SkyscraperCity banner

1 - 20 of 139 Posts

·
Registered
41 Posts
Discussion Starter #1
Podczas mojego przejazdu poprzez Ustroń, zrobiłem kilka fotek jeszcze nieoddanego do eksploatacji odcinka obwodnicy. Istniejącą już obwodnica (część DK941) została przedłużona o obejście dzielnicy Polana.

Tak dla przypomnienia najpierw fotka początku starej obwodnicy:

A tutaj zaczyna się juz nowy odcinek:

To jedyny oddany do użytku fragment nowej obwodnicy - obejście dworca PKP oraz stacji kolei linowej na Czantorie:

Tutaj węzeł drogowy Ustroń Polana - zjazd na Ustroń-Jaszowiec (widok na motelik) :

Widok na nieoddany jeszcze odcinek w kierunku centrum Ustronia:

Widok w kierunki Wisły:

Przy przebiegu drogi wzdłuż linii lasu skarpy są dodatkowo umacniane dla ochrony przed osunięciami .... przecież to góry:

W pobliżu zabudowań instaluje się ekrany akustyczne:

Szkoda tylko że nie takie jak na starym odcinku drogi. Drewniane w górach wyglądają zdecydowanie lepiej:

tutaj budowa mostu na jednym z górkich potoków:

w tym miejscu nowa droga przecina linię kolejową i wpada na starą istniejącą drogę ... szkoda, gdyby nie Gahura, to nowa obwodnica mogłaby się kończyć w Wiśle eliminując konieczność pokonywania dwóch przejazdów kolejowych:

Oto ta "drobna" przeszkoda. Po drugiej stronie górki znajduje się kamieniołom Gahura:

tutaj mała mapka poglądowa na przebieg nowej drogi (przepraszam za fatalną jakość, ale z braku skanera zrobiłem poprostu fotke fragmentu mapki):

I na koniec ciekawostka. W jakim to mieście w Polsce jest osiedle i dzielnica Mahatan? :D

Pozdrawiam wszystkich!

·
Floyd Rose Classic 22fret
943 Posts
Grunt, ze już ominęli Czantorię - to świetna wiadomość. Wreszcie skończą się korki. Jak byłem tam w marcu to wyglądało na to, że już-już kończą. Teraz ciekawe czy i jak i kiedy to dociągną do Wisły? Są jakieś konkretne plany?

W końcu Prezydent musi jakoś dojeżdzać do tego swojego pałacyku w Wiśle, więc trzymajmy kciuki! Panie Prezydencie, a nie chciałby pan może do pałacyku jeździć wygodnie dwupasmową ekspresówką? Bo ja na pana miejscu to bym chciał... ;) te jednojezdniowe drogi, wie pan, słabą mają przepustowość, niebezpieczne są... ekspresówki lepsze. No, jak za drogo, to przynajmniej dwujezdniową GP zróbmy!

Kochani, grunt to dobry lobbing :)

·
Registered
41 Posts
Discussion Starter #4
Dyszkin said:
zdjecia jak zwykle super
Dziękuje

Dyszkin said:
kiedy oddana bedzie do ruchu calosc?
W poszukiwaniu daty zakończenia robót probowałem wyszukać coś w biuletynach zamówień publicznych. Niestety natrafiłem tylko na zamówienie dotyczące umocnień skarpy w przebiegu tej drogi: http://www.uzp.gov.pl/biulety/2005/87/87_20039.html

Dyszkin said:
A Manhatanow jest u nas bez liku, w Piotrowicach bodajze tyz takie jest :)
Dziekuje za uświadomienie .. a ja już myślałem że ta nazwa to pewien ewenement, ot takie małe uzewnętrzenienie kompleksów budujących to osiedle ;)

·
Registered
449 Posts
Stratocaster said:
W końcu Prezydent musi jakoś dojeżdzać do tego swojego pałacyku w Wiśle, więc trzymajmy kciuki! Panie Prezydencie, a nie chciałby pan może do pałacyku jeździć wygodnie dwupasmową ekspresówką? Bo ja na pana miejscu to bym chciał... ;) te jednojezdniowe drogi, wie pan, słabą mają przepustowość, niebezpieczne są... ekspresówki lepsze. No, jak za drogo, to przynajmniej dwujezdniową GP zróbmy!

Kochani, grunt to dobry lobbing :)
Prezydent też sobie może jechać S-ką, ale z tej drogi korzystali by normalni ludzie. Przy okazji: skoro obwodnica powstała po nowym śladzie w przekroju 2x1 + 2x pobocze, to czy dużo drożej było by zrobić tam chociaż 2x2 (np.jakąś GP) - w końcu i tak musieli postawić kilka mostków/wiaduktów.

