SkyscraperCity Forum banner

[Europa] Interrail, FIP - opłaty, promocje, podróże

51335 Views 369 Replies 53 Participants Last post by  k.olejarz
Interrail. System sprzedaży ryczałtowych biletów kolejowych w Europie. W systemie uczestniczy większość krajów Europy i większość firm kolejowych

W systemie można kupić bilety zarówno na całą Europę, jak i poszczególne kraje, w wielu konfiguracjach, np. bilet ważny przez 5 dni z 30 kolejnych.

Przejazdy niektórymi pociągami wymagają wniesienia opłat rezerwacyjnych. Czasami wystarczy darmowa miejscówka, a w niektórych pociągach nie są wymagane żadne rezerwacje.

Temat jest trudny i skomplikowany ze względu na liczbę kompanii kolejowych honorujących bilety Interrail i ich przepisy oraz wymogi wobec pasażerów. Sam miałem niemało niespodzianek podczas moich dwóch podróży z Interrailem.

---------------------------------

W tej chwili do końca roku obowiązuje promocja 15% zniżki na wszystkie bilety Interrail. Można oczywiście zakupić bilet już na wakacje.

Bilety do kupienia na https://www.interrail.eu/en, bądź w kasach PKP IC, chociaż nie jestem pewien, czy tam ta promocja również obowiązuje.
See less See more
1 - 20 of 370 Posts
Jak na pierwszego posta to troche malo tresci. Napisz cos wiecej co to jest i czemu sluzy, skoro wg Ciebie zasluguje na osobny watek.

Mozna tez wrzucic do tematu bilety FIP :)
Ja bym powiedział, że to nie sama sprawa zasługuje na osobny wątek, tylko cały Interrail (co zresztą było zasugerowane w innym wątku) :)

Chociaż jest już wątek o ciekawych ofertach taryfowych, i można to było umieścić też tam.
Witam, mój pierwszy post na forum.
Widzę, że parę osób tutaj korzystało już z Interraila, więc pomyślałem że może ktoś mógłby się podzielić doświadczeniami.

Z tego co rozumiem, to Interrail jest ważny tylko z dowodem tożsamości. Czy nie ma problemu z honorowaniem dowodu osobistego w zagranicznych kolejach (głównie chodzi mi o Włochy, Austrię, Czechy)? Słyszałem że np. w Niemczech jest problem. Czy lepiej mieć paszport?

Druga sprawa to opłaty rezerwacyjne. Próbowałem np. czy przez strony OBB i Deutsche Bahn da się zrobić rezerwację na EC do Włoch, ale w taryfach do wyboru są tylko miejscowe karty zniżkowe, a nie ma Interraila. Pani w COK na Centralnym w ramach eksperymentu wystawiła mi rezerwację z Wiednia do Wenecji za 8 czy 9 euro - tylko że wg strony Interraila powinno być 15.
Rozumiem, że zostaje opcja rezerwacji przez Interraila, oni wtedy za 8 euro zrobią rezerwację w kasie i przyślą pocztą?

Zastanawiam się też co w razie utraty skomunikowania. Myślałem nad zrobieniem w jeden dzień trasy Chopin > Railjet do Innsburcku > EC do Werony. Jakby Chopin się opóźnił to mając Interraila i miejscówkę na EC nawet jak mi nie pozwolą na tej miejscówce jechać następnym pociągiem (bo to nie OBB problem, że pociąg PIC złapał opóźnienie), to dokupię sobię samą miejscówkę. Tylko co jak nie będzie już wolnych miejsc?
See less See more
Ja bym spróbował pogrzebać w taryfach na stronie OeBB i poszukać, ile faktycznie u nich kosztuje miejscówka do InterRaila i czy różni się w jakikolwiek sposób od zwykłej miejscówki.

Co ciekawe, jak próbuję kupić samą miejscówkę na ten pociąg z Wenecji do Wiednia, przez stronę kolei włoskich, wychodzi cena 9 euro. Jak próbuję kupić taką miejscówkę z Wiednia do Wenecji, przez stronę kolei austriackich, wychodzi... 3,5 euro.

