SkyscraperCity banner

1 - 20 of 147 Posts

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #1
W związku ze zbliżającym się remontem drogi DW240 na odcinku Chojnice (od skrzyżowania z DK22) do Silna (granica woj. pomorskiego/kujawsko-pomorskiego) postanowiłem założyć nowy wątek.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #2
Remont drogi Chojnice - Silno za rok

http://starogardgdanski.naszemiasto.pl/wydarzenia/649271.html 21.09.2006

Posiadająca upoważnienie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku firma Profi wystąpiła do Urzędu Gminy w Chojnicach z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego polegającej na przebudowie odcinka drogi wojewódzkiej nr 240. Dla kierowców często jeżdżących drogą z Chojnic w kierunku Tucholi oznacza to tyle, że niedługo będą mieli mniej powodów do narzekań. W przyszłym roku Gmina Chojnice będzie się starać o dofinansowanie remontu drogi z Chojnic do Silna (aż do granicy województwa pomorskiego) z środków unijnych, a w 2008 roku powinny ruszyć prace na tym odcinku. Poza nową nawierzchnią drogi, powstaną tam m.in. chodniki, zatoki autobusowe i kanalizacja sanitarna. Wyremontowane zostanie 11,3 km drogi.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #3
Silno, gm. Chojnice. Richter zbuduje kaszubski zajazd

http://chojnice.naszemiasto.pl/wydarzenia/825699.html 05.03.2008

Janusz Richter, właściciel firmy budowlanej z Borowego Młyna, kupił we wtorek działkę w Silnie w gminie Chojnice. Za 2300 metrów kwadratowych bardzo atrakcyjnej ziemi w sąsiedztwie zabytkowej chaty podcieniowej zapłacił prawie 150 tys. zł (cena wywoławcza wynosiła 142 tys. zł, a do licytacji przystąpiły cztery podmioty).

W tym miejscu, przy drodze wojewódzkiej nr 240, ma powstać zajazd z kaszubską karczmą, pensjonatem i parkingiem. Wszystko zostanie wykonane w kaszubskim stylu z drewna, trzciny i kamienia. Decyzja o warunkach zabudowy jest już wydana, Richter właśnie zlecił prace projektowe, dlatego jest szansa, że inwestycja zostanie rozpoczęta jeszcze w tym roku.
– Wszystko zależy od tego jak szybko gotowy będzie projekt – mówi Richter. – Całość ma kosztować około trzech milionów złotych. Myślę jednak, że będzie to dobry interes. Jeżdżąc po Polsce widzę ile ludzi zagląda do takich knajpek. Kaszubski styl będzie dodatkowym atutem.

Rada sołecka Silna jednogłośnie opowiedziała się "za" inwestycją, entuzjastą karczmy i pensjonatu jest też wójt.
– Taki zajazd w naszej gminie to jest moje marzenie od kilku lat – mówi Zbigniew Szczepański, prywatnie mieszkaniec Silna. – Ta wieś jest dobrym miejscem na tego typu lokal, bo jest przecież bramą wjazdową do województwa pomorskiego.

– Rozmawiałem z mieszkańcami wsi na spotkaniu sołeckim przed rokiem – mówi Richter. – Wszyscy byli pozytywnie nastawieni do pomysłu. Taki zajazd oznacza nowe miejsca pracy i to z pewnością też wpłynęło na ich decyzję.

 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #4
A gdzie droga z Chojnic do Silna

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070802/INNEMIASTA04/108020479 02.08.2008

We wtorek starosta chojnicki gościł w Gdańsku, by usłyszeć, jakie inwestycje są strategiczne dla Pomorskiego na lata 2007-2013.

Dzięki temu, że w roli nieformalnego doradcy pojechał wójt Zbigniew Szczepański dyskusję zdominowała droga z Chojnic do Silna. I nie dlatego, że to właśnie w Silnie mieszka wójt. A z tego powodu, że wjazd do województwa pomorskiego właśnie od strony Silna urąga wszelkim standardom. Niestety, na liście najważniejszych inwestycji drogi Chojnice - Silno nie ma. Wójt Szczepański dopytywał się, co musiałoby się stać, żeby się tam znalazła.

Jak najszybciej zacząć

- Nie może być tak, że zachodnia, środkowa i południowa strona Pomorskiego nie będzie skomunikowana z autostradą A 1 - argumentuje wójt.

Co prawda marszałek Jan Kozłowski przekonywał, że brak na liście najważniejszych inwestycji jeszcze nie oznacza, że nie będzie dla drogi Chojnice Silno zielonego światła, ale zdaniem wójta, trzeba zrobić wszystko, by roboty zaczęły się jak najszybciej.

