Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 2552 Posts

·
Moderator
Joined
·
80,174 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Trasa N-S Docelowo ma połączyć Drogową Trasę Średnicową (DW902) z autostradą A4. Ma to być trasa o przekroju 2x2, klasy G.

Zrealizowane odcinki :

Etap I :
Odcinek trasy N-S od ul. 1-go Maja do Drogowej Trasy Średnicowej w Rudzie Śląskiej wraz z węzłem dwupoziomowym z ul. 1-go Maja”
Realizacja projektu:
od 6 sierpnia 2010 r. (rzeczowe rozpoczęcie realizacji)
do 6 września 2012 r. (zakończenie rzeczowe realizacji)
Wykonawca : Drogopol-ZW Sp. z o.o. Katowice


Etap II:
Odcinek trasy N-S od ul. 1-go Maja do ul. Bukowej w Rudzie Śląskiej
wraz z węzłem dwupoziomowym i budową odcinka drogi
od ul. Bukowej do ul. Ks. Niedzieli – ul. Nowobukowa”

Rozpoczęcie budowy – VII 2015
Zakończenie budowy : 5 VIII 2016
Wykonawca : Drogopol-ZW Sp. z o.o. Katowice

Trasa N-S
• klasa techniczna drogi G 2/2,
• kategoria ruchu KR 6,
• prędkość projektowa 60 km/h,
• prędkość miarodajna 80 km/h,
• długość odcinka 1042,96 m,
• szerokość jezdni 7,0 m (2x3,5m),
• liczba pasów ruchu dwujezdniowa, każda jezdnia po dwa pasy ruchu ,
• szerokość pasa ruchu 3,5 m,
• szerokość pasa dzielącego 4,0 m,
• szerokość pasa bocznego 3,5 m,
• szerokość chodnika 1,5 m,
• szerokość ścieżki rowerowej 2,0 m,
• szerokość poboczy 2,0 m – przy krawędzi jezdni,
0,5 m – przy chodniku,
• pochylenie poprzeczne na prostej 2,0 %,
• maks. pochylenie poprzeczne na łukach 3,5 %,
• skrajnia pionowa 4,6 m.

Ulica Nowobukowa
• klasa techniczna drogi Z,
• kategoria ruchu KR 4,
• prędkość projektowa 60 km/h,
• długość odcinka 1578,08 m,
• szerokość jezdni 7,0 m,
• szerokość pasa bocznego 1,0 m,
• szerokość chodnika 1,5 m,
• szerokość ścieżki rowerowej 2,0 m,
• szerokość poboczy 1,0 – 5,3 m – przy krawędzi jezdni,
• 1,5 m – przy chodniku,
• pochylenie poprzeczne na prostej 2,0 %,
• pochylenie poprzeczne chodnika i ścieżki 2,0 %,
• skrajnia pionowa 4,6 m


Etap III: Odcinek trasy N-S od ul. Bukowej do ul. Kokota w Rudzie Śląskiej wraz z węzłem dwupoziomowym.

W dniu 3.06.2016 ogłoszono przetarg na budowę (~1,5km) :

Budowa odcinka trasy N-S od ul. Bukowej do ul. Kokota w Rudzie Śląskiej wraz z węzłem dwupoziomowym
Przetarg, SIWZ: BIP Urząd Miasta Ruda Śląska - Dokument

Podpisanie umowy na budowę 20.04.2017r. :
Wykonawca : Drogopol-ZW Sp. z o.o. Katowice

Planowany czas realizacji - 20 miesięcy.

III Etap Trasy N-S oddano do użytku 21 września 2018r. (trzy miesiące przed terminem)


Odcinki w budowie


Etap IV : ul. Kokota (bez węzła) -autostrada A4 (węzeł z ul. 1 Maja)

Przetarg ogłoszony 27.05.2019r.„Budowa odcinka trasy N-S od ulicy Kokota (bez węzła) w Bielszowicach do połączenia z autostradą A4 (bez węzła) w ciągu ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej” - AP.271.10.2019
https://rudaslaska.logintrade.net/zapytania_email,5529,db0513583c7b05237076d942baab7ce9.html


Przetarg unieważniony w dniu 08.11.2019.

