SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 4455 Posts

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nowy watek czas zacząc :)

Przejde od razu do zdjec:
Budowa marketu Plus przy nowobudowanym rondzie u zbiegu ulic Kilińskiego, Grajewskiej, Przemysłowej i Norwida.Ładna więźba :)
i 2 panoramki, niestety nienajlepszej jakosci :(


Jest sobota wiec zbyt duzo na budowie sie nie dzieje.Tu widzimy kamienice na skrzyzowaniu ulic Mickiewicza, Piłsudskiego i Słowackiego. (za moimi plecami jest moja szkoła :))zoom
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Swego czasu w gazetach pisano o:
Gazeta Współczesna said:
Ledwo co przebrzmiały protesty przeciwko budowie supermarketu Kaufland, a już się okazuje, że w Ełku ma powstać największy hipermarket w regionie północno-wschodniej Polski. Zgodnie z planami jego powierzchnia handlowa wyniesie 20 tys. mkw. Lokalni przedsiębiorcy nie kryją niezadowolenia. Cieszą się za to konsumenci - prawie 80 proc. ankietowanych, powiedziało, że chce by w ich mieście stanął wielki kompleks handlowy.
Hipermarket ma być wybudowany za Gospodarstwem Rybackim, przy drodze go Olsztyna. Kilka lat temu trzech przedsiębiorców kupiło około 200 hektarów atrakcyjnie położonej ziemi.
Planują na 6 hektarach
usytuowanie imponujących rozmiarów kompleksu handlowo-usługowego. Zgodnie z planami przedłożonymi urzędnikom gminnym, na około 20 tys. mkw powierzchni handlowej będzie można kupić niemal wszystko - produkty spożywcze, artykuły budownictwa i wyposażenia wnętrz, motoryzacyjne, odzież, zaopatrzenie rolnictwa i ogrodnictwa, artykuły sportowe, ze szczególnym uwzględnieniem sprzętu dla turystyki i sportów wodnych (łodzie, kajaki, łódki, pontony, skutery wodne). W planach znalazł się również salon samochodowy, stacja paliw i usługi gastronomiczne.
- Zainteresowanie inwestycją jest duże. Prowadzimy rozmowy m.in. z Auchan, OBI. Jeśli nie będzie chętnych, to sami wybudujemy hipermarket - mówi Marek Czemiel, jeden z właścicieli gruntów. - Inwestycja ruszyłaby już niebawem, ale brakuje infrastruktury, teren nie jest uzbrojony. Potrwa to jakieś trzy lata.
Gmina opracowała zmiany planu zagospodarowania przestrzennego "Podgrodzia” z uwzględnieniem hipermarketu. Wcześniej zasięgała w tej sprawie opinii wójtów sąsiednich gmin. Włodarze Białej Piskiej, Starych Juch, Prostek, Kalinowa, Świętajna, prezydent i starosta ełcki powiedzieli "tak” dla inwestycji. Przeciwny okazał się być jedynie burmistrz Orzysza.
Powiatowy Rzecznik Konsumentów również
pozytywnie zaopiniował
usytuowanie kompleksu handlowo-usługowego na obrzeżach Ełku.
- Powstanie hipermarketu analizowałem wyłącznie pod kątem korzyści dla konsumentów - mówi Dariusz Dracewicz, Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Ełku. - Jestem za realizacją inwestycji. W końcu będzie można kupować tanio i w jednym miejscu. Ełk jest miastem, gdzie są wysokie ceny. W niektórych sklepach odzieżowych marża wynosi 100 procent. To będzie musiało się zmienić.
Przeprowadzono w tej sprawie ankietę. Losowo wybranych 458 osób odpowiedziało na pytanie czy chcą w Ełku hipermarketu. 356 osób, czyli 77,7 proc. zakreśliło "tak” lub "raczej tak”, reszta "raczej nie”, "nie”, lub "nie mam zdania”.
Przeciwni inwestycji
są lokalni przedsiębiorcy. Tych jednak nikt o zdanie nie pytał. Większość z nich dotychczas nie wiedziała o planach budowy kompleksu. Oprotestowany przez nich supermarket Kaufland (ok. 2 tys. mkw.), to przy opisywanej inwestycji mały sklepik.
- Zniszczy to lokalną przedsiębiorczość - mówi Klemens Rydzewski, ełcki przedsiębiorca, właściciel m.in. sklepów i hotelu. - Co to było 300 miejsc pracy. A ile osób straci, tego już nikt nie policzył. Ja sam zatrudniam 220 osób. Tylko, że pieniądze, które zarabiam zostają w mieście, kupuję w naszych hurtowniach, buduję. Zagraniczny przedsiębiorca wyssie co się da i tyle. Tu nikt oprócz niego nie zarobi. Władze miasta powinny wspierać miejscowych przedsiębiorców. A kogo oni wspierają? Patrzą byle cicho wszystko przechodziło.
Tego samego zdania jest Marian Kowalewski, właściciel hurtowni chemii gospodarczej. Hipermarket nie będzie zaopatrywał się w lokalnych hurtowniach, ale bezpośrednio u producentów.
- Problem nie dotyczy tylko Ełku. Jeśli w tej chwili specjalne wycieczki autokarowe jeżdżą np. z Grajewa do Auchan w Białymstoku, to za jakiś czas będą jeździć do Ełku - mówi Marian Kowalewski. - Hipermarket wykosi
wszystkich handlowców w regionie.
Głos w tej sprawie mają jeszcze radni gminy Ełk, którzy podczas sesji planowanej na koniec października przyjmą lub odrzucą plan zagospodarowania przestrzennego "Podgrodzia” z uwzględnieniem hipermarketu.
Plan zagospodarowania przestrzennego został przyjęty ;)