Może wyślij po prostu zapytanie o to do OeBB. Mailowo. Czy taka miejscówka - za 3,5 euro ze strony OeBB, albo za 8 euro z polskiej kasy - może być do InterRaila.

A tu: https://rail.cc/en/interrail-train-reservation/eurocity-oebb-italia/274 piszą, że rezerwacja na ten pociąg przy InterRailu nie jest w ogóle wymagana...

I nie sądzę, by ktoś robił problem przy utracie skomunikowania. Przy przejazdach międzynarodowych, szczególnie w sytuacjach, gdy wiadomo, że nie mogłeś kupić jednego biletu/jednej miejscówki na całą trasę, takie przypadki są raczej uznawane i przewoźnicy pozwalają jechać następnym połączeniem.
See less See more
2
W Austrii, Niemczech i Szwajcarii miejscówki nie są obowiązkowe. W jakimś gorącym terminie czasem warto wykupić, ale generalnie to nie ma żadnego problemu ze znalezieniem miejsca, więc rezerwacjami bym się nie martwił.

We Włoszech są obowiązkowe, ale pociągiem zza granicy nie jest wymagane. W każdym razie jechałem z Lugano do Milano bez rezerwacji. Pendolino z wychylnym pudłem jechał

Jedyny dokument jaki jest ci niezbędny do podróży to dowód osobisty, honorowany w całej UE oraz w wielu krajach Europy nienależących do Unii nawet poza strefą Schengen. Zresztą nie przypominam sobie, żeby ktokolwiek sprawdzał dokumenty w podróży, dokumenty sprawdzają w pierwszym pociągu, stawiają pieczątkę konduktorską i reszta konduktorów już się tym nie zajmuje.
See less See more
Ale w przypadku akurat tego pociągu mogą być jakieś specjalne ustalenia.

Tutaj: https://www.interrail.eu/en/reservations/reservation-fees/international-train-reservation-fees piszą, że rezerwacja na ten pociąg jest obowiązkowa:

IC Vienna (Austria)-Venice (Italy)

Reservation compulsory.
Fees if your pass is valid in Austria and Italy:
2nd class: €15
1st class: €20
Fees if your pass is valid in Austria or Italy
2nd class: €29
1st class: €39
Oczywiście na stronie InterRaila mogą się mylić.
See less See more
W aplikacji piszą, że EC31 o 6.32 z Wien Meidling jest "reservation compulsory on part of journey". Pewno po włoskiej stronie. Ale bez rezerwacji Włosi go przecież nie wyrzucą z jadącego pociągu :)

Ja bym tam się nie pieprzył tylko wsiadł do pociągu i w razie czego próbował się ugadać z włoskimi kolejarzami jakby nosem kręcili. Przecież to nie jest Frecciarosa, żeby jechał 300 km/h i ze względów bezpieczeństwa wszyscy muszą mieć miejsce siedzące.
Tak samo jest u nas, piszą, że w TLK jest reservation compulsory, ale wiemy, że jak wsiądziesz bez miejscówki to nikt dymu nie będzie robił
See less See more
Czytałem o przypadku, jak Niemcy wyrzucili we Frankfurcie nad Odrą pasażera jadącego z Warszawy do Berlina BWE z rowerem, bo w pociągu nie było przedziału rowerowego, a w Niemczech pociągiem IC bez przedziału rowerowego nie wolno przewozić roweru (i nie ma znaczenia, że rozkładowo pociąg taki przedział powinien mieć).

U nas jest śmiesznie z tym "reservation", bo niby jest "compulsory", ale istnieje coś takiego jak "miejscówka bez wskazania miejsca", co w normalnym kraju byłoby po prostu brakiem miejscówki. Tylko po prostu u nas na wszystko musi być papier. Przewóz roweru u danego przewoźnika jest bezpłatny? Nieistotne, i tak musi być na ten pociąg bilet. No bo przy małych dzieciach jadących bezpłatnie ja jeszcze rozumiem, że to, że dla pasażera przewóz dziecka jest bezpłatny, nie znaczy, że przejazd tego dziecka odbywa się na koszt przewoźnika.
See less See more
Ciekawe czy na ten bilet mógł pojechać dalej regio expressem czy musiał 10 jurków wywalić na przejazd.
Bilet na rower to sobie myślę, że jest po to, żeby rowerzyści nie skolonizowali całego pociągu i żeby wystarczyło trochę miejsca dla pasażerów bez rowerów. Czasami w regio do Helu trzeba się nieźle przeciskać między rowerami
See less See more
Mógł pojechać RE.

