Skyscraper City Forum banner
1 - 14 of 14 Posts

·
Registered
443 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Trochę zdjęć z pobytu w Egipcie. Kraj jest dosyć ciekawy: XXI wiek występuje tu zarówno w wersji po, jak i przed Chrystusem. Niestety, nie tylko z powodu interesujących zabytków. Poza kurortami dla zagranicznych turystów bieda i zacofanie są wszechobecne.

Na początek Hurghada, ośrodek wypoczynkowy nad Morzem Czerwonym. Według swego rodzaju legendy, przed ok. 30 laty grupa niemieckich turystów została zmuszona przez awarię samolotu do lądowania na wojskowym lotnisku u wybrzeży Morza Czerwonego. Zachwyceni okolicą, wrócili tam później z kapitałem i zaczęli budować hotele. W taki sposób ta rybacka wioska zmieniła się w kurort o światowej sławie. W sumie, nadal się zmienia, gdyż budowane są cale kwartały ulic, co można zauważyć na moich zdjęciach. Niestety, poza pasażami dla turystów, istnieje też druga, ta “bardziej prawdziwa” Hurghada, której koloryt przyćmiewa kurz i bieda. Miłego oglądania ;-)

Wkrótce ciąg dalszy z pozostałych miejsc, jakie udało mi się w tym kraju odwiedzić.

·
3D
7,278 Posts
Fajne. Byłem w Hurgadzie i mi sie podobało. Fakt, że jeszcze bieda panuje i właśnie szkoda tych ludzi ( chociaż kto wie, może oni tam bardziej bezstresowo żyją niż tu cała Europa ), bo sama Hurgada ma już sporo miejsc, gdzie jest dosyć europejsko, tzn. z tradycyjnym klimatem, ale nowocześnie. Czekam na więcej.

·
Administrator
37,300 Posts
eee - naraz 2 forumowiczow w tym samym miescie - byliscie razem? :lol:

·
3D
7,278 Posts
Co Ty ! W Hurgadzie było sporo ludzi z forum. Zreszta to też żadna sensacja, poprostu wycieczka do Egiptu.

·
Registered
443 Posts
Discussion Starter · #5 ·
^^ No niestety, Egipt staje się z roku na rok coraz popularniejszy wśród polskich turystów ;-) Byłem w Sharmie kilka dni, ale stamtąd fotek praktycznie nie mam, więc dublowania raczej nie będzie.

Po zamachach w świątyni Hatszepsut w Luksorze, jakie miały miejsce w 1997 roku, egipskie ministerstwo turystyki nakazało autokarom przewożącym turystów podróżowanie po Górnym Egipcie w konwojach eskortowanych przez policję. Aby dotrzeć z wybrzeża Morza Czerwonego do Luksoru, należy dojechać do punktu zbornego autokarów w Porcie Safaga, skąd w trzy razy dziennie wyrusza konwój do miast nad Nilem. W połowie drogi znajduje się punkt postoju, gdzie miejscowa ludność za drobną opłatą pozuje turystom do zdjęć.

W następnej odsłonie: Luksor i jego zabytki ;)

·
Wroclaw
3,884 Posts
Szkoda że kolega Ravel nie poopisywał tych fotek, bo nie wszyscy byli w Egipcie (a warto!). Troszkę wtrącę swoje trzy grosze i mam nadzieję, że autor nie będzie miał mi tego za złe.

Hurghada ma prawie 40 km długości (choć średnio 1-2km szerokości) wzdłuż Morza Czerwonego i jest podzielona na 3 dzielnice (od północy):

El Dahar - zwana też downtown to stara część Hurghady i najbiedniejsza - za to słynie z niepowtarzalnego targu.

Sakalla - sprowadza się tak na prawdę do głównej ulicy wzdłuż której są hotele, sklepy i restauracje - to takie centrum tego wczasowiska.

Village Road - najnowsza część zabudowana supernowoczesnymi hotelami, resortami i pełna też inwestycji mieszkaniowych (głównie dla zagranicznych kupców).

I teraz pierwszy post - 2 górne fotki to Village Road i właśnie inwestycje mieszkaniowe. Kolejne 3 to stara zabudowa (najpewniej El Dahar). Ciekawostką są te sterczące kikuty z budynków sugerujące dobudowę kolejnego piętra - to taki Egipski sposób na oszczędność: po zamknięciu budowy należy uiścić bardzo wysoki podatek - ciągnąc budynek wyżej (to znaczy stawiając kilka słupków z wystającymi prętami) teoretycznie budowa dalej trwa i podatku się nie płaci. Tym sposobem Egipt jest załadowany takimi, nieskończonymi budynkami i stanowią one chyba nawet większość.

