SkyscraperCity banner

1 - 20 of 729 Posts

·
foto-ml.pl
17,317 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Witam! :)

Ostatnimi czasy nazbierało mi się trochę zdjęć z różnych, krótszych bądź dłuższych, wojaży po Europie więc postanowiłem założyć wątek ogólny coby nie rozdrabniać się na kilka małych wątków.
Na otwarcie pokażę najświeższe zdjęcia z krótkiego, 3 dniowego wypadu do Oslo, a w późniejszym czasie pojawią się inne miasta czy regiony Europy.

Zachęcam więc do oglądania i komentowania! :)

SPIS TREŚCI:

1. Oslo - czyli jak polecieć (i wrócić!) za 2 zł do stolicy Norwegii.

________

2. Kreta - relaks na największej z greckich wysp.

________

3. Paryż - krótka listopadowa wizyta.

________
Od tego momentu nie ma problemów ze zdjęciami! Jednak są :(

4. Wokół cieśniny Sund - Kopenhaga i Malmo:
4.1 Kopenhaga
4.2 Helsingor
4.3 Zamek Kronborg (Zamek Hamleta).
4.4. Malmo

________

5. Londyn - Herbatka u Królowej

________

6. Drezno - jeden dzień w stolicy Saksonii.
6.1 Muzeum Historii Wojskowości + bonus
6.2 Stare Miasto
6.3 Nowa Synagoga

________

7. Barcelona - dwa architektoniczne oblicza stolicy Katalonii.
Barcelona - MACBA

________

Nowe relacje!

8. Europa od nowa
8.1 Rotterdam Centraal
8.2 Rotterdam Markthal by MVRDV
8.3 Luckenwalde - Biblioteka Miejska
8.4 Berlin - Bauhaus Archiv
8.5 Luckenwalde - fabryka kapeluszy proj. Mendelsohna
8.6 Amsterdam - parę ujęć

9. Londyn 2016

·
foto-ml.pl
17,317 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Na pierwszy strzał, jak już wspomniałem, idzie Oslo. Wizyta totalnie nie planowana, po prostu udało mi się ustrzelić promocje Ryanaira i z Wrocławia do Oslo/Rygge kupiłem bilety za 2zł w dwie strony ;)
Żeby jeszcze bardziej ograniczyć wydatki (a było nas w sumie 3 osoby) to skorzystaliśmy z couchsurfingu i na 2 noce mieliśmy nocleg za darmo :) Także koszty wypadu ograniczyły się jedynie do biletów na pociągi i komunikację miejską w Oslo (co w porównaniu do naszych polskich cen i tak było sporą sumką). Tak więc 3 październikowe dni spędziliśmy w Oslo i jego okolicy, ponieważ nasz host nie mieszkał dokładnie w Oslo a ok. 20 minut pociągiem z centrum.
Czas na zdjęcia:

1. No to lecimy... gdzieś nad wybrzeżem Norweskim albo Szwedzkim.

2. Darmowym autobusem kursującym spod terminala lotniska udaliśmy się na stację (przystanek) kolejowy w Rygge skąd odjeżdża pociąg do Oslo. Jak na razie okolica mało fascynująca ;)

3. Stacja prosta, czysta, z automatem kolejowym gdzie kupiliśmy bilety dla 3 osób za 330kr (ulga studencka - konduktorzy nawet nie sprawdzali legitymacji:))

4. No i podjechał nasz pociąg, szczena mi trochę opadła bo na rozkładzie był "Regiontog" i myslałem że będzie coś bardziej "zwykłego" ;)

5. Wnętrza. Zdecydowanie mogę jeździć norweskimi kolejami :cheers:

·
foto-ml.pl
17,317 Posts
Discussion Starter #3
6. Z czasem widoki też zrobiły się zachęcające:

7. Po około 50 minutach dotarliśmy do Dworca Centralnego Oslo:

8. Widok na perony:

9. Hala główna:

10. Wychodzimy przed dworzec. Jak widać pogoda nam dopisała i przez 3 dni świeciło słońce(choć było mroźno). W podium tej wieży po lewej znajduje się informacja turystyczna, skąd wzięliśmy darmowe mapki i ruszyliśmy w miasto:

·
foto-ml.pl
17,317 Posts
Discussion Starter #5
Teraz w kadrach będzie dominować głównie zabudowa kamieniczna:

16.

17. Eh, ten brak szmat reklamowych i w ogóle chaosu reklamowego działał na mnie uspokajająco :)

18.