A tych biletów na rower można przecież nabyć tyle, ile tylko się chce. Więc tak czy inaczej skolonizują.
A widzisz, ja myślałem, że te bilety rowerowe obowiązują w jakimś konkretnym celu, a one po prostu tak sobie
Ostatnio pomyślałem, że może skorzystać z tego biletu i pojeździć trochę pociągami po Europie. Z oczywistych względów Inferrail opłaca się na podróże na zachód od Odry (żeby nie być stratnym trzeba dziennie wyjeździć przynajmniej równowartość 30 EUR).

Może wpisujmy tutaj trasy/typy pociągów, którymi szanujący się mikol musi się przejechać. Mnie np. marzy się przejazd z Monachium do Lindau pociągiem firmy Alex. To spalinowa trasa obsługiwana lokomotywami ER20 na 140 km/h + wagony (12 przedziałów, brak klimatyzacji, okna otwierane).

Odnośnie tych miejscówek to zauważyłem, że niektórzy przewoźnicy od razu oferują opcje na Interrail. I tak SNCF może nam sprzedać przez Internet miejscówkę za 10 EUR (jak będziemy mieli szczęście to nawet w wersji Flexible). Podobnie na Glacier express za 10 czy 13 CHF.

Interesująca jest też zasada, że jeśli np. ruszam 1 stycznia pociągiem po 19 i jadę nim przynajmniej do 4 rano 2 stycznia to na bilecie głównym wpisuję tylko 2 stycznia.
Tyle teoria. Np. Zaczynam trasę w Polsce i jadę nocnym do Wiednia. Zgodnie z tą zasadą piszę na bilecie 2 styczeń, ale miejscówkę na kuszetkę mam już od 1 stycznia z Warszawy. A co ze spisem pociągów? Jak wpisać taką sytuację wpisać do tej tabelki pod biletem.
See less See more
1.Ale ALEX-SUD to możesz "zaliczyć' na Bayern-Ticket/Bayern-Singel-Ticket
2.Odcinek krajowy nie jedziesz na IR a na "dojazdówce"
3. Ja w maju objechałem na IR_ Global_Pass 5/15 trasę Oslo (Torp) - Lillehammer - Trondheim - Bodoe oraz Narvik - Kiruna - Boden - Stockholm - Kopenhaga - Malmoe
W 2013 przejechałem z IR Bernina Expressem. Według mnie to jest obowiązkowa trasa do zaliczenia. Start w Chur, pociąg wspina się w najwyższe partie górskie i zjeżdża po włoskiej stronie do Tirano.
Moja trasa wtedy: Berlin-Bazylea-Chur-Tirano-Lugano-Mediolan-Neapol-Genua-Ventimiglia-Nicea-Paryż-Bruksela-Kolonia-Berlin.

W 2016 zrobiliśmy z żonę trasę do Lizbony (relacja z części iberyjskiej w wątku o kolejach Półwyspu Iberyjskiego)

W planach mam jeszcze podobną trasę, jak zrobił @PrzeZ do Norwegii, oraz trasę do Sarajewa, koleje bośniackie uruchamiają pociąg Talgo na trasie ze stolicy w kierunku południowym do Capljiny przez Mostar, ponoć pracują nad przedłużeniem trasy do Chorwacji do Ploce. Byłem w Bośni samochodem w tym roku i widziałem tę linię kolejową z szosy. Jestem pewien, że to jest trasa warta zachodu
See less See more
Ja bym spróbował pogrzebać w taryfach na stronie OeBB i poszukać, ile faktycznie u nich kosztuje miejscówka do InterRaila i czy różni się w jakikolwiek sposób od zwykłej miejscówki.