Kompleks miałby stanąć mniej wiecej w tym miejscu:

Czyli zaraz za miastem tuż przy DK16 w kierunku Olsztyna.

Narazie mozna tam znalesc jedynie taką tablice:
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Gazeta Współczesna said:
Niemcy kupią krzyżacki zamek?

Jest szansa, że tym razem w przetargu uda się wyłonić gospodarza dla 600-letniego zamku, który od lat popada w ruinę. Niemcy są zainteresowani utworzeniem tu hotelu.

Ełckim zabytkiem zainteresował Niemców Wojciech Kierwajtys, szef ełckiej podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Podczas jednego z wyjazdów służbowych, podczas którego starałem się pozyskać inwestorów dla strefy, poruszyłem temat zamku. I spotkałem się z żywym zainteresowaniem biznesmenów zajmujących się obrotem nieruchomościami – mówi W. Kierwajtys.
Niemcy byli w Ełku, oglądali obiekt. Na zainicjowanym przez W. Kierwajtysa spotkaniu rozmawiali z prezydentem miasta oraz pracownikami konserwatora zabytków.
– Wszystko wskazuje na to, że przystąpią do przetargu, który ma się odbyć 14 września – mówi W. Kierwajtys.
Najlepszą wizytówką niemieckich biznesmenów jest to, co do tej pory zrobili, aby uratować polskie zabytki. Inwestorzy kupili w Gdańsku dwa spichlerze. Trwają prace nad ich konserwacją. – Widziałem projekt utworzenia mariny przy zamku. W zabytkowym obiekcie powstałby hotel – mówi W. Kierwajtys.
Cena wywoławcza zamku wynosi ok. 1,8 mln zł. Oprócz budowli ma zostać sprzedany teren nad jeziorem po drugiej stronie ulicy. To już trzeci przetarg na zabytkowy obiekt.
Trzymamy wiec kciuki aby tym razem zamek znalazł inwestora :scouserd:
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Ten zamek to w zasadzie ruina. Gołe sciany + dziurawy dach. Najwieksza jego zaleta jest lokalizacja. Kiedys była to wyspa na jeziorze ełckim na wysokosci centrum miasta. Obecnie jest to półwysep a od centrum miasta dzieli go most.
Poprzednio nie udało sie go sprzedac nawet za 1 mln zł. Teraz podniesiono cene ale dorzucono jeszcze jedna dzialke, po drugiej stronie drogi (ul. zamkowa). Interesowali sie nim nawet ludzie z Izraela ale niestety do transakcji nie doszło.
Moze tym razem sie uda.