Będzie naciskał

W poniedziałek sejmik województwa przegłosował plany, a droga Chojnice - Silno jest w nich na dziewiątym miejscu.

- To nie jest źle - mówi wójt. - W piątek mam u siebie dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Dróg Włodzimierza Kubiaka i będę naciskał, żeby dokumentacja była gotowa do końca tego roku. Jesteśmy wpisani z rozpoczęciem robót na 2010 rok, a to jest i niebezpieczny termin, i zbyt późny.

Na dziś cena modernizacji drogi Chojnice - Silno to 60 mln zł.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #5
Z Włodzimierzem Kubiakiem o drogach i ścieżkach

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090204/INNEMIASTA04/590686026 04.02.2009

Ostatnio gościł w Chojnicach Włodzimierz Kubiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku i wyszło na to, że jednak inwestycja na drodze 240 nie rozpocznie się od ul. Tucholskiej.

W tym roku droga nr 240 Chojnice - Silno ma być modernizowana. Jest na to 10 mln zł, a całość pochłonie cztery razy tyle. Żeby skonsumować pieniądze na ten rok, drogowcy nie mogą czekać na zakończenie prac związanych z dokumentacją i chcą się zabrać do tego, co można zrobić bez zbędnych formalności. Tym sposobem nie zaczną od Tucholskiej, ale skupią się na nawierzchni - na prostych odcinkach.
Mowa była nie tylko o drodze 240. Kubiak obejrzał miejsce planowanego ciągu pieszo-rowerowego w Nieżychowicach, który ma powstać w tym roku za pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego.

Była też wizyta w Klawkowie, gdzie jest problem z przebiegiem ścieżek rowerowych, bo biegną one w projekcie przez tereny leśne i mimo życzliwości Nadleśnictwa Rytel rzecz trzeba załatwić prawnie.

- Najprawdopodobniej Zarząd Dróg Wojewódzkich wystąpi o poszerzenie pasa drogowego o kilka metrów - tłumaczy wójt Zbigniew Szczepański. - My zlecamy dopiero zrobienie dokumentacji, miasto już swoją kończy.

Do końca roku mają być załatwione formalności, w przyszłym roku inwestycja ruszy.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #6
W Gdańsku o drodze do Silnie

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090213/INNEMIASTA04/773645523 13.02.2009

We wtorek burmistrz Arseniusz Finster wybiera się do Gdańska, by uczestniczyć w rozmowach związanych z modernizacją drogi Chojnice - Silno.

Chodzi o pierwszy etap prac, który będzie dotyczył skrzyżowań w samych Chojnicach i będzie miał związek z miejscowymi firmami. Burmistrz przedstawi uwagi przedsiębiorców o Tucholskiej i Kolejowej oraz o Przemysłowej.

- Między innymi chodzi o to, by odpowiednio zaprojektować skrzyżowania - mówi. - Oczywiście, będę nalegał, żeby promień skrętu był jak największy. Chodzi o to, by nie stwarzać trudności tirom i innym większym pojazdom.
Bo w Chojnicach już się okazało, że trzeba nad tym mieć szczególną pieczę, by uniknąć przeróbek i dodatkowych kosztów.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #7
Nową drogą do Silna w 2010 roku?

http://www.chojnice.pl/news/1967_Nowa_droga_do_Silna_w_2010_roku_ 19.12.2006

Dopiero na lata 2009-2010 planowany jest remont drogi 240 na trasie Chojnice - Silno. Lokalni samorządowcy chcą starać się o przyspieszenie inwestycji o rok. Jednocześnie wnioskują o wprowadzenie zmian w koncepcji modernizacji drogi. W dotychczasowej znaleźli bowiem sporo niedociągnięć. Ich uwagi mają być ujęte w nowej koncepcji, która powinna być gotowa w pierwszym kwartale przyszłego roku.

ednym z większych problemów koncepcji jest brak lewoskrętów. Według Zdzisława Stormanna, dyrektora Wydziału Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Gminy Chojnice, powinny się one pojawić przy skrzyżowaniu z ul. Przemysłową, drogami do Granowa, Racławek, Burdychowa oraz w Silnie przy trasach prowadzących do Gockowic i Ostrowitego.
- Jak wygląda problem braku lewoskrętów można się przekonać, gdy jeden samochód skręcający z kierunku Bydgoszczy w ulicę Przemysłową potrafi wstrzymać cały ruch - tłumaczy Stormann.
Pierwsze zastrzeżenia do obecnej koncepcji pojawiają się już na obrzeżach Chojnic. Według Stormanna projektanci nie rozwiązali problemu ścieżki rowerowej pod mostem kolejowym. Chybionym pomysłem było, według dyrektora, zaprojektowania mini-ronda jako zjazdu do stacji paliw i siedziby firmy z artykułami budowlanymi.

