SkyscraperCity banner

3461 - 3480 of 3481 Posts

·
Registered
Joined
·
511 Posts
W Krakowie w Nowej Hucie na ul. Żeromskiego zmieniono malowanie. Wykorzystując dużą szerokość jezdni zwężono pasy ruchu, a na uzyskanym marginesie wymalowano pas do parkowania przy północnej krawędzi. Po południowej nie trzeba było, bo już wcześniej były zatoczki parkingowe. Takie zmiany wprowadzono o ile dobrze kojarzę, na paru innych ulicach w okolicy. Koszt minimalny, a efekt zmiany świetny.
 

·
aka Lynx21
Joined
·
257 Posts
W Żywcu na Moście Widzyka były kiedyś ciągłe 2 pasy w stronę Podlesia (później S1). Nie tak dawno temu pośrodku mostu zrobili wysepkę i teraz dojeżdżając do obu rond mamy 2 pasy do wyboru. Na Street View nawet widać niezmazaną podwójną linię ciągłą
 

·
Registered
Joined
·
732 Posts

W ostatnim czasie dwie dwujezdniowe drogi w Tychach na znacznych odcinkach zostały zawężone do jednego pasa. Chodzi o ul. Sikorskiego na Paprocanach i ul. Stoczniowców 70 na Sublach. Pojawiło się na nich stosowne oznakowanie na asfalcie oraz wysepki ze znakami nakazu jazdy z lewej strony. W obu przypadkach na prawych pasach wyznaczono miejsca parkingowe.


Ponadto w mieście w latach poprzednich podobne rozwiązania zastosowano m.in. na ul. Armii Krajowej (odcinek pomiędzy al. Piłsudskiego a ul. Tołstoja), ul. Dąbrowskiego, ul. Grota-Roweckiego (pomiędzy al. Niepodległości a ul. Dąbrowskiego), al. Niepodległości i ul. Harcerskiej. Jak zapewniają urzędnicy, z obserwacji wynika, że takie rozwiązania sprawdziły się i zostały zaakceptowane przez mieszkańców.
 

·
Registered
Joined
·
276 Posts
Władze miasta wyjaśniają, dlaczego zawężają drogi
Wolałbym, żeby wyjaśnili, dlaczego mówią i piszą "zawężać" zamiast "zwężać".
Wiem, off-top, ale kłuje mnie to w uszy i oczy za każdym razem.
 

·
Registered
Joined
·
276 Posts
W tym wypadku zgoda, ale ogólnie ten błąd popełniają coraz częściej wszyscy: politycy, rzecznicy prasowi, policjanci, urzędnicy, dziennikarze cytujący i dziennikarze piszący własne słowa.
 

·
Użytkownik chory na głowe
Joined
·
5,349 Posts
Chyba kiedyś już zadałem to pytanie na forum, ale chętnie je powtórzę. Czy ktoś ma ten dokument? Link który jest w odmętach forum dawno wygasł (Jak każdy inny który znalazłem)
 

·
Registered
Joined
·
488 Posts
Witam, mam pytanie. Od jakiegoś czasu buduje się drogi z pochyłem bocznym co zrozumiałe, ale moje pytanie dotyczy jak Wam prowadzi się samochód na takiej drodze. Mam Cromę i na takich drogach jest to bardzo męczące gdyż układ kierowniczy jest czuły. Trzeba cały czas być czujnym . U Was też tak samo?
 

·
Registered
Joined
·
2,055 Posts
O ile podmuchy wiatru zza ekranów mogą być uciążliwe przy wyższych samochodach to nachylenie nie powinno znosić pojazdu przy prawidłowo działającym układzie kierowniczym i wspomaganiu.
 

·
Registered
Joined
·
116 Posts
To przy pochyleniu na łuku (przechyłce) jest siła dośrodkowa. Na odcinkach prostych też jest pochylenie poprzeczne, bo inaczej po prostu stały by na drodze kałuże, a tak wszystko spływa do rowu lub ścieku przy krawężniku. Nie wiem, czy kiedyś widziałem drogę bez takiego pochylenia.
 

·
Użytkownik chory na głowe
Joined
·
5,349 Posts
Autostrada A1 między Rybnikiem a Żorami (lub dalej) gdzie ktoś skopał jezdnię i woda nie spływa. Podobny odcinek był gdzieś na Gierkówce między Siewierzem a Częstochową
 

·
Registered
Joined
·
1,957 Posts
Pochylenie poprzeczne jezdni na odcinkach prostych to od 2 do 2,5%. Ważne jest również pochylene podłużne. Oczywiście wszystko z myślą o sprawnym odprowadzaniu wody.
Jeśli kolegę Realizator znosi to może powinien sprawdzić układ kierowniczy bo nie sądzę aby to była wina drogi. Tak buduje się od bardzo dawna. Oczywiście z poprawką na starsze drogi, które są już w kiepskim stanie.
@elot360 odcinek A1, o którym piszesz (podejrzewam, że dość słynny 19km) został już jakiś czas temu przebudowany i problem zniknął.
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
34,478 Posts
@elot360 odcinek A1, o którym piszesz (podejrzewam, że dość słynny 19km) został już jakiś czas temu przebudowany i problem zniknął.
Tak, chodziło dokładnie o to miejsce. Drugie wzmiankowane miejsce to Brudzowice. Nikt się nie chciał publicznie przyznać, ale to był efekt skopania przebudowy w latach 90. XX wieku. Jak przebudowali to ponownie ok. 2008, to dziwnym trafem wypadki się skończyły. Ba, nawet zdjęli wszelkie ograniczenia szybkości, zatem można tam legalnie jechać 100 km/h.
 

·
Registered
Joined
·
85 Posts
Trzeba się przyzwyczajać gdyż za parę lat takie ograniczenia będą na większości autostrad i dróg ekspresowych w UE i to nie ze względu na bezpieczeństwo a z powodów ekologicznych (emisja co2), niższa prędkość to niższe spalanie a co za tym idzie niższa emisja CO2...
 
3461 - 3480 of 3481 Posts
Top