A w ogóle to mażyła by mi się droga klasy GP wzdłuż lini kolejowej przez Wisłę-Dziechcinkę aż do Wisły Głębce.

·
Registered
41 Posts
Discussion Starter #6
lukasc said:
A w ogóle to mażyła by mi się droga klasy GP wzdłuż lini kolejowej przez Wisłę-Dziechcinkę aż do Wisły Głębce.
Pomysł fajny, ale bez budowania tuneli wyjątkowo trudny. Zauważ że w Wiśle Obłaźcu pomiędzy górami rzeka Wisła wywija takiego strasznego "rogala". Tam jest naprawde wąsko i droga musiałaby biegnąć strasznym łukiem ... myśle że nie do przyjęcia jeżeli chodzi o szeroką dwujezdniową GP. Drugi problem to wąski przesmyk między górami Czajka i Bukowa zaraz za skrętem na Jawornik. Obecnie DK941 i linia kolejowa wzajemnie się tam przeplatają i wiją pomiędzy górami i rzeką Wisłą. Od Dziechcinki poprzez Kopydło do Głębiec jest szeroko i płasko.. tam nie byłoby problemów.
Ale jeżeli już marzyć, to ja proponowałbym GP aż za Kubalonke na zaolzie do przejścia granicznego w Jasnowicach... albo przez Istebną do Jaworzynki i wtedy możemy sobie wybierać czy chcemy na Słowacje, czy do Czech ;)

·
Marceli
79 Posts
Dziekuje za uświadomienie .. a ja już myślałem że ta nazwa to pewien ewenement, ot takie małe uzewnętrzenienie kompleksów budujących to osiedle
To osiedle taką nazwę dostało na początku lat 90-tych.
Przedtem to było chyba XXX-lecia PRL (czy coś takiego "propagandowego") i tylko potocznie nazywane było Manhatanem.
Sorry za OT ale fajnie nawiązuje do "skyscrapercity" :)

Dzięki Poldek za świetne zdjęcia, muszę też się tam kiedyś znowu wybrać.

Pozdrawiam,

·
Registered
125 Posts
serce się raduje gdy widzę jak rozbudowują mój region :) ....dzięki za relację Poldek, samochód+aparat i już mamy relacje z frontu....
...pare lat temu dostałem taką mapkę z naniesioną nową droga z bielska do cieszyna ale nie to mnie zaciekawiło bo o s1 trąbi się od dawna tylko była tam też zaznaczona całkiem nowa droga od ustronia /dokładnie od tego węzła które Poldek sfotografował na zdj.1 / do przejścia granicznego leszna górna i dalej jako obwodnica trzyńca do tej projektowanej ekspresówki w czechach /czeski cieszyn - jabłonków - słowacja/...
taki skrót z polski na zaolzie z ominięciem cieszyna....i czy coś zostało z tych planów? będą to realizować? dajcie znać jak coś wiecie...bo przekraczałem ostatnio granice właśnie w lesznej górnej i po czeskiej stronie od granicy do trzyńca jest zbudowana nowa droga...nie wiem czy to część tego planu czy po prostu zbudowano przejście, nie było drogi...zbudowano droge....i tyle...pozdrawiam wszystkich

·
Floyd Rose Classic 22fret
943 Posts
poldek said:
Pomysł fajny, ale bez budowania tuneli wyjątkowo trudny. Zauważ że w Wiśle Obłaźcu pomiędzy górami rzeka Wisła wywija takiego strasznego "rogala". Tam jest naprawde wąsko i droga musiałaby biegnąć strasznym łukiem ... myśle że nie do przyjęcia jeżeli chodzi o szeroką dwujezdniową GP. Drugi problem to wąski przesmyk między górami Czajka i Bukowa zaraz za skrętem na Jawornik. Obecnie DK941 i linia kolejowa wzajemnie się tam przeplatają i wiją pomiędzy górami i rzeką Wisłą. Od Dziechcinki poprzez Kopydło do Głębiec jest szeroko i płasko.. tam nie byłoby problemów.
Ale jeżeli już marzyć, to ja proponowałbym GP aż za Kubalonke na zaolzie do przejścia granicznego w Jasnowicach... albo przez Istebną do Jaworzynki i wtedy możemy sobie wybierać czy chcemy na Słowacje, czy do Czech ;)
Kto by nie chciał!