Co ciekawe, jak próbuję kupić samą miejscówkę na ten pociąg z Wenecji do Wiednia, przez stronę kolei włoskich, wychodzi cena 9 euro. Jak próbuję kupić taką miejscówkę z Wiednia do Wenecji, przez stronę kolei austriackich, wychodzi... 3,5 euro.

Może wyślij po prostu zapytanie o to do OeBB. Mailowo. Czy taka miejscówka - za 3,5 euro ze strony OeBB, albo za 8 euro z polskiej kasy - może być do InterRaila.
OK, może faktycznie najprościej będzie zamejlować do nich.

A tu: https://rail.cc/en/interrail-train-reservation/eurocity-oebb-italia/274 piszą, że rezerwacja na ten pociąg przy InterRailu nie jest w ogóle wymagana...
Ale piszą poniżej:

INTERRAIL
If you are travelling with a rail pass (Interrail, Eurail) you need to buy a supplement for journeys to/from and within Italy. You can buy this supplement at a ticket desk at a train station or on board the train (extra fees may apply).
Tym się właśnie sugerowałem.

W aplikacji piszą, że EC31 o 6.32 z Wien Meidling jest "reservation compulsory on part of journey". Pewno po włoskiej stronie. Ale bez rezerwacji Włosi go przecież nie wyrzucą z jadącego pociągu :)

Ja bym tam się nie pieprzył tylko wsiadł do pociągu i w razie czego próbował się ugadać z włoskimi kolejarzami jakby nosem kręcili.
Tylko właśnie pytanie jak to rozumieć - czy to jest rezerwacja miejsca czy dopłata bez której Interrail jest nieważny.

W każdym razie dzięki za pomoc.
See less See more
  • Like
Reactions: 1
We Włoszech są obowiązkowe, ale pociągiem zza granicy nie jest wymagane. W każdym razie jechałem z Lugano do Milano bez rezerwacji. Pendolino z wychylnym pudłem jechał
No właśnie wg https://www.interrail.eu/en/reservations/reservation-fees/international-train-reservation-fees zaoszczędziłeś 11 euro:

EuroCity Italy-Switzerland (ITA – CH)


Reservation compulsory.
2nd class: €11 / 1st class: €13
Zastanawiam się na ile są wiarygodne informacje na tej stronie? To jest jakieś oficjalne źródło, czy tylko pośrednik w sprzedaży, a u poszczególnych przewoźników się lepiej dowiadywać?

Odnośnie tych miejscówek to zauważyłem, że niektórzy przewoźnicy od razu oferują opcje na Interrail. I tak SNCF może nam sprzedać przez Internet miejscówkę za 10 EUR (jak będziemy mieli szczęście to nawet w wersji Flexible). Podobnie na Glacier express za 10 czy 13 CHF.
W TGV jest podobno ograniczona pula miejscówek do Interraila (https://www.interrail.eu/en/trains-europe/high-speed-trains/tgv):

Please note that international TGV trains offer a limited number of seats for Interrail pass holders. Once these seats are taken you will need to purchase a full-fare ticket. We advise you to reserve the trains as far in advance as possible. You can start making reservations up to 3 months in advance.
2.Odcinek krajowy nie jedziesz na IR a na "dojazdówce"
Do granicy Polski można chyba jechać też krajowy na IR?

https://www.intercity.pl/pl/site/dl...rrail/jak-korzystac-z-biletu-przewodnik.html:

Z biletem Interrail Global Pass możesz również podróżować po kraju zamieszkania. Bilet jest w tym przypadku ważny tylko na dwa przejazdy.


  • Z „wyjazdu” można skorzystać podczas przejazdu z dowolnego miejsca w kraju zamieszkania do granicy kraju, lotniska lub portu.
  • Z „powrotu” można skorzystać podczas przejazdu powrotnego od granicy kraju zamieszkania podróżnego, lotniska lub portu do dowolnego miejsca docelowego w kraju zamieszkania.
  • Dopuszczalne jest podróżowanie więcej niż jedynym pociągiem, pod warunkiem że odbywa się to tego samego dnia podroży.
See less See more
Bo to chyba od rodzaju InterRaila zależało - może w tych na jeden kraj tego nie było, tylko trzeba było dokupić bilet na dojazd do granicy?

