SkyscraperCity banner
1 - 20 of 20 Posts

·
Registered
2,955 Posts
Discussion Starter · #1 ·
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/...-he-dubrovnik-voda-tece-a-s-njom-i-novci.html

Čačić u Banja Luci dogovorio projekt HE Dubrovnik: 'Voda teče, a s njom i novci'

Potpredsjednik Vlade Čačić, u Banja Luci je s tamošnjim premijerom pregovarao o pitanjima energetike i prometa.
Otvori san ovu temu kako bi mogli raspravit o potencijalno katastrofalnim utjecajima na ekologiju neretve i ekonomiju juzne hrvatske i neretvanskog dijela hercegovine ,koji ovaj projekt moze uzrokovat

Koliko su strahovi opravdani i ako jesu sta se tocno moze dogodit zbog ovog projekta ?

Ps ..ako mod ima bolji uvod u temu nek mi slobodno editira post :)

·
-don't let me disturb y-
3,834 Posts
mislim da se u energetici treba dobiti sto opsirnija slika konzuma i proizvodnje energije u RH...
evo bilanca iz 2011. godine:

http://www.hep.hr/ops/dokument/HEES_preliminarni_podaci_2011_v2.pdf
proizvodnji od 9999 GWH u 2011. godini treba jos dodati otprilike 3000 GWH iz nuklearke krsko sto hrvatskoj pripada. tamo se proizvodi godisnje cca. 6.000 GWH.

sveukupna proizvodnja HEP-a na hrvatskom tlu iznosi u srednjorocnom rasponu:

godisnja proizvodnja u objektu HE Dubrovnik (1. faza):
HE Dubrovnik prosjecna: 1321 GWh; 2009: za HEP 685,7 GWh / 2010. za HEP 786 GWh

projekt Dubrovnik 2 (2. faza) predvidja instalaciju dvaju dodatnih turbina sveukupnom snagom 300 MW (DU2). proizvodnja bi se tako vise nego udvostrucila. snaga: Du1 216 MW i DU2 sa 300 MW. time bi imali uvjerljivo najjacu HE u hrvatskoj. druga redom bila bi HE zakucac (omisko zaledje).

ostali podatci vezano za DU (1. faza):
položaj: Plat kod Cavtata, 550 m od mora, akumulacija u Bosni i Hercegovini, koristi vode Trebišnjice
tip: akumulacijska
godina početka pogona: 1965.
ukupna snaga: 108+108 MW

izvor: http://www.hep.hr/proizvodnja/osnovni/hidroelektrane/dubrovnik/default.aspx

·
Banned
105 Posts
300 MW, odmah realiziraj taj projekt :cheers:

Mislim da je mogućnost štetnog utjecaja znatno manja nego pri eventualnoj izgradnji HE Novo Virje (koju ionako blokiraju Mađari), a Novo Virje bi moglo dati u najboljem slučaju oko 100-150 MW.

Energija nam je prijeko potrebna, solarne i vjetroelektrane su zgodna dopuna ali one ne mogu nositi temeljnu proizvodnju, od termoelektrana boli glava, a nuklearka bi sjela ko budali šamar... no, nemamo snagu da ju izgradimo (eventualno Blok 2 Krškog, to bi bio projekt!).

Tak da su nam HE najbolja opcija.

·
Registered
1,784 Posts
Malo filmova o slijevu Trebišnjice i projektu gornji horizonti, gdje je kao zadnja stepenica do mora HE Dubrovnik 2 kao i već postojeća HE Dubrovnik. Meni je najzanimljiviji zadnji video o gradnji RHE Čapljina.

·
Registered
1,004 Posts
Da, HE Dubrovnik je zadnja stepenica puno većeg projekta gornji horizonti, sa bilećkim jezerom i drugim umjetnim jezerima, branama, tunelima i sl.
He Dubrovnik je zapravo na najužem djelu hrvatske, mislim da nema ni 700m do granice. gdje se tunelom dovodi voda do 2 generatora pojedinačne snage 108 MW.
Dubrovnik 2 je samo nastavak i druga faza projekta sa dodatnih 300MW.
Treba napomenuti da se sada struja dijeli u određenom postotku iz HE Dubrovnik, mislim 50 -50% između Hrvatske i BiH/RS. Nakon završetka projekta će se odlučiti u kojem omjeru će se djeliti sveukupnih 500MW jer postoje različita mišljenja.

