SkyscraperCity banner
1 - 20 of 24 Posts

·
Head Knockin' Forever
12,983 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Eryaman is a district 45 min. far from the city center. It is well planned and mainly modern, established in 90's. Although in last years, luxurious projects have been constructed in the area, the starting of the district was cheap+good quality homes.

Göksu Park

TOKI's Social Residentals

The new KC shopping center u/c

Özahikent

Doðakent

2.Etap

Müskent

Eryaman Evleri

I will post some more later..

·
Banned
2,505 Posts
Eryaman'in heryeri biribirine benzeyen sitelerle dolu! 20 ayni binadan olusan bir sitenin yaninda 10 ayni binadan olusan baska bir site var, onun yaninda ise 15 ayni tip binadan olusan baska bir site var... Eryaman bundan ibarettir, planlidir ama copy/paste binalarla doludur! Nereye bakarsan birbirinin kopyasi beton yigini. 10 sene sonra eskiyince daha da berbat gözükecek. Sadce Eryaman degil TR'nin bütün sehirleri bu karettersiz binalarlan doluyor..

·
Registered
1,833 Posts
Sorry but I don't see commieblocks in these photos.. Commieblock is sth different and I really dislike the idea of architecture and urbanisation that commieblocks offer.

Eryaman seems quite beautiful between comparing to commie examples.

·
Registered
4,077 Posts
apparently Eryaman offers much more than a district of commieblocks

·
Head Knockin' Forever
12,983 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Can be better than Soviet, European or Asian Commies, but doesn't change the fact. Btw I am aware that such residental groups are NOT always commies. But for Eryaman and Batikent they are mainly commies.

·
Registered
295 Posts
şu tünel kalıplarla yapılan binaları hiç sevmiyorum. Mimar değilim ama mimari değerlerinin olmadığını düşünüyorum. Hızlı bir teknoloji olduğu için seven ve uygulayan çok ancak keşke dış cephelerini kaplayıp hareketlendirseler.

Yinede site olmaları çok güzel resimler içindeki yeşillik alanlar hoşuma gitti eline sağlık

·
Head Knockin' Forever
12,983 Posts
Discussion Starter · #10 ·
But first ones apperantly were.. Here's the very first blocks built in Eryaman, 1st phase.

This pic was taken in early 90's. You can see the Göksu lake without anything around it.

In 2nd Phase, they built higher boxes, in 3rd phase they used traditional Turkish inspired Architecture, in 4th phase they used modern gemometrical shapes.

·
Registered
2,218 Posts
when you say this is a commieblock, then you dont saw any commieblock in your life!!

these are only nice residental-blocks! not better or worser...

·
Head Knockin' Forever
12,983 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
Sorry but most of the Eryaman blocks are cheap in price, some of them are social blocks, though they are good in quality. Therefore they might be classified as commie. But some new ones are pretty luxurious and expensive, like the ones I am posting are not commies for sure.

Göksu Park & New Göksu Park Residentals..

·
Head Knockin' Forever
12,983 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Ben çok hoş bir taktik olduğunu düşünüyorum.. Buraya geliyorlar, iğrenç şeyler görmeye, sonra bakıp şaşırıyorlar..

Ben buraları çok süper semt diye tanıtsaydım, her gelen commie diye laf sokacaktı.

Aynı Bahçeşehir'e soktukları gibi.. Ama Bahçeşehir'de o dairelerden birinin parası ile sizin oradan villa alınır diyebilirsin, ama Eryaman için diyemezsin.. Zaten birçok konut TOKİ'nin dar gelirliler için yaptığı konutlar.. Fiyatlar ucuz, bir kısmında kalitede vasat. Yani commie tanımına da uygun, ancak gayet güzeller..

Siz de şu ince taktiğin farkına bir varsanız, kompleksli gözükmeyiz.. İtiraz etmeyen Türk üye kalmamış, maşallah... :)

1 - 20 of 24 Posts