- W tym miejscu powstały nowe obiekty, a projektanci pracowali prawdopodobnie na starych podkładach geodezyjnych - tłumaczy Stormann. Ponownie zostanie zaprojektowanych też kilka innych zjazdów.
- W Pawłowie, Silnie i Pawłówku ma być przyciskowa sygnalizacja świetlna dla pieszych - mówi Zdzisław Stormann. - Jest tam taki ruch i zagrożenie wypadkami, że aż trudno, iż projektanci tego nie przewidzieli.

Projektanci nie przewidzieli też jaką wytrzymałość powinien mieć most, znajdujący się na granicy województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.
- Ma być on dostosowany do 50 tonowych transportów, a nie 30 tonowych - mówi Stormann. - Inaczej blokowalibyśmy sobie dalsze komunikowanie terenu.
Przy okazji realizacji inwestycji, ale nie w jej ramach, gmina Chojnice chce zlikwidować napowietrzne linie energetyczne. W tej sprawie trwają rozmowy z Eneą.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #8
Pawłówko

Wczoraj (14.02.2009) w Pawłówku na wysokości PDM trwał jakieś pomiary odległościowe - chyba pierwsze przymiarki do remontu.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #9
NAJWAŻNIEJSZE INWESTYCJE NA TERENIE GMINY CHOJNICE W 2009 ROKU

http://www.gminachojnice.com.pl/?cid=143&unroll=133
(fragment)

Drogi i chodniki
11. Modernizacja drogi wojewódzkiej 240 na odcinku Chojnice (skrzyżowanie ul. Gdańskiej z ul. Tucholską) – Silno (lata 2009-2010).


Więcej szczegółów wkrótce (z 'Aktualności gminy Chojnice na rok 2009')
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #10
Aktualności Gminy Chojnice na rok 2009

INWESTYCJE DROGOWE

11. Modernizacja drogi wojewódzkiej 240 na odcinku Chojnice (skrzyżowanie ul. Gdańskiej z ul. Tucholską) - Silno.

- wartość inwestycji: ok. 40 min. zł
- termin realizacji: lata 2009 - 2010
- inwestor: Urząd Marszałkowski w Gdańsku (Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku)

Po wieloletnich zabiegach wszystkich Chojnickich Samorządów, po wieloletnich staraniach wielu osób, pozwolę sobie wymienić niektóre z nich: Radny Wojewódzki - Pan Leszek Bonna, wcześniej Radny Wojewódzki a obecnie Poseł RP - Pan Piotr Stanke, Posłowie: Pan Marek Biernacki i Pan Stanisław Lamczyk, a przede wszystkim dzięki otwartości i zrozumieniu ważności tej inwestycji dla Województwa, dla Regionu ze strony Marszałka Województwa Pomorskiego - Pana Jana Kozłowskiego i Wicemarszałka Pana Mieczysława Struka - nareszcie rozpocznie się w tym roku tak długo oczekiwana inwestycja. Jestem przekonany, że z punktu widzenia Gminy Chojnice, jak również interesu całego Województwa Pomorskiego, ta inwestycja jest nie mniej ważna aniżeli oddana niedawno do użytku nasza piękna obwodnica chojnicka.

Po pierwsze: natężenie ruchu pojazdów na tej drodze jest znacznie większe niż na obwodnicy. Pomiary natężenia ruchu pojazdów prowadzone 9-11 grudnia 2008 roku w godz. 8.00-I6.00 przez naszych współpracowników na drodze 240 w Pawłowie wykazały następującą ilość pojazdów:
* 3060 pojazdów (w tym 509 samochodów ciężarowych) - 09.12.2008 r.
* 3298 pojazdów (w tym 663 samochodów ciężarowych) - 10.12.2008 r.
* 3101 pojazdów (w tym 594 samochodów ciężarowych) - 11.12.2008 r.
Pomiary prowadzone w tym samym czasie przy obwodnicy w Pawłówku pomiędzy węzłem Lipienice - Chojnaty) wykazały natomiast:
* 2137 pojazdów (w tym 711 samochodów ciężarowych) - 09.12.2008 r.
* 2351 pojazdów (w tym 719 samochodów ciężarowych) - 10.12.2008 r.
* 2232 pojazdów (w tym 671 samochodów ciężarowych) - 11.12.2008 r.

