Skyscraper City Forum banner
1 - 7 of 7 Posts

·
sober-absent-minded
Joined
·
2,388 Posts
Discussion Starter · #1 ·


Taniej o 30 proc.? Ekoszansa dla paliwa

Kielecka firma Amervox pracuje nad homologacją urządzenia, które pozwoli tankować wszystkie samochody benzynowe tanim paliwem E85. Rafinerie są sceptyczne.

Biały fiat panda na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżnia. Pod maską też nie widać nic niezwykłego. Zaskakujący jest jednak zapach paliwa - przypomina alkohol.

Tak pachnie biopaliwo E85, czyli mieszanka 15 proc. benzyny i 85 proc. bioetanolu. Tankowanie takiego paliwa pandzie nie zaszkodzi, bo ma wbudowaną specjalną elektroniczną instalację, która umożliwia jego spalanie zamiennie z benzyną. Urządzenie to jest już z powodzeniem stosowane np. w USA w samochodach z silnikami benzynowymi z wtryskiem. Od kilku miesięcy przechodzi testy w Polsce.

- To efekt frustracji przy tankowaniu. Ceny benzyny bardzo szybko rosną, a w dodatku w każdej chwili ktoś może zakręcić kurek z ropą - mówi Mariusz Sosnowski, wiceprezes firmy Amervox, która chce importować urządzenie i od kilku miesięcy pracuje nad zdobyciem homologacji, czyli dokumentu potwierdzającego dopuszczenie urządzenia do użytkowania w Polsce. Testy przebiegają bardzo zachęcająco. - Subiektywnie samochód ma lepszego kopa niż po zatankowaniu benzyny 98. Potwierdzały to zresztą testy na hamowni - podkreśla Sosnowski.Urządzenie wraz z montażem ma kosztować do 2000 zł, a jego instalacja odbywa się bez specjalnej ingerencji w budowę samochodu. Ale, co najważniejsze, paliwo E85 może kosztować około 3 zł za litr. - Nawet przy dużym spalaniu oszczędności na tankowaniu mogą sięgać 40 proc. - ocenia Sosnowski.

Problemem jest jednak właśnie brak paliwa. Samochód testowy jeździ na E85 kupionym na niemieckiej stacji paliw. - Rozmawiamy z PKN Orlen w sprawie wprowadzenia takiego paliwa na rynek, bo sprzedaży określonej liczby biopaliwa wymagają np. przepisy unijne. Rozmowy są zachęcające, choć dopiero na wstępnym etapie. Orlen czeka na ruchy Ministerstwa Finansów - tłumaczy Sosnowski.

Szymon Araszkiewicz z firmy doradczej e-petrol mówi, że biopaliwo już jest w sprzedaży. - To realizacja tzw. narodowego celu wskaźnikowego, który w dużym uproszczeniu mówi, ile co najmniej biopaliwa należy sprzedawać na terenie Polski. Jest ono w 5 proc. dolewane do benzyny i nawet kierowcy sobie z tego nie zdają sprawy - tłumaczy Araszkiewicz.

Z paliwem E85 sprawa jest bardziej skomplikowana. Dopiero na początku tego roku minister gospodarki określił normy, jakie powinno ono spełniać. - Ale firmy paliwowe w obecnej sytuacji nie garną się do jego produkcji, bo brakuje samochodów przystosowanych do jego spalania. Z drugiej strony producenci takich nie produkują, bo paliwa nie ma w obrocie.

- Możliwość zamontowania takiej instalacji może być interesującym rozwiązaniem. Obawiam się jednak, że bez specjalnych zachęt ze strony Ministerstw Gospodarki i Finansów niewiele tu się zmieni. A pomysły na takie zachęty już były, np. mówiono o tańszym parkowaniu w miastach dla samochodów napędzanych ekologicznym paliwem. Skończyło się na pomysłach - ocenia Araszkiewicz.
 

·
Registered
Joined
·
1,632 Posts
Nareszcie nastapilo to na co dlugo czekalem... Po okresie testow, Volvo wprowadza do seryjnej produkcji model Volvo FM zasilany mieszanka LNG i diesla w proporcji 75:25, niestety na razie z tego co wyczytalem pojazd wchodzi na rynki Szwecji, Wielkiej Brytanii i Holandii (z racji tego ze infrastruktura do tankowania LNG na razie istnieje tylko tam). Mam nadzieje ze to sie wkrotce zmieni bo taki sposob zasilania zamiast 100% diesla daje znaczace ograniczenie emisji CO2, silnik zasilany LNG pracuje znacznie ciszej, a zasieg takiego ciagnika zasilanego mieszanka diesla i LNG oscyluje okolo 1000km co jest w praktyce dystansem nieosiagalnym dla aut ktore tankuja CNG (sprezony gaz) - to z kolei powoduje ze LNG moze sie okazac bardzo dobrym paliwem dla transportu miedzynarodowego.

Wiecej do poczytania:

http://cng.auto.pl/pl/component/con...owka-fl-cng-lng-gaz-ziemny-czerwiec-2011.html

http://greenbigtruck.com/2011/06/volvo-begins-sales-of-heavy-duty-dual-fuel-fm-methanediesel-lng/

Na Youtube na kanale Volvo Trucks jest tez parominutowy filmik o tym rozwiazaniu, dosc ciekawy.
 

·
Registered
Joined
·
0 Posts
Pytanie techniczne: czy to jest temat o biopaliwach, o paliwach ekologicznych czy o wszystkich paliwach z decydowaniem które są najbardziej ekologiczne? Bo otwierający post nie ma ani słowa komentarza czy wprowadzenia co nie powinno mieć mieć miejsca.

To jest niezły tragizm kiedy paliwa, których uzyskanie na masową skalę oznacza eksterminację przyrody naturalnej i problemy na rynku żywności nazywa się "ekologiczne" a wydobycie ropy - które w swoich fundamentach jest recyklingiem pradawnych cmentarzysk uwalniając węgiel niezbędny dla życia roślin - podstawy łańcucha żywieniowego określa się złem wcielonym.

Senat w USA za zakończeniem dopłat do biopaliw.
 

·
Registered
Joined
·
1,632 Posts
^^ Przemianowac watek na "paliwa alternatywne" albo "paliwa alternatywne dla transportu" i bedzie po sprawie w kwestii nazewnictwa.
 

·
Registered
Joined
·
1,632 Posts
Kwestia co kto rozumie jako alternatywne, bo jako alternatywa i jako bardziej ekologiczne w stosunku do podstawowych obecnie uzywanych to zarowno LNG jak i wymieniana w pierwszym poscie E85 by sie kwalifikowala. Watki do polaczenia jak dla mnie.
 
1 - 7 of 7 Posts
Top