SkyscraperCity banner

1 - 4 of 4 Posts

·
Registered
63 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam
Jako że jestem nowy i chciałbym aby ten temat pozostał na forum przez jakiś czas kilka słów o mnie :)
Od wielu lat jestem zapalonym „czytaczem” tego forum. Po jakimś czasie założyłem nawet konto ale nie bardzo lubię usilnie przekonywać innych do mojej racji i zbyt szybko się irytuje więc nie udzielałem się za wiele.
W tym roku zacząłem kolejne studia, podczas których zajmować się będę tematyką która może niektórych zainteresować, a i ja mogę mieć kilka pytań na które podejrzewam łatwo będzie znaleźć tu odpowiedź.
Najbliższy czas poświęcę na porównaniu przemian przestrzennych i społecznych na blokowiskach i osiedlach socrealistycznych Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii.

Najbardziej zależało by mi na tym aby w każdym z krajów dany typ osiedla był jak najbardziej zbliżony do siebie. Biorąc pod uwagę położenie, przeznaczenie (przynajmniej w trakcie powstawania) wielkość i znaczenie miasta w jakim się znajduje i oczywiście okresem w jakim powstało. Większość osiedli mam już wybrane ale żeby jakoś rozruszać ten wątek na samym początku chętnie poznałbym wasze propozycje może pomoże mi to upewnić się przy moim wyborze albo wręcz przeciwnie stwierdzić ze jest raczej kiepski.
Konkretnie poszukuje osiedli:
1. Duże osiedle w stolicy
2. Osiedle socrealistyczne
3. Miasto które jest blokowiskiem :)
4. Pozostałe 3 osiedla w największych miastach w danym kraju ( i to już pewnie fanaberia ale jedno z nich najlepiej złożone tylko z 4 piętrowych bloków).

Więc zachęcam do podzielenia się swoimi pomysłami (przyznam ze największy problem mam z Rumunią). Zachęcam również do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat różnic i zdjęciami z blokowisk i osiedli przede wszystkim wyżej wymienionych krajów ale mile widziane będę również inne kraje europejskie. Ja ze swojej strony postaram się dzielić moimi wynikami jak i zdjęciami.

Ps. Mam problem z tytułem tematu.

·
неомоде&
1,454 Posts
No ale moment, moment, nie można łączyć starej Nowej Huty czy Tych z Targówkiem czy Tauzenem - socrealizm i socmodernizm to 2 zupełnie inne style architektoniczne i różne podejścia urbanistyczne. Jedyne co je łączy, to możliwość inwestowania na dużą skalę, choć oczywiście w przypadku socrealizmu - na większą, bo do odwilży mniej liczono się z czynnikiem społecznym.

Rumunia ma natomiast nieco odmienne doświadczenie socmodernizmu, chyba w związku ze swoistą pozycją Ceauşescu w Bloku Wschodnim. Z jednej strony powstają tam realizacje zbliżone do jugosłowiańskiego brutalizmu (odmienne od naszej ascetycznej socmoderny), z drugiej zaś - kontynuacje socrealizmu w rodzaju Domu Ludowego w Bukareszcie.

·
Registered
63 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Znam tą część forum powoli sie zapoznaje ale dziękuje :)

Miałes na myśli punkt 3:)

Jeżeli chodzi o Nową Hute to bardziej widziałbym bym ją w punkcie 2. W zestawieniu z Ostrawską Porubą.

Edit:
Im dłużej sie zagłębiam i szukam podobnych osiedli to widze coraz więcej różnic i nic mi nie pasuje. Powoli sie zastanawiam czy nie ograniczyć się tylko do wielkiej płyty a nie kombinowac na siłe. Moja praca będzie miała na celu porównac przemiany w zalezności od kraju. Krótko mówiąc czym stały sie blokowiska na przestrzeni lat. Jak są postrzegane przez mieszkańców i włodarzy miast. Więc chyba wypadałoby po prostu znaleźć po kilka przykładów najbardziej typowych osiedli jakie występują na przestrzeni kraju i wsadzić je do jednego wora.

1 - 4 of 4 Posts