SkyscraperCity banner

Czy jesteś za przekopem Mierzei Wiślanej?


  • Total voters
    1,323
5681 - 5685 of 5685 Posts

·
Registered
Joined
·
25 Posts
Nie, nie chodziło o odległość, ale o odległość i całą listę innych czynników razem wziętych.

A na razie, my sobie kopiemy, a na transporcie będzie zarabiał kto inny.
Tak czytam i mam następujące refleksje.
1/Wielu się martwi co bedzie robił port Elbląg, a przecież już za Prusaków w XIX wieku były porty w Gdansku,Elblagu,Królewcu,a dalej Kłaipeda i inne.Wszystko hulało chociaż był to jeden organizm państwowy i transport lądowy też był czesto lepszy niz dzisiaj- mam na myśli lokalne linie kolejowe,obecnie już nie istniejące.
2. Porównanie Elbląga do regionu ARA to nieporozumienie. ARA to brama do Europy od stuleci, a tu ma być mały,lokalny porcik.
3.Odległość 90 kilometrów port -port to żaden luksus,a standard w Europie.Zamiast Gandawy z Antwerpią,można popatrzec na Finlandię - kraj geograficznie na końcu świata,parę milionów ludzi, lasy i jeziora,a porty są nawet na północy - np Raahe,Oulu, Kemi, w Szwecji to samo,tam sie opłaca,a u nas nie ? W tamtych rejonach praktycznie każda większa firma ma nabrzeże lub blisko port i jakoś żyją, i to nieźle.
I to pomimo zalodzenia i braku dostępności zimą,można ?
4.Poza kontenerami są dziesiątki innych ładunków:produkty drzewne,chemiczne,rolne,kruszywa,project cargo i to wszystko można robić,jak np. jest to na lokalną skalę w Darłowie.Jak będą możliwości i będzie dobra cena to chętni sie znajdą,tak to działa..
5.Transport ze wschodu do Niemiec omijający Polskę to nie nowość ,serwisy np z Litwy do Niemiec istnieją od wielu lat. Pokazuje to tylko,że Niemcy i Wschód nie są,powiedzmy,fanami tranzytu przez Polskę i to widać jak na dłoni. Inna sprawa,że nasz koleje to jest dramat do potęgi, przykład:aby wysłać kontener z Gdyni pod Warszawę potrzeba tygodnia,nie wnikam tu ile czasu jedzie wagon ale jak to wyglada realnie od zlecenia do dostawy.
Na granicy wschodniej,pomimo ostatnich inwestycji też jest słabo i tranzyt chiński szuka swoich dróg,do tego dochodzą zapewne kwestie polityczne,ale przekop i Elbląg nic do tego nie ma .
6.Nieco zabawne jest,że taka lokalna raczej inwestycja budzi takie kontrowersje i "szum"
 

·
Registered
Joined
·
2,804 Posts
No bo właśnie funkcjonalnie to będzie bardzo lokalna inwestycja, na której skorzysta kilka firm na krzyż, a finansowana jest za grubą kasę z budżetu i przedstawiana jako wielka szansa dla całego regionu.


Swoją drogą miasto już raz się wkopało w sporą (chociaż nie ta liga co port) infrastrukturalną inwestycję jaką jest Modrzewina. Też miała spowodować znaczny rozwój miasta, wiele nowych miejsc pracy itd., a działa jak działa. Obawiam się w przypadku portu o podobny scenariusz, czyli z czasem kilka firemek zacznie z portu korzystać, ale nie będzie to nijak korespondowało z poniesionymi nakładami.
 

·
Registered
Joined
·
195 Posts
Nie oceniam ale wydaje mi się że na takiej imprezie powinien być również przedstawiciel województwa oraz miasta Elbląg

 
5681 - 5685 of 5685 Posts
Top