Problemi su manjak vode u Neretvi, dodatni dotok vode na mjestu centrale u Platu sa sadašnjih 90 kubnim metara u sekundi na vjerovatno proporcionalno preko 200 što se može negativno odraziti na turizam zbog sniženja temp. mora.
I Crna Gora koja traži svoj dio jer preko 40 % vode u bilećko jezero dolazi sa njihovog područja. Pripremili su izgleda bezuspješno projekt HE Risan koji bi mogao zamjeniti HE Dubrovnik, tako da u slučaju da Hrvatska odustane od druge faze HE Dubrovnik RS ima alternativu.

Treba projekt realizirati da budemo uključeni u odlučivanju, jer alternativa je da će nas jednostavno zaobići.
Iako još ima mnogo zapreka, kao što se službeno Sarajevo upliće da se sa njima treba dogovoriti, praktički dogovor uključuje 4 države/entiteta.

·
Registered
1,295 Posts
Naravno da nitko opet ne spominje izgradnju HE Senj 2, snage cca 350 MW i ulaganja od cca 280 milijuna eura.

Nemam ništa protiv izgrradnje HE Dubrovnik 2, ali ono što ona proizvede nikako neće biti 100 posto naše, moguće posljedice izgradnje su daleko veće nego Senj 2 itd itd itd...

Međutim, opet neki lobiji igraju svoju igru.

·
Registered
1,784 Posts
kao što je Even rekao bolje da mi sudjelujemo nego da vodu preusmjere u Crnu goru u HE Risan jer tada postoji mogučnost da izgubimo i dolinu neretve i elektranu i da nas lipo zaobiđu.

·
Registered
1,004 Posts
Naravno da nitko opet ne spominje izgradnju HE Senj 2, snage cca 350 MW i ulaganja od cca 280 milijuna eura.

Nemam ništa protiv izgrradnje HE Dubrovnik 2, ali ono što ona proizvede nikako neće biti 100 posto naše, moguće posljedice izgradnje su daleko veće nego Senj 2 itd itd itd...

u najgorem slučaju dobivamo dodatnih 150 MW za 85 milijuna eura bez akumulacija, brana i sl, samo ispust u more. Financijski je vrlo isplativo, a prva faza Dubrovnik 1 radi uspješno već skoro 50 godina.

·
Registered
1,004 Posts
U vezi doline Neretve je predviđeno da se pušta biološki minimun, isto tako bi se smanjila mogućnost poplava u dolini Neretve, nama nitko nam ne brani da napravimo branu na Neretvi i smanjimo dotok morske vode, jer na vrhu nije morska vode, već na određenoj dubini.
Naravno za sve se treba dogovoriti, ako sam dobre brojke uhvatio već se Neretvi oduzelo 5 milijardi kubika vode, a dovršenjem još nekoliko HE u gornjim horizontima bi se oduzelo dodatna 2.

evo koristan link
http://www.metkovic.hr/vijest.asp?vijest=4393

·
-don't let me disturb y-
3,834 Posts

^^ slozit cemo se da nam trebaju elektrane ... ali mislim da DU2 realno ima veci prioritet. rijesit cemo i dug sto srpski entitet iz BiH duguje HEP-u/republici hrvatskoj zbog ulaganja u TE gacko i rudnik (uz prebijanje sa DU1) ...
projekt HE Senj 2 takoder mora biti realiziran. imamo manjak struje i nisam ni u ludilu za neku suradnju glede nadogradnje TE gacko u BiH. neka BiH sama razvija TE gacko.
mi moramo realizirati plomin 3 (supstitucija starog bloka 1 od 125 MW s novim blokom 3 i 500 MW) na ugljen zbog diverzifikacije energetskih sirovina. ne smijemo ni u ludilo biti samo ovisni o vodi / loz ulju / plin. izvjesno je da cemo dobiti dodatnih > 2.500 GWH (?) sa plomin 3. pa neka se zastarjeli (ekoloski neprihvatljiv) blok plomin 1 gasi zauvijek.

opcenito, mi moramo gledati i razvijati energetski sustav na nasem tlu uz postovanje razumnih ekoloskih standarda.

inace ... vidi se lijepo koja je elektrana produktivnija u dugorocnom rasponu vremena:
HE Senj 1: prosjecna proizvodnja 972 GWH sa istaliranom snagom 216 MW
HE DU1: prosjecna proizvodnja 1.321 GWH sa instaliranom snagom 216 MW

·
Registered
1,295 Posts
Upravo zbog produktivnosti, tj. zbog toga sto postoji veliki potencijal za iskoristavanje voda koje koristi HE Senj postoji projekt Senj 2.