Nowy przetarg po podziale zadania na dwie części :
Budowa odcinka trasy N-S od ulicy Kokota (bez węzła) w Bielszowicach do połączenia z autostradą A4 (bez węzła) w ciągu ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej" - Etap I

Wynik postępowania:

1740234


Informacja prasowa o podpisaniu umowy w dniu 06.07.2021r.

Planowany termin oddania do użytku - III kwartał 2023r.

Odcinki na etapie planowania / uzyskiwania decyzji środowiskowych:
Etap V:

Połączenie Trasy N-S z ul. Magazynową (przetarg na projekt w trakcie)

Budowa odcinka od ul. Magazynowej do ul. Karola Goduli (obwodnica Orzegowa i Goduli:
Trwa wybieranie wariantu przebiegu trasy


Przebieg orientacyjny trasy (Etapy I, II, III) :
 

·
Registered
Joined
·
233 Posts
Dziennik Zachodni: Ruda Śląska: jest zgoda na otwarcie odcinka N-S

Pierwszy odcinek trasy N-S teoretycznie gotowy jest od sierpnia ubiegłego roku. Ma 942 metry, dwa pasy w obu kierunkach i dwa wiadukty. Docelowo "eneska" ma połączyć Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4. Na razie jednak prace utkwiły na pierwszym etapie (odcinek od ul. 1 Maja do DTŚ). Wszystko dlatego, że śląski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nie wydał formalnej zgody na jego otwarcie. Miał on uwagi do czterech odstępstw od zatwierdzonego projektu (braki w dokumentacji).

Teraz pojawiło się światełko w tunelu.

- 4 stycznia 2013 r. śląski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany zamienny dla "Odcinka trasy N-S od ul. 1-go Maja do Drogowej Trasy Średnicowej w Rudzie Śląskiej wraz z węzłem dwupoziomowym z ul. 1-go Maja" - informuje Barbara Mikołajek-Wałach, naczelniczka Wydziału Dróg i Mostów UM Ruda Śląska. - Odcinek ten zostanie otwarty po uprawomocnieniu się ww. decyzji i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie.

Jeżeli nie zostanie złożone odwołanie to pierwszy odcinek trasy N-S zostanie otwarty w ciągu 14 dni, a więc jeszcze w tym tygodniu. Równocześnie trwają przygotowaniu do budowy kolejnego odcinka "eneski". Będzie on przebiegał od ul. 1 Maja do ul. Bukowej wraz z ul. Nowo Bukową, łączącą ul. 1 Maja z ul. Niedzieli. - Dla tego odcinka posiadamy już dokumentację budowlaną, a w bieżącym roku ma zostać wyłoniony wykonawca robót - zapowiada Mikołajek-Wałach.

Kolejne etapy to: do ul. Kokota i dalej do ul. Bielszowickiej oraz do węzła autostrady A4 w ciągu ul. 1 Maja. - Dla odcinka Trasy N-S w kierunku północnym istnieje koncepcja jej przebiegu do ul. Magazynowej i w roku bieżącym ma zostać zlecone wykonanie projektu budowlanego przedmiotowego odcinka - mówi naczelniczka.
 

·
Moderator
Joined
·
80,174 Posts
Discussion Starter · #3 ·
^^Zapewne otworzą ją w weekend - tylko, żeby to stało się faktem należałoby już teraz zacząć odkopywać N-Skę z śniegu ;)
 

·
Registered
Joined
·
160 Posts
^^Zapewne otworzą ją w weekend - tylko, żeby to stało się faktem należałoby już teraz zacząć odkopywać N-Skę z śniegu ;)
Dosłownie pre minut temu dokładnie tą samą informacje słyszałem w radiu .
Miejmy nadzieje iż faktycznie nastąpi to w tym tygodniu.
Bo już się obawiałem iż przy obecnej pogodzie będą zwlekać z otwarciem co by nie musieli dbać o odsnieżanie i zaczekają do wiosny :eek:hno:
 

