SkyscraperCity banner

1 - 20 of 134 Posts

·
Super Expert
Joined
·
4,275 Posts
Discussion Starter #1
Witam,

Wygląda, że w końcu zacznie się inwestycja w Nowej Rudzie, woj. Dolnośląskie, na drodze DW381 między Kłodzkiem a Wałbrzychem, więc pasuje wyciągnąć temat z innych wątków (vide: obwodnica Wałbrzycha )
 

·
Super Expert
Joined
·
4,275 Posts
Discussion Starter #2
miało być na jesieni...

zacznijmy zatem od starego postu Darka, na wszelki wypadek wklejam treść:

Obwodnica Nowej Rudy - budowa ruszy jesienią

Wszystko wskazuje na to, że jesienią br rozpoczną się pierwsze prace przy
budowie obowodnicy Nowej Rudy.
Ta długo oczekiwana przez noworudzian inwestycja ma ruszyć we wrześniu.
Dużym krokiem ku temu było podpisanie na początku lipca przez Romana Stefunko,
zastępcę dyrektora ds. technicznych Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich,
dokumentów potrzebnych do ogłoszenia przetargu na wykonanie I etapu obwodnicy.
Obwodnica ominie centrum Nowej Rudy i Stare Miasto.
Droga będzie liczyła 7 km i ma być wybudowana w dwóch etapach. Budowa
rozpocznie się od strony wjazdu do miasta i stawów rybnych i dalej będzie
prowadziła w kierunku wyjazdu na Ząbkowice Śląskie. Ominie dzielnicę Drogosław
by już za miastem połączyć się pod Ludwikowicami z drogą wojewódzką nr 381 do
Wałbrzycha.

(lwi)

lipiec 2005
 

·
Super Expert
Joined
·
4,275 Posts
Discussion Starter #3
Stan na dziś (wczoraj?) był taki, że gdzieś w okolicy tych stawów rybnych woda ponoć podmyła drogę (asfalt kilka cm ponad ziemią - plotka gminna głosi) i zrobili objazd przez Dzikowiec/Wolibórz... A może jednak to początek prac przy obwodnicy?
 

·
Super Expert
Joined
·
4,275 Posts
Discussion Starter #4
artykuł z Gazety Noworudzkiej

W jednym z ostatnich numerów Gazety Noworudzkiej napisali:

W TYM ROKU I ETAP OBWODNICY

(I.Ż.) Gdy tylko pogoda na to pozwoli ruszy długo oczekiwana w Nowej Rudzie inwestycja - budowa obwodnicy. W tym roku zaplanowano pierwszy z trzech etapów o dł. 700 metrów. Droga jednojezdniowa (dwa pasy ruchu) prowadzić będzie od ronda przy ul. Niepodległości do ul. Jasnej, gdzie za lecznicą wybudowane zostanie skrzyżowanie. Na tym odcinku wybudowane zostanie rondo, jeden wiadukt, przepust gospodarczy, drogi serwisowe umożliwiające wjazdy i zjazdy z obwodnicy na drogi gminne. Projekt uwzględnia przebudowę sieci wodociągowej, budowę kanalizacji przeciwdeszczowej i oświetlenia. Budowa I etapu ma trwać do końca października. Jak się dowiedzieliśmy nie są jeszcze rozstrzygnięte wszystkie sprawy dotyczące wykupu gruntów, w końcowym odcinku planowanej obwodnicy (Drogosław, Ludwikowice).
 

·
Super Expert
Joined
·
4,275 Posts
Discussion Starter #6
Zyzio said:
Stan na dziś (wczoraj?) był taki, że gdzieś w okolicy tych stawów rybnych woda ponoć podmyła drogę (asfalt kilka cm ponad ziemią - plotka gminna głosi) i zrobili objazd przez Dzikowiec/Wolibórz... A może jednak to początek prac przy obwodnicy?
napisali tu: www.nowaruda.ir.pl, cytata:

NOWA RUDA. W sobotę rano (1 bm.), między stacją paliw a stawami, obsunęła się skarpa wraz z częścią jezdni.

Jak mówi Tadeusz Sroka, kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Wałbrzychu, stało się tak na skutek nawodnienia terenu, spowodowanego odwilżą i opadami deszczu.
Tak wynika ze wstępnych oględzin terenu. Dokładna przyczyna zdarzenia znana będzie dopiero za jakiś czas, po wykonaniu ekspertyzy.
Dziś nie wiadomo też, na jak długo odcinek drogi wojewódzkiej pozostanie całkowicie wyłączony z ruchu. Okazało się bowiem, iż zamknięcie tylko jednego pasa jezdni, jak wcześniej planowano, byłoby narażaniem na niebezpieczeństwo zmotoryzowanych, bo niewykluczone, że skarpa nadal się obsuwa.
 

