SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 131 Posts

· Registered
Joined
·
8,291 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Gerçekten çok heyecanlandım, umarım örnek bir dönüşüm olur.

Büyükşehir Ege Mahallesi için düğmeye bastı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin örnek dönüşüm projesi olması beklenen Ege Mahallesi’nde süreç resmen başlıyor. Roman vatandaşların ikamet ettiği mahallede ilk kazmayı vurmak için teknik altyapı ve proje hazırlıklarını tamamlama aşamasına getiren Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki haftalarda hak sahipleri ile masaya oturarak uzlaşma sürecine start verecek ve 7 hektarlık alanda dönüşüm çalışmalarına resmen başlayacak.

10 Haziran 2014 Salı - 12:26

ERMAN ŞENTÜRK/HABER SERVİSİ- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun seçim bildirgesinde yer alan ve belediyenin örnek kentsel dönüşüm projelerinden olan Ege Mahallesi’nde süreç resmen başlıyor. Geçtiğimiz aylarda Roman vatandaşlara verdiği “Ege Mahallesi’nde bir tek oy çıkmazsa bile ben o projeyi yine de yapacağım” sözünü tutan Başkan Kocaoğlu’nun talimatı doğrultusunda kentsel yenileme için teknik hazırlıklarını tamamlanma aşamasına getiren Büyükşehir Belediyesi, hak sahipleri ile uzlaşma masasına oturacak ve ardından ihaleye çıkacak.

TEKNİK VE ALTYAPI HAZIRLIKLARI TAMAMLANDI
Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’ne başlamak için 486 gün Bakanlar Kurulu onayı bekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde Roman vatandaşlarla masaya oturacak. İzmir Yeni Kent Merkezi’nin güneyinde, batıda İZBAN hattı, kuzeyde sanayi alanları, güney ve doğuda Melez Çayı ile sınırlanan Ege Mahallesi’nin yaklaşık 7 hektarlık kısmından oluşan “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı”nda 591 yapının ölçümünü tamamlayan ve konutların tapu bilgilerini alarak projeye altlık teşkil edecek veri tabanını oluşturan Büyükşehir Belediyesi, resmen düğmeye basmaya hazırlanıyor. Oluşturulan danışma kurulu gözetiminde sürdürülen çalışmalar sonrasında vatandaşlardan gelen talepleri değerlendiren belediye yönetimi, durum tespiti için 591 yapıda ölçümler yaptı, konutlara ait kıymet takdir raporlarını hazırladı, hizmet alımı vasıtasıyla kentsel tasarım, mimari projeleri ve imar planlarını da tamamlayarak, hazırlık aşamasında son dönemece girdi.UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİ BAŞLAYACAK
16 Eylül 2011 tarihinde dönüşüm alanı ilan edilen ve 10 Kasım 2011’de dönüşüm projeleri onaylanan Kahramanlar’daki bölgede dönüşümün uygulama esaslarına son halini verecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hak sahiplerine yapılacak dağıtım ve uygulamaları karara bağlayarak, mahalle halkı ile dönüşüm için masaya oturacak. Diğer bölgelerde olduğu gibi bölgede açacağı dönüşüm ofisi vasıtası ile Roman vatandaşlarla uzlaşma görüşmelerine başlayacak olan belediye, Ege Mahallesi’nin örnek yerleşim merkezi olması için de kolları sıvadı. Halka bütünleşme esasıyla hareket eden Büyükşehir Belediyesi ayrıca, bölgede işleyecek sürecebağlı olarak en hızlı ve erken dönüşüm projesini hayata geçirecek.

