SkyscraperCity banner

1 - 20 of 70 Posts
G

·
Discussion Starter · #1 ·
Witam.

Nie wiem czy nie powtórzę tematu, aczkolwiek nie widziałem jeszcze takiego na tym forum.

Ciekawi mnie parę kwestii związanych z trolejbusami i tramwajami;

#1 dlaczego trolejbusy rozwijają się tylko tam gdzie „dziwnym zbiegiem okoliczności się pojawiły” (chyba tylko 3 miasta w Polsce)

#2 dlaczego trolejbusy niewyparły tramwajów (trolejbus to nowszy pomysł, sieć jest tańsza w budowie i eksploatacji niż tramwajowa)

#3 dlaczego nie buduje się tras czysto trolejbusowych ? (tak jak tramwajowych których torowiska w wielu miejscach nie idą jezdnią), przecież wiadomo że taki bus nie wyprzedzi innych pojazdów, a co za tym idzie prosi się o opóźnienia w godzinach szczytu.

No i moje pytanio-przemyślenie w kontekście śląska. Tutaj sieć tramwajowa jest bardzo rozwinięta, budują, remontują torowiska (bardziej remontują :) ), przecież taniej jest chyba zrobić dwupasmową dróżkę dla dwukierunkowego ruchu trolejbusowego (wyłącznie) niż kłaść podwójne torowisko, zużycie energii jest mniejsze w trolejbusach, taka sieć była by bardziej elastyczna (przecież łatwiej inaczej pociągnąć trakcje, niż przy remontach tworzyć zastępcze torowiska (np. chorzowska w Katowicach). Innymi słowy, gdyby podejść do tego z głową Trolejbusy mogły by zastąpić tramwaje i wiele autobusów, i sprawować się o wiele lepiej gdyby miały dedykowane trasy tylko dla siebie (tak jak tramwaj).

Myśl ogólna do rozwinięcia … co wy na to ?

Pozdrawiam

·
in omnia paratus
3,924 Posts
#1 Nie jestem zagorzalym przeciwnikiem trolejbusow.
#1a. Porownuje z tramwajem nowoczesnym.
#2 Wiekszosc z tego, co napisze, to moje prywatne przemyslenia, a nie fakty obiektywne
#3 Nowoczesny tramwaj ma 1.5 - 3 razy wieksza pojemnosc niz trolej. Ergo za pomoca trolejow nie uda sie przeniesc tego samego strumienia podroznych.
#4 trolej nie wyparl tramwaju, bo istniala juz duza siec torowisk, ktore szkoda bylo kasowac, poza tym kiedys miasta byly glownie brukowane. Komfort jazdy trolejem po kocich lbach a tramem po gladkich szynach byl bez porownania.
#5 trolej bardzo skutecznie psuje jezdnie ze wzgledu na duze naciski jednostkowe. Trasa tylko dla trolejow z asfaltu wygladalaby po roku jak tor saneczkarski, a betonowa jest droga i sliska. W miastach sie tego praktycznie nie robi, chyba ze jako wypelnienie torowiska.
#6 trakcja tramu jest 2x skromniejsza, wiec nie szpeci az tak miasta
#7 tram ma ustalony kierunek jazdy, wiec nie trzeba sie wysilic, zeby podjechac blisko peronu, zmiescic sie w jakis waski przejazd etc. Trolejem raz sie uda, raz nie.

G

·
Discussion Starter · #3 ·
::

.. W sumie to najbardziej przemawia do mnie argument ze tramwaje są pojemniejsz i da sie je łączyć x-wagonów (choć osobiście max widziałem 3 w sosnowcu linia 21).

.. Co do trakcji, to nowa trakcja Tramwajowa a Trolejbusowa wizualnie wiele sie nie różni.

.. Co do niszczenia się jezdni, skoro wykłada się sporo na torowiska, wyłożyć można mniej na dobre jezdnie (tylko dla t-busów), pozatym i tak setki busów jeżdzą po jezdniach i jakoś nikt jeszcze nie wyskoczył ze stwierdzeniem że one najbardziej niszczą drogi. (na marginesie torowiska też sie niszcza)

.. Polecam przejechać się linią 5 Zabrze-Bytom która jednym odcinkiem idzie przez szkody górnicze, goście tam chulają pod 80 czasami, a człowiek siedzi na krześle zastanawiając się czy tym razem dojedzie czy zaliczy jakieś drzewko, bo tory są niesamowićie powyginane przez szkody górnicze.

.. Nowoczesne torowiska, spawane, szlifowane poziomowane itd są drogie i łatwo się psują zwłaszcza na sląsku, potem tramwaj robi na niej tyle hałasu ze w nocy słychać go nawet z 3 km. Z t-busami nie było by tego problemu, pozatym załatać jezdnie, a wyprostować tory :)

Tak czy inaczej ... kwestia nadal otwarta

Pozdrawiam

·
in omnia paratus
3,924 Posts
Wszystko zalezy od miejsca. We Wrocku sa miejsca, gdzie tram jedzie (lub jeszcze niedawno jezdzil) po 80- letnich szynach jak po stole. Trakcja: 1 drut a 2 druty to roznica, poza tym puszki na zwrotnicach, czego w tramach nie ma. Jezdnie: z argumentem nikt nie wyskoczyl, bo nikt nie skasuje miejskich autobusow, skoro i tak ciezarowy jezdza przeladowane - a one sa na pierwszym miejscu listy psujów. Co do slaskich tramow, to sie nie wypowiadam. Znam zbyt pobieznie.

