Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 26 Posts

·
Let's go crazy !
2,993 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W koncu sie zebralem i bedzie cos ciekawego:)

W kwestii informacyjnej, o starej kopalni Zollverein, posluze sie google;)

'Podwójna wieża szybowa stała się symbolem Zagłębia Ruhry. Kopalnia uważana jest za arcydzieło techniki i unikatowe świadectwo epoki rozwoju przemysłu wydobywczego. Tu możemy się przekonać, z jakim rozmachem urzeczywistnione zostały w przemysłowym kompleksie założenia architektów Bauhausu.
Arcydzieło kultury przemysłowej
Ta swego czasu największa i najnowocześniejsza kopalnia węgla kamiennego na świecie została zamknięta jako ostatnia w Essen. Niezwykły pomnik kultury przemysłowej wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO stanowi reprezentatywny przykład rozwoju przemysłu ciężkiego w Niemczech. W czasie zwiedzania z przewodnikiem, spacerując między gigantycznymi maszynami i taśmociągami, poznajemy na własne oczy metody wydobycia węgla i pracę górników. Dzisiaj teren zakładu jest ważnym centrum kultury i wzornictwa na terenie Zagłębia Ruhry.' info z : http://www.niemcy-turystyka.pl/PLK/...ht-id1076-fstadt_sight_allgemein.htm?cc_lang=

A wiec jest to spory teren po bylej kopalni, na ktorym znajduja sie opuszczone maszyny, kopalnia, koksowani, duze Muzeum Designu(zamkniete bylo:( ), szkola Managementu i Designu, kawiarnie, inne muzea czy miejsca dzialalnosci artystycznej, maly basen, w zimie lodowisko;) jak rowniez mozna polazic z psem czy opalac sie gdzies na trawie, miedzy rurami i zelastwem;)

A teraz fotki:) Piekny cieply dzien, idealny na spacery po tym rozleglym terenie:]

Na poczatek symbol;)

Wjezdzamy na gore:) wysoko;)

Dla zmeczonych - barek;) z klasycznymi desginerskimi krzeselkami;)

Schodzimy na dol, nie wiem ile pieter. Ciemno wokol jedynie te pomaranczowe schody podswietlone, do tego echo i niesamowity efekt przestrzenny. Nie dla majacych lęki przestrzenne;)

c.d.n.

·
Registered
3,227 Posts

·
oj tam, oj tam
2,312 Posts
fajne zdjęcia :)
wnętrza wymiatają :D

edit. a wogóle to uwielbiam industrialne klimaty ;]

·
hræddur köttur
4,567 Posts
@emti
a moze tak coś charytatywnie? Pazerniaku jeden... Na poczatek weź pod uwagę Szombierki.
Fantastyczny ten industrial, taki surowy, budynki z trzeciego zdjecia mogłyby skrywać jakiśzakąłd hight-tech rodem z doliny krzemowej - ta architektura w ogóle się nie starzeje!

·
Registered
5,878 Posts
świetne miejsce - byłem 5 lat temu, ale niestety nie mam tak fajnych zdjęć

Byłem tez na terenie zakładów w dortmundzie - byłej huty o ile dobrze pamiętam - teren całkowicie zamknięty gdzie w przyszłosci miało byc jezioro - tam dopiero było niesamowicie, obiekt nie był przystosowany dla turystów więc wrażenie jak w jakiś opuszczonym zakładzie gdzie tylko ludzi brakuje - np cała hala fabryczna. Zajmowało to też niesamowice duży teren

·
Miszcz Ortografi
2,923 Posts
Mozna remontowac stare kopalnie i przeznaczac je na rozne ciekawe rzeczy i pewnie bedzei to fajnie wygaldac ale Zollverein jest rewelacja ktorej nie da sie powtorzyc, z prostej przyczyny ze juz w czasie powstania byl to zakald budowany wedlug modernistycznych zalozen Bauhausu ... nawet bez unowoczesnien Kolhaasa jest to rewelacyjna architektura, ktora jest niestety jednorazowa.
Trzeba przyznac ze industrialen klimaty wiekszosci podobnych zakladow choc sa fajne i klimatyczne to w wiekszosci sa architektonicznym historyzujacym kiczem, modernistyczna elegancja Zollvereinu jest ewenementem, conajmije w tej skali i konsekwencji.

Pzdr.

·
oj tam, oj tam
2,312 Posts
a ja myślałem, że fabryki projektowało się/ projektuje według kryteriów funkcjonalności, które to legły u podstaw modernizmu (czyli również Bauhausu) ;)

pozdro ;)

·
Pobierowo jest OK!
12,531 Posts
Heh, jak zobaczyłem pierwsze zdjęcie, to się zacząłem zastanawiać o jakie miejsce ci chodzi ale looz, teraz już wiem. Tylko jednej rzeczy nie jestem pewny, bo tam chyba oprócz kafejki też basen jest... Albo może mylę miejsca... Trochę za daleko ode mnie, także rzadko się pojawiam w tamtych rejonach, nie pamiętam zbytnio co gdzie tam jest.

·
Registered
815 Posts
fajne fotki:) nigdy wcześniej nie słyszałem o Zollverein ale musze przyznać, że prezentuje się to naprawde świetnie!

1 - 20 of 26 Posts