Po drugie: droga 240 Chojnice - Świecie stanowi główny szlak turystyczny prowadzący ze środkowej i południowej Polski nad Środkowe Wybrzeże. Dodatkowo skomunikuje zachodnią i południową część naszego województwa z Autostradą A1 na węźle Nowe Marzy niedaleko Świecia.

Po trzecie: w znaczący sposób poprawi bezpieczeństwo i standard jazdy tysięcy kierowców przemieszczających się codziennie tą niebezpieczną trasą na odcinku Chojnice - Silno.

Po czwarte: w znacznym stopniu poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców naszych miejscowości położonych wzdłuż tej trasy (przewiduje się ciąg pieszo-rowerowy z Chojnic do Pawłowa, dalej do Silna - ścieżka rowerowa, planuje się także sygnalizację świetlną przy przejściach dla pieszych oraz lewoskręty na niektórych skrzyżowaniach).

Po piąte: inwestycja ta bezpośrednio poprawi standard zamieszkania, tym samym warunków życia naszych Mieszkańców (bo ta droga już fukcjonuje) czego zapewne nie mogą powiedzieć o obwodnicy Mieszkańcy Pawłówka, Lipienic czy Chojnat.

Mam nadzieję, że ten 14-kilometrowy odcinek drogi z Chojnic do Silna (do granicy naszego województwa) za 2 lata będzie kolejną wizytówką pięknej Ziemi Chojnickiej. Wizytówką naszego wspólnego skutecznego działania.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #12
Tylko nawierzchnia

Gazeta Pomorska, chyba 19-02-2009

Po wizycie w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Gdańsku burmistrz Arseniusz Finster juz wie, że w tym roku na drodze Chojnice - Silno roboty nie zaczną się od strony miasta.

Do wykorzystania jest 10 mln zł, a ponieważ dokumentacja całości nie jest gotowa, więc drogowcy zamierzają wykonać w tym roku remont nawierzchni na tym trakcie na terenie gminy Chojnice - ok. 5 km. W przyszłym roku remont obejmie już Chojnice.
Prace zaczną się od wiaduktu na skrzyżowaniu ul. Tucholskiej, gdzie powstanie specjalne przejście dla pieszych. Planowana jest też modernizacja i przebudowa skrzyżowania z ul. Kolejową oraz ul. Przemysłowej z przebiciem do Ustronnej.

Na całej długości powstaną ścieżki rowerowe i chodniki. Jeżeli pieniędzy starczy, to wszystko zakończy się w przyszłym roku. Jeżeli nie, to w 2011.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #13
Z informacji na zebraniach z wójtem:
- Remonty nawierzchni mają być na odcinkach, na których nie ma kanalizacji pod jezdniami - czyli odcinek Pawłowo - Silno z wyłączeniem skrzyżowania Racławki - Granowo.
- Przejście na Tucholskiej ma wyglądać podobnie jak jest to wykonane w Gostycynie - tam też kiedyś jezdnia była zwężona, aby mógł się chodnik zmieścić, obecnie - w wiadukcie jest wydrążone przejście dla pieszych.Pierwsze informacje o dokumentacji wskazywały że projektant na skrzyżowaniu Tucholska, Ustronna, Kolejowa chciał zrobić rondo :bash:
Owszem, wyjazd jest ciężki, ale bez przesady...
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #14
Ciężarówka w rowie

http://chojnice24.pl/1-6602-ciezarowka_w_rowie.html, chojnice24.pl, 10.07.2009

Dziś 10 lipca o godz. 12.43 w miejscowości Pawłowo samochód ciężarowy wpadł do rowu. Droga była czasowo całkowicie nieprzejezdna.

Ruchem drogowym na trasie gdzie miał miejsce wypadek kieruje Straż Pożarna. Ruch odbywa się wahadłowo.

Kierowca tira, który brał udział w zdarzeniu nie doznał większych obrażeń. Jak na razie nic nie wskazuje na to aby w wypadku brało udział więcej osób. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane. Powodem wypadnięcia ciężarówki z drogi mogły być głębokie koleiny ale to nadal ustala Policja. Stan trzeźwości kierowcy również nie jest jeszcze znany. Ciężarówka przewoziła materace więc na pewno nie była przeciążona.


 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #15
Włodzimierz Kubiak indagowany o drogę 240 i inne sprawy

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090729/INNEMIASTA04/529476229, pomorska.pl, 29.07.2009

Ci, którzy psioczą na drogę z Chojnic z Silna, mogą odetchnąć, że już niedługo. We wrześniu mają się tu rozpocząć roboty.

