SkyscraperCity banner

101 - 120 of 139 Posts

·
Registered
15 Posts
Jeszcze jedna uwaga do kryteriów.
Deklaracja modułu E2 jest najlepszym kryterium jaki można sobie wyobrazić.
Deklarując E2 na poziomie 280 MPa Wykonawca musi naprawdę się postarać, żeby to spełnić a więc liczy się jakość. Nie da takiego wyniku osiągnąć na kruszywach dostępnych na Śląsku (dolomity i wapienie) a więc zmusza to Wykonawcę do zastosowania naprawdę dobrych kruszyw.
Doświadczenie kierownika, gwarancja to sąg łupie kryteria.

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,647 Posts
Jeszcze jedna uwaga do kryteriów.
Deklaracja modułu E2 jest najlepszym kryterium jaki można sobie wyobrazić.
Deklarując E2 na poziomie 280 MPa Wykonawca musi naprawdę się postarać, żeby to spełnić a więc liczy się jakość. Nie da takiego wyniku osiągnąć na kruszywach dostępnych na Śląsku (dolomity i wapienie) a więc zmusza to Wykonawcę do zastosowania naprawdę dobrych kruszyw.
Doświadczenie kierownika, gwarancja to sąg łupie kryteria.
Wapienia się nie stosuje na podbudowy (jest zbyt miękki), co do dolomitu to bez problemu osiągniesz wyższe wartości niż 280MPa, kwestia grubości warstwy, frakcji, i nośności na warstwie gruntu rodzimego (którą można w różny sposób wzmocnić w zależności od potrzeba i finansów). Na Śląsku 90% podbudów masz na dolomicie np. z Bukowna. Jeżeli gwarancja i doświadczenie kadry kierowniczej to wg Ciebie głupie kryteria to nie mam więcej pytań :eek:hno:
Akurat na tą inwestycje kruszywa pewnie pójdą stąd bo najniższe koszty transportu.

·
Registered
15 Posts
Doświadczenie kadry jest bardzo głupim kryterium.
Według tych kryteriów młody zdolny inżynier z kilku letnim doświadczeniem i znajomością nowoczesnych technologii jest gorszy od dziadka z 30 letnim doświadczeniem, który ma problem z obsługą komputera.
Efekt jest taki, że budowy prowadzą ludzie, których na tych budowach po prostu nie ma.

Gwarancja 10 lat jest iluzją. Dziś firma jest a jutro zmienia nazwę i jej nie ma. Od kogo wyegzekwujesz tą gwarancję, z zabezpiecznia bankowego? Przecież to na wymianę ścieralnej nie wystarczy. A do tego każda dobra firma jest w stanie z takiej gwarancji się wymigać.
Efekt jest taki, że wszyscy znajdują w swojej firmie człowieka z papierami (wystarczy jeden na całą Polskę), dają max gwarancji i już. I gdzie tu kryteria pozacenowe?

·
Registered
15 Posts
Z tym wapieniem to się mylisz, bo jest u nas stosowany. Kopalnia Czatkowice, Strzelce Opolskie. Kopalnie sprzedają, firmy budowlane kupują.
Dolomit na Śląsku to naprawdę kiepskie kruszywo. Dolomity i Wapienie są po prostu kruszywami miękkimi i jeśli uzyskałeś na nich 280 MPa to gratuluję.

·
Registered
15 Posts
Bez sensu ta dyskusja.
Wykładasz mi teorię a ją znam.
Kruszywo z kopalni Czatkowice jest stosowane na podbudowy z kruszywa łamanego nawet na GDDKiA. Więcej pytań nie mam.

Zaufaj mi. Nie ma na Śląsku kruszywa, ktore spełnia wymagania ZDW.
CBR 80. Ktore kruszywo ze Śląska spełnia ten parametr? Proszę o przykład.
Tak na marginesie to rozbawiłeś mnie z kamieniem z Wisły na budowy ZDW.
To ostatecznie potwierdza, że piszesz czysto teoretycznie a nie na podstawie własnego doświadczenia.

Budową nie rządzi Kierownik Budowy tylko finanse. Nikt nie dobiera podwykonawcow, ktorzy są w stanie wykonać zadanie w terminie, tylko tych ktorzy są najtańsi.

Z gwarancją proszę przykład:
Gwarancja producenta na oznakowanie poziome to 36 miesięcy, a ZDW od wykonawcy wymaga gwarancji 96 miesięcy. Uczciwy i pewny Wykonawca policzy oznakowanie x3, a ten co liczy tylko raz za 3 lata prawdopodobnie będzie działał po inną nazwą.