MAHALLENİN BÜYÜK KISMI KİRACI
Ege Mahallesi’nin yanı sıra Kadifekale, Gürçeşme, Bayraklı, Uzundere, Ballıkuyu, Aktepe-Emrez, Yeşildere ve Örnekköy’de de kentsel dönüşüm projeleri bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki en büyük engelin ise, mahalledeki kiracı-ev sahibi ayrımının olması bekleniyor. Mahalle genelinde yer alan konutların bir bölümünün proje çalışmalarından önce özel kurum ve şahıslara satışının gerçekleştiği öğrenilirken, büyük çoğunluğu kiracı olan ya da kendilerine miras kalan evlerde oturan hak sahiplerinin sıkıntısına hangi formülle çözüm bulunacağı merakla bekleniyor.KOCAOĞLU “BURAYI BİRLİKTE KALKINDIRACAĞIZ” SÖZÜ VERDİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak başta Ege Mahallesi olarak bir çok alanda kent dönüşümü için çalıştıklarını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, en son seçimler öncesinde düzenlenen bir etkinlikte görüştüğü mahalle halkı ile buluşmasında kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirterek, “Kent dönüşümü, yık binayı yap binayı demek değildir. Biz Ege Mahallesi’nde kent dönüşümü yaparken, sadece mal sahiplerini değil, yasanın uygun gördüğü şekilde kiracıları da barındırmak şartıyla dönüşüm yapacağız. Biz kentsel dönüşümü mahalleli ile birlikte planladık, projemizi de ona göre yaptık. En kısa zamanda ihaleye çıkacağız” demişti. Mahalleyi birçok kez ziyaret eden Kocaoğlu ayrıca Roman vatandaşlara “Kimsenin evsiz kalmayacağı bir kentsel dönüşüm yapacağız” vaadinde bulunmuş ve Ege Mahallesi’nin ardından diğer dönüşüm projelerinin de çorap söküğü gibi geleceğini söyleyerek, “Yaşadığınız yerin rantı yüksek. Biz sizlerle beraber burayı kalkındırarak lokmanızı büyütmek istiyoruz. Yapacaklarımızla işinizi, aşınızı yükselteceğiz” diye konuşmuştu.
http://www.egepostasi.com/haber/Buyuksehir-Ege-Mahallesi-icin-dugmeye-basti/87064

edit:fatih arkadaşın mesajını görmemişim :)
 

· Registered
Joined
·
24,697 Posts
Süper :)
 

· Banned
Joined
·
228 Posts
umarım olur fakat Karşıyaka da eski bina kalmadı,ama örnekköydeki roman mahallesine bir mütahit girmedi. Yalı mahallesindeki roman vatandaşları aldılar toki binalarına yerleştirdiler. Adam Karşıyaka sahilde faytoncu beygiri var 7. katta oturuyor. Bu romanlara müstakil evler yapılmalı. Zaten sonunda bu insanları borçlandırıp satmaya mecbur bırakacaklar İstanbul örneğindeki gibi çevresi AVM gökdelen rezidans yanında pet şişe ayıran hurdacı. Maalesef tabiatın doğasına aykırı.
 

· Registered
Joined
·
320 Posts
Google Earth'den bakinca Konak Ege Mahallesinde belli bir bolge hafiften temizlenmis zaten. Kalani temizleyecekler heralde.
Foto tarihi: 12/7/2013

Gecmis fotolara baktim alan fabrikaymis galiba 2011-2012arasi temizlenmis. Simdi temizlenecek alan onun yani gibi.
 

· Registered
Joined
·
24,697 Posts
Yalnız ege mahallesinde tektük de olsa tarihi binalar da var, izbanla geçerken gözüküyor. Onları ne yapıcaklar acaba?
 

· Moderator
Joined
·
32,579 Posts
tüm mahalle yukarıda göründüğü kadar küçük değil herhalde?
 

· Banned
Joined
·
228 Posts
GAZETE YENİGÜN 12-06-2014

“Mülk sahipliği yoksa biz de yokuz”

Büyükşehir Belediyesi, içinde Ege Mahallesi’nin de yer aldığı 7 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışmaları için ilk adımı attı. Ancak mahalleli, mülk sahipliğiyle ilgili sorunun çözülmeden projede yer almayacaklarını söylüyor“Mülk sahipliği yoksa biz de yokuz”
Büyükşehir Belediyesi, içinde Ege Mahallesi’nin de yer aldığı 7 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışmaları için ilk adımı attı. Ancak mahalleli, mülk sahipliğiyle ilgili sorunun çözülmeden projede yer almayacaklarını söylüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Ege Mahallesi'nde gerçekleştireceği kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar başladı. Yaklaşık 7 hektarlık bir alanda dönüşüm gerçekleşecek. Ancak Ege Mahallesi'nde yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğu ya kiracı ya da kamu arazisi üzerinde oturuyor. Dönüşüm sonrası mahallede yaşayan birçok insanın ev sahibi olamayacağını belirten Ege Mahallesi halkı konuya derhal bir çözüm bulunmasını istiyor.