ps. Zdjec poszukam
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Mysle ze w jakis sposob jest to powiazane z inwestycjami wiec do rzeczy:Miasto zaczyna się dusić

Miasto dusi się w swoich granicach. Robi się coraz ciaśniej, brakuje miejsc pod nowe inwestycje. Tymczasem gmina nie jest skora do oddania miastu swoich terenów.

– Dynamiczny rozwój Ełku powoduje, że zaczyna brakować terenów pod budownictwo wielorodzinne – mówi Jerzy Czepułkowski, były poseł i kandydat lewicy na prezydenta Ełku. Przewiduje, że przy tak szybkim rozrastaniu się miasta w ciągu kilku najbliższych lat zacznie brakować działek pod budownictwo mieszkalne.
– Ostatnim miejscem do zagospodarowania jest osiedle Kajki. A potem już będzie problem. Władze miasta powinny jak najszybciej rozpocząć starania o poszerzenie granic – alarmuje J. Czepułkowski.
To, że miastu zaczyna być ciasno w swoich granicach dostrzega też Wojciech Kierwajtys, prezes ełckiej Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej: – Przykładem jest tu strefa, czyli osiedle przemysłowe. Pozostały mi jedynie małe działeczki. Tymczasem chcemy pozyskać inwestora strategicznego. Aby go zdobyć, musimy dysponować dużym terenem – mówi W. Kierwajtys.
Krzysztof Wiloch, wiceprezydent Ełku przyznaje, że widzi potrzebę poszerzenia granic miasta: – Przygotowujemy się do tego. Jednak nie możemy po prostu przestawić znaku. Zmiany granic oznaczają uszczuplenie zasobów gminy wiejskiej i muszą na to wyrazić zgodę władze gminy.
Miasto jak obwarzanek, niemal ze wszystkich stron otacza gmina Ełk i to od wójta oraz radnych będzie zależało, czy miasto poszerzy swój stan posiadania.
– Oddając miastu grunt tracę podatki, więc oczekiwałbym jakiejś rekompensaty – nie ukrywa Bernard Walenciej, wójt gminy Ełk. – Poza tym każde przyłączenie terenów wiejskich do miasta wymaga zgody mieszkańców wsi. Muszą wypowiedzieć się w referendum.
Radni gminy ostatnio rozważali przekazanie na rzecz strefy 80 hektarów atrakcyjnego gruntu za Chłodnią, przy drodze na Augustów. Nieoficjalnie mówi się o tym, że terenem zainteresowana jest IKEA. Jednak wójt zaznacza, że gruntu nie przekaże strefie na własność.
– Może tam działać strefa, ale ewentualne podatki od firm będą trafiać do kasy gminy – mówi wójt.
J. Czepułkowski uważa, że jest duże pole do negocjacji miasta z gminą.
– Przecież gmina korzysta na przykład z komunikacji miejskiej. Można, w ramach rekompensaty za poszerzenie granic miasta, zwolnić wójta z partycypowaniu w kosztach utrzymania komunikacji – mówi J. Czepułkowski. Dodaje, że procedura poszerzenia granic jest długa, wymaga zgody MSWiA i dlatego nie można dłużej czekać.
– Aby za parę lat nie okazało się, że zahamowaliśmy rozwój miasta – przestrzega Jerzy Czepułkowski.
Czyzby szykowal sie jakis wiekszy zaklad produkujacy dla IKEI? :cheers2:

