SkyscraperCity banner

1 - 20 of 324 Posts

·
Banned
Joined
·
2,634 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Przejazdem wstąpiłem do Elbląga i narobiłem trochę zdjęć. Dawno tu nie byłem a muszę przyznać że w Elblągu coś drgnęło jeżeli chodzi o ogólny wizerunek miasta.
Sorry za nienajlepszą jakość zdjęć ale nie chciało mi się bawić w fotografa, a i pogoda była pod psem :)
Miłego oglądania.

 

·
Registered
Joined
·
2,838 Posts
Nigdy nie byłem w Elblągu ale ostatnio znalazłem w necie jakąs stronke z fotkami Elbląga... stronka delikatnie mówiąc nie pokazywała tego miasta w zbyt dobrym świetle... powiem wprost pokazała Elbląg jako brudne i zasyfiałe miasto... No ale fotki Northa pokazują że nie jest chyba tak źle w tym Elblągu.. wręcz przeciwnie... :) Sympatyczne miasto...
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Jeśli komuś chce się czytać, to proszę bardzo...

Zniszczenia zdobytego przez Armię Czerwoną w lutym 1945 roku Elbląga sięgały 95% na obszarze Starego i Nowego Miasta, oraz 65% na terenie Śródmieścia. To właśnie te mniej zniszczone dzielnice były zasiedlane przez przybywających od maja 1945 roku Polaków. Stare Miasto było dzielnicą opuszczoną. Proces podnoszenia Elbląga z ruin przebiegał na podłożu zupełnie innym od przedwojennego. Początkowo projektowano, na wzór Gdańska, rekonstrukcję całej tej dzielnicy. Stopniowo jednak rezygnowano z tej koncepcji na rzecz wersji zakładającej budowę tam ośrodka o zmodyfikowanym charakterze architektonicznym. Na początku lat pięćdziesiątych rozpoczęto budowę nowych dzielnic mieszkaniowych. Jedną z nich stało się Nowe Miasto, którego historyczny układ został całkowicie zatarty po wybudowaniu wieżowców i bloków mieszkalnych. W tym samym czasie przygotowano kilka podobnych planów zagospodarowania przestrzennego dla Starego Miasta, jak się okazało nigdy nie zrealizowanych. Architekci i urbaniści zgodnie z ówczesną praktyką zlikwidowali weń dawną sieć uliczną, a powstałą przestrzeń wypełnili blokami mieszkalnymi i pawilonami handlowymi.
W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych teren staromiejski został splantowany i zamieniony na skwer z piętrzącymi się bryłami odbudowanych kościołów (św. Mikołaja, św. Ducha i podominikańskiego), Bramy Targowej oraz kilku kamienic. Radzieccy uczestnicy walk o zdobycie miasta, którzy odwiedzili je w 1967 roku, stwierdzili:

Jesteśmy zdumieni i wzruszeni. Zobaczyliśmy Elbląg po z górą 22 latach – jakże inny niż ten, który zobaczyliśmy wtedy, w 1945 roku. (...) Miasto było wówczas jednym wielkim usypiskiem dymiących gruzów. Trudno było wyobrazić sobie, aby mogło się odrodzić. I oto dziś widzimy Elbląg nowy, pięknie odbudowany, tętniący życiem i pracą – ważny ośrodek przemysłowy ludowej Polski.

W latach 1973 – 1975, w ramach prac seminaryjnych Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże w Gdańsku, wykonano specjalistyczne studium programu i wytycznych do przestrzennego ukształtowania zabudowy Starego Miasta jako elementu Śródmieścia Elbląga. Następnie, w latach 1976 – 1978, opracowano koncepcję zabudowy Starego Miasta, którą pozytywnie oceniła Międzyresortowa Komisja d/s Rewaloryzacji Miast i Zespołów Staromiejskich, a w 1979 roku uhonorował nagrodą II stopnia Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska. Choć znacznie lepszy od wcześniejszych, radykalnych rozwiązań, projekt ów został odrzucony przez służby konserwatorskie, głównie z powodu przekształceń układu urbanistycznego i wprowadzenia zabudowy szeregowej.
Nowa koncepcja odbudowy Starego Miasta wykształciła się na początku lat osiemdziesiątych. Jej głównym elementem była myśl zaniechania rekonstrukcji przy zachowaniu bez zmian wartości autentycznych, czyli odkrytego w toku badań archeologicznych kompletnego planu miasta lokacyjnego. Zastosowano tym samym metodę retrowersji, która polega na możliwie wiernym odtworzeniu historycznego układu urbanistycznego w zakresie planu i sylwety, a następnie wypełnieniu go współczesną architekturą, harmonijnie łączącą się z zabytkowym otoczeniem.
Istotnym założeniem koncepcji było przywrócenie dzielnicy roli reprezentacyjnego centrum. Program konserwatorski założył właśnie dlatego zlokalizowanie na Starym Mieście instytucji oraz usług o charakterze centrotwórczym. Przewidziano między innymi budowę ratusza jako nieodzownego wręcz elementu staromiejskiej kompozycji przestrzennej. W piwnicach i parterach pierwszych odbudowanych kamienic zlokalizowano usługi miastotwórcze (kultura, hotelarstwo, handel, gastronomia), nieuciążliwe rzemiosło wytwórcze i usługowe i usługi niematerialne (na przykład banki, firmy ubezpieczeniowe, biura prawnicze).
Prace budowlane rozpoczęły się w 1985 roku na 1/3 historycznej przestrzeni miasta. Do przygotowanych w 1983 roku wytycznych konserwatorskich dla tego właśnie pierwszego etapu zabudowy odwoływały się potem wszystkie dalsze wytyczne. W 1995 roku opracowano „Warunki konserwatorskie dla realizacji zabudowy i zagospodarowania terenów publicznych i wnętrz bloków na terenie Starego Miasta w Elblągu”, odnoszące się zarówno do obszarów już zagospodarowanych, jak i czekających wciąż na inwestycje. Oprócz wytycznych konserwatorskich zawierały one wskazania dotyczące wszelkich aspektów odbudowy, w tym funkcji Starego Miasta w organizmie Elbląga.
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Starego Miasta w Elblągu powstał jednak dopiero w 1997 roku, kiedy to znaczna część dzielnicy była już zabudowana, a kompleksowe wytyczne konserwatorskie można było oprzeć o wyniki dotychczasowych badań.