Na pewno kojarzę z różnych opowiadań z wyjazdów z InterRailem, jakie można znaleźć w Sieci, że nie raz ludzie potrzebowali dokupić osobny bilet na dojazd do granicy.
See less See more
Kiedyś tak było, jak jechałem w 2013 to do granicy trzeba było dojechać na swój koszt, dlatego dojechałem do Berlina samochodem i tam zostawiłem auto.

No widzisz, przejechałem i nikt nawet się nie zająknął na temat rezerwacji. Przeszedł tylko raz szwajcarski konduktor, a Włosi to tylko Guardia do Finanza patrzeli po oczach, czy zbyt bogaty nie jesteś ;)

W TGV jest podobno ograniczona pula miejscówek do Interraila (https://www.interrail.eu/en/trains-europe/high-speed-trains/tgv):
To prawda, akurat na TGV lepiej sobie zabukować miejscówki wcześniej
See less See more
W przypadku InterRail One Country Pass, dojazd do granicy trzeba na osobnym bilecie załatwić. W przypadku Global Pass można ten dojazd do granicy przejechać na InterRailu, z uwagami:

1. W polach "Outbound Journey" i "Inbound Journey" trzeba wpisać datę, w jakich zamierzamy wykorzystać te przejazdy
2. InterRail musi być ważny w tym dniu! Jeśli mamy FlexiPass, to również musi być to dzień, który wykorzystujemy na podróż!
3. Jak zacytowaliście, wg regulaminu "outbound" i "inbound" journey można wykorzystać na przejazd z dowolnego punktu w kraju do granicy, ale również i do lotniska lub portu morskiego (czyli teoretycznie można wykorzystać ten dzień np. na dojazd do portu w Gdyni i podróż do Szwecji itp.)

Jeśli chodzi o TGV, to tak, lepiej rezerwować wcześniej. Można to zrobić na tej stronie:
https://en.voyages-sncf.com/en/pass/seat-reservation

Z tego co ja widzę, to te miejscówki są tylko "flexible" (czyli nieograniczony zwrot). Podstawowe są za 10 euro, jeśli już główna pula się wyprzeda, to są po 20 euro.

Przy czym ja miałem problem z kupnem miejscówek, bo do wyboru miałem tylko bilety normalne (powyżej 26 roku życia), a podając swoje dane, wpisywałem wiek 25 lat (czyli we Francji zniżki dla młodych). Mimo, że nie ma to wpływu na cenę miejscówki, system wyrzucał błąd i miejscówkę kupiłem dopiero na dworcu we Francji (czekałem 1,5h w kolejce, odradzam, jeśli nie jest to konieczne).

Z ciekawostek - teraz InterRail jest ważny też w Eurotunelu! Pokrywa on przejazdy Eurostarem, trzeba tylko kupić miejscówkę za 30 euro. Jak ma się szczęście, to można przez neta znaleźć wolne miejsca nawet na kilka godzin naprzód, co przy średnich cenach na ten pociąg (wynoszących koło 70 euro, a dzień przed nawet do 200 euro) jest całkiem niezłą ceną :)

Tyle teoria. Np. Zaczynam trasę w Polsce i jadę nocnym do Wiednia. Zgodnie z tą zasadą piszę na bilecie 2 styczeń, ale miejscówkę na kuszetkę mam już od 1 stycznia z Warszawy. A co ze spisem pociągów? Jak wpisać taką sytuację wpisać do tej tabelki pod biletem.
Do tabelki pociągów wpisujesz stan zgodny z prawdą. Najważniejsze, to dobrze wpisać do kalendarza podróży (wybór dni ważności FlexiPass).
See less See more
  • Like
Reactions: 1
1 - 20 of 370 Posts
Top