·
Moderator
1,343 Posts
DeeL said:
.. W sumie to najbardziej przemawia do mnie argument ze tramwaje są pojemniejsz i da sie je łączyć x-wagonów (choć osobiście max widziałem 3 w sosnowcu linia 21).
Za moich czasow studenckich (a wiec dawno temu ;) ) po Wroclawiu jezdzila 10 zlozona z 3 wagonow. Teraz juz sie takich fenomenow techniki nie widuje (przynajmniej ja nie widuje)

pzdr

·
Registered
183 Posts
talkinghead said:
Za moich czasow studenckich (a wiec dawno temu ;) ) po Wroclawiu jezdzila 10 zlozona z 3 wagonow. Teraz juz sie takich fenomenow techniki nie widuje (przynajmniej ja nie widuje)
W Krakowie 3-wagonowe tramwaje to codziennosc...vide 4 i 13....

·
Registered
183 Posts
DeeL said:
Witam.

#2 dlaczego trolejbusy niewypar?y tramwajów (trolejbus to nowszy pomys?, sie? jest ta?sza w budowie i eksploatacji ni? tramwajowa)
My?l ogólna do rozwini?cia ? co wy na to ?

Pozdrawiam
Moge napisac od siebie:
tramwaj bedzie tanszy w eksploatacji: mniej elementow do popsucia sie - brak ukladu kierowniczego, prostrze zawieszenie.
Ciagnie mniej pradu
zabiera wiecej ludzi - chocby trolejbus byl wielkosci ikarusa to i tak nie wygra z dwuwagonowym tramem...

·
Registered
2,559 Posts
Jak juz pisalem wczesniej w watku dotyczacym deptakow we Wroclawiu, mysle ze wprowadzenie trolejbusa na starym miescie byloby dobrym i porzadanym rozwiazaniem w sytuacji kiedy ogranicza sie ruch samochodowy
Ja niemam nic przeciwko tramwajom w kazdym innym rejonie miasta, szczegolnie jesli poruszaja sie po wydzielonym torowisku.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
24,045 Posts
DeeL said:
No i moje pytanio-przemyślenie w kontekście śląska. Tutaj sieć tramwajowa jest bardzo rozwinięta, budują, remontują torowiska (bardziej remontują :) ), przecież taniej jest chyba zrobić dwupasmową dróżkę dla dwukierunkowego ruchu trolejbusowego (wyłącznie) niż kłaść podwójne torowisko, zużycie energii jest mniejsze w trolejbusach, taka sieć była by bardziej elastyczna (przecież łatwiej inaczej pociągnąć trakcje, niż przy remontach tworzyć zastępcze torowiska (np. chorzowska w Katowicach). Innymi słowy, gdyby podejść do tego z głową Trolejbusy mogły by zastąpić tramwaje i wiele autobusów, i sprawować się o wiele lepiej gdyby miały dedykowane trasy tylko dla siebie (tak jak tramwaj).

Myśl ogólna do rozwinięcia … co wy na to ?

Pozdrawiam
No dobrze ale w takim razie mozna rownie dobrze zrobic taka droge wylacznie dla autobusow na ekologiczne miejskie paliwo, ktore jesli chodzi o komfort jazdy i pojemnosc znaczaco nie roznia sie od trolejbusow. Bedzie jeszcze taniej bo odpada trakcja. Wydaje mi sie tez, ze dwupasmowka dla trolejbusow musialaby byc szersza niz podwojne torowisko tramwajowe.

·
Registered
248 Posts
Oba środki transportu mają swoje zalety:
1. Trolejbusy są bardzo ciche, sieć jest znacznie tańsza i łatwo ją zmodyfikować, trajty mają większą zdolność pokonywania wzniesień (w Gdyni decydujący czynnik, dla którego rozwinęły się właśnie trolejbusy), mają większe przyspieszenia (mowa o nowych pojazdach).
2. Nigdy jednak konwencjonalny trolejbus nie doścignie tramwaju pod względem ładowności. To największa zaleta tramwajów.

A tak swoją drogą to trolejbusy raczej porównywałbym do autobusów. Z tramwajami raczej nowe wynalazki a la gigantyczny autobus/trolejbus.

