SkyscraperCity banner

461 - 480 of 2861 Posts

·
Registered
163 Posts
One nie są autostradami
Nie wszędzie, np. w Niemczech, w zależności od potrzeb, nierzadko nimi są. A w Austrii, mimo że numeracja je rozróżnia, to jednak mają takie samo oznakowanie.

Aż się nasuwa pomysł aby w ogóle zmienić w Polsce oznakowanie, i wprowadzić białe tablice dla dróg lokalnych lub miejskich, tj. tych poniżej DW
Właściwie już coś takiego mamy w miastach. Inna sprawa, że np. w Krakowie, nawet na ulicach obsługujących ruch tranzytowy i międzydzielnicowy, nieczęsto się spotyka białe tablice.

·
Registered
6,560 Posts
Szkoda, że tak mało się ich używa, zwykle są to normalne tablice tj. dla dróg krajowych czy wojewódzkich.

Takie białe tablice na pewno przydałby się w dużych miastach którymi oznaczone byłyby rózne arterią obsługującu ruch między dzielnicami.

·
Co sie kryje za zakrętem?
3,140 Posts
Dzięki za czcionkę panowie. Teraz to inna jazda. Moja propozycja (tablice ustawiane w takiej kolejności jak na rysunkach 3000m, 1500m, 500m, 0m):
Chcialem zaznaczyc ze oznaczenie europejskie drogi, np [E40] musi byc w prostokatnych prostokatach. To samo sie dotyczy polskiego oznakowania [A4]. Nie potrzebnie zostaly te znaczki zaokraglone i sa niezgodne ze wzorem.

·
Floyd Rose Classic 22fret
943 Posts
co do strzałek "w górę" czy "w dół": te w dół wskazują tylko i wyłącznie pas ruchu którego dotyczy dany komunikat, te w górę można interpretować dwojako: jako wskazanie pasa ruchu lub dodatkowo wskazanie kierunku jazdy. Jeżeli zakładamy wskazanie kierunku jazdy to strzałka powinna być analogiczna do tych wskazujących kierunek jazdy (zjazdu) na tablicach "zjazdowych". Jeśli nie, to właściwie tracimy najsilniejszy argument żeby były "w górę". I może właśnie dla odróżnienia od strzałek wskazujących kierunek powinny być "w dół"? Eksperymenty bym zaczął od umieszczenia na jednym znaku jednocześnie krótkich w dół (wskazanie pasa) i długich kierunkowych (przy nazwach miejscowości), zarówno tych na wprost jak i "zjazdowych". Potem można by z projektu eliminować niepotrzebne elementy.

·
Moderator
22,273 Posts
Strzałki w dwie strony byłyby nieczytelne.

A jeśli liczba strzałek odpowiada liczbie pasów, i każda strzałka jest nad odpowiednim pasem, to nie ma problemu wskazanie pasa ruchu czy dodatkowo wskazanie kierunku jazdy.

·
que conoce muchos idiomas
7,153 Posts
Chcialem zaznaczyc ze oznaczenie europejskie drogi, np [E40] musi byc w prostokatnych prostokatach. To samo sie dotyczy polskiego oznakowania [A4]. Nie potrzebnie zostaly te znaczki zaokraglone i sa niezgodne ze wzorem.
To teraz przeczytaj sobie tytul tematu - NOWE oznakowanie autostradowe. To jest tylko propozycja i nie musi sie zgadzac z obecnym prawem ;)

·
Registered
227 Posts
Tak w/g mnie będzie najczytelniej. Jesteśmy w Polsce i dlatego głównym językiem znaków musi być polski. Jednak ukłonem w stronę obcokrajowców mogących nie znać polskiego należy podawać nazwę miasta docelowego w jego oryginalnej pisowni najlepiej w nawiasie
Kaliningrad (Кaлинингpaд) (RU)
Wg mnie "wystarczającym" ukłonem byłoby w ogóle podawanie nazwy tylko w języku oryginalnym (ewentualnie w transkrypcji fonetycznej dla innych alfabetów). Tego wymagałaby kultura w zjednoczonej Europie.

a) lokalni którzy nie wiedzą co znaczy dana nazwa, najprawdopodobniej nie kierują się na to miasto.

b) lokalni, którzy jednak kierują się na to miasto napewno wiedzą jak ono nazywa się w języku kraju, do którego jadą

c) turyści napewno nie znają wersji polskiej nazwy danego miast - zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest, że posługują się mapą, gdzie naniesiona jest wersja oryginalna.

ps: Poza tym nie wszystkie miasta mają odpowiedniki w języku polskim. A stawianie kierunkowskazu na Stanisławów, zamiast Ivano Frankovsk prowadziłoby w prostej linni do konfliktu zbrojnego...

ps2: Stawianie liter kraju również nie jest potrzebne:
a) lokalni napewno wiedzą, że Berlin jest w Niemczech
b) turystów jadących tranzytem natomiast to wali, gdyż i tak granic nie ma...

