SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1679 Posts

·
Registered
Joined
·
2,986 Posts
Discussion Starter #1
Jak wiem ELO zaczyna swoja własną działalność, tak więc warto zrobić osobny temat.

A może weekend nad morzem? Eurolot uruchamia nowe loty

W te wakacje krakowianom i wrocławianom bliżej będzie nad morze, a gdańszczanom w góry. W czasie gdy na drogach i torach trwają masowe remonty, Eurolot uruchamia bezpośrednie loty z południa Polski nad Morze Bałtyckie. I kupuje nowe samoloty

Od początku lipca Eurolot dostanie skrzydeł. Ta spółka skarbu państwa (62,1 proc.) i LOT-u (37,9 proc.) uruchomi samodzielnie bezpośrednie połączenia z Krakowa i Wrocławia do Gdańska. Wcześniej przewoźnik wykonywał połączenia wyłącznie dla LOT-u. Skupiał się głównie na tym, by przywieźć jak najwięcej pasażerów LOT-owi do Warszawy i zabrać ich z powrotem do portów regionalnych. Eurolot wykonywał też krótkie połączenia międzynarodowe, ale też na siatce LOT-u. W zeszłym roku przewiózł około miliona osób.

Lotów pomiędzy polskimi miastami z pominięciem Warszawy próbowało już wielu przewoźników, ostatnio np. Jet Air. Musiał jednak zawiesić działalność z powodów finansowych. Dlaczego ma się udać Eurolotowi? - My mamy wyszkolone załogi, większe samoloty, a otwieranie nowych połączeń traktujemy jako dodatkowy biznes - mówi "Gazecie" Mariusz Dąbrowski, prezes Eurolotu.

Ceny biletów w Eurolocie zaczynają się od 195 zł w jedną stronę, dzieci lecą za pół ceny. - Licząc z odprawą, w blisko 2 godziny pasażer może dotrzeć z Krakowa do Gdańska. Dzięki takim ofertom ludzie znowu zobaczą, że wyjazd weekendowy z Krakowa nad morze jest możliwy - mówi Dąbrowski. Przejazd innymi środkami transportu, np. pociągiem, może być tańszy - bilet w drugiej klasie Express InterCity kosztuje około 138 zł w jedną stronę, w TLK - 66 zł, ale podróż trwa nawet 9-11 godzin.

Tylko na tych dwóch trasach: Kraków - Gdańsk i Wrocław - Gdańsk Eurolot chce w tym roku przewieźć około 25 tys. pasażerów. - Ale po wakacjach planujemy otwarcie nowych połączeń. Rozmawiamy z samorządami i władzami lotnisk - mówi Dąbrowski.

Jakie połączenia wchodzą w grę? Możliwe, że chodzi o Kraków - Poznań czy Kraków - Szczecin. Przewoźnik nie chce jednak zdradzać szczegółów i zapewnia, że nie dotyczy to tylko tych kierunków i portów. Myśli też o lotach np. z Gdańska do Czech czy na Słowację. - Wszystko zależy od współpracy z władzami samorządowymi i ich zaangażowania w promocję połączeń - mówi Dąbrowski. - W dobrym kierunku zmierzają np. rozmowy z Rzeszowem - dodaje.

Czy samolot jest w stanie wygrać z tradycyjnym pociągiem, autokarem albo samochodem? - Niesłusznie panuje przekonanie, że latanie samolotami po Polsce jest drogie. My chcemy pokazać, że samolot jest atrakcyjną alternatywą dla innych środków transportu - mówi Mariusz Dąbrowski. Zdaniem ekspertów Eurolot może podebrać PKP InterCity pasażerów o zasobniejszych portfelach czy klientów biznesowych.

- Takie połączenia z pominięciem Warszawy na pewno mają rację bytu, szczególnie jeśli Eurolot powoli uniezależnia się od LOT-u - mówi prof. Włodzimierz Rydzkowski, szef Katedry Transportu na Uniwersytecie Gdańskim. - Żyjemy w ludnym kraju, odległości pomiędzy miastami dochodzą do 700 km. To uzasadnia użycie transportu lotniczego, przynajmniej dopóki nie mamy szybkich kolei - dodaje.

Z powodu trwających remontów torów na wielu odcinkach (w tym na trasie Warszawa - Gdynia) podróż koleją dłuży się niemiłosiernie. - Ale za dwa lata będziemy zdecydowanie bardziej konkurencyjni w stosunku do samolotów - mówił niedawno "Gazecie" Janusz Malinowski, prezes PKP InterCity. I obiecuje, że po zakupie pociągów Pendolino w 2014 roku czas przejazdu pomiędzy stolicą i Trójmiastem skróci się do 2,5 godziny, z Krakowa nad morze będzie można dojechać w blisko 5 godzin.

Eurolot liczy, że przyciągnie pasażerów nowymi samolotami. Obecnie w jego barwach lata 10 własnych turbośmigłowych ATR-ów oraz 2 wyleasingowane. Za blisko tydzień przyjdą kolejne dwie maszyny. Oprócz nich Eurolot ma 3 odrzutowe embraery, ale te pożycza polskiemu rządowi i LOT-owi. - Chcemy wymienić nasze turbośmigłowe maszyny. Negocjacje w tej sprawie możemy zakończyć już za kilka tygodni, a pierwsze nowe samoloty moglibyśmy dostać w przyszłym roku - zdradza Dąbrowski.