Abstarhując od tego wszystkiego, ZDW Katowice ma duże wymagania co do jakości i pilnuje sobie tego w ramach swoich możliwości. Mają rozwiązania świetne oraz takie, które się do prokuratury nadają.
W czasie remontu DW942 lepiej omijać Wisłę szerokim łukiem. Niestety ale to będzie trwało 3 pełne lata.

·
Registered
241 Posts
Bez sensu ta dyskusja.
Wykładasz mi teorię a ją znam.
Kruszywo z kopalni Czatkowice jest stosowane na podbudowy z kruszywa łamanego nawet na GDDKiA. Więcej pytań nie mam.

Zaufaj mi. Nie ma na Śląsku kruszywa, ktore spełnia wymagania ZDW.
CBR 80. Ktore kruszywo ze Śląska spełnia ten parametr? Proszę o przykład.
Tak na marginesie to rozbawiłeś mnie z kamieniem z Wisły na budowy ZDW.
To ostatecznie potwierdza, że piszesz czysto teoretycznie a nie na podstawie własnego doświadczenia.

Budową nie rządzi Kierownik Budowy tylko finanse. Nikt nie dobiera podwykonawcow, ktorzy są w stanie wykonać zadanie w terminie, tylko tych ktorzy są najtańsi.

Z gwarancją proszę przykład:
Gwarancja producenta na oznakowanie poziome to 36 miesięcy, a ZDW od wykonawcy wymaga gwarancji 96 miesięcy. Uczciwy i pewny Wykonawca policzy oznakowanie x3, a ten co liczy tylko raz za 3 lata prawdopodobnie będzie działał po inną nazwą.

Abstarhując od tego wszystkiego, ZDW Katowice ma duże wymagania co do jakości i pilnuje sobie tego w ramach swoich możliwości. Mają rozwiązania świetne oraz takie, które się do prokuratury nadają.
W czasie remontu DW942 lepiej omijać Wisłę szerokim łukiem. Niestety ale to będzie trwało 3 pełne lata.
Dziękując za uznanie, chcę spytać jakież to mamy rozwiązania „które nadają się do prokuratury”? Proszę podzielić się swą refleksją. Mocne słowa wymagają mocnych dowodów!

·
Registered
15 Posts
Do prokuratury to może duże słowo, przepraszam za nie ale sytuacja z
środkami jonowymienymi Panie Ryszardzie jest naprawdę dziwna.
Można je znaleźć w każdym Waszym projekcie (mnie na studiach uczyli, że na szkodach górniczych sztywne rozwiązania nie są najlepsze a ZDW stosuje je chyba zawsze).
Ale abstrahując od tego proszę sprawdzić ile firm spełnia wymagania specyfikacji odnośnie stabilizacji środkami jonowymiennymi?
Z tego co wiem tylko dwie a to aż się prosi by uzgodnić wspólną cenę, szczególnie że wiemy ile to kosztuje w porównaniu do zwykłej stabilizacji

·
Registered
241 Posts
Do prokuratury to może duże słowo, przepraszam za nie ale sytuacja z
środkami jonowymienymi Panie Ryszardzie jest naprawdę dziwna.
Można je znaleźć w każdym Waszym projekcie (mnie na studiach uczyli, że na szkodach górniczych sztywne rozwiązania nie są najlepsze a ZDW stosuje je chyba zawsze).
Ale abstrahując od tego proszę sprawdzić ile firm spełnia wymagania specyfikacji odnośnie stabilizacji środkami jonowymiennymi?
Z tego co wiem tylko dwie a to aż się prosi by uzgodnić wspólną cenę, szczególnie że wiemy ile to kosztuje w porównaniu do zwykłej stabilizacji
Cieszy refleksja i przeprosiny przyjmuję. Martwi mnie trochę, że jednak brnie Pan w insynuacje. Z Pańskiej wypowiedzi można wysnuć wniosek, że oskarża Pan ZDW w Katowicach o wybór technologii nie dla niej samej, tylko w celu ułatwienia zmowy cenowej. Chyba, że źle Pana zrozumiałem?

Jeśli wie Pan o tym, że dokonano przestępstwa, to zgodnie z art. 304. Kodeksu Postępowania Karnego ma Pan obowiązek zawiadomienia o przestępstwie. Jeśli są to tylko Pana fantazje, to proszę się powstrzymać, bo to nie przynosi Panu chluby.

W kwestii sensowności stosowania środków jonowymiennych nie będę się wypowiadał, bo to dłuższy temat. Ale literatura jest dostępna i może Pan z niej korzystać.