·
Registered
227 Posts
Drogi MAG,

Pozwolisz, że zrobię tutaj mały spis twoich propozycji, które najbardziej przypadły mi do gustu:

Kierunkowskaz nad drogą:

Gdyż:
- super estetyka
- jednolite kolory tablic
- uproszczone symbole dróg
- super oznaczenie nr zjazdu
(zakrzywiona strzałka zjazdu w ostateczności może być ok.)
- strzałki na dół oznaczają pas na którym trzeba się ustawić.
- strzałki do góry oznaczają kierunek w którym trzeba się poruszać.

Kierunkowskaz zapowiadający zjazd:

Gdyż:
- strzałka nie jest przedzielona. W zasadzie to podwójne kreski na strzałce trochę wprowadzają w błąd. Gdyż przecież tylko jedna jezdnia autostrady prowadzi w danym kierunku... Poza tym zupełnie to estetycznie jakoś się nie trzyma. Strzałka to strzałka.

Zmieniłbym tylko tutaj takie drobiazgi:
- zamienił miejscem oznaczenie zjazdu z odległością, tak by 1000m pojawiało się w dolnym prawym rogu.
- prawą krawędź zielonej tablicy przesunąłbym na równi z końcem kreski oddzielającej nr zjazdu oraz odległość. (zobacz jeszcze jak to wygląda z zieloną obwódką na zewnątrz białej)

I kilka pytań:
- w jakich okolicznościach miałby być stawiany ten znak:

uwagi:
- nr zjazdu wygląda jak numer jakieś nowej kategorii dróg na Bolesławiec.
- generalnie uważam, że taki znak bez informacji o kierunkach trochę nie ma sensu... Informację o nazwie węzła (jeśli taka już istnieje) zintegrowałbym z tablicą z punktu powyżej (wstawić między nr. a odległością)

- nie wiem, czy 'MOP' jest wyrazem używanym na tyle powszechnie by używać go na znaku:

- spróbuj może wstawić zamiast 'mop' ikonkę (tę z drzewkiem i ławką, albo literą 'P').
- informacja o odległości do następnego MOP faktycznie jest używana w części krajów, choć często myląca, jeżeli po drodze występują węzły,
- co do marki stacji benzynowej to nie jestem taki pewien - znak to nie reklama.

m

·
d. marian1989
2,476 Posts
Wg mnie "wystarczającym" ukłonem byłoby w ogóle podawanie nazwy tylko w języku oryginalnym (ewentualnie w transkrypcji fonetycznej dla innych alfabetów). Tego wymagałaby kultura w zjednoczonej Europie.
Już nie bądźmy bardziej europejscy od reszty Europy, gdzie pisze się jednak w dwóch językach :). Nie ma co przesadzać...

·
Keep it simple
951 Posts
Wrzucam wersje 2 tablic zapowiedzi wezla i MOPow.
Porawki uwzgledniaja uwagi sprzed dwoch dni.

@Mic_Hall, Twoje uwagi rozpracuje w najblizszych dniach.
W miedzyczasie odpowiadam krotko na nastepujace:

- zamienił miejscem oznaczenie zjazdu z odległością ...
Rzeczywiscie, moze bedzie tak lepiej bo wtedy czyta sie to bardziej naturalnie, tzn, wezel nr 3 za 1000 m. Zrobie wersje 2 wkrotce.

- prawą krawędź zielonej tablicy przesunąłbym na równi z końcem kreski oddzielającej ...
Powstaje niezgrabna dziura pomiedzy zielona tablica a prawa krawedzia glownej tablicy.
Troche to nie tak wyglada.
Podrzuce do oceny za niedlugo.

- zobacz jeszcze jak to wygląda z zieloną obwódką na zewnątrz białej
Ten odcien zieleni na niebieskim jest prawie niewidoczny = zbyt maly kontrast.

- nr zjazdu wygląda jak numer jakieś nowej kategorii dróg ...
Tak to prawda i przyznaje sie, ze przeoczylem to.
Inni tez to zauwazyli.

Ponizej wprowadzam poprawiona wersje, ktora mam nadzieje jednolici symbol wezla z symbolami DK, DW i numeru eurpejskiego. Z natury rzeczy, symbol wezla musi byc dluzszy wzdluz osi X aby grafika i numer byly czytelne.

Przepraszam, ze tabliczki powyzej nie sa jednakowego rozmiaru ale nie chcialo mi sie juz ich poprawiac - tutaj chodzi przede wszystkim o pomysl.

- w jakich okolicznościach miałby być stawiany ten znak [zapowiedz wezla , przyp MAG]...
Zapowiedz wezla zazwyczaj stoi na 3 km i chyba 1500 lub 1000 m przed wezlem.
Niech mnie ktos poprawi, jezeli sie myle.

------------------------------------------------------------------------------
BTW - to moj setny post, a wiec oficjalnie jestem nalogowcem forum SSC. :cheers:
------------------------------------------------------------------------------

A tu obiecane grafiki i krotkie uwagi:

Wezel Classic - zapowiedz wezla z symbolem, ktory pozniej przechodzi w dol glownej tablicy na 1000 m przed zjazdem.