·
Moderator
Joined
·
80,174 Posts
Discussion Starter · #5 ·
W końcu będą mogli otworzyć trasę N-S. Nadzór budowlany zatwierdził projekt

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego zatwierdził tzw. zamienny projekt budowlany gotowego pierwszego odcinka trasy N-S, która docelowo połączy autostradę A4 z DTŚ-ką. Wkrótce samorząd powinien móc wystąpić o zgodę na jego użytkowanie.

Pierwszy, niespełna kilometrowy, odcinek trasy jest gotowy od sierpnia, ale dotąd czeka na oddanie do użytku. Śląski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nie zgodził się na uruchomienie drogi z powodu czterech "istotnych odstępstw" od zatwierdzonego projektu. Władze Rudy Śląskiej zdecydowały nie odwoływać się od decyzji inspektora i zastosować do jego zaleceń.

Rudzcy urzędnicy wyjaśniali, że wytknięte przez nadzór budowlany odstępstwa nie mają wpływu na bezpieczeństwo kierowców, zastrzeżenia mają charakter formalny, a sprawa jest do rozwiązania bez ingerowania w wykonaną inwestycję. Nadzorowi chodziło o nieodbudowanie fragmentu sieci ciepłowniczej, przesunięcie kanalizacji deszczowej w pasie drogi w stosunku do projektu budowlanego, budowę rowu odwadniającego nieujętego w projekcie oraz wydłużenie przebudowywanego wodociągu o 40 m.

Choć pierwotnie samorząd zapowiadał, że wpuści samochody na gotową drogę jeszcze przed uzyskaniem formalnej zgody, ostatecznie - m.in. ze względu na możliwe kary finansowe - to nie nastąpiło.

W środę władze miasta poinformowały, że nadzór zatwierdził projekt. Jak poinformował PAP w środę rzecznik rudzkiego magistratu Adam Nowak, wydana 4 stycznia decyzja wojewódzkiego inspektora budowlanego musi się teraz uprawomocnić. Jeśli nie wpłyną odwołania, powinno to nastąpić w najbliższych dniach. Wtedy samorząd będzie mógł wystąpić o pozwolenie na użytkowanie. Nadzór będzie mógł je wydać po skontrolowaniu obiektu. Dopiero po wydaniu zgody droga zostanie oddana do użytku.

Najważniejsza ulica w mieście
Trasa N-S to najważniejsza inwestycja drogowa w Rudzie Śląskiej, istotna dla komunikacji całej aglomeracji katowickiej. Usprawni ruch w mieście, docelowo łącząc dwie najważniejsze drogi w regionie: autostradę A4 i Drogową Trasę Średnicową.

Pierwszy etap budowy trasy N-S obejmował ok. kilometrowy odcinek od rudzkiej ul. 1 Maja, czyli drogi wojewódzkiej nr 925, do istniejącego węzła DTŚ. Zbudowano też dwupoziomowy węzeł nowej drogi z ul. 1 Maja.

Pierwszy etap budowy trasy - za 43,5 mln zł - sfinansowano głównie ze środków unijnych. Kolejny etap będzie kosztował - według wstępnego kosztorysu - prawie 74,8 mln zł. W tym roku ma ruszyć procedura przetargowa, która wyłoni wykonawcę robót.
Cały tekst: http://katowice.gazeta.pl/katowice/...rase_N_S__Nadzor_budowlany.html#ixzz2ICyvoFYT
 

·
Registered
Joined
·
191 Posts
Jeśli chodzi o N-Skę (tą już zbudowaną), to pisałeś że otwarcie w II lub III tygodniu stycznia. Drugi tydzień dobiega końca, więc zostaje następny tydzień?
^^No coż, takie były założenia, ale formalności zrobiły swoje. Decyzja zatwierdzajaca projekt zamienny musi się uprawomocnić, wszystkie zwrotki musza wrócić do nadawcy etc. A dopiero potem będzie wydawana zgoda na użytkowanie. Mniej więcej to samo naskrobali w artykule powyżej. Tak więc termin otwarcia trasy N-S to tak jakoś przyszły, ewentualnie ostatni tydzień stycznia.
 