Kentsel dönüşüm çalışmalarını desteklediklerini belirten Ege Mahallesi Muhtarı Kemal Ersun, “Herkes daha güzel, ferah, büyük evlerde yaşamak ister. Daha fazla sosyal alanlar olsun ister. Biz projeyi gördük. Mahalle halkı olarak projede hemfikiriz. Ancak Ege Mahallesi'nde yaşayan halkın birçoğu ya kiracı ya da kamu arazisi üzerinde yaşıyor. Ev sahiplerinin %85'i burada yaşamıyor. Eğer mülk sahipleri dönüşüm projesi için belediye ile anlaşırsa kiracılar sokakta kalacak. Yani kiracılar ve kamu arazisi üzerinde yaşayan insanlar ev sahibi olamayacak. Burada büyük bir mağduriyet söz konusu. Dediğim gibi bizler kentsel dönüşüm olmasın demiyoruz. Projede hem fikiriz. Fakat biz isteriz ki Ege Mahallesi'nde yaşayan herkes ev sahibi olabilsin. Yerinde dönüşüm yapılsın ve herkes mülk sahibi olsun. Burada yaşayan insanlar dar gelirli insanlar. Yasa gereği kiracı, ömür boyu kiracı olacak. Yasada büyük boşluk var. Bize denilen şuydu, İZELMAN binası boşaltılacak, oraya evleri inşa edeceğiz ve kimsenin burnu kanamadan doldur boşalt sistemiyle dönüşümü gerçekleştireceğiz. Buna tamam ama yıllardır burada yaşayan kiracılar ve kamu arazisinde oturanlar mülk sahibi olamayacak. Böyle bir şeyi kabul edemeyiz. Daha proje onaylanmadan öncede biz bu konuda tepkilerimizi dile getirmiştik. Buna bir çözüm bulunmadıkça biz bu projede yokuz” dedi.

“Herkes ev sahibi olmalı”

Ege Mahallesi Muhtarı olarak semtin rantsal dönüşüme peşkeş çekilmemesini isteyen Ersun, “Biz projenin gerçekleşmesini istiyoruz. Ancak dediğim gibi kiracıların ve kamu arazisi üzerinde yaşayan mülk sahiplerinin hakları gözetilmeli. Onlarda uygun şartlarda ev sahibi olabilmeli. Tüm beklentimiz bu yönde. Aksi takdirde projeyi onaylamamız beklenemez. Biz yıllardır bu mahallede yaşayan insanlarız. Hepimiz kardeş gibiyiz. Kentsel dönüşüm konusunda da ya hep beraber ya hiçbirimiz düşüncesiyle hareket ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz. Ev sahibi olmak içinde ödeme koşullarının mahallemizin dar gelirli insanların ödeyebileceği şekilde düzenlenmesini talep ediyoruz. Böylece herkes ev sahibi olabilmeli” dedi.

Ülkedeki siyasi çekişmelerin kendilerini mağdur ettiğini belirten Ersun sözlerini şöyle sürdürdü: “Maalesef ülkemizde partizanlık çok fazla. Bizler partici filan değiliz. Sadece herkesin ev sahibi olmasını ve kimsenin mağdur olmamasını istiyoruz. Sayın Kocaoğlu'nun bu konuda bize yaklaşımı olumlu ancak yasalar gereği kiracılar ve kamu arazisi üzerinde yaşayanlar için bir şey yapamayacaklarını söylüyor. O halde yasalarda büyük bir boşluk var. Biz bu yasanında değişmesini istiyoruz. Bu konuda İzmir Milletvekillerini de göreve çağırıyoruz. Gerekirse Ankara’ya da gideriz. Kentsel Dönüşüm Ege Mahallesi için büyük bir fırsat. Bu fırsat değerlendirilsin ve herkes uygun ödeme koşullarıyla mülk sahibi olsun. Sadece Ege Mahallesi'nde değil tüm Türkiye için bu yasanın değişmesi lazım. Herkes uygun koşullarla ev sahibi olabilmelidir. Bu konuda yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz. Aksi taktirde bir kişi bile mağdur olacak kentsel dönüşüme evet dememiz söz konusu olamaz. Bu konuda kararlıyız.”