Włodzimierz Kubiak, szef Zarządu Dróg Wojewódzkich był ostatnio na urlopie w okolicy Chojnic i samorządowcy, z wójtem Szczepańskim i burmistrzem Finsterem przypuścili szturm, żeby porozmawiać o służbowych sprawach przy obiedzie.

Kiedy skończą

O drodze 240 wiadomo tyle, że roboty zaczną się we wrześniu i obejmą 5 km tego traktu. Wójt Szczepański naciska, żeby zakończyć prace w roku przyszłym, z czym Kubiak się zgadza, ale nie wiadomo, czy będą pieniądze. Przypomnijmy, że na ten etap jest tylko 10 mln zł, a kosztorys całości to ok. 50 mln zł.
Do załatwienia jest też sprawa skrzyżowania w Silnie. Po stronie, gdzie znajduje się nieczynna gorzelnia i sklepy, właściciel chciałby wydzielić działki budowlane i trzeba by to wziąć pod uwagę w czasie modernizacji drogi 240. - Bo tam będzie potrzebne pełne skrzyżowanie - mówi wójt.

A gdzie Swornegacie

Rozmowy dotyczyły też drogi 236 Brusy - Konarzynki. W sierpniu jest planowana modernizacja tej drogi przez ZDW, która obejmie renowację nawierzchni i umocnienie poboczy. Ale w ramach tych prac nie ma Swornychgaci. Radny gminny Ryszard Kontek, ze Sworów właśnie, uznał, że to niedopuszczalne, a wójt podczas obiadu z Kubiakiem prosił o przemyślenie planów i rozważenie, czy nie można by ich zmienić pod kątem Sworów.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #16
Gmina Chojnice. Kto pobuduje drogę z Pawłowa do Silna?

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090824/INNEMIASTA04/875185965, pomorska.pl, 24.08.2009

Trwa procedura przetargowa największej inwestycji drogowej w gminie. O wykonywanie zadania bija się cztery firmy.

Trwa procedura przetargowa związana z największą drogową inwestycją gminna - przebudowę trasy Pawłowo - Silno. Chodzi i pierwszy etap inwestycji. O budowanie tego odcinka walczą cztery duże firmy. Oferty należało składać do środy. W budżecie województwa na inwestycję zaplanowano 10 mln zł. Wszystkie propozycje mieszczą się w tej kwocie.

Nieoficjalnie wiadomo, ze najlepszą - czyli najtańsza - ofertę złożyła Skanska. Jeśli pozostałe firmy nie będą się odwoływać, to właśnie Skanska wejdzie na plac budowy.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #17
Rozpoczyna się remont drogi z Chojnic do Silna

http://weekendfm.pl/index.php?n=24990, Radio Weekend, 24.09.2009

W tym roku około 5 kilometrów, pozostałe 7 najprawdopodobniej w roku przyszłym. Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął modernizację drogi numer 240 na odcinku Chojnice – Silno. Drogi tak skoleinowanej, że wielu kierowców nazywa ją najgorszą w województwie pomorskim.

„Do końca roku wykonane zostaną odcinki między miejscowościami, reszta, jeśli pozwoli na to budżet, za rok” – mówi Włodzimierz Kubiak, dyrektor ZDW w Gdańsku.

Modernizacja 5-kilometrów drogi z Chojnic do Silna będzie kosztować około 10 milionów złotych.

Kwota potrzebna na dokończenie inwestycji w przyszłym roku to kolejne 14 milionów.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #18
^^ Jako komentarz do powyższej notki - od Pawłowa (zakręt przy Szkole Podstawowej) są ustawione znaki informujące o prowadzonych robotach.

Na razie znaki są odwrócone bokiem, czyli tylko przygotowane do użycia - ale widać że start całkiem blisko :)

Swoją drogą na odcinku Pawłowo-Pawłówko przydałoby się zfrezować koleiny, bo miejscami są baaardzo wysokie. Zbliża się zima, łatwo będzie wpaść w pozlizg.
 

·
Obserwator
Joined
·
592 Posts
Discussion Starter #19
Stan na 29.09.2009.

Na zielono - frezowanie pobocza.
Na czerwono - zerwany asfalt.

Na obu odcinkach obowiązuje ruch wachadłowy, korki tworzą się nawet do kilometra przed światłami.

 

·
Registered
Joined
·
221 Posts
Czy na obecnym etapie remontu ( między wsiami ) będą też wykonywane planowane ciągi piesze i rowerowe, czy tylko odnawiana będzie nawierzchnia drogi?
 
1 - 20 of 147 Posts
Top