·
Moderator
Joined
·
80,174 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Równocześnie trwają przygotowaniu do budowy kolejnego odcinka "eneski". Będzie on przebiegał od ul. 1 Maja do ul. Bukowej wraz z ul. Nowo Bukową, łączącą ul. 1 Maja z ul. Niedzieli. - Dla tego odcinka posiadamy już dokumentację budowlaną, a w bieżącym roku ma zostać wyłoniony wykonawca robót - zapowiada Mikołajek-Wałach.
To stwierdzenie potwierdza, że po pierwsze w tym roku nie rozpocznie się budowa N-Ski na odcinku 1 Maja-Bukowa, a zostanie wyłoniony (jeśli w ogóle do tego dojdzie) wykonawca tego odcinka. Stąd jedynie te 5mln złotych przeznaczone na ten odcinek drogi. Podejrzewam, że miasto będzie się starało o zewnętrzne finansowanie (z rezerwy RPO), stąd takie podejście do sprawy.
 

·
Registered
Joined
·
191 Posts
Podejrzewam, że miasto będzie się starało o zewnętrzne finansowanie (z rezerwy RPO), stąd takie podejście do sprawy.
Jeżeli będzie jakakolwiek rezerwa w RPO na transport, w co śmiem powątpiewać, to na pewno nie pójdzie na "eneskę". Nasze "władyki" więcej by wskórały wpisują Trasę N-S na listę projektów kluczowych w nowym RPO na lata 2014-2020. Mniejsze miasta jakoś tego dokonały. Niestety również tutaj mamy pokaz "siły przebicia" i kompetencji naszych włodarzy i "orłów" z UM.
 

·
Moderator
Joined
·
80,174 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Projekt został zatwierdzony, jednak niezbędna jest zgoda na użytkowanie

Zmieniony projekt dotyczący pierwszego odcinka trasy N-S na terenie Rudy Śląskiej został zatwierdzony przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.
Budowa odcinka została ukończona już w sierpniu, jednak w trakcie realizacji zatwierdzonego projektu, wprowadzono zmiany, które według Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego miały istotne znaczenie:

rezygnacja z odbudowy kanału CO – uznano, że ten odcinek kanału nie jest potrzebny,
budowa rowu odwadniającego,
wydłużenie przebudowy wodociągu o 40m,
przesunięcie kanalizacji deszczowej w pasie drogi.


Władze miasta zastosowały się do konkretnych poleceń nadzoru budowlanego.
Pierwszy etap budowy trasy N-S kosztował 43,5 mln zł. Na realizację tej inwestycji miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w kwocie 36,9 mln zł.

W tym roku przewidywane jest rozpoczęcie procedury przetargowej, która ma wyłonić wykonawcę robót budowlanych dla drugiego etapu budowy trasy N-S. Według kosztorysu inwestorskiego inwestycja warta będzie prawie 74,8 mln zł.Miejmy nadzieję, że zgoda zostanie wydana jak najszybciej i wkrótce uciążliwe dla wszystkich kierowców korki na ul. 1 Maja się zmniejszą.
http://rudaslaska.com.pl/i,projekt-...-na-uzytkowanie,100,910764.html#ixzz2InSaHlwB
 

·
Moderator
Joined
·
80,174 Posts
Discussion Starter · #14 ·
^^Znaczy sygnalizacja nie działa w trybie awaryjnym tylko w normalnym? Może otwarcie będzie jutro nad ranem w takim razie:)
 

·
Moderator
Joined
·
80,174 Posts
Discussion Starter · #16 ·
^^A ja już nawet nią jechałem:) Przez kompletny przypadek na nią skręciłem, zauważyłem że odklejone są nalepki na znakach:) Szczerze mówiąc mało kto jeszcze nią jeździ, ja jechałem na niej sam. Popołudniu wrzucę zdjęcia z pierwszego przejazdu.
 