ps. Przypomne jeszcze ze Ełk mając 60k mieszkancow zajmuje raptem powierzchnie okolo 20km^2 co daje srednia gestosc zaludnienia 3tys/km^2 wiec raczej sporo jak na miasto tej wielkosci :)
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
Jako ze wczoraj byl dzien wolny od pracy i pogoda dopisala postanowilem przejsc sie na krotki spacer a ponizej przedstawiam wam jego owoc :)Doszły mnie tez plotki jakoby obok plusa miała stanąc stacja benzynowa (podobno Shell) oraz McDonald's jednak osobiscie sceptycznie podchodze do tych njusów jako ze juz raz bylo w miescie głośno o budowie mcd (przeniesiono nawet komis samochodowy z miejsca w ktorym mial stanac mcdonalds) ale pojawiły sie pewne sprzeciwy wobec budowania stacji benzynowej przy samej rzece. Mcdonald's powiedział krotko, ze nie bedzie restauracji bez stacji benzynowej i jak do tej pory skonczylo sie jedynie na gadaniu.
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Dowiedzialem sie o tym juz kilka miesiecy temu ale dopiero teraz dogrzebalem sie do oficjalnego potwierdzenia:

Starosta ełcki Tomasz Andrukiewicz i wicestarosta podpisali dzisiaj akt notarialny z nabywcą budynku i pozostałych nieruchomości przyległych do budynku dawnego szpitala przy ul. Mickiewicza 19. Powiat ze sprzedaży pozyskał kwotę 1 443 034,87 zł.
(...)
Zgodnie z wolą starosty ełckiego Tomasza Andrukiewicza i Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków zachowany zostanie fronton budynku, rozebrane zostaną częściowo lewe (dawny odział zakaźny i prosektorium) i prawe skrzydło. Front budynku i dach zostaną odrestaurowane.

Z rozmów z nabywcą wynika, że przy nowym obiekcie powstanie około 300 miejsc parkingowych, z tego 160 podziemnych. Nabywca zamierza utworzyć galerię handlową z punktami usługowym i handlowymi. Dzięki inwestycji ożyje ta część miasta. Projekt architektoniczny zakłada harmonijne połączenie starej bryły budynku z nowoczesną technologią.
Swietnie ze cos sie z tym budynkiem dzieje bo obecnie straszy a znajduje sie w doskonalym miejscu. Szkoda tylko ze nie ma zadnych dat jednak puki co zapowiedzi brzmią dosć obiecująco ;)

i zdjecie glownego wejścia:
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Park japoński, sala do ćwiczeń (dojo), japońskie bramy nad stawami - tak już za 3 lata może wyglądać teren między rzeką Ełk a ulicą Parkową. Powstanie tam Ełckie Centrum Dalekowschodnich Sztuk Walki.

Za tym projektem stoi Bogusław Surowiec, fotografik i trener karate i strzelectwa. Entuzjastycznie do pomysłu podeszli także lokalni mistrzowie sztuk walki. Ponieważ w centrum stanie profesjonalna sala do ćwiczeń na światowym poziomie, która będzie służyć zawodnikom ełckich sekcji karate, aikido, Viet Voo Dao i judo. Do tej pory takie centrum i park ma jedynie Wrocław, wkrótce będzie miał Ełk.

"Mała Japonia"
Na siedzibę ECDSW pomysłodawcy wybrali teren o powierzchni ok. 1 ha między rzeką Ełk a ulicą Parkową. Znajduje się tam m.in. plac zabaw, który według projektu miałby zostać przeniesiony w pobliże Centrum Edukacji Ekologicznej oraz dwa stawy. Rada Miasta zdecydowała o użyczeniu tego terenu pod tę inwestycję.

- Żeby młodzież miała gdzie ćwiczyć w godziwych warunkach, a po treningu spotkać się, odpocząć na saunie, w jacuzzi - mówi Bogusław Surowiec. - W planach jest także restauracja japońska i zaplecze hotelowe. W centrum, oprócz treningów, będą się odbywać kursy dla instruktorów.

Centrum to nie tylko sport. To również szeroko rozumiana prezentacja dalekowschodniej kultury. Jak mówią pomysłodawcy, będą tam organizowane festiwale, pokazy i prezentacje np. sztuki układania kwiatów czy parzenia herbaty.

