SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 215 Posts

·
Banned
Joined
·
2,588 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Jak się ma nazywać pierwszy polski satelita? Na Facebooku króluje jedna opcja - Lem

Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamieszczony został konkurs na imię dla pierwszego polskiego satelity naukowego. Konkurs został ogłoszony dwa tygodnie temu - była także możliwość, by internauci zgłaszali swoje własne propozycje na nazwę satelity. Nazwisko polskiego pisarza pojawiło się w konkursie dziś, i dzięki akcji internautów na portalu społecznościowym Facebook zdecydowanie prowadzi.

- Cieszymy się, że konkurs zaczął żyć własnym życiem - mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki. Najpierw internauci wysłali do ministerstwa setki maili, by satelitę nazwać Lem. Rzecznik ministerstwa wie, że dziś pojawiła się możliwość głosowania by uczcić słynnego polskiego pisarza fantastyki, filozofa i futurologa, ale dziwi go, że już zwycięża w konkursie. A zwycięża znacząco - o godzinie 18 nazwanie satelity nazwiskiem pisarza popierało 56% głosujących

- Wyślijmy Lema w kosmos! Propozycja, aby imieniem Stanisława Lema nazwać pierwszego polskiego satelitę, dołączyła do ministerialnej ankiety! - pisze na portalu społecznościowym Facebook Jerzy.

- Ha! Potok maili przekonał! Kilkać na Lema! - komentuje Barbara. - Lem jest cały czas rozpoznawalny i brzmi fajnie... a jak Polonia Aquila spadnie to znowu będą głupie żarty... - dodaje Łukasz.

Głosy można oddawać na stronie ministerstwa. Pozostałe propozycje to między innymi "Pan Twardowski" i "Polonia Aquila"

Satelita ma zostać wystrzelony w 2011 roku z kosmodromu Sriharikota w Indiach. Zostanie wybudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN we współpracy z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto oraz Uniwersytetem w Montrealu. Jego zadaniem, a także zadaniem wystrzelonego dwa lata później kolejnego polskiego satelity, będzie prowadzenie obserwacji 286 najjaśniejszych gwiazd na niebie. Na realizację projektu ministerstwo przeznaczyło 14,2 mln zł i jest to pierwszy od 1989 r. duży grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.

zrodlo: http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomo...y_polski_satelita__Na_Facebooku.html?skad=rss
Wiecie może coś wiecej o polskich satelitach?

Czytalem o projekcie polskiego satelity wojskowego "Mazovia", ale ciezko znalec aktualne informacje o nim.
 

·
Registered
Joined
·
451 Posts
Proponuję nazwac go "PCIS"- skrót od "Poland Cannot Into Space". W ten sposób możemy pokazać światu że mamy poczucie humoru i zdrowy dystans do siebie. Jesli ktoś nie wie o co chodzi - to niech zacznie wpisywac w googlu Poland ca... google juz sam dokonczy :)
 

·
Banned
Joined
·
2,588 Posts
Discussion Starter · #6 ·
z militarnego:

http://www.altair.com.pl/start-4685

Trójwymiarowe zdjęcia Ziemi


Dzisiaj z kosmodromu Bajkonur, na pokładzie rosyjskiej rakiety Dniepr, wyniesiono na orbitę niemieckiego satelitę TanDEM-X, dzięki któremu powstanie dokładna, trójwymiarowa mapa Ziemi.Dwa bliźniacze satelity, TerraSAR-X i TanDEM-X, pozwolą na uzyskanie trójwymiarowego obrazu Ziemi o wyjątkowej precyzji. Oba satelity będą działały w odległości kilkuset metrów. Prezentowany obraz zniekształca te wartości / Rysunek: EADS Astrium

Start odbył się o 4.14 czasu środkowoeuropejskiego (o 8.14 czasu lokalnego). Rosyjska rakieta Dniepr, wyniosła satelitę o masie 1,3 t i długości ponad 5 m na orbitę, na wysokości 514 km.

TanDEM-X wyposażono w radar ze skanowaniem fazowym o wysokiej rozdzielczości, który pozwoli na bardzo dokładny pomiar wysokości powierzchni ziemi. Satelita będzie współdziałał z bardzo podobnym urządzeniem TerreSAR-X, który robi radarowe zdjęcia Ziemi od 2007.