19. Bardzo fajna narożna kamienica:

20. Ulice przecinające Karl Johans gate. Porządek w przestrzeni publicznej robi wrażenie ;)

·
foto-ml.pl
17,317 Posts
Discussion Starter #6
21. Może to nie jest ta skala wielkomiejskiej zabudowy co w Paryżu, Madrycie i innych o wiele większych metropoliach, ale poziom utrzymania, czystość i świetna przestrzeń publiczna sprawiają bardzo dobre wrażenie.

22.

23.

24. Trochę modernizmu też się tu znalazło:

25.

·
Registered
5,667 Posts
Świetny wątek się zaczyna! :D

Co do samolotów, to też myślałem o Oslo, bo WizzAir z Katowic miał fajne ceny, ale póki co poluję na Ryanaira gdziekolwiek do Włoch w promocyjnej cenie :D

A jak ceny za ten elegancki pociąg z początku relacji?

·
foto-ml.pl
17,317 Posts
Discussion Starter #10
Świetny wątek się zaczyna! :D

Co do samolotów, to też myślałem o Oslo, bo WizzAir z Katowic miał fajne ceny, ale póki co poluję na Ryanaira gdziekolwiek do Włoch w promocyjnej cenie :D

A jak ceny za ten elegancki pociąg z początku relacji?
Do Włoch widziałem Bolonię i Pizę, za jakies 49zł (z Wrocławia) ale Italię na razie sobie odpuściłem, trzeba inne kraje poznać :)
Pociąg kosztował od osoby 110kr w jedną stronę, czyli jakieś 55zł. I to za bilet studencki... No u nas można zdecydowanie więcej przejechać niż 50 minut za 55 złotych ;)

Bardzo fajnie prezentuje się Oslo na tych zdjęciach. Czekam na więcej.
Dzięki! :) To w dużej mierze zasługa pogody, martwiłem się o nią, bo Oslo w październiku to chyba nie jest najlepszy pomysł, ale jak widać dopisała :)

31. Fajna kamieniczka:

32. Oś widokową ulicy zamyka pałac królewski:

33. Skromny, niczym nie wyróżniający się budynek parlamentu (Stortingsbygningen). Otwarty w 1866 roku neoromański gmach jest udostępniony bezpłatnie dla turystów, jednak my mając w sumie 1,5 dnia na Oslo odpuściliśmy sobie zwiedzanie (tak samo jak i inne muzea, skupiliśmy się raczej na mieście jako takim).

34. Okolice parlamentu. Zwróćcie uwagę na reklamę na lewym skraju zdjęcia. To chyba największa reklama jaką widziałem w Norwegii ;) I swoją droga wygląda na zabytkową.

35. Znajdujący się na przeciwko parlamentu pomnik Christiana Krohga, norweskiego malarza i pisarza. A w tle piękny gmach :)

·
foto-ml.pl
17,317 Posts
Discussion Starter #11
36. Fin de siècle...

37. Przeglądając przed wyjazdem archdaily w poszukiwaniu interesującej architektury współczesnej w Oslo natknąłem się na pewną księgarnie przy głównej ulicy. Ciekawa, choć widziałem lepsze ;)

38. To się nazywa zwieńczenie! :cheers:

39. Za parlamentem ulica rozszerza się tworząc przyjemny bulwar:

40. Norweski Teatr Narodowy z 1899 roku:

c.d.n.

·
Las Vegas Lover
4,643 Posts
Ja także podlaczam sie do pierwszych pochwał. :) Ale przecież po Oslo można sie spodziewać tylko takich ładnych miejsc. ;)

Masz zdjęcia tej pięknej nowoczesnej opery? :)

·
Registered
5,667 Posts
Warto przypomnieć, że Norwegia jest chyba jedynym krajem w Europie, który co roku, od wielu lat notuje nadwyżkę budżetową i odłożone pieniądze trzyma na "czarną godzinę" :D Po zdjęciach widać, że biednie nie jest.

·
foto-ml.pl
17,317 Posts
Discussion Starter #15
Masz zdjęcia tej pięknej nowoczesnej opery? :)
Oczywiście!:D To punkt obowiązkowy wizyty w Oslo, pierwszego dnia zahaczyliśmy o nią wieczorem, bardzo fajny efekt (ale zdjęcia już niekoniecznie-nie miałem statywu), ale ostatniego dnia rano poszliśmy ją zobaczyć w dzień. Więc zdjęcia będą zarówno nocne jak i w świetle dziennym :)

Warto przypomnieć, że Norwegia jest chyba jedynym krajem w Europie, który co roku, od wielu lat notuje nadwyżkę budżetową i odłożone pieniądze trzyma na "czarną godzinę" :D Po zdjęciach widać, że biednie nie jest.
Jasne, w końcu Norwegia to drugie najbogatsze państwo świata (wg. PKB per capita wyprzedzą ją tylko Luksemburg) a Oslo jest najdroższym miastem Europy i drugie po Tokio na świecie. Tyle że tego nie widać. Serio. Wszystko jest mega zadbane, czyste, ale tu nie ma kapiących złotem pałaców jak w Moskwie czy megakamienic jak w Paryżu czy Madrycie. Skandynawowie są jednak niesamowicie skromni i to widać. Mi to bardzo odpowiadało :)