·
-don't let me disturb y-
3,834 Posts
zna li netko od vas postoji li neka vrsta akumulacije na dnu elektrana? dakle nakon sto voda pici kroz turbine ... u slucaju HE zakucac (omis) i HE dubrovnik itd... opcenito, ne mislim na onu vodu koja se pumpama vraca u gornji akumulacijski bazen (pohranjivanje prekomjerne struje u sustavu) ... mislim na onu vodu koja zauvijek ide iz sustava ...

mislim, steta je sto voda izlazi u more, moze se ta voda koristiti (pretvoriti u dodatan kapital) i za druge svrhe ukoliko je dovoljno cista? recimo voda za navodnjavanje? pumpati vodu (struja iz HE) prema konavskom polju (navodnjavanje za voce i povrce) ... ili pitka voda za pucanstvo? pitka voda za otoke pa da HRM prijevozi vodu iz HE? ili da se voda obradjiva (prociscavanje) pa da se sprema u brodove i neka nam saudijci vracaju naftu ... :lol:

ono sto je bit svega, trebamo misliti o sveukupnom krugu...sve iskoristiti sto se iskoristit moze. inovativnost je zakon.

·
Registered
1,295 Posts
AFAIK, ne postoji ni u jednom slučaju. Međutim. HE Senj je opet izuzetak. Voda, tuneli i ostalo je iskorišteno kako bi se osigurala opskrba vode sjevernog primorja. Tako recimo, Rab i Pag dobivaju vodu iz Gacke. ;)

Uz izgradnju Senj 2 bi se radilo i na povecanju kacipteta tog sustava kako u buducnosti ne bi bilo problema u opskrbi.

·
Registered
1,004 Posts
zna li netko od vas postoji li neka vrsta akumulacije na dnu elektrana? dakle nakon sto voda pici kroz turbine ... u slucaju HE zakucac (omis) i HE dubrovnik itd... ne mislim na onu vodu koja se pumpama vraca u gornji akumulacijski bazen (pohranjivanje prekomjerne struje u sustavu) ... mislim na onu vodu koja zauvijek ide iz sustava u more ...

mislim, steta je sto voda izlazi u more, moze se ta voda koristiti i za druge svrhe ukoliko je dovoljno cista? recimo voda za navodnjavanje? pumpati vodu (struja iz HE) prema konavskom polju (navodnjavanje za voce i povrce) ... ili pitka voda za pucanstvo? ili da se voda obradjiva (prociscavanje) pa da se sprema u brodove i neka nam saudijci vracaju naftu ... :lol:

ono sto je bit svega, trebamo misliti o sveukupnom krugu...sve iskoristiti sto se iskoristit moze. inovativnost je zakon.
^^
postoji već cjelovod koji ide iz Plata kroz Konavle do Herceg Novog u CG. Tamo se mislim filtrira i koristi za vodoopskrbu i piće. Samo ne znam da li nakon turbina ili prije. Vjerovatno prije gdje se koristi visinski pad da se ne moraju koristiti pumpe.
Moglo bi se navodnjavati i konavsko polje uz minimalno ulaganje ali rijetko tko se bavi poljoprivredom sve je zapušteno.

·
Registered
1,295 Posts
Općenito, u ovakve stvari se isplati ulagati i mora se... Jedan od najboljih načina kako privući investitore je jeftnija energija od konkurencije... Doduše, uz naše vlade, za to nema šanse.

·
Registered
2,955 Posts
Discussion Starter · #18 · (Edited)
Edit - Nisan vidi da je moje pitanje koje san napisa u ovom upisu vec odgovoreno ..tako da brisen ono sta san napisa prije editiranja

^^
postoji već cjelovod koji ide iz Plata kroz Konavle do Herceg Novog u CG. Tamo se mislim filtrira i koristi za vodoopskrbu i piće. Samo ne znam da li nakon turbina ili prije. Vjerovatno prije gdje se koristi visinski pad da se ne moraju koristiti pumpe.
Moglo bi se navodnjavati i konavsko polje uz minimalno ulaganje ali rijetko tko se bavi poljoprivredom sve je zapušteno.
To bi vec bila dosta smislena radnja jer klimatski konavle su cak i bolje za proizvodnju agruma i raznih vrsta lubenica od doline neretve ako me sicanje dobro sluzi "potrazit cu informaciju na netu" prvi agrumi koji su dosli na jadran(izuzev citrona) su dosli u dubrovacku republiku i radilo se o nekoj vrsti mandarine mislim da se zove kalamondin/narančin tako nešto a tek posli za vrime tridesetih godina proslog stoljeca unshiu mandarine dolaze an podrucje neretve , s te strane ako vec postoji tradicija uzgoja juznog voca u dubrovniku i okolini bi preusmjeravanje vode iz hidroelektrane za navodnjavanje polja , moglo bit veliki kapital , ne samo za dodatnu proizvodnju mandarina nego i nesto osijetljivijih naranci i limuna koji traze zimske temperature koje su stalno iznad nula stupnjeva a u dubrovackom kraju je skoro uvik tako , mozda bi se i ljudi poceli bavit poljoprivredom ako bi to postalo isplativo ;)