Dzięki zainstalowaniu drugiego satelity, możliwym będzie uzyskanie trójwymiarowych zdjęć, o rozdzielczości 2 m. Będą one pomocne głównie w hydrologii i dla przemysłu wydobywczego. Posłużą również do tworzenia bardziej precyzyjnych map cyfrowych, w tym dla systemu GPS.

Koszt TanDEM-X wyniósł ok. 165 mln Euro. Większość tej kwoty pochodziła ze środków niemieckiego, federalnego centrum aerokosmicznego (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt e.V.). 40 mln Euro wyłożyła jednak ze środków własnych EADS Astrium. Wykorzystano również pomoc ministerstwa gospodarki i technologii. Korzystanie z uzyskanych zdjęć i map będzie odpłatne.
 

·
Warsaw patriot
Joined
·
6,247 Posts
^^
Polska uczestniczy w PECS, jest to prosta droga do ESA.

Obecnie państwa wyrażające chęć przystąpienia do Europejskiej Agencji Kosmicznej muszą przejść następujące etapy:

* podpisanie Umowy o Współpracy (ang. Cooperation Agreement) między państwem kandydackim a ESA;
* podpisanie porozumienia o Europejskim Państwie Współpracującym (ang. European Cooperating State – ECS);
* uczestnictwo (także finansowe) w pięcioletnim Planie dla Europejskich Państw Współpracujących (ang. Plan for European Cooperating State, PECS), który ma przygotować je do członkostwa w ESA – przedsiębiorstwa z tych państw mogą brać udział w programach kosmicznych ESA;
* z upływem okresu obowiązywania PECS – rozpoczęcie negocjacji o przystąpieniu do ESA bądź stowarzyszeniu, albo przedłużenie okresu obowiązywania PECS.

Węgry, Czechy i Rumunia podpisały pięcioletni Plan dla Europejskich Państw Współpracujących.

Polska: W grudniu 2006 po akcji studentów i doktorantów pod przewodnictwem studenta Politechniki Warszawskiej Marcina Dobrowolskiego (Studenckie Koło Astronautyczne) Ministerstwo Gospodarki w porozumieniu z rządem zaakceptowała wynegocjowane wcześniej warunki wstąpienia Polski do PECS. ESA również zaakceptowała owe dokumenty. Od 2007 roku Polska aktywnie uczestniczy w PECS. Dnia 27 kwietnia 2007 traktat o członkostwie stowarzyszonym został podpisany przez przedstawicieli Polski i ESA. Umowa została ratyfikowana 28 kwietnia 2008 i opublikowana w Dzienniku Ustaw dnia 26 sierpnia.

26 czerwca 2007 Umowę o Współpracy z ESA podpisała Estonia, a 27 maja 2008 – Słowenia
.

PS. Za 15-20lat sami będziemy mieć Polska Agencje Kosmiczna-kiedy będziemy zygać pieniędzmi z gazu łupkowego.;)
 

·
Registered
Joined
·
264 Posts
Jako ciekawostka:Czy Polska wystrzeliwała własne rakiety w kosmos? - na marginesie ostatniego kosmicznego sukcesu

...

Wzloty
Meteor 3, już w pierwszych próbach, łatwo przekroczył zleconą wysokość 60 km. W końcu zdecydowanio się wypróbować obiecujący projekt Jerzego Haraźnego - wspomnianą już sondę oznaczoną jako Meteor 2K. Końcowa litera "K" jest oznaczeniem kolejnego egzemplarza sondy Meteor 2, skierowanego do próby w locie i zarazem oznaczeniem tej próby. Pierwsze sondy miały oznaczenia cyfrowe: "01", "02", "03". Po wykonaniu pierwszych testów, wystąpiła potrzeba przebadania różnych wariantów konstrukcyjnych sondy. Wykonanie niemal każdej kolejnej sondy różniło się od poprzednich. Przyjęto dla ich rozróżniania oznaczenia literowe. Wypróbowana jako ostatnia sonda Meteor 2 w próbie oznaczonej Meteor 2K (M2K), zrealizowanej w październiku 1970 roku, osiągając pułap około 100 km, została pierwszą polską rakietą kosmiczną

Meteor 4, który mógł być złożony z tych samych elementów, co Meteor 2K i mógł osiągnąć pułap 150 - 200 km nie został nigdy wystrzelony ...

http://wyszperane.nowyekran.pl/post...-na-marginesie-ostatniego-kosmicznego-sukcesu
 

·
Moderator
Joined
·
31,424 Posts
Jako ciekawostka:

[/url]
Czy ciekawostka? Gdy kombinowano przy rakietach meteorologicznych, takie łechcące ambicje rekordowe próby były naturalną koleją rzeczy, zwłaszcza w gorącym okresie przełomu lat 60. i 70., gdy kosmos, a przede wszystkim wyścig kosmiczny były gorącymi tematami i czasami wszelkimi osiągnięciami w tych dziedzinach rzeczywiście się interesowano na co dzień. :) Teraz to już nie to...