·
Super Expert
Joined
·
4,275 Posts
Discussion Starter #7
Dostałem od znajomego, pracującego w "urzędach" mapę planowanej inwestycji, jednak z prośbą póki co o nieupublicznianie z powodów prawnych (na razie właścicielem praw autorskich jest projektant). Pozostaje mi zatem wyrysować zgrubnie na jakimś planie przebieg drogi - co planuję ASAP.
 

·
Super Expert
Joined
·
4,275 Posts
Discussion Starter #8
Zyzio said:
Pozostaje mi zatem wyrysować zgrubnie na jakimś planie przebieg drogi

Jak widać, planowane są w sumie dwa kawałki: jeden w Nowej Rudzie - Słupcu, a drugi (chyba o wiele ważniejszy i potrzebniejszy) - w samej Nowej Rudzie.
 

·
Super Expert
Joined
·
4,275 Posts
Discussion Starter #10
fairhair26 said:
Ach Zyziu zdradź nam ten projekt :) Jakby co to powiesz, że ci się włamali hakerzy na kompa i klapa :) Cóż zdarza się :D

Fajny podkład mapy masz
No, JPG ma ze 7 MB, rozmiar: 6302x7840
Jak pomniejszyć, to szczegółów nie będzie widać...
Oprócz obwodnicy są planowane inne lokalne drogi.

Ale z punktu widzenia osób przejeżdzających - to chyba nic specjalnie więcej konkretnego nie widać.

co do podkładu to: http://www.map24.com
 

·
Registered
Joined
·
562 Posts
Inwestorzy obiecują, że droga zostanie naprawiona w ramach gwarancji

Fuszerka za unijne pieniądze
Obwodnica miała być wizytówką miasta. Pierwszy, zaledwie 700-metrowy odcinek kosztował aż 15 mln zł. Tymczasem już po kilku tygodniach ziemia na skarpie przy rondzie zaczęła się osuwać
Tak nie powinno być. Jeśli już po kilku tygodniach ziemia zaczęła się osuwać, to co będzie dalej – martwi się Marian Kocoń, noworudzki taksówkarz.
Zrobili niedokładnie?
Mieszkańcy miasta wciąż pamiętają, jak po obfitych deszczach, w marcu ubiegłego roku, obsunęła się skarpa przy głównej drodze z Wałbrzycha do Kłodzka. Późniejsza ekspertyza wykazała, że podkład pod drogą był źle wykonany i to doprowadziło do katastrofy budowlanej.
– Przecież z tą nową jezdnią może być tak samo. Pod koniec roku drogowcy robili ją w pośpiechu, żeby zdążyć przed pierwszym śniegiem i mrozami – mówi Jan Malinowski, mieszkaniec Nowej Rudy.
Pierwszy etap budowy obwodnicy miał zakończyć się w listopadzie. Niestety, roboty przeciągnęły się do końca grudnia.
Podatnicy nie zapłacą za naprawę
Zdaniem Juliana Golaka, radnego wojewódzkiego, firma budująca obwodnicę popełniła błąd, projektując tak wysokie skarpy. A jeżeli już to zrobiła, to powinna była od razu zabezpieczyć je darnią.
Tymczasem inwestor nie docieka z jakich przyczyn pojawiły się usterki. Obiecuje jednak, że droga zostanie naprawiona jeszcze w tym miesiącu.
– Usterki zostaną usunięte w ramach gwarancji. Podatnik nie zapłaci za to ani złotówki – zapewnia Roman Stefunko, dyrektor Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich. Jak dodaje, takie obsuwanie się ziemi nie jest czymś wyjątkowym. – Zwłaszcza w miejscu, gdzie dokopaliśmy się do litej skały. Zdarza się to dosyć często.
Dziury w nowym asfalcie
Pół roku temu pisaliśmy o innej bulwersującej sprawie. Chodziło o remont drogi krajowej nr 8 między Polanicą-Zdrojem a Szczytną. Nasi Czytelnicy zauważyli, że w kilku miejscach zapada się nowy, dopiero co położony asfalt. Drogowcy z wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczyli, że powodem zapadania się nawierzchni były cieki wodne.
Źródło:Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
 

·
Registered
Joined
·
562 Posts
Wkrótce rusza II etap noworudzkiej obwodnicy
Już wkrótce rusza II etap budowy obwodnicy Nowej Rudy (woj. dolnośląskie) w ciągu drogi wojewódzkiej nr 381. Harmonogram przewiduje, że prace budowlane dla drugiego etapu potrwają do połowy 2008 roku.

Realizacja tego projektu jest jednym z największych zadań inwestycyjnych ujętych w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym Województwa Dolnośląskiego na lata 2004-2008. Umowę na dofinansowanie I etapu budowy obwodnicy Nowej Rudy podpisano jeszcze w czerwcu ubiegłego roku. Realizacja pierwszego etapu inwestycji pochłonęła ok 16 mln zł z czego dofinasowanie z UE obejmowało 75% tej kwoty.