Kolejne 6 fotek to znowu Village Road - na początku główny pasaż handlowo - hotelowy, a potem znowu inwestycje developerskie. W sumie to najładniejsza okolica, ale bije po oczach sztuczność - tam chyba nawet kąt nachylenia każdej palmy został przewidziany przez landstape designerów.

Kolejne 2 fotki do El Dahar - na pierwszym planie pierszej fotki tradycyjna egipska budka policyjna :), a na kolejnej fotce największy meczet w Hurghadzie.

·
Registered
443 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Dzięki za uzupełnienie podpisami.

Zabytki Luksoru:

Kolosy Memnona i góra za nimi:

Dolina Królów, z grobami faraonów:

Świątynia Hatszepsut. W 1997 roku dokonano tam zamachu, w którym - według oficjalnych informacji - zginęło blisko 40 turystów. Według naszego przewodnika, który opierał się na relacjach swoich przyjaciół, będących tam w chwili tej masakry, dane te są mocno zaniżone, a ofiar było ponad sto.

Przepływamy przez Nil na drugą stronę. Widok na statki pasażerskie i świątynię w Luksorze:

Z tego brzegu wypłynęliśmy:

Świątynia w Karnaku, uważana za największy obiekt świątynny na świecie:

Kolejna porcja zdjęć z Luksoru zawierać będzie fotki z miasta.

·
Registered
443 Posts
Discussion Starter · #9 ·
^^ Dzięki ;)

Starożytne Teby, czyli Luksor ( el-Uksur):

Statki na Nilu, czekające na turystow płynących w górę rzeki, do Asuanu.:

Ulice miasta przed godziną ósmą rano:

Świątynia w Luksorze (nie mylić z Karnakiem):

Chyba nietrudno zgadnąć, że w następnej odsłonie będzie rejs po Nilu w kierunku Asuanu ;)

·
Wroclaw
3,884 Posts
Z ciekawostek: w Karnaku znajduje się największa sala kolumnowa świata (co chyba oznacza, że do tej pory jeszcze nie zbudowano większej) - ma 134 kolumny, które rozszerzają się ku górze i na każdej z nich mieściłoby się ponad 50 osób. Wysokość sali sięgała prawie 25 metrów.

Luksor jest miastem o ludności trochę mniejszej od Poznania - Karnak "zabiera" miastu ponad 100 (!!!) hektatów.

Pozwolę sobie dołączyć też 2 moje fotki:

Dolina królów:

Na środku fotki jest grobowiec Tutanchamona, którego przez długi czas nie można było znaleźć, ponieważ nie podejrzewano, że został pochowany pod aleją (tak na prawdę to miał być grobowiec jednego z wyższych urzędników, ale faraon umarł zbyt szybko by zdążono mu przygotować odpowiednią komorę i i pochowano go właśnie tam) - jako ciekawostkę mogę dodać, że podczas wykopalisk zaraz przed odkryciem tego grobowca wykopano stare butelki wody z włoskimi etykietkami, z czego wynika, że włosi wcześniej tam kopali i zarzucili badania będąc praktycznie przy samym grobie.

I Karnak (pierwszy dziedziniec):

W centrum zdjęcia widać wejście do gigantycznej sali kolumnowej.

·
Registered
443 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Ciąg dalszy podróży po Egipcie. Tym razem rejs po Nilu, między Luksorem a “Bramą do Czarnej Afryki”, czyli Asuanem. Po drodze statek przepływał przez śluzę w miejscowości Esna, zawija do Edfu i Kom Ombo.
Między statkami, nazywanymi "pływającymi hotelami", zacumowanymi w porcie w Luksorze:

I płyniemy...

Śluza w Esnie. Do statków oczekujących na przepłynięcie podpływają grupy handlarzy i wrzucają na pokład miejscową tandetę. Pieniądze trafiają do nich tą samą drogą, oczywiście, z góry na dół. Wcześniej nie ma pytań, czy chcesz coś kupić, czy nie, dwa słowa na zachętę i towar ląduje na statku, później dopiero jest przekonywanie, abyś go nie zrzucał z powrotem, ale wziął i zapłacił.

To zdjęcie kojarzy mi się z ucieczką z tonącego Titanica:

W porcie w Edfu:

I dalej...

Życiodajna rzeka... pełna życia ;)

"Prawie jak Ursynów" ;)

Asuan nocą:

·
Refurbished_Parka_Boy
4,328 Posts

"To się odbuduje...." powiedział egipski przewodnik :lol: :lol: :lol:

A wogóle świetna fotorelacja, robisz świetne zdjęcia.

·
Owce
3,817 Posts
b. ciekawe fotki, zwlaszcza te -przedstwiajace zycie codzienne, gratulacje :cheers:

1 - 14 of 14 Posts