Dodam na marginesie, że prace na Wytycznymi Technicznymi i Projektowymi ZDW w Katowicach trwały kilka lat i uczestniczyli w nich naukowcy z czołowych polskich politechnik. Dokonujemy okresowo zmian w Wytycznych wyciągając wnioski z praktycznego ich stosowania. Daleki jestem od podważania Pańskich kompetencji, chcę jednak zwrócić uwagę, że Wytyczne oparte są na rzetelnej naukowej i praktycznej wiedzy wysokiej klasy specjalistów, dlatego ich krytyka nie może być oparta o zdawkowe impresje.

·
Registered
15 Posts
Nie sugeruję jakiegokolwiek działania niezgodnego z prawem.
Są dwie firmy, ktore dostarczają środek jonowymienny więc wszystko jest ok. Tak można to zakończyć.

Pracuję w drogach bardzo długo i nie opieram niczego na odczuciach. Uważam, że nie jest konieczne stosowanie mega drogiego rozwiązania do stabilizowania podłoża.
Jako podatnikowi nie podoba mi się wydawanie w ten sposob pieniędzy. Być może badania wykazały, że z środkiem jonowymiennym otrzymujemy lepsze wyniki. Ale czy ten lepszy wynik jest wart zapłacenia dwa (podkreślam dwa razy) więcej za stabilizację.
Ale by definitywnie zakończyć temat. Nie zarzucam nikomu działania niezgodnego z prawem.
Bez problemu można sprawdzić kiedy ZDW zaczęło stosować środki jonowymienne i wkrotce wszyscy będziemy mogli ocenić, czy to była słuszna droga.

Wracając do tematu DW 942. Mieszkam w pobliżu, w związku z czym, życzę Wam by wszystko się udało, bo remont tej drogi ze względu na ruch to będzie droga przez mękę.

·
WFM OSA M52 z 1965 r.
2,647 Posts
Są dwie firmy, ktore dostarczają środek jonowymienny więc wszystko jest ok. Tak można to zakończyć.
Na chwilę obecną w Polsce jest 4 dystrybutorów różnych środków jonowymiennych w postaci ziarnistej (oprócz tego są w postaci płynnego koncentratu). 2 na Śląsku, 1 w Wielkopolsce i 1 na Mazurach.

·
Registered
908 Posts
Jeśli wie Pan o tym, że dokonano przestępstwa, to zgodnie z art. 304. Kodeksu Postępowania Karnego ma Pan obowiązek zawiadomienia o przestępstwie.
Nieprawda. Z całym szacunkiem do Pana osoby, Pana obecności na tym forum i sposobu reprezentowania instytucji, którą Pan reprezentuje, żadne z powyższych nie daje Panu prawa do manipulowania faktami dotyczącymi przepisów obowiązującego w Polsce prawa. Przywołany przez Pana art. 304 KPK ma brzmienie (pozwolę sobie zacytować jedynie paragraf 1, do którego odnosi się Pańska wypowiedź):

Art. 304. § 1. Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Przepis art. 191 § 3 stosuje się odpowiednio.
Słowo "społeczny" ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ odwołuje się do wartości przede wszystkim moralnych. Przywołany artykuł nie nakłada na obywatela obowiązku powiadomienia o przestępstwie w znaczeniu formalnym. Wyjątkiem od wspomnianego przez Pana rzekomego obowiązku powiadomienia o przestępstwie jest art. 240 KK, który zawiera zamknięty katalog czynów, o którym obywatel zobowiązany jest zawiadomić. Są to czyny najcięższe, m.in. ludobójstwo, udział w masowym zamachu, zamach stanu, zamach na konstytucyjny organ RP, szpiegostwo, zabójstwo, bezprawne pozbawienie wolności człowieka, gwałt, czyny o charakterze pedofilskim, terroryzm itp.

·
Registered
280 Posts
Rusza przebudowa drogi wojewódzkiej z Ustronia do Wisły

Drogowcy od wtorku 4 kwietnia rozpoczęli przebudowę drogi wojewódzkiej nr 941 z Ustronia do Wisły. Będzie ona całkowicie rozebrana i zbudowana na nowo. Koszt to prawie 100 mln zł. Inwestycja będzie się wiązała ze sporymi utrudnieniami.