W lutym 2006 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu II etapu inwestycji. Projekt o wartości ponad 45 mln zł znajdował się na pierwszym miejscu listy rezerwowej (utworzonej w listopadzie 2005 r.) w ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Udzielono dofinansowania w wysokości około 50% kosztów inwestycji. Trzeci etap- to koszty rzędu ok.30 mln zł. również z 50% dofinasowaniem.

W ramach projektu II etapu planuje się: budowę odcinka nowej drogi o długości 3,06 km w tym: pasów ruchu powolnego na odcinku o długości ok. 1 km, dwóch skrzyżowań z drogami powiatowymi Nowa Ruda - Przygórze i Nowa Ruda - Jugów, budowy mostów na potoku Piekielnica i na potoku Jugowskim, trzech przejazdów gospodarczych (ul. Reymonta, ul. Kopalniana, droga polna), dwóch wiaduktów (kolejowego i drogowego). Wykonawcą prac będzie konsorcjum firm: Heilit+Werner (lider) i Strabag.

Droga wojewódzka nr 381 jest głównym ciągiem komunikacyjnym Nowej Rudy łączącym aglomerację wałbrzyską z Kotliną Kłodzką. Intensywny ruch pojazdów (z dużym udziałem tranzytu pojazdów ciężkich obsługujących kopalnię kruszyw skalnych w Nowej Rudzie-Słupcu) po dotychczasowym przebiegu tej drogi, w wielu miejscach nie spełniających parametrów normatywnych powoduje ogromne uciążliwości komunikacyjne (wibracje, spaliny, hałas) i uszkodzenia nawierzchni. Szacuje się, że średni dobowy ruch na tym odcinku będzie wzrastał i osiągnie w 2020 roku nawet 13 tysięcy pojazdów.

+ mapka http://www.motogazeta.mojeauto.pl/cms/index.php/49326
 

·
Super Expert
Joined
·
4,275 Posts
Discussion Starter #15
Zdjęcia z okolic Nowej Rudy, DW z Kłodzka do Wałbrzycha, około 1 maja tego roku:

Przed zrobionym kawałkiem obwodnicy - dojazd do ronda:


Samo rondko - w prawo na obwodnicę i Ząbkowice:Jak zrobią obwodnicę do końca, to tędy się będzie omijało centrum Nowej Rudy:
(wykopy tak na jakieś 10m - robią wrażenie)


Nowa droga - obwodnica:


Wlazłem na skarpę:


Na wprost wjazd do centrum - stara droga:


Osuwisko. Zjechała mata która miała wzmacniać podłoże razem z większą ilością ziemi,
to chyba o tym pisali, że wykonawca coś sknocił:A tu widok na przepust, głębokość ponad 2m, nieźle wyprofilowane:


Ze starej drogi na Ząbkowice (obecnie ślepa) na końcowy odcinek obwodnicy,
na środku obecnie jest zakręt na Ząbkowice, a obwodnica będzie dalej leciała w lewo jak ją zrobią:


Stara droga służy obecnie jako dojazd do posesji na tym zdjęciu, a obwodnica pójdzie za tymi budynkami w lewo:A tu powrót do Nowej Rudy i środkowy odcinek obwodnicy - widać, że nawet
na tym krótkim odcinku było sporo robót ziemnych:A tu już wjazd do centrum Nowej Rudy, obecna DW:


Za wiaduktem kolejowym mamy zakret w lewo, skrzyżowanie i DW prowadzi ostro w prawo i w dół, a jak widać
TIRów nie brakuje:


Tu właśnie owo skrzyzowanie i zakręt w prawo-dół:Prześliczna mozaika łat - tak ze 30% tej DW tak wygląda:


I wyjazd Straży Pożarnej:


Obwodnica ma ominąć cały ten odcinek i jeszcze kawałek dalej.
Oby zrobili ją jak najszybciej...
 

·
Super Expert
Joined
·
4,275 Posts
Discussion Starter #16
Obecnie zrobiony jest dopiero tylko 1 etap:
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
W którym miejscu w Drogosławiu dokładnie ma się zaczynać/kończyć obwodnica? Byłoby extra gdyby ktoś wrzucił fotę tego miejsca.
 

·
Hej młoty do roboty !
Joined
·
450 Posts
jak to się mówi - lepsza Nowa Ruda niż stara blondynka :D
Kiedyś spotkałem koleżanke w pociagu z Kłodzka do Wałbrzycha i twierdziła ,że lepsza Nowa Ruda niż stara czarna. Generalnie nie próbowałem ani ,ani ,ale bardziej ufam koleżance niż glickowi <bez urazy> więc = sie nie zgadzam heheh Twoje zdrowie Glicek ;) :cheers:
 
1 - 20 of 134 Posts
Top