Skyscraper City Forum banner
1 - 11 of 11 Posts

·
Banned
246 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Na wschodzie Polski są budowane ponoć autostrady rowerowe. Nie wiem, czemu nie ma ich na zachodzie, ale zobaczę, co można zrobić z tym. Za chwilę zamieszczę pierwsze efekty prac.

Jak powinny wyglądać nie tylko drogi, ale i oznakowanie dróg rowerowych?

·
BYDGO-SZCZ-ECIN
2,422 Posts
Autostrady rowerowe - to może być ciekawe!!!
Bezkolizyjne skrzyżowania, estakady? Brak ograniczenia prędkości:nuts:?
Czekam na zdjęcia!

·
ukryta opcja hipsterska
1,979 Posts

·
Registered
658 Posts
Ja chyba jechałem "ekspresową drogą rowerową". Nie było estakad i bezkolizyjnych zjazdów, ale przynajmniej było szeroko i ogrodzone płotem. Prowadziła przez środek osiedla na przedmieściach Thun w Szwajcarii.

·
Registered
2,117 Posts
Moim zdaniem takie autostrady to bardzo dobry pomysł.
Ja bym to ochrzcił "rowerostradą". Tak samo jak drogi dla samochodów "rowerostrada" powinna być czymś klasę wyżej. O określonych parametrach. Powinny one dotyczyć np. łuków, rodzaju nawierzchni, wygrodzenia. Każda relacja powinna być bezkolizyjna. Obecnie istnieje u nas taki problem, że jedzie kilku rowerzystów, jeden po lewej stronie drogi, inny po prawej, nie wiadomo jak się zachować, a gdyby relacje były bezkolizyjne było by elegancko. Pasy jezdni rowerowej powinny mieć też określoną szerokość.

Natomiast budowa estakad ? Wątpie czy to dobre rozwiązanie. Myślę, że wystarczy ustalić zasady poruszania się po drogach dla rowerów. Na takiej rowerostradzie na skrzyżowaniach powinno być oznakowanie pionowe/ poziome żeby było wiadomo kto ma pierwszeństwo. Estakady chyba zbyt kosztowne jak na nasze warunki ( na zachodzie też raczej rzadko się coś takiego buduje )

Nie wiadomo tylko co przy skrzyżowaniu z przejściami dla pieszych itp. Czy dla pieszych opłaca się budować kosztowne kładki dla pieszych, czy może lepiej byłoby przyjąć, że na każdym skrzyżowaniu z ciągiem pieszym powinna być sygnalizacja dla pieszych, żeby rowerzysta był ostrzegany przed wtargnięciem pieszego na drogę wcześniej i mógł swobodnie wyhamować.

Mógłbym nawet przygotować jakąś prostą wizualizacje takiej drogi.

Zastanawiam się tylko czy któreś polskie miasto da się przekonać do budowy takiej drogi ( która kosztowałaby na pewno więcej ) i na ile to będzie opłacalne przy obecnym ruchu rowerowym ( być może to tylko pieśń przyszłości ). W moim rodzimym Szczecinie pewnie nikogo się do tego nie przekona...

·
Wodzisław Śl. i okolice
177 Posts
Wersja alfa 0.13.154 (bez przedziałki, numerów i niektórych zjazdów):

QUOTE]

Ja bym jeszcze prosił o dołożenie jakiejś rowerostrady z Wodzisławia do Rybnika:) wiem, że dużo ludzi zainteresowałby szybki i bezpieczny przejazd na rowerze pomiędzy tymi miastami:)

1 - 11 of 11 Posts