·
pisane z małej litery;)
Joined
·
559 Posts
Urząd Miasta Ruda Śląska:

Ruda Śląska, 31 stycznia 2013 r.

N-S-ka jest już przejezdna!

Trasa N-S otwarta dla ruchu drogowego! Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał długo oczekiwane pozwolenie na użytkowanie. Dziś przed południem na trasę wjechały pierwsze samochody. Na tę chwilę kierowcy czekali od pięciu miesięcy.

- Oddanie pierwszego odcinka trasy N-S do użytku przeciągało się z powodów proceduralnych - informuje Jacek Morek, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Na uruchomienie drogi nie zgadzał się Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego - przypomina. Jak dodaje, powodem negatywnej opinii ŚWINB były cztery odstępstwa od zatwierdzonego projektu, których dokonano w trakcie budowy trasy.

– Stwierdzone przez ŚWINB odstępstwa nie miały żadnego wpływu na bezpieczeństwo kierowców. Tak naprawdę miały charakter formalny, możliwy do usunięcia bez ingerowania w już wykonaną inwestycję. Wyprostowanie tego wszystkiego wymagało jednak czasu – tłumaczy wiceprezydent Morek.

Przypomnijmy, że we wrześniu ubiegłego roku Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zgłosił cztery zastrzeżenia do wybudowanego odcinka trasy N-S. Pierwsze dotyczyło nieodbudowania sieci CO należącej do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Rudzie Śląskiej, drugie - przesunięcia kanalizacji deszczowej w pasie drogi w stosunku do projektu budowlanego, a kolejne - budowy rowu odwadniającego, nie ujętego w dokumentacji projektowej oraz wydłużenia przebudowywanego wodociągu o 40 m.

- Zarówno projektant trasy oraz Inżynier Kontraktu, którym w przypadku trasy N-S jest bardzo doświadczona spółka Drogowa Trasa Średnicowa S.A., nie zgłaszali w toku realizacji inwestycji,
że wykonane prace są istotnym odstępstwem od projektu budowlanego, wręcz przeciwnie - projektant stwierdził, że są one nieistotne – zauważa wiceprezydent Jacek Morek. Warto podkreślić, że miasto bez problemów otrzymało decyzję na użytkowanie dwóch wiaduktów nad
ul. 1 Maja w ciągu trasy N-S, a problem dotyczył jedynie odcinka drogi (trasa N-S) o długości 942 m. Co ważne, wszystkie zakwestionowane przez ŚWINB prace nie wpływały na możliwość bezpiecznego użytkowania trasy N-S, chociażby dlatego, że były one zlokalizowane obok pasa jezdni i chodników.

Docelowo trasa N-S ma połączyć dwie ważne drogi przebiegające przez Rudę Śląską – Drogową Trasę Średnicową oraz autostradę A4. Pierwszy etap jej budowy obejmował odcinek od ul. 1-go Maja, czyli drogi wojewódzkiej nr 925, do Drogowej Trasy Średnicowej, wraz z węzłem dwupoziomowym
z ul. 1-go Maja. W ramach tej inwestycji przebudowana została również część ul. 1 Maja.

Na przecięciu trasy z ul. 1 Maja powstały dwa wiadukty, oddzielnie dla każdego kierunku ruchu,
o rozpiętości 56 metrów. Zagospodarowano również teren przylegający do wybudowanego odcinka, którego powierzchnia wynosi 13,8 ha, na którym powstały m.in. chodniki i ścieżki rowerowe
oraz pasy zieleni.

Pierwszy etap budowy trasy N-S kosztował 43,5 mln zł. Na realizację tej inwestycji miasto otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w kwocie 36,9 mln zł. W tym roku przewidywane jest rozpoczęcie procedury przetargowej, która ma wyłonić wykonawcę robót budowlanych dla drugiego etapu budowy trasy N-S. Według kosztorysu inwestorskiego inwestycja warta będzie prawie
74,8 mln zł.