“Semtin dokusu bozulmasın”

Ege Mahallesi'nin tarihsel ve kültürel mirasının çok zengin olduğunu belirten Ege Mahallesi Kent Sorunları Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Seyfi Işıkadalı ise “Bizler yerinde dönüşüm olacağı için bu projeye evet dedik. Semtin dokusu kesinlikle bozulmamalı. Daha büyük, daha güzel evlerin olduğu, sosyal imkanların arttırıldığı bir mahallede yaşamayı çok istiyoruz. Ancak muhtarımızın da dediği gibi proje herkesi kapsayabilmelidir. Bizler uzun yıllardır bu mahallede yaşıyoruz. Mahallemizi ve birbirimizi çok seviyoruz. Mahalle ve mahalle halkının lehine yapılacak bu projeyi bir fırsat olarak görüyoruz. Kentsel dönüşüm herkese mülk sahibi olma imkanı tanımalıdır” şeklinde konuştu.

Çok geç kalmışsınız şimdiye kadar tapu almalıydınız. Şeçimlerde göbek atmakla olmuyor. Sizi ordan TOMA larla kovarlar merak etmeyin. Kafanızı biraz kürtler kadar çalıştırsaydınız
 

· Registered
Joined
·
1,503 Posts
İzmirdeki dereler porsuk çayı gibi ıslah edilse bizden iyisi yok yalnız ben ege mahallesinde daha farklı br kentsel dönüşüm olacak diye hatırlıyordum?


bu projeye noldu? yoksa bütün bu projeler entegre mi edilecek? Çünkü Ege Mahallesinde tarihi nitelik taşıyan binalarda bulunmakta...
 

· Registered
Joined
·
8,291 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Ege Mahallesi’nde ilk etap heyecanı başlıyor

Çarpık ve sağlıksız yapılaşmaya karşı İzmir’in farklı noktalarında “yüzde 100 uzlaşıyla” kentsel dönüşüm çalışmalarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi’ndeki dönüşümün ilk etabında, kat karşılığı yapım ihalesi için Meclis Kararı aldı. İnşaatlar ticaret merkezi, ofis ve konutlardan oluşan kule ile başlayacak.İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi’nde yüzde 100 uzlaşı sağlanarak tapu devirleri tamamlanan ve Belediye adına tescil edilen alanda, hak sahiplerine taahhüt edilen ticaret, ofis ve konut bloklarının yapımı amacıyla, 1. Etap Kat Karşılığı Anahtar Teslimi İnşaat Yapım İhalesi için Meclis Kararı aldı.

Düzenli kentleşmenin sağlanması, eskiyen kent kısımlarının yeniden inşa ve restore edilmesi, kentin kültürel dokusunun korunması ve yurttaşların yaşam biçimleriyle çelişmeyecek çözümlerin üretilmesi amacıyla projelerini hayata geçiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi’nde 7 hektarlık alanı dönüştürecek.70 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek Kentsel Dönüşüm Projesi ile sosyal durum, mekansal öğeler, mülkiyet yapısı, üst ölçekli planlar ve mevcut imar planları ile hali hazır durum dikkate alınarak, bölgede yaşayanların sahip olduğu kültürel zenginlik ve renkliliği yansıtan örnek bir “yerinde dönüşüm” hedefleniyor. Hak sahipleriyle uzlaşan ve tapularını alan Büyükşehir Belediyesi, inşaatlara bu yüksek katlı yapıdan başlayacak. İlk etapta ayrıca, Belediye’nin mülkiyetindeki arazide yer alan 8 ve 9 katlı iki blok da yapılacak. Ege Mahallesi’nde 1. Etap inşaatların başlatılması için ihale hazırlıkları devam ederken, bir yandan da alanda uzlaşma görüşmeleri devam sürüyor.

http://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/25548/tr
 
1 - 20 of 131 Posts
Top