Droga wojewódzka od miejsca, gdzie kończy się obwodnica Ustronia do ronda na skrzyżowaniu z DW 942 (tzw. rondo na Oazie) będzie rozebrana i wybudowana od nowa. Kosz inwestycji wyniesie 98,9 mln zł. Właśnie rozpoczynają się roboty, które potrwają do 15 października roku 2021. Umowę na przebudowę liczącego 5,1 km długości odcinka DW 941 w Wiśle podpisano 14 grudnia 2018 roku. Zadanie wykonuje konsorcjum firm M Silnice a. s. oraz IMB Podbeskidzie.

Inwestycja będzie się wiązała ze sporymi utrudnieniami. Ruch będzie odbywał się wahadłowo. W miarę postępu robót organizacja ruchu będzie zmieniana. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach poinformował o nowej organizacji ruchu na czas rozpoczynającej się od wtorku inwestycji. Ruch wahadłowy wprowadzony został na odcinku o długości ponad 300 metrów między pierwszym przejazdem kolejowym od strony Ustronia. Początek 300 m za przejazdem kolejowym w rejonie stacji Wisła Obłaziec. Koniec utrudnień nastąpi 550 metrów przed przejazdem. Kolejny odcinek z wahadłem będzie miał początek przy posesji nr 31 na ul. Ustrońskiej do oczyszczalni ścieków. Następne zwężenie zaplanowano od posesji nr 79 do nr 70 na ulicy Ustrońskiej.

Droga wojewódzka nr 941 pomiędzy Ustroniem a Wisłą jest wąska, zniszczona i często zakorkowana. Najgorzej jest tutaj w weekendy, gdy oprócz okolicznych mieszkańców z trasy korzysta wielu turystów lub narciarzy.

Prace polegać będą na przebudowie jezdni głównej drogi wojewódzkiej nr 941, budowie odcinków chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, przebudowie zjazdów do posesji. Przebudowane będą dwa mosty i konstrukcje oporowe. Wykonane będą także roboty kolejowe w postaci przebudowy przejazdów kolejowych i towarzyszącej infrastruktury. Przebudowane i zbudowane będą elementy uzbrojenia terenu takie jak: kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna, sieć wodociągowa, sieć gazowa, oświetlenie uliczne, sieć elektroenergetyczna, kanał technologiczny, sygnalizacja świetlna.

Inwestycja w Wiśle nie jest współfinansowana z funduszy unijnych. Wcześniej radni wojewódzcy musieli zgodzić się na przekazanie dodatkowych pieniędzy na tę inwestycję, ponieważ pierwotnie miała ona pochłonąć 72,7 mln zł. Warto dodać, że dziesięć lat temu droga wojewódzka nr 941 została całkowicie przebudowana na odcinku od Wisły Głębiec do przełęczy Kubalonka. W kolejnych latach wykonano tzw. średnie remonty drogi 941 za Kubalonką, w kierunku Trójwsi. W Wiśle wybudowano nowy most na rzece Wisła w ciągu DW 942 i wymieniono nawierzchnię na tej samej drodze od Wisły do przełęczy Salmopolskiej.
https://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/rusza-przebudowa-drogi-wojewodzkiej-z-ustronia-do-wisly-66709.html?fbclid=IwAR0vlEpiHIsaOZ0OzlWScTdyhXAtU1I9guoIwnjzNqzcnRdDS2Clgv9HLo8

·
Moderator
73,451 Posts
^^Do Skoczowa i rowerem w góry. Z drugiej strony jak można budować od nowa obwodnicę, która powstała trochę ponad dwie dekady temu:hmm:

·
Registered
241 Posts
^^Do Skoczowa i rowerem w góry. Z drugiej strony jak można budować od nowa obwodnicę, która powstała trochę ponad dwie dekady temu:hmm:
Nie przebudowujemy obwodnicy, przebudowujemy istniejącą od prawie 100 lat drogę w Wiśle od granicy Ustronia do skrzyżowania z DW942.

·
Moderator
73,451 Posts
Zmiana organizacji ruchu na DW 941 w Wiśle

Od godz. 10.00 w piątek, 26 bm. do godz. 10.00 w poniedziałek, 5 sierpnia br. na DW 941 w Wiśle obowiązywać będzie ruch w obie strony. Od wiosny obowiązywał tu ruch wahadłowy na trzech odcinkach w związku z trwającą przebudową drogi.

Zmiana organizacji ruchu na czas trwania Tygodnia Kultury Beskidzkiej i ważniejszych świąt przewidziana została na etapie tworzenia dokumentacji przetargowej i zawarta w umowie z wykonawcą.
całość: https://www.zdw.katowice.pl/pl/10/1563886925/160

101 - 120 of 139 Posts