Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 30 Posts

·
Banned
720 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Jekaterynburg (ros. Екатеринбург, Jekatierinburg) – miasto w azjatyckiej części Rosji położone pod stokami Uralu, w obwodzie Swierdłowskim, nad rzeką Iset. W latach 1924-1991 nosiło nazwę Swierdłowsk (ros. Свердловск) na cześć Jakowa Swierdłowa.

Jekaterynburg jest czwartym pod względem ludności miastem Rosji-1.3 mln. Siedziba obwodu swierdłowskiego w Uralskim Dystrykcie Federalnym. Ośrodek gospodarczy i kulturalno - naukowy kraju. Miasto jest ośrodkiem przemysłu elektromaszynowego, hutniczego, chemicznego, skórzanego, włókienniczego, spożywczego i materiałów budowlanych. Ważny ośrodek naukowy; uniwersytet i inne szkoły wyższe, instytuty naukowo-badawcze, Uralski Oddział Rosyjskiej Akademii Nauk. W mieście znajduje się nowoczesny kompleks biznesowy Antey.

Miasto zostało założone w 1723 r. i nazwane na cześć żony cara Piotra I Wielkiego, Katarzyny I. Najbardziej znaną osobą urodzoną w Jekaterynburgu był Borys Jelcyn. W 1918 więziono tu i zamordowano z rozkazu Lenina cara Mikołaja II wraz z rodziną. Były tu obozy jenieckie nr 231 i nr 523 w obwodzie Swierdłowski

·
Banned
3,427 Posts
Ciekawe miasto. Jak na nasze wyobrażenia typu, tylko Moskwa, to jest zaskakująco zadbane i dynamiczne. Ten miks. No cóż, kilka założeń reprezentacyjnych z czasów imperium, kilka uliczek z dawną zabudową, a reszta mocna modernistyczna rąbanka plus po-mo, takie centrum Warszawy przy JPII.

Proszę @vladorlando o dane:
1. Położenie.
2. Ekonomia i gospodarka.
3. Ilość mieszkańców.
4. Metro: długość, ilość lini.

i jak zwykle prośba o umiarkowaną ilość zdjęć na post:)

·
Neen, man!
3,443 Posts
Osobiście mam pewien problem z rozróżnianiem rosyjskich miast, moja znajomość lokalnej architektury ogranicza się do rozpoznania wspaniałego Sankt Petersburga i odpychającej Moskwy, reszta to dla mnie "wyroby moskwopodobne". Ale jedno trzeba Rosjanom przyznać, stacje metra mają tam odjechane w cholerę. ;)

·
Banned
3,427 Posts
Ponieważ autor wątku dorzuca zdjęć jak do pieca to pozwolę sobie jeszcze posta dorzucić i dodać Metro otwarte w 1991 roku. Wystrój socrealistyczny i historyzujący jest widać tradycją w rosyjskich liniach metra. Stacji ponoć siedem. Linia jedna.

·
Maaarianozaurus rex
652 Posts
Miasto fajnie oświetlone w wieczorem. Ogólnie porównując jego zdjęcia i zapostowane w podobnym wątku zdjęcia Nowosybirska, to Jekaterinburg w moich przynajmniej oczach jest górą. Więcej architektury dawnej i chyba nieco ciekawsza ta wpółczesna. Miasto wygląda mi na bogatsze i bardziej prężne od stolicy Syberii.

1 - 20 of 30 Posts