Budowa rozpocznie się najprawdopodobniej w 2007 roku. Potrwa 2 lata.
:|
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Jest szansa, że ruiny pokrzyżackiego zamku w Ełku w końcu przestaną straszyć. Zabytkiem zaintereswanych jest trzech nabywców. Władze miasta stawiają przyszłym inwestorom pewne warunki.
- Te obiekty muszą spełniać funkcje rekreacyjne, turystyczne, sportowe i muszą być dostępne dla ełczan- powiedział prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. - Musi w zamku być miejsce na izbę muzealną, na wystawy. Jeden z inwestorów mówił o stworzeniu plaży, a także przystani dla łodzi żeglarskich i jachtowych. I w tym kierunku będziemy podążąli- deklaruje Andrukiewicz.
Przetarg zostanie ogłoszony w lutym. Jest szansa, że przystąpią do niego firmy, które realizuję duże inwestycje w Polsce m.in. modernizację spichlerzy w Gdańsku. Cena wywoławcza to prawie 1 mln 800 tys. zł.. Obejmuje ona nie tylko ruiny zamku, ale również więzienie i zabudowania po drugiej stronie ulicy. Na wyspie są w sumie trzy działki, do sprzedaży są dwie. Na trzeciej są budynki komunalne, w których miaszkają ełczanie.
-Gdy znajdziemy mieszkania dla tych osób, trzecia działka będzie również do zbycia. Zależy nam na tym by wyspa miała jedengo gospodarza- powiedział prezydent.
-Dla nas jest ważne by ta inwestycja była dla Ełku perełką. By była rozpoznawalna nie tylko przez ełczan
ale także przez mieszkańców północno- wschodniej Polski - dodał Andrukiewicz.

radio5.com.pl

Oby w koncu sprzedali! :cheers:
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)


Multikino zamiast prosektoriumPierwsze w Ełku multikino powstanie w stuletnim gmachu po szpitalu. W budynku, popadającym od kilku lat w ruinę, znajdzie się także centrum handlowo-usługowe i podziemne parkingi.

Były szpital przy ul. Mickiewicza jest rozbierany! Zamienia się w stertę gruzu - zaalarmowali nas mieszkańcy Ełku. Jak ustaliliśmy, do rozbiórki idzie m.in. byłe prosektorium i oddział zakaźny.
Pruska "twarz" zostanie
Konserwator zabytków twierdzi, że "twarz", czyli front pruskiej budowli, zostanie zachowany.
- Nowy właściciel budynku dostał wszystkie pozwolenia na rozbiórkę niektórych ścian obiektu - zapewnia Jarosław Baciński, kierownik ełckiej delegatury Służby Ochrony Zabytków. - Fasada, od ulicy Mickiewicza, ma zostać odrestaurowana, podobnie jak dach. Dodaje, że obiekty handlowe, które mają powstać w budynku, wymagały zmodernizowania i przebudowania fragmentów gmachu.
Do rozbiórki pójdzie prawe i część lewego skrzydła gmachu, gdzie przez dziesiątki lat znajdowało się prosektorium i oddział zakaźny szpitala.
- To budynek z przełomu XIX i XX wieku. Budowla jest charakterystyczna dla architektury pruskiej. Nie wpisano jej na listę zabytków, ale znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej i bez mojej zgody nie można było przeprowadzać tam prac budowlanych - dodaje J. Baciński.
Parkingi, kafejki,multikino
Właścicielem poszpitalnej nieruchomości jest od września Biuro Inwestycyjne "Graf", spółka jawna z Białegostoku.
Popadający w ruinę obiekt, który przez ostatnie cztery lata był zamknięty na cztery spusty i szpecił miasto, nowy gospodarz zamierza zamienić w centrum handlowo-usługowe. Mają tu powstać parkingi dla 300 samochodów, w tym 160 podziemnych.
Nabywca zamierza utworzyć w gmachu galerię handlową z punktami usługowymi. Butiki i kafejki mają ożywić centrum Ełku. W budynku byłego szpitala powstanie też pierwsze w mieście multikino.
Gospodarz obiektu zapewnia, że projekt architektoniczny zakłada harmonijne połączenie starej bryły budynku z nowoczesną technologią.