To se poczekam na więcej zdjęć, i w któryś wieczór wchłonę ;)
To już wrzucam następne ;)

41. Teatr Narodowy raz jeszcze:

42. Placyk przed wejściem do stacji metra, jednej z głównych w mieście. Stąd można dojechać praktycznie wszędzie. I my również stąd udaliśmy się linią nr. 1 na Holmenkollen :) Ale to później.

43. Stąd przyszliśmy:

44. I sam pałac królewski w którym obecnie mieszka król Harald V. Klasycystyczny budynek został ukończony w 1849 roku. Skromny, ale za to z pierwszorzędną lokalizacją :)

45.

·
foto-ml.pl
17,317 Posts
Discussion Starter #17
^^ Ceny kosmiczne :D
My na szczęście nie płaciliśmy za nocleg, ale wg. wielu przewodników najpopularniejszy/najlepszy hostel w centrum Oslo, czyli Anker Hostel kosztuje od 220 koron za os. Czyli ok. 110zł :D
Kawa w sieciówce na dworcu 25-30 koron za espresso. Mała porada: rano na dworcu Burger King ma promocję na kawę i "dolewka" kosztuje 10koron (5zł) i to jest naprawdę okazja :) Piwo wg. naszego hosta w pubie w Oslo kosztuje 12 euro za 0,5l :nuts: (dlatego też on warzy własne piwo, bardzo dobre:cheers:).
Na nabrzeżu z ciekawości zajrzałem do menu restauracyjnego, to dania w przedziale cenowym 200-450 koron... bez komentarza :nuts:

·
Ave Silesia
2,231 Posts
^^ Ceny kosmiczne :D
My na szczęście nie płaciliśmy za nocleg, ale wg. wielu przewodników najpopularniejszy/najlepszy hostel w centrum Oslo, czyli Anker Hostel kosztuje od 220 koron za os. Czyli ok. 110zł :D
Kawa w sieciówce na dworcu 25-30 koron za espresso. Mała porada: rano na dworcu Burger King ma promocję na kawę i "dolewka" kosztuje 10koron (5zł) i to jest naprawdę okazja :) Piwo wg. naszego hosta w pubie w Oslo kosztuje 12 euro za 0,5l :nuts: (dlatego też on warzy własne piwo, bardzo dobre:cheers:).
Na nabrzeżu z ciekawości zajrzałem do menu restauracyjnego, to dania w przedziale cenowym 200-450 koron... bez komentarza :nuts:
12 euro za piwo to chyba w barze na przedmiesiach ;)
W Trondheim w restauracji i klubach średnia cena to 160-180 KR :D

A co do Oslo to owszem jest ładnie położone i bardzo zadbane (chociaz przejeżdżałem przez dzielnice opanowaną przez Pakistańczyków i tam już tak kolorowo nie było), ale w żaden sposów mnie nie porwało. Takie wyremontowane Kielce.

·
Registered
2,538 Posts
Ceny w Oslo są zabójcze. Ale zarobki w Norwegii do najmniejszych nie należą ;).

Świetny temat, piękne zdjęcia oraz niezwykle przyjemne miasto. Absolutny brak jakiegokolwiek chaosu, cudowna sprawa.

·
Prymas Aprilis
8,917 Posts
26. Może książkę? Ach, ta ufność do ludzi, u nas te książki od razu by poznikały ;)
Ach, ten brak ufności do ludzi ;) ... u nas by nie poznikały, bo Polacy podobno mało czytają :lol: :rofl: ;)
Oslo jest najdroższym miastem Europy i drugie po Tokio na świecie. Tyle że tego nie widać. Serio. Wszystko jest mega zadbane, czyste, ale tu nie ma kapiących złotem pałaców jak w Moskwie czy megakamienic jak w Paryżu czy Madrycie. Skandynawowie są jednak niesamowicie skromni i to widać. Mi to bardzo odpowiadało :)
Nie wiem czy to zasługa skromności skandynawskiej... Norwegia w przeszłości nigdy nie należała do bogatych krajów. Oslo architektonicznie i wielkościowo bliżej jest raczej Wrocławia, Poznania, niż Paryża czy Madrytu.
Moim zdaniem miasto jest super i Twoje bardzo fajne zdjęcia to pokazują ;) Październikowe podróże są właśnie dobrym pomysłem, bo kolory są wtedy piękne.

1 - 20 of 729 Posts