SkyscraperCity banner

2761 - 2780 of 2839 Posts

·
Registered
5,791 Posts
Това е ясен знак, че в едно уравнение от няколко елемента, можеш да смяташ само част от тях.
Такива заключения могат да се правят само при еднакви условия, А ТЕ НЕ СА.

·
Registered
33 Posts
Добре, сега няма трафик, хората са си по домовете и е достатъчно студено за да си палят печки. Нивото на замърсяване e на средно ниво.
Това е повече от ясен знак, че движението на превозни средства е основен източник на замърсяване. В този ред на мисли мисля, че трябва да има по-засилен контрол върху старите автомобили и постепенно да бъдат премахвани от трафика, а и от улиците... Това е посоката, в която трябва да се работи, а не да ми се продават коли за по 600 лева...
С тази разлика, че и кумините не пушат. И това го казвам като човек, който живее в квартал(Овча купел) предимно с къщи, които иначе пушат нон стоп през зимата.

П.П. И като допълнение доста удобно забравяш да споменеш, че последните дни освен всичко е и доста ветровито. А когато е ветровито дори така наречените "трошки" не смогват да замърсят достатъчно.

·
Registered
103 Posts
В момента всички са си вкъщи, няма абсолютно никакъв вятър, всеки се топли с това, което се е топлил и през зимата, а единствено НЯМА КОЛИ. Но продължаваме да упорстваме все още, че смогът не бил от колите!!!
УНИКАЛНИ СТЕ!!! Какво ще измислите още, че може би нивото на слънчевият вятър в атмосферата се е повишил?

·
Registered
33 Posts
В момента всички са си вкъщи, няма абсолютно никакъв вятър, всеки се топли с това, което се е топлил и през зимата, а единствено НЯМА КОЛИ. Но продължаваме да упорстваме все още, че смогът не бил от колите!!!
УНИКАЛНИ СТЕ!!! Какво ще измислите още, че може би нивото на слънчевият вятър в атмосферата се е повишил?
Аха и за това боровете пред нас се клатят и не пуши от комините на къщитете, защото ти така си преценил. А да ти е идвало на ум, че хората са решили да не пренасят/палят вече изчистени преди седмици печки за 2-3 дни по-студено време и да се отопляват на ток?

Интересно как на картата показва Монтана и Берковица и още редица други(справка airsofia.info) с завишени нива на замърсяване в момента? Сигурно целият трафик от София в момента се е изнесъл и там замърсява :unsure:

П.П. И не не карам 20 годишна трошка, така че каквото и да предприемат по тази линия не ме засяга.

·
Registered
33 Posts
Това ти какво виждаш пред блока си не може да бъде по никакъв начин прествителна извадка за общото положение. Естествено, че за тази една седмица студ хората отново ще си запалят печката и ще се греят, този сняг не се случва посред лято. И незнам каква кола караш, но доста от новите и по мощни коли също могат да бъдат замърсяващ фактор, дано твоята да не е...

·
Registered
33 Posts
Това ти какво виждаш пред блока си не може да бъде по никакъв начин прествителна извадка за общото положение. Естествено, че за тази една седмица студ хората отново ще си запалят печката и ще се греят, този сняг не се случва посред лято. И незнам каква кола караш, но доста от новите и по мощни коли също могат да бъдат замърсяващ фактор, дано твоята да не е...
37144

Искаш да кажеш, че вятър духа само в Овча купел и изобщо не беше ветровито предишните 2-3 дни така ли? Интересни твърдения.

А горната карта как ще я обясниш? Предполагам, не е само София под карантина и има намален трафик?

Обичам да се пишат работи на изуст без какъвто и да било анализ. Супер е. Продължавайте.

·
Registered
695 Posts
Не знам хора. За първи път не помня от кога в такова мрачно и мъгливо време в София се ДИША свеж, приятен въздух. Единствената разлика е в липсата на автомобилен трафик. Всеки с 2 капки мозък може да си направи изводите.

·
Registered
33 Posts
Не знам хора. За първи път не помня от кога в такова мрачно и мъгливо време в София се ДИША свеж, приятен въздух. Единствената разлика е в липсата на автомобилен трафик. Всеки с 2 капки мозък може да си направи изводите.
Аз обичам факти, а не "две капки" мозък да говорят и водят как се изготвят страрегии:

Скорост на вятъра по дни за месец март - до днес

Очевидно се вижда как се засилва той от 22-ри, като на 26-ти почва вече да намалява. Но сигурно 40-50км/ч вятър е лек морски бриз. Знам ли.