W grę wchodzą dwaj producenci: ATR oraz Bombardier. - Docelowo chcielibyśmy mieć około 20 samolotów turbośmigłowych - mówi Dąbrowski.
:banana: Katalogowa cena jednego nowego samolotu przekracza 20 mln dol. Spółka chce je częściowo sfinansować ze środków własnych, a częściowo kapitałem dłużnym, np. poprzez leasing.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9860737,A_moze_weekend_nad_morzem__Eurolot_uruchamia_nowe.html
Tak więc zapowiada się ponownie ATR 72-600 vs. Bombardier Q400NG :)
 

·
Banned
Joined
·
5,316 Posts
Cos takiego?

vs


Podoba mi sie. Calkiem spora ilosc pasażerów sie miesci. Oby wypaliło.
 

·
Registered
Joined
·
6,121 Posts
Dla 4 osobowej rodziny podróż z Krakowa do Gdańska wynosi ok 600 zł. Nie jest tanio, ale też nie jest źle. Dla biznesu to może być świetne połączenie, bo oszczędność czasu jest ogromna w porównaniu do jazdy autem czy pociągiem.
 

·
Registered
Joined
·
2,986 Posts
Discussion Starter #4
Cos takiego?

vs


Podoba mi sie. Calkiem spora ilosc pasażerów sie miesci. Oby wypaliło.
Ten pierwszy to akurat ATR 72-500, ale tak naprawdę -600tka niczym z zewnątrz się nie różni.

Ja kibicuje Bombardierowi, bo Q400 może latać dalej i szybciej, przy czym zabierając 10 paxów więcej od Europejskiego konkurenta.

Przykład: Zagrzeb-Bruksela, Ryga-Bruksela, Ryga-Belgrad.

Tak więc w przyszłości mogły by być np: Kraków-Bukareszt, Kraków-Wenecja, Kraków-Zurich.
 

·
Registered
Joined
·
2,986 Posts
Discussion Starter #6
Trochę mniej pali ATR (mówimy tu o trasie KRK-WAW), ale warto pamiętać, że Q400 jest większy,szybszy, zabiera więcej paxów i ma większą ładowność.
No i największym plusem Kanadyjczyków jest zasięg.

I teraz najważniejsze jest pytanie, jaką ELO ma strategię.
1. Wybiera ATRka i oznacza to że jak obecnie lata do krajów ościennych i krajówki.
2.Pada na wyrób Kanadyjczyków, co oznacza ekspansę z portów regionalnych na dalsze trasy.
 

·
Registered
Joined
·
5,151 Posts
Czyli moim zdaniem biznesowe samobójstwo, w dodatku zabierające część ruchu LO - w to nie wierzę.
Krajówki i tak będą większośc paxów puszczac przez porty inne niż WAW, bo WAW ma zbyt słabą ofertę. Dla paxów nawet lepiej, jeśli ekspansja przyjedzie z innej strony. By zabierac paxow innym krajówki powinny byc na maszynach na ponad 100 miejesc.
 

·
Registered
Joined
·
24,081 Posts
Dziś (1.07) ruszyły krajowe połączenia euroLOTu łączące Gdańsk z Krakowem i Wrocławiem.

Samoloty na trasach Gdańsk - Wrocław i Gdańsk - Kraków będą latać codziennie z częstotliwością raz lub dwa razy dziennie. Połączenia obsługuje samolot ATR-42 zabierający na pokład 47 pasażerów.

- Długo pracowaliśmy nad wprowadzeniem projektu umożliwiającego naszym pasażerom wygodną komunikację pomiędzy polskimi miastami. Trzymamy kciuki i dokładamy wszelkich starań, aby linia Eurolot mogła w pełni rozwinąć skrzydła na polskim niebie, proponując nam coraz więcej dogodnych połączeń z pozostałymi polskimi miastami – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego lotniska.
http://pasazer.com/in-7458-ruszyly,rejsy,laczace,polskie,miasta.php
Wg danych z pasażer.com pierwszy LF do KRK 1ynosił 100% a w drugą stronę 85%, więc super, mam nadzieję, że podobnie będze z WRO i loty nie są zamawiane jak z Babimostu przez urzędników.
 

·
Banned
Joined
·
1,102 Posts
niestety cen "promocyjnych" nie da sie dlugo utrzymac. Ktos orientuje sie (biorac pod uwage takie koszty jak: paliwo, podatki, opl lotniskowe itp) jaki przychod musi generowac dany rejs aby byl dochodowy?
 

·
Registered
Joined
·
2,986 Posts
Discussion Starter #17
Z tego co wiem, to ELO tak to ustawił by przy obłożeniu 70% wyjść na zero.(mówimy tu o ATRkach 42-500).

Jak widać już zarabia :)
Oby póżniej bilet tak samo dobrze schodziły jak teraz.
 

·
Registered
Joined
·
7,673 Posts
W okresie wakacyjnym raczej nie powinno być problemu, pytanie jak będzie po.
 

·
Registered
Joined
·
2,986 Posts
Discussion Starter #20
Wakacje wakacjami, ale ponad połowa paxów z/do Krakowa leciała w interesach :)
Po wakacjach, może ich być jeszcze więcej.
 
1 - 20 of 1679 Posts
Top