Mała monografia programu Meteor:

http://www.smil.org.pl/ptl/wyklady/22_Rakiety_Meteor.pdf
 

·
Banned
Joined
·
341 Posts
Coraz głośniej o polskiej "ekspansji" w kosmosie:

Curiosity

Jak urządzenie z Ożarowa szuka życia na Marsie?

- Jedzie łazik po Marsie, pobiera próbkę gruntu, strzela w nią laserem i wtedy wkracza nasz detektor - opowiada Andrzej Maciak, wiceprezes VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego, która wyprodukowała dla NASA urządzenie szukające życia na Marsie.
http://www.emito.net/wiadomosci/pol...dukcje_detektora_firmie_z_polski_1217978.html


Niedawno było głośno o tej satelicie:

Ma kształt sześciennej kostki o boku 10 cm i ważny jeden kilogram. Pierwszy, w całości polski satelita wykonany od podstaw przez studentów Politechniki Warszawskiej. Za kilka dni zostanie wystrzelony w Kosmos. Ma do spełnienia ważną misję, nad którą czuwać będą polscy studenci.
http://www.tvnmeteo.pl/informacje/p...ieruja-nim-studenci-z-warszawy,34843,1,0.html


Najnowszy projekt to statek kosmiczny "Tola":

Polacy nie gęsi...

Prawdopodobnie niewiele osób w Polsce wie, że do wyścigu o turystów kosmicznych stają także Polacy. Na Politechnice Warszawskiej, w Zakładzie Samolotów i Śmigłowców, powstał projekt dwustopniowego samolotu kosmicznego „Tola”, przeznaczonego do suborbitalnych lotów turystycznych. Jego autorami są pani mgr inż. Agnieszka Kwiek i pan prof. dr hab. inż. Cezary Galiński.

System „Tola” składa się z rakietoplanu „Lolek”, który ma być wynoszony na wysokość 15 km przez statek-matkę „Bolek”, gdzie następuje rozdzielenie obu pojazdów. W tym momencie „Bolek” rozpocznie powrót na lotnisko, a „Lolek” uruchomi napęd rakietowy, który wyniesie go na wysokość 60 km, po czym „Lolek” rozpocznie lot balistyczny do wysokości 100 km. Następnie powróci na ziemię lotem ślizgowym, podobnie jak SpaceShipOne.

Drugim projektem, nad którym pracują Polacy, jest bezzałogowy samolot o kształcie zbliżonym do ryby. Stąd nazwa SpaceFish.

Projekt jest realizowany przez drużynę hiszpańsko-polską (ze strony polskiej jest to student Politechniki Warszawskiej, specjalista od mechaniki i aeronautyki – Kamil Glebowicz) w ramach kampanii eksperymentów studenckich REXUS/BEXUS. Celem doświadczenia jest opracowanie i zbudowanie autopilota, który zostanie przetestowany w locie na pokładzie SpaceFisha. Eksperyment odbędzie się w ESRANGE - bazie rakietowej położonej 200 km za północnym kołem podbiegunowym.

W ciągu trzech ostatnich lat w branży turystyki kosmicznej wydarzyło się bardzo wiele. Oprócz prężnie działających prywatnych firm amerykańskich, pojawiają się także firmy z innych krajów, które proponują ciekawe rozwiązania w transporcie kosmicznym, który jest niezbędny do rozwoju turystyki kosmicznej. Niemniej na rewolucję i powstanie prawdziwego rynku turystyki kosmicznej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, przynajmniej do roku 2019, kiedy w kosmos zacznie latać Skylon. Do tego czasu wycieczka w kosmos to będzie przygoda tylko dla najbogatszych.
http://odkrywcy.pl/kat,111402,page,...wid,14182764,wiadomosc.html?smg4sticaid=6f30d
 

·
Registered
Joined
·
3,118 Posts
turbopascal? ;)
 
1 - 20 of 215 Posts
Top