No w Kopydle troche miejsca jest, ale płasko to nie za bardzo... patrząc od strony Ustronia to chyba tylko po prawej stronie ponad zabudowaniami byłoby gdzie poprowadzić drogę, przy dużych pracach ziemnych. Ale dalej? To chyba już science-fiction. No chyba że Wisła zgłosi się do organizacji zimowej olimpiady. Wtedy i kasa się znajdzie, i drogi i autostrady wybudują, i kolej może nawet do Czech podciągną, itd... ;)

·
Registered
123 Posts
Za Wyborczą:
Obwodnica Ustronia na ukończeniu

Już wkrótce turyści przejadą przez Ustroń nowym odcinkiem obwodnicy. Kończą się prace przy zabezpieczaniu skarpy, która uniemożliwiła oddanie drogi w terminie.

Budowa drugiego odcinka obwodnicy Ustronia trwa od początku 2004 roku. Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, tłumaczy, że głównym zadaniem nowego fragmentu tej trasy jest zlikwidowanie olbrzymich korków, które tworzą się zwłaszcza w czasie weekendów w Ustroniu Polanie, gdzie teraz kończy się obwodnica. - Samochody skręcają tam na parking pod kolejką krzesełkową na Czantorię. To blokuje ruch - tłumaczy Tabor.

Obwodnicę wytyczono w miejscu, które jest nieco oddalone od kolejki na Czantorię. Ponaddwukilometrowy odcinek prowadzi do Wisły Obłaźca. Powstały: nowe skrzyżowanie, sygnalizacja świetlna, ekrany akustyczne. Według pierwotnych planów nowa droga miała służyć już w czasie minionej zimy. Jesienią okazało się jednak, że ze znajdującej się obok skarpy spadają na nią kawałki skał. Do czasu umocnienia osuwiska oddanie trasy trzeba było wstrzymać.

Teraz prace są już na ukończeniu. Specjalistyczne firmy wwiercają w skarpę setki kilku-, a nawet kilkunastometrowych grubych gwoździ, które będą trzymać zbocze. Na nich zostanie rozłożona specjalna tkanina i wyrośnie trawa. - Prace zostaną wkrótce ukończone. Od początku lipca droga będzie udostępniona kierowcom - powiedział nam wczoraj Tabor.

Nowy odcinek będzie kosztował około 4 mln euro. Większość pieniędzy pochodzi z funduszy unijnych.

Wielu kierowców zastanawia się, dlaczego obwodnica nie zostanie poprowadzona dalej, żeby ułatwić przejazd przez Wisłę. Tabor przyznaje, że są koncepcje przedłużenia drogi do Wisły Jawornika. - Ale już dalej nie damy rady. Po prostu nie ma tam miejsca - tłumaczy dyrektor.

·
Marceli
79 Posts
Polana otwarta

Z lokalnej gazety Głos Ziemi Cieszyńskiej z 03.06.2005:

---8<---
Na początku tego tygodnia uruchomiono obwodnicę w Ustroniu Polanie. Dwujezdniowa trasa ma 2,2 kilometra długości. Na tym krótkim odcinku są trzy sygnalizacje świetlne, podziemne przejście dla pieszych oraz przejazd przez tory kolejowe u wylotu obwodnicy na granicy administracyjnej Ustronia i Wisły.
Obwodnicę w Polanie otwarto z półrocznym opóźnieniem. Nadal trwają roboty na poboczu i skarpie pod Grapą. W przyszłości szosa być może zostanie przedłużona do Wisły Jawornika. Inwestycję poprzedzić jednak musi uregulowanie własności terenów pod drogę.
---8<---

Brakuje tylko zdjęć ;-)

·
Registered
917 Posts
marceli said:
Z lokalnej gazety Głos Ziemi Cieszyńskiej z 03.06.2005:
...Dwujezdniowa trasa ma 2,2 kilometra długości. Na tym krótkim odcinku są trzy sygnalizacje świetlne...
Dwie kwestie:
1. 3 x swiatla na takim odcinku to chyba troche duzo, isn't it?
2. Glos Ziemi Cieszynskiej pisze o dwujezdniowej drodze, natomiast na zdjeciach tego za bardzo nie widac. Z tego co kojarze, to "starszy" odcinek jest jednojezdniowy, wiec jak jest w koncu z tymi jezdniami, jaki jest przekroj drogi? 1x2, 1x4, czy tez moze 2x2?
Dzieki za info i pozdrawiam.

·
Registered
41 Posts
Discussion Starter #14
Za portalem www.ustron.com.pl

Polana otwarta
Na początku tego tygodnia uruchomiono obwodnicę w Ustroniu Polanie. Dwujezdniowa trasa ma 2,2 kilometra długości. Na tym krótkim odcinku są trzy sygnalizacje świetlne, podziemne przejście dla pieszych oraz przejazd przez tory kolejowe u wylotu obwodnicy na granicy administracyjnej Ustronia i Wisły. Obwodnicę w Polanie otwarto z półrocznym opóźnieniem. Nadal trwają roboty na poboczu i skarpie pod Grapą. W przyszłości szosa być może zostanie przedłużona do Wisły Jawornika. Inwestycję poprzedzić jednak musi uregulowanie własności terenów pod drogę. (Źródło: Głos Ziemi Cieszyńskiej)

Dziękuje Polusiowi za info. Postaram się pstryknąć nową drogę i wrzucić tu foty i opisać wrażenia z jazdy.

