SkyscraperCity banner

1 - 20 of 505 Posts

·
Moderator
10,985 Posts
Discussion Starter #1
Z okazji tego, że władze miasta postanowiły nie odbudowywać nadrzecznego waterfrontu średniowiecznego Starego Miasta Elbląg tylko zostawić tam otwarty wygon postanowiłem założyć taki temat prezentujący wygląda miasta z czasów bardziej dla niego lepszych.
Zdjęcia znalazłem na sieci, nie mam żadnych specjalnych zbiorów, dlatego zachęcam elblążan do poszukiwań, może uda się stworzyć w tym wątku jakiś sensowny zbiór historycznych przedstawień tego miasta.
Jak widać po tytule stwierdziłem, że nie ma co się ograniczać tylko do zdjęć, jak istnieją jakieś rysunki, ryciny, obrazy to warto je też zamieścić.

To na początek przedwojenne zdjęcia staromiejskiej zabudowy nad rzeką Elbląg:

Obecnie jest tu otwarte pole, i według obecnych władz ma już być zawsze, co jest totalnym absurdem. :eek:hno:

Jako drugą rzecz zamieszczam film o Elblągu nagrany w 1937 roku, wielce interesujące nagranie:
Pierwsza część filmu ukazuje właśnie staromiejskie nadbrzeża Elbląga, potem różne inne ujęcia Starego Miasta..

·
Moderator
10,985 Posts
Discussion Starter #11

To na razie tyle. Zdaje się, że oprócz Katedry oraz Bramy Targowej cała zabudowa ze zdjęć uległa likwidacji.

·
Registered
2,019 Posts
Jesli chodzi o architekture [stylistyke, detal] kamienic, uderzajace jest podobienstwo do tych z Torunia. Widac, ze to te same polnocne wplywy.
Szkoda tylko, ze w Toruniu nie zachowaly sie przedproza...
Szkoda tylko, że w Elblągu nie zachowało się nic!
Generalnie cała północ naszego kraju jeśli chodzi o miasta to niemal pustynia. Mam na myśli oczywiście historyczną tkankę miejską a nie miasta jako takie. Najwięcej szczęścia miał Gdańsk, bo cokolwiek tu odbudowano i zachował się jako tako Wrzeszcz i parę mniejszych dzielnic. W Szczecinie przetrwało w dużej mierze miasto nowoczesne, XIX, XX wieczne. Jeżdżąc po Dolnym Śląsku odniosłem wrażenie, że tam taktyka spalonej ziemi nie przybrała takiej skali.

·
Registered
5,704 Posts
Szkoda tylko, że w Elblągu nie zachowało się nic!
Generalnie cała północ naszego kraju jeśli chodzi o miasta to niemal pustynia. Mam na myśli oczywiście historyczną tkankę miejską a nie miasta jako takie. Najwięcej szczęścia miał Gdańsk, bo cokolwiek tu odbudowano i zachował się jako tako Wrzeszcz i parę mniejszych dzielnic. W Szczecinie przetrwało w dużej mierze miasto nowoczesne, XIX, XX wieczne. Jeżdżąc po Dolnym Śląsku odniosłem wrażenie, że tam taktyka spalonej ziemi nie przybrała takiej skali.
Elbląga nie znasz... W Elblągu ucierpiało najbardziej Śródmieście. Ale nawet tutaj zostało dużo budynków z przed wojny, a nie jak piszesz NIC! Nawet na samym Starym Mieście sa takie kamienice i inne obiekty.
Przechodząc dalej na inne dzielnice to zachowaly się w całości zarówno robotnicze, willowe oraz inne poniemieckie dzielnice.
Inna sprawa dotyczy wyburzeń budynków, ale juz po wojnie.

Jedną z zachowanych w pełni dzielnic jest ta:

·
PanEl
3,372 Posts
Panowie zostawcie ten wątek tylko dla zdjęć przedwojennego Elblaga. Można założyć kolejny wątek pt. "Elblag przed 1945 i obecnie" i tam możemy się bawić, robiąc zdjecia tego samego obszaru/obiektu co na tych starych fotkach!;)

·
PanEl
3,372 Posts
Asinus to jest dowód na to, że musisz założyć kolejny wątek "Elbląg przed 1945 i obecnie"!;) Wklejeasz jedną fotkę dziennie, a my robimy współczesne ujęcie danego miejsca, wtedy wstawiasz kolejną starą fotkę i tak fotografujemy konsekwentnie całe miasto!;)

1 - 20 of 505 Posts