Все още чакам да ми се обясни и картата от AirSofia и защо по другите градове въздуха е зле, въпреки намелелия трафик.

·
Registered
156 Posts
Тези дни наистина е ветровито. Колите са си фактор за замърсяването, но не са едиственият.
Когато събереш коли + прахоляк и мръсни улици + битово отопление + производство и нещата стават "червени". В текущата ситуация замърсител е основнои битовото отопление, другите фактори са до голяма степен стопирани, а климатът е подходящ да не се задържа мръсен въздух - нормално е въздухът да е чист. Обикновено в празнични дни също е чист.

·
Registered
103 Posts
Ти сега малко си противоричиш. Хем в София хората не пускали печки, защото " да не пренасят/палят вече изчистени преди седмици печки " , хем обаче както виждаш това се случва извън София.
На много места в провинцията въздухът е по мръсен наистина заради пушещите комини, защото там няма топлофикация, каквито има две такива на газ в София. Хората на много места по провинцията също не са толкова богати да ползват ток или климатик за отопление както София и са на дърва и въглища
Но тук говорим за София.
Тази седмица нямаше и някакъв силен ватър, който да бъде от решаващо значение, а просто НЯМА КОЛИ.
Същото положение беше и по празниците.

·
Registered
695 Posts
към хилдегран
Извинявай, аз не съм наясно ти каква теза защитаваш? Ти смяташ, че няколкостотин хиляди коли всяка изгаряща по 5-6 литра гориво на ден нямат отношение към качеството на въздуха, така ли?

·
Registered
33 Posts
Ти сега малко си противоричиш. Хем в София хората не пускали печки, защото " да не пренасят/палят вече изчистени преди седмици печки " , хем обаче както виждаш това се случва извън София.
На много места в провинцията въздухът е по мръсен наистина заради пушещите комини, защото там няма топлофикация, каквито има две такива на газ в София. Хората на много места по провинцията също не са толкова богати да ползват ток или климатик за отопление както София и са на дърва и въглища
Но тук говорим за София.
Тази седмица нямаше и някакъв силен ватър, който да бъде от решаващо значение, а просто НЯМА КОЛИ.
Същото положение беше и по празниците.
Аз не си противореча. И точно ти го потвърди с това:

"На много места в провинцията въздухът е по мръсен наистина заради пушещите комини, защото там няма топлофикация, каквито има две такива на газ в София. Хората на много места по провинцията също не са толкова богати да ползват ток или климатик за отопление както София и са на дърва и въглища
Но тук говорим за София."

Очевидно не си цъкнал и на линка показващ прогнозата за времето през изминалият един месец в София. Тоест разговара с теб става излишен. Освен да пусна и клипче как на комшиите им се веят дрехите на простора и се поклащат дърветата, знам ли?

към хилдегран
Извинявай, аз не съм наясно ти каква теза защитаваш? Ти смяташ, че няколкостотин хиляди коли всяка изгаряща по 5-6 литра гориво на ден нямат отношение към качеството на въздуха, така ли?

Защитавам тезата, че не липсата на коли е ОСНОВНИЯТ принос за това в момента да дишаме по-добър въздух. Това се дължи на ветровитото време и липсата на масово(поне за София) отопляване на твърдо гориво в момента.

Никъде не съм казал, че колите не замърсяват, или че не допринасят за същото, но да се налага мнението, че едва ли не от липсата на трафик въздуха бил като на витоша е нелепо.

·
Registered
33 Posts
Ти ще изкараш, че ветровито време само по празници и по време на пандемии има.
Аха, а ти твърдиш, че никога не сме наблюдавали преди това ефекта от джижението на въздушните маси и как изчистват замърсяването за броени часове, именно в дните с най-голямо такова?

Нужно ли е да ровя статии като тази:

"Силният вятър днес помогна на кмета на София Йорданка Фандъкова, която може да се похвали с чист въздих в столицата"

Датата бтв е 12.02.2019. До колкото знам тогава нямаше пандемия и празници.

"Докога само вятърът ще чисти въздуха?"

Този е от 15.01.2020.

Можеш да се поровиш по гугъл и ти преди да пишеш другият път. Има доста подобни на горното попадения.

·
Registered
1,381 Posts
С риск да се обидиш, всеки с 2 капки мозък няма да изтърси подобна глупост.