W ramach tego etapu wybudowany zostanie odcinek trasy N-S od ul. 1-go Maja do ul. Bukowej wraz z węzłem dwupoziomowym z tą ulicą. Ulica Bukowa, obecnie ślepa, zostanie przedłużona
aż do połączenia z ul. ks. Niedzieli. Połączenie to znacząco usprawni ruch w mieście, ułatwiając dojazd ze wschodnich dzielnic w kierunku Zabrza i Gliwic. Zakończenie prac zaplanowano
w 2015 roku.

Ulica 1 Maja (droga wojewódzka nr 925), łącząca na osi północ - południe Drogową Trasę Średnicową, autostradę A-4 i drogę krajową nr 44, ma szczególne znaczenie dla Rudy Śląskiej. Większość transportu materiałów odbywa się właśnie tą ulicą. Budowa trasy N-S pozwoli
na usunięcie ruchu tranzytowego oraz lokalnego transportu towarów z odcinka ul. 1 Maja przebiegającego na całej długości w zwartej zabudowie obejmującej budynki mieszkalne, szkoły, kościoły, centra i lokale handlowe.

Trasa N-S zaprojektowana została jako droga klasy o prędkości projektowej 70 km/godz. Będzie posiadała dwie jezdnie o szerokości 7 m z pasem dzielącym o szerokości 4 m. Oprócz budowy samej trasy, w ramach tej inwestycji przewidziano również przebudowę ul. 1 Maja na odcinku od ul. Szyb Walenty w kierunku dzielnicy Czarny Las (zakończona), przebudowę ul. Bukowej, przebudowę odcinka ul. Kokota w rejonie węzła drogowego oraz przebudowę ul. 1 Maja na odcinku
od ul. Bielszowickiej do węzła z autostradą A-4, łącznie z budową węzła drogowego przy
ul. Bielszowickiej i estakady nad torami kolejowymi.
 

·
Moderator
Joined
·
80,174 Posts
Discussion Starter · #18 · (Edited)
Wrzucam obiecane zdjęcia:) Przepraszam za jakość, ale drugą ręką trzymałem kierownicę ;) Zdjęcia wykonałem ok. 11:50, czyli chwilę po otwarciu drogi, na pewno byłem jednym z pierwszych kierowców jadących oficjalnie po N-Sce:)

1.Jesteśmy na węźle trasy N-S z DTŚką, w lewo na Gliwice.2.W lewo Katowice, my jedziemy w prost N-Ską w stronę DW925.3.


4. Na poboczu mamy bariery linowe.


5.


6.Zbliża się zwężka do jednego pasa.


7.8.


9.Koniec N-Ski, na wprost kiedyś dojedziemy do autostrady A4.


10.Łącznica zjazdowa z N-Ski na ul. 1 Maja.


Uploaded with ImageShack.us
 

·
Registered
Joined
·
160 Posts
???

Że co?
Przed godziną wracałem z Poremby i nic się nie zmieniło . Przynajmniej jadąc od strony karmańskiego . Nadal stoją betoniki umożliwiające wjazd na N-S .
Na drugiej jezdni od wirku też je widziałem . Fakt faktem rano jadąc do zabrza była tam jakaś dziwna maszyna ale...
Chyba że ze mną jest coś nie tak :eek:hno:
 

·
Moderator
Joined
·
80,174 Posts
Discussion Starter · #20 ·
^^Betoniki owszem stoją, ale są zablokowane przyszłe zjazdy z 1 Maja na N-Skę w kierunku autostrady A4, na na N-Skę w stronę DTŚki jadąc od Karmańskiego trzeba skręcić w lewo za wiaduktem. Trzeba patrzeć na znaki ;)
Zresztą wczoraj jadąc nią pierwszy raz zauważyłem, że większość kierowców jeździ na pamięć i nie patrzy na znaki.
 
1 - 20 of 2552 Posts
Top