Pozdrawiam wszystkich!

·
Registered
28 Posts
Nowa obwodnica Ustronia a problem korków w Ustroniu Polanie

Kto kiedyś wracał z Wisły przez Ustroń w kierunku GOP'u to wie, że w niedzielne popłudnia zawsze można było się spodziewać potężnego korka w rejonie Ustronia Polany. Często zresztą korek ten zaczynał się już w samej Wiśle. Ale bezpośrednią jego przyczyną był właśnie przejazd przez Ustroń Polanę. Niedawno oddano do eksploatacji nowy fragment obwodnicy Ustronia, który właśnie miał usprawniać przejazd przez to "newralgiczne" miejsce. Ale czy usprawnia...? Jechałem wczoraj z Wisły i zbliżajac się do Ustronia Polany miałem nadzieję na sprawne pokonanie tego odcinka. Niestety, nic z tego... w rejonie przejazdu kolejowego w miejscu gdzie zaczyna się nowy odcinek zaczynała się też kolejka do pierwszych świateł na obwodnicy. To oczywiście dużo lepiej niż korek już od Wisły ale moje rozczarowanie było mimo wszystko spore... nowa droga i już takie atrakcje ? I co ciekawe sytuacja taka nie jest tam chyba wyjątkiem bo wielu kierowców jakby wiedząc o co chodzi wogóle na nowy fragment nie wjeżdżała tylko kontynuowała jazdę starym odcinkiem drogi, który biegnie równolegle do nowej (myślę, że tak ok 40% aut tak własnie jechało) i w ten sposób omijała newralgiczny fragment. Po odstaniu w kolejce do pierwszych świateł mamy kolejne światła. Tutaj kolejka już mniejsza ale poczekać znowu trzeba... Reasumując: jak jest duże natężenie ruchu zastosowane rozwiązania są delikatnie mówiąc do bani, płynność ruchu bardzo słaba, odciążenie starej drogi problematyczne (tak jak wspomniałem dużo aut jedzie wtedy i tak starą drogą aby ominąć korek), jak jest małe natężenie ruchu jedzie się oczywiście ok, ale starą drogą w takiej sytuacji też nie jechało się źle... Zatem czyżby wyrzucone pieniądze w błoto...?

·
Infrastrukturnik drogowy
12,184 Posts

·
S19 na wschodzie
3,290 Posts
Widzę że nikt do tej pory nie sfocił oddanej nowej części obwodnicy Ustronia. Więc proszę bardzo

Początek obwodnicy. Kiedyś jeździło się przez centrum gdzie jest taka fajna lodziarnia i kawiarnia za razem

Nowa część obwodnicy. Droga ma tu 11 metrów mimo że jest to DW

Koniec obwodnicy

Stara DW941 w kierunku Wisły

Pozdrawiam

·
1Marek1
1,347 Posts
Do bani z taką obwodnicą. Dlaczego nie ma kontynuacji DWÓCH jezdni od strony Katowic i dlaczego nie ma bezkolizyjnych przejazdów nad innymi drogami/torami? Jak oddadzą skocznię w Malince i beda jakieś zawody to kibice po prostu nie dojadą.

·
Registered
3,011 Posts
Ale zdjecia fajne. Szczegolnie podoba mi sie ten odcinek, nie zniszczony billboardami w stylu "wypozyczanie nart", "tanie noclegi" albo "dobre piwo":

·
S19 na wschodzie
3,290 Posts
Do bani z taką obwodnicą. Dlaczego nie ma kontynuacji DWÓCH jezdni od strony Katowic i dlaczego nie ma bezkolizyjnych przejazdów nad innymi drogami/torami?
Też nie rozumiem braku dwóch jezdni. Zapewne nie na całym ciągu obwodnicy dałoby się drugą jezdnię dobudować. Co do bezkolizyjnych skrzyżowań to sądzę że dość łatwo możnaby je zbudować. Dalece niefortunny jest kolizyjny koniec obwodnicy z przejazdem kolejowym. Jego brak wskazuje na to że kiedyś obwodnicę przedłużą do Wisły a może nawet dalej tunelami jak już Polska będzie bogatym krajem

i jeszcze jedno przebieg DK81 winien być przedłużony ze Skoczowa po Wisłę wtedy taka obwodnica byłaby w gestii GDDKiA

1 - 20 of 139 Posts