Marzena Olechowska
 

·
Registered
Joined
·
2,323 Posts
Też mam nadzieje, że będzie to fajny obiekt. A propo prosektorium, ciekawe co stanie się z domem ceremonii pogrzebowych PUKu i Kaczmarka, którzy to własnymi kosztami wyremontowali ją i przeadaptowali z dawnej szpitalnej kapicy i prosektorium. Pójdzie ten obiekt do rozbiórki? Czy obok mulitkina będziemy mieli dom pogrzebowy?
 

·
Registered
Joined
·
2,323 Posts
No bo wtedy tytuł nie byłby Mulitkino zamiast prosektorium a raczej Multikino z prosketorium.

A tak w ogóle jak te połączenia starej bryły z nową architekturą będzie wyglądać? Żeby nie okazało się to tylko małym deszczem z wielkiej chmury.
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Zadnych wizualizacji nie znalazlem jeszcze ale szczerze mowiac nie spodziewam sie wielkich rewelacji ... wszak nie zanosi sie ze bedzie to jakies wybitne centrym handlowe.
Chociaz trzymam kciuki zeby elewacja byla z rownie szlachetnych materialow jak te na elewacji Galerii Centrum ;)
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Jeszcze fragment z Gazety Olsztynskiej z wszesnia, jednak znaleziony przeze mnie dopiero teraz :|
Z przodu, z boku, z tyłu i w podziemiach budynku inwestor wybuduje parkingi. Projekt przewiduje zachowanie głównego frontonu i głównej bryły budynku. Konserwator wyraził zgodę, by jego niewielką część rozebrać. Budynek ma 5 tys. metrów użytkowych. Inwestor planuje dobudować drugie tyle. Plan zagospodarowania przestrzennego przewidywał funkcjonowanie w tym miejscu usług ogólnomiejskich. I tak też pozostanie. - W tym budynku powstaną lokale rozrywkowe, gastronomiczne, handlowe i pomieszczenia biurowe - uchyla rąbka tajemnicy Piotr Szeparowicz, jeden ze współwłaścicieli budynku - Będą to niewielkie markowe sklepy, galerie jak w większych miastach.
ca 10 tys m^2 powierzchni to juz bedzie gdzie pospacerowac :)
 

·
Registered
Joined
·
2,323 Posts
Za szpital sie zabrali, fajnie, chciałbym, żeby tereny powojskowe jeszcze zaadaptowali. W nieistniejącym Pulsie Ełku rozpisywali się o wspałniałej koncepcji rynku, który miał by powstać za SuperPlus Rydzewski na Orzeszkowej na tym ogromnym parkingu. Redaktorzy tamtej gazety mieli wyjątkową fantazję. Chcieli np. żeby wąskotorówka ciągała wagonami jachty na jezioro Selmęt Wlk. :)
 

·
Senior Member
Joined
·
1,531 Posts
Discussion Starter · #20 ·
O tym runku nigdy nie slyszalem ale ostatnio na jakims forum przeczytalem ze czesc budynkow powojskowych jest adaptowanych na mieszkania (pseudolofty ;)). W zeszłym tygodniu w olsztynskiej pisano o koniecznosci budowy dworca PKS w miescie i rowniez sugerowano ze mogloby miec to miejsce gdzies w okolicach ul Kosciuszki. Puki co pewne jest ze czesc budynkow przejmie UWM. W sumie miejsce jest ciekawe bo i w centrum i w poblizu rzeki ale bliskosc szpitala i ladowiska dla smiglowcow raczej nie dziala na korzysc tego terenu no ale ... pozyjemy zobaczymy co z tym terenem bedzie :)
 
1 - 20 of 4455 Posts
Top