·
Registered
248 Posts
behemot said:
No dobrze ale w takim razie mozna rownie dobrze zrobic taka droge wylacznie dla autobusow na ekologiczne miejskie paliwo, ktore jesli chodzi o komfort jazdy i pojemnosc znaczaco nie roznia sie od trolejbusow. Bedzie jeszcze taniej bo odpada trakcja. Wydaje mi sie tez, ze dwupasmowka dla trolejbusow musialaby byc szersza niz podwojne torowisko tramwajowe.
A tu akurat się nie zgodzę. Autobusy na inne niż ropa naftowa paliwo są droższe w eksploatacji od trolejbusów, mniej trwałe i zostają im wszystkie wady autobusów: nieporównywalnie mniejsza moc, hałas. Obecne autobusy na gaz właściwie nie wtoczyłyby się pod większość gdyńskich osiedli (albo z prędkością kilku km/h).

Natomiast zgadzam się, że budowanie wydzielonych tras dla zwykłych trolejbusów jest bez sensu ze względu na pojemność. Takie rozwiązanie moim zdaniem miałoby sens dla pojazdów znacznie większych. Na Zachodzie takie systemy są właśnie testowane.

·
in omnia paratus
3,924 Posts
fredru$ said:
Jak juz pisalem wczesniej w watku dotyczacym deptakow we Wroclawiu, mysle ze wprowadzenie trolejbusa na starym miescie byloby dobrym i porzadanym rozwiazaniem w sytuacji kiedy ogranicza sie ruch samochodowy
Ja niemam nic przeciwko tramwajom w kazdym innym rejonie miasta, szczegolnie jesli poruszaja sie po wydzielonym torowisku.
A ja w tym samym watku ci napisalem, co sadze o trolejbusach w takich miejscach i dlaczego wszedzie na swiecie stosuje sie tam tramwaje... :D

·
Registered
12,983 Posts
wada starych trolejbusow byl komfort podrozy. Gdy ruszal, dostawal takiego 'kopa', ze pasazerowie lecieli do tylu, a jak hamowal, to na tyle gwaltownie, ze niejedna osoba 'zaliczyla' przednia szybe :D

PS: w Gdansku tez sa 3-wagonowe tramwaje ;)

·
Pan od przyrody
3,245 Posts
Mi się troje kojarza nieodparcie z Rosją. W warszawie pamiętam ostatnia linja to chyba była ta na trasie do janek (albo pamiec mnie myli, to było względnie dawno)

Jak dla mnie trolejbus to uwięziony autobus. Z tego co wiem pozatym wystepuja częstsze problemy z z przewodzeniem energi z trakcji do pojazdu.

No a pozatym tramwaj to najbardziej miejski środek transportu;)

·
Registered
248 Posts
Stompi said:
Mi się troje kojarza nieodparcie z Rosją. W warszawie pamiętam ostatnia linja to chyba była ta na trasie do janek (albo pamiec mnie myli, to było względnie dawno)

Jak dla mnie trolejbus to uwięziony autobus. Z tego co wiem pozatym wystepuja częstsze problemy z z przewodzeniem energi z trakcji do pojazdu.

No a pozatym tramwaj to najbardziej miejski środek transportu;)

1. Ostatnia linia w Warszawie jeździła do Piaseczna Puławską.
2. Przebicia na pojazd miały miejsce w starych, radzieckich trolach. Generalnie jest to jednak problem tramwajów (prądy błądzące).
3. Najbardziej miejskie to chyba jednak jest metro ;) , chociaż tramwaje też bardzo lubię.

PS @ Chris16
Mało tego, że w Gdańsku jeżdżą 3-wagonowe tramy (być może najwięcej w Polsce), to do tego nie ma składów 1-wagonowych :)

·
Registered
248 Posts
maciekwr said:
trojelbusy są w Lublinie, Gdyni i o ile wiem w Tychach???
Tak, obecnie tylko w tych trzech miastach:
- Gdynia (76 pojazdów),
- Lublin (63 pojazdy),
- Tychy (22 pojazdy).
Trolejbusy docierają też do Sopotu (linia 21), ale jest to część sieci gdyńskiej.

Gdzie kiedyś jeździły trolejbusy w Polsce można przeczytać na stronie KKT (inne miasta -> sieci zlikwidowane).

·
Moderator
1,343 Posts
Trolley said:
Tak, obecnie tylko w tych trzech miastach:
- Gdynia (76 pojazdów),
- Lublin (63 pojazdy),
- Tychy (22 pojazdy).
Trolejbusy docierają też do Sopotu (linia 21), ale jest to część sieci gdyńskiej.

Gdzie kiedyś jeździły trolejbusy w Polsce można przeczytać na stronie KKT (inne miasta -> sieci zlikwidowane).
w ktorym miejscu trolejbusy wjezdzaja do Sopotu? jakos nie zauwazylem..

·
Banned
15,354 Posts
1* nie ma czegos takiego jak najbardziej albo najmniej miejski srodek komunikacji, bo najbardziej jest chyba taki ktory najczesciej sluzy do obslugi w miescie komunikacji, a zatem autobus
2*co powiecie na to:
NANCY – trolleybus z mozliwoscia zmiany na pseudo-tramwaj

3* albo na to:
luzerna – SZwajcaria trolleybus z .. przyczepka

1 - 20 of 70 Posts