Bas vezano uz limune ..nasadi limuna postoje koliko znan samo na visu i solti jer otocki klimatski uvjeti to dopustaju ..mislin da je to neiskoristeni potencijal jer bi mi mogli tog puno vise proizvodit ..posebno na jugu hrvatske ;)

·
Registered
1,004 Posts
U TREBINJU POTPISAN MEMORANDUM O RAZUMIJEVANJU

HEP i Elektroprivreda RS zajednički grade HE Dubrovnik 2

Generalna direktorica Elektroprivrede Republike Srpske Branislava Milekić, izvršni direktor za investicije i razvoj u ovom poduzeću, te predsjednik Uprave Elektroprivrede Hrvatske Zlatko Koračević potpisali su danas u Trebinju memorandum o razumijevanju kojim je definirana suradnja u zajedničkoj izgradnji Hidroelektrane "Dubrovnik 2".

Iako se u nekim medijima spekuliralo o vrijednosti projekta, Branislava Milekić je izjavila kako piše portal Trebeinjedans.com, da će se iznos znati tek nakon izrade projektne dokumentacije.

- Precizna vrijednost projekta se ne može znati, jer je projektna dokumentacija koja je ranije rađena vrlo starog datuma i tek nakon izrade nove projektne dokumentacije znat ćemo iznos, kao i vrijeme koje je potrebno za završetak radova. S druge strane, važno je znati da se radi o značajnom projektu koji daje oko 300 GWh električne energije godišnje i ovaj sistem omogućava racionalnije i efikasnije upravljanje vodama iz sliva Trebišnjice. Osigurava da se prelivne vode na brani Gorica adekvatno zahvataju i koriste, a i poplave u Popovom polju bit će manje - rekla je Branislava Milekić dodajući da je ovaj projekt sa stanovišta sigurnosti hidroenergetskog sistema vrlo važan jer će omogućiti racionalnije provođenje remonta na postojećim hidroelektranama.

Predsjednik Uprave Elektroprivrede Hrvatske Zlatko Koračević je, odgovarajući na pitanje o mogućem štetnom utjecaju ovog projekta kao i čitavog projekta Gornji horizonti na vode iz sliva rijeke Neretve odgovorio je da prema mišljenju stručnjaka područje iz sliva Neretve neće biti ugroženo- prenosi portal Trebinjedanas.com.

- Ako bi pak studija o ekološkom utjecaju pokazala da projekt u značajnoj mjeri narušava sve što je u ovom trenutku otvoreno pitanje, što zbog samoporomocije, što zbog opravdane zabrinutosti pojedinaca, onda je normalno da neće ići dalja - kazao je Koračević.

V.d. gradonačelnika Trebinja Dobrolsav Ćuk izrazio je zadovoljstvo potpisivanjem memoranduma i naglasio da će završetak ovog projekta biti veliki iskorak privrede Trebinja.

- Mi u tome vidimo veliku razvojnu šansu našeg grada kroz otvaranje novih radnih mjesta i dopunjavanje budžeta -rekao je Ćuk.

Prema nedavnom dogovoru u Banjaluci između predsjednika Vlade Republike Srpske Aleksandra DŽombića i prvog potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske Radimira Čačića, izgradnju Hidroelektrane "Dubrovnik dva" zajednički će finasirati Republika Srpska i Hrvatska kroz kompaniju koja će raditi na njenoj izgradnji.

http://dubrovacki.hr/clanak/43456/hep-i-elektroprivreda-republike-srpske-zajedno-u-izgradnji-he-dubrovnik-2

·
Registered
928 Posts
nama fali i malih izvora poput HE Vrilo u Solinu (oko 1MW). mala postrojenja popravljaju faktor snage u mriži i stabiliziraju je. samo HE Vrilo je devastirano. koliko imamo tih malih postrojenja do 5MW instalirane snage uopće u RH? i samo mi nemojte kazat da je neisplativo.
HE Vrilo je bija spomenik tehničke kulture,koje je uništeno od lokalnih sakupljača sekundarnih sirovina, izgrađeno na početku XX st. za potribe tvornice cementa ~1909.

1 - 20 of 20 Posts