83 Posts

·
Poor Leno
7,333 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Drezno skreślone z listy dziedzictwa UNESCO

bart
2009-06-27, ostatnia aktualizacja 2009-06-26 17:14

Po raz pierwszy w historii UNESCO wykreśliło obiekt z listy światowego dziedzictwa - to kara za budowę mostu na Łabie, który niszczy barokową panoramę stolicy Saksonii. Most ma odciążyć miasto od samochodów i zmniejszyć hałas. Za jego budową 13 lat temu w referendum opowiedzieli się mieszkańcy i dlatego władze nie mogły wycofać się z projektu. UNESCO nie przekonała do zmiany decyzji ani mediacja niemieckiego MSZ, ani nowe projekty mostu opartego na niskich filarach, tak by jak najmniej zasłaniać piękny widok.

Źródło: Gazeta Wyborcza
http://wyborcza.pl/1,75248,6762057,Drezno_skreslone_z_listy_dziedzictwa_UNESCO.html

Ktoś wie o co chodzi? Jeśli tak to prosiłbym o zdjęcia. Jestem bardzo ciekawy - nigdy nie byłem w Dreźnie.

·
Registered
1,113 Posts
Władze Drezna uznały po prostu że koniecznie potrzebują nowego mostu rozcinającego na pół niezywkle malowniczą i cenną kulturowo dolinę łaby parę kilometrów od samego centrum miasta. Trzeba powiedzieć w tym miejscu, że Drezno (obok wiednia i pragi) zalicza się do najpiękniej położonych miast europejskich , łaba płynie przez miasto szerokimi zakolami, w rejonie słynnego mostu Blaues Wunder na niewielkich wzgórzach zachowały się wspaniałe dzielnice willowe pełne architektonicznych perełek (Drezno słyneło kiedyś z bardzo bogatej i oryginalnej willowej architektury XIX wiecznej a na obrzeżach miasta sporo się tego zachowało ) Z tych wzniesień roztacza się też najwspanialsza, historyczna panoramam miasta , która przez budowe mostu będzie znacznie oszpecona ... z tego chyba powodu Drezno rzeczywiście zostało skreślone z listy światowego dziedzictwa unesco czego nikt w niemczech nie jest w stanie pojąć....

Jeżeli ktoś nie zna Drezna wklejam parę fotek....
W okolicach mostu Blaues Wunder zachowały się wspaniałe przykłady przedwojennej architektury Drezna

widok na stare miasto

Dzielnica willowa Blasewitz

W głębi most Blaues Wunder

Budowa samego mostu

·
Redsigert User
11,954 Posts
Idiotyczna decyzja UNESCO naprawdę nie rozumiem w jaki sposób zwykły most może zepsuć całą panoramę:dunno: To spore miasto nie jakiś skansen a w pobliżu niema nawet żadnych budynków swoją drogą tereny nad rzeką równie puste jak w Warszawie...

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
2,674 Posts

·
Banned
2,697 Posts
Teraz czekam na Krakow. UNESCO powinno dac jasno do zrozumienia ze reklamy musza byc male i estetyczne a rynek Krakowski to nie targi Poznanskie...

·
2,624 Posts
Z tym, że w przypadku Drezna wpisany był dokładnie "Krajobraz kulturowy doliny Łaby w okolicach Drezna".
Skoro Drezno było wpisane tylko za krajobraz, a most psuje ten krajobraz i jest intruzem to uważam ,że słuszna decyzja.
No cóż UNESCO okazało się nieubłaganym katem, może przynajmniej inne miasta wezmą sobie to za lekcje i zastanowią się czy im coś podobnego nie grozi ;)

·
Registered
Miguelón
665 Posts
Kolega (markus) ze swoimi komentarzami na temat Krakowa niech lepiej będzie ostrożny. Radzę nie nadszarpywać swojej i tak marnej już reputacji wśród użytkowników tego forum. Przestał kolega udzielać wspaniałych rad Warszawie i zabrał się za Kraków... Aż strach się bać jak marnie zorganizowane kolejne polskie miasto znajdzie się na pańskim celowniku...

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,483 Posts

·
jestem Ott'em tego czatu
Motel Polska
2,674 Posts
A swoją drogą polecam poczytać o sprawie, linki podałem (jedyny problem, że po niemiecku) - były rozwiązania alternatywne, choćby budowa tunelu pod Łabą czy budowa mostu w innym miejscu, który też polepszyłby komunikację. Zwłaszcza, że planowany koszt mostu to 157 milionów euro, a koszt tunelu był wyliczony na 177 milionów.

·
Registered
148 Posts
I mam nadzieję że wyjdzie to miastu na dobre.

Nie rozumiem lizania tyłka w wykonaniu miast wobec UNESCO. UNESCO to zwykły terror tak jak Bernie Ecclestone w Formule 1. Zarówno UNESCO jak i Bernie mają jakieś kosmiczne wymagania i chca żeby wszyscy w ich otoczeniu tańczyli jak im się zagra. I tu i tu mamy smieszne wymagania wobec podmiotów, często nierealne.

To jak niby ma sie Drezno rozwijac bez mostu?? Ja rozumiem dbanie o zabytki ale tez bez przesady. Nie moze być tak ze w imie ochrony zabytków miasto zaniecha rozwoju, bo nie bedzie mozna nic zbudować w centrum, wyremontować, żadnej lini trawajowej, wejscia do emtra bo zaraz sie UNESCO obrazi i pogrozi paluszkiem. UNESCO musi znac swoje miejsce w szeregu. Bo inaczej zwyczajnie zabije to o co niby się troszczy. Miasto bez rozwoju to miasto bez pieniędzy. A miasto z nadmierną ingerencją UNESCO to skansen.

Odrębną kwestią jest wpisywanie/ochrona panoramy. Jak dla mnie paranoja bo powoduje ze nic nigdzie nie można zbudować bo zawsze coś zasłoni. Chyba ze bedziemy budowac parterowe baraki, albo na tereny rozwojowe przeznaczymy tereny oddalone o 20-30km od centrów miast. Panorama to kumulacja składajacych sie na nią budynków/obiektów naturalnych, a nie coś co ma być utrzymane w stanie nienarusoznym. Jak już wspmniałem utrzymanie panoramy w stanie nienauszonym to zatrzymanie sie w rozwoju.

·
Administrator
37,213 Posts
UNESCO to zwykły terror tak jak Bernie Ecclestone w Formule 1.
kto im kazał się zapisywać na listę?

To jak niby ma sie Drezno rozwijac bez mostu?? Ja rozumiem dbanie o zabytki ale tez bez przesady. Nie moze być tak ze w imie
Warski Ci już napisał. Poczytaj, wtedy wróć do tego wątku. I bez tego tonu, bo jest żałosny.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,483 Posts
Tu jest uzasadnienie po angielsku:
http://whc.unesco.org/en/news/522

The World Heritage Committee decided to remove Germany's Dresden Elbe Valley from UNESCO's World Heritage List due to the building of a four-lane bridge in the heart of the cultural landscape which meant that the property failed to keep its "outstanding universal value as inscribed."

Dresden was inscribed as a cultural landscape in 2004. The Committee said that Germany could present a new nomination relating to Dresden in the future. In doing so, the Committee recognized that parts of the site might be considered to be of outstanding universal value, but that it would have to be presented under different criteria and boundaries.
Jak widac liczy się nie tyle sam wpis - ale kryteria dzięki którym go dokonano. TO powinno też dać do myślenia niektórym polskim miastom, które chciałyby wpisywać duże obszary na listę.

1 - 20 of 83 Posts