"Единствената разлика" са всъщност няколко спрямо смог-овите дни:

1) Няма температурна инверсия - в момента в София е 3 градуса, на Алеко е -4.
2) Има вятър да си такова таковата - тези дни не е спаднал под 15км/час.
3) Атмосферното налягане е окей.

Това, че две и две е четири не значи, че във Враца си бият жените в момента.
Ако дойде инверсия ще е зверски гадно, просто ще е 4-5% по-малко гадно от по принцип заради намалелия трафик.

·
Registered
103 Posts
Няма какво повече да ти се казва. Носиш от 100 кладенеца вода, за да се самоубеждаваш, че стотици хиляди коли не са от значение за мръсния въздух. Карай си колата и се самоубеждавай, че нямаш вина за мръсния въздух.

·
Registered
33 Posts
С риск да се обидиш, всеки с 2 капки мозък няма да изтърси подобна глупост.

"Единствената разлика" са всъщност няколко спрямо смог-овите дни:

1) Няма температурна инверсия - в момента в София е 3 градуса, на Алеко е -4.
2) Има вятър да си такова таковата - тези дни не е спаднал под 15км/час.
3) Атмосферното налягане е окей.

Това, че две и две е четири не значи, че във Враца си бият жените в момента.
Ако дойде инверсия ще е зверски гадно, просто ще е 4-5% по-малко гадно от по принцип заради намалелия трафик.
Не им обяснвай логично, не се възприема добре.

QUOTE="poseidon11, post: 167552970, member: 949643"]
Няма какво повече да ти се казва. Носиш от 100 кладенеца вода, за да се самоубеждаваш, че стотици хиляди коли не са от значение за мръсния въздух. Карай си колата и се самоубеждавай, че нямаш вина за мръсния въздух.
[/QUOTE]

Тоест нямаш агрументи и доводи и прибягваш до така познатата тактика на лични нападки и поведение на "ощипана госпожица"?

·
Registered
103 Posts
Не им обяснвай логично, не се възприема добре.

QUOTE="poseidon11, post: 167552970, member: 949643"]
Тоест нямаш агрументи и доводи и прибягваш до така познатата тактика на лични нападки и поведение на "ощипана госпожица"?
[/QUOTE]

Не човек имам, но не виждам смисъл да си губя времето с твоите убеждения. Да сядам да ти пращам от истински сорсове ден по ден кога е имало вятър и кога не е, за мен би било чиста загуба на време след като игнорираш най очевидното, че НАВЪН КОЛИТЕ СА СПРЕЛИ И НЯМА СМОГ, въпреки студа.

Няма смисъл и ди обяснявам коя сила на вятъра изобщо има решаващо значение за образуването на смог.
Няма смисъл да ти давам десетките примери, когато в София се е образувал смог въпреки вятъра.

Ти си знаеш едно и също, ни приемаш, ни предаваш. Радвай се на количката и се надявай Манолова и Бонев да ти оправят положението.

Пак казвам, няма смисъл да спамиш повече тук, всички разбраха какво ти е мнението за нещата.

·
Registered
33 Posts
Не човек имам, но не виждам смисъл да си губя времето с твоите убеждения. Да сядам да ти пращам от истински сорсове ден по ден кога е имало вятър и кога не е, за мен би било чиста загуба на време след като игнорираш най очевидното, че НАВЪН КОЛИТЕ СА СПРЕЛИ И НЯМА СМОГ, въпреки студа.

Няма смисъл и ди обяснявам коя сила на вятъра изобщо има решаващо значение за образуването на смог.
Няма смисъл да ти давам десетките примери, когато в София се е образувал смог въпреки вятъра.

Ти си знаеш едно и също, ни приемаш, ни предаваш. Радвай се на количката и се надявай Манолова и Бонев да ти оправят положението.

Пак казвам, няма смисъл да спамиш повече тук, всички разбраха какво ти е мнението за нещата.
[/QUOTE]

Интересен развой, стигнахме и до политическа нотка. Не помня някога да съм казвал дали съм гласувал и за кого?

Тоест хората(не съм само аз в тази тема) излагащи разумни и доказани аргументи, предоставят статистики и тн - спамят, а хората повтарящи мантрата за авто-талибаните и как съсипаха държавата, са ОК? :rolleyes:

Не е лошо да мине модератора и да окастри темата от "псевдо научни зелени решения".

2761 - 2780 of 2839 Posts