Same wytyczne i założenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego pominąłem. Wszelkie prawa zastrzeżone :).
 

·
Banned
Joined
·
2,634 Posts
Discussion Starter · #5 ·
fakt troche toporne to nowe "stare" miasto ale trzeba przyznać że jeszcze 10 lat temu na tym miejscu nic nie było poza ruinami.
 

·
Registered
Joined
·
36 Posts
Niepodobają mi się te elbląskie kamienice. Nie dość, że są 'nowoczesne', to na dodatek jedna zupełnie nie pasuje do drugiej. Poza tym spoko, szczególnie katedra, polecam zwiedzić od środka.
 

·
Registered
Joined
·
4,029 Posts
Te nowe kamienice są cudne… taka odskocznia od przedwojennych kamienic
 

·
Registered
Joined
·
1,369 Posts
kamienice sa okropne, przynajmniej w zdecydowanej wiekszosci. podobnie tandetne kamienice powstaly w glogowie, gdzie starowki przez ostatnich 60 lat nie bylo.
mysle ze to utacone szanse, mozna bylo odbudowac starowke w pierzejach albo w nowoczesnej architekturze, albo w miare wiernie odtworzyc przedwojenna zabudowe. to co powatalo w elblagu to kompromitacja.
 

·
Your brain controller
Joined
·
7,832 Posts
W Elblągu byłem ze 3 lata temu ostatnio. Ciekawe czy budowa nowej starówki postępuje naprzód. Ostatnio było tego jeszcze nie za wiele.
 

·
Registered
Joined
·
4,029 Posts
oki said:
kamienice sa okropne, przynajmniej w zdecydowanej wiekszosci. podobnie tandetne kamienice powstaly w glogowie, gdzie starowki przez ostatnich 60 lat nie bylo.
mysle ze to utacone szanse, mozna bylo odbudowac starowke w pierzejach albo w nowoczesnej architekturze, albo w miare wiernie odtworzyc przedwojenna zabudowe. to co powatalo w elblagu to kompromitacja.
Pewnie i tak ale jest piękne.. :)
 

·
Registered
Joined
·
520 Posts
Mi też taka odbudowa średnio się podoba.Z jednej strony udało się odtworzyć przestrzeń starego miasta ,ale z drugiej same kamieniczki wyglądają bardzo tandetnie i tanio.Domyślam się że wierna rekonstrukcja byłaby o wiele droszsza i w tamtych czasach ciężka do zrealizowania ,ale możnaby przynajmniej budować te kamienice na wzór tych dawnych(chodzi o taki sam układ okien , wysokość itd ) wtedy możnaby było dzisiaj pokusić się dzisiaj o dalszą rekonstrukcje elewacji upadabniając te budynki do pierwowzorów.Wtedy wyglądało by to podobnie jak stare miasto w Gdańsku.
 

·
Registered
Joined
·
5,581 Posts
Rzeczywiscie widok owych kamieniczek jest bardzo nieciekawy. On kluja w oczy i od razu widac, ze jest to postmodernizm w bardzo potworkowatym ksztalcie
 

·
Registered
Joined
·
663 Posts
Mnie te nowe kamienice przypominają podobne w Kołobrzegu.Tam rowniez powstała "nowa" starówka.Nie widziałem naocznie tej elbląskiej ale kołobrzeska wyglada bardzo ładnie wiec ta pewnie również by mi sie podobala.
 

·
Banned
Joined
·
1,014 Posts

·
Registered
Joined
·
4,113 Posts
Problemem starego miasta w Elblągu jest to że zostało odbudowane w bardzo małym procencie.Pewnie o wiele lepiej by to wszystko wyglądało gdyby było bardziej zagęszczone tak jak choćby w Olsztynie.Co do kosztów rekonstrukcji to wiele kamienic miało dosyć prostą formę bez wielu wyszukanych zdobień więc koszty ich odbudowy nie były by wiele większe od tych nowoczesnych.Z tego co widziałem bywając w Elblągu kilka razy w ubiegłym roku to dalsza odbudowa idzie bardzo opieszale - jeden facet wylewał fundamenty przy jednej kamienniczce.Podobno są plany odbudowy ratusza ale w formie stylizowano nowoczesnej.Jeszcze wiele wody upłynie zanim zacznie to wszystko nabierać jakiś konkretnych kształtów.
 

·
Registered
Joined
·
12,968 Posts
watek dedykuje osobom chcacym zabudowac gdanskie Mlode Miasto nowoczesnymi kamieniczkami :p
 
1 - 20 of 324 Posts
Top