MOP 1 Classic - obecnie z wyrazem MOP na gorze. Zobacze jak to wyglada bez. W moim doswiadczeniu zazwyczaj podaje sie rodzaj obiektu np 'Rasthof' lub 'Services'. U nas przyjeta nazwa (skrotem) jest MOP. Nie widze tu problemu z uzyciem skrotu MOP ale prosze o konstruktywne uwagi.

MOP 2 Classic - podane sa informacje o rodzaju uslugi i o firmach swiadczacych uslugi.
Wg mnie to nie reklama tylko zwykla informacja.
Wg mnie reklama to cos takiego 'Orlen - daj wyraz swojej prawej nodze'. :lol:

MOP 3 Classic - MOP z pelnym wypasem. I oby takich bylo duzo!

Tak dla jasnosci, firmy Smakosz, Mniam-Mniam i Dobra Noc sa fikcyjne i wirtualne, o ile wiem, zarejstrowane tylko na moim komputerze. :D

Nastepna porcja wrazen za pare dni. :lol:

MAG

.

·
Keep it simple
951 Posts
Komplikacja jest wlasnie przy zlozonych wezlach i wielu pasach ...
Wiesz, jakby to powiedziec ... skomplikowane sprawy sa budowane z prostych podzespolow. Mysle, ze jezeli uda nam sie uproscic, ujednolicic i poprawic estetyke tablic z podstawowymi informacjami, to oznakowanie bardziej zlozonych wezlow bedzie samo sie garnelo i podswiadomie skladalo w oczywista calosc.

Ale dla zaspokojenia kwestii, moze masz cos specyficznego na mysli?
Moze np wezel Krzyzowa lub cos z A4 w GOPie?

Curz, jezeli mozna zapytac - jak wybrales kolor niebieski tablicy?
Miales wglad w specyfikacje czy sam to zmierzyles?
Jezeli mozna, podaj mi wartosci RGB, na PM jezeli wolisz.

Chcialbym ujednolicic kolory w celu lepszego porownania z Twoimi rozwiazaniami.

MAG

.

·
que conoce muchos idiomas
7,153 Posts
^^
Jesli chodzi o tablice - w sumie to nie wiem, napewno cos z A4 w GOPie, moga byc tez sytuacje nie istniejace, tak jak na moich tablicach ;) licze tylko na kreatywnosc!

Jesli chodzi o kolory - nie spogladalem do specyfikacji, choc z checia spojzalbym do niemieckiej - bo wg niej staralem sie wbrac najblizszy niebieski odcien - a ten odcien juz jest gotowy w Corelu i nazywa sie "Błękit nieba" :lol: Jego wartosci to:
RGB 0 124 195
CMYK 100 20 0 0

:)

·
Registered
352 Posts
podobają mi się projekty MAGa. Są bardzo intuicyjne, czego brakuje w dotychczasowym oznakowaniu w postaci "drogowych rebusów". Trzymam kciuki za wprowadzenie nowych wzorów oznakowania do realnego świata.

·
Registered
337 Posts

Moim skromnym zdaniem błąd logiczny.
U góry stacja paliw 1km, na dole 28km. To w końcu ile do tego cpn-u?
Przydałoby się jakieś oznaczenie "następna" "next" czy coś

Tu ok. Parking za 1km, stacja paliw za 37

·
in omnia paratus
4,007 Posts

a) lokalni którzy nie wiedzą co znaczy dana nazwa, najprawdopodobniej nie kierują się na to miasto.

b) lokalni, którzy jednak kierują się na to miasto napewno wiedzą jak ono nazywa się w języku kraju, do którego jadą

c) turyści napewno nie znają wersji polskiej nazwy danego miast - zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest, że posługują się mapą, gdzie naniesiona jest wersja oryginalna.

ps: Poza tym nie wszystkie miasta mają odpowiedniki w języku polskim. A stawianie kierunkowskazu na Stanisławów, zamiast Ivano Frankovsk prowadziłoby w prostej linni do konfliktu zbrojnego...

ps2: Stawianie liter kraju również nie jest potrzebne:
a) lokalni napewno wiedzą, że Berlin jest w Niemczech
b) turystów jadących tranzytem natomiast to wali, gdyż i tak granic nie ma...
Podobno Mazowiecki z Kohlem nieformalnie ustalili, że najpierw ma być podawana nazwa obecna (taka, jak na tablicy na rogatkach miasta) ,a w nawiasie nazwa używana w kraju, gdzie stoi znak. Np w Niemczech ma być Wrocl(ewent. ł)aw (Breslau), w Polsce Dresden (Drezno).

·
Moderator
22,273 Posts
Teraz zielonego często używa się na oznaczenie LPG, choć nie jest to oficjany znak. Z drugiej strony mało która duża stacja, zwłaszcza w pobliżu dróg A/S, nie oferuje LPG.

461 - 480 of 2861 Posts