SkyscraperCity banner

21 - 40 of 64 Posts

·
Registered
2,249 Posts
Discussion Starter #21
Można jechać "na Lipsk" z Węglińca. Wyeliminowało by trakcję spalinową na odc. Zgorzelec - Drezno.
Można, można, ale nie sądzę aby omijanie Drezna było rozsądne z punktu widzenia potoków pasażerskich. Przez Horkę mógłby jechać jakiś nocny z Przemyśla do Frankfurtu.
A jak z Drezna do Monachium? Trochę szybciej i nieco dalej przez Erfurt albo krócej i nieznacznie wolniej przez Hof.

·
Registered
2,249 Posts
Discussion Starter #24
Seria 218 idzie na złom. Dlaczego nie ma połączenia dalekobieżnego z Monachium do Drezna p. Hof?
Raczej dlatego że drut dociągnieto kilka lat temu tylko do Hof (od strony Drezna) a dalej są tylko plany elektryfikacji i ten teren określa się jako "dieslowa wyspa".

·
Registered
6,894 Posts
No tu się nie zgodzę. Swego czasu, gdy elektryfikacja kończyła sie w Reichenbach kursowaly 2 pary IC Drezno - Norymberga. Po elektryfikacji do Hof ruchu dalekobieżnego na ciagu Monachium/Norymberga - Drezno nie ma

·
Registered
466 Posts
Od grudnia 2020 nastąpi przerwa w ruchu kolejowym między Kostrzynem a Niemcami.

Kolejowy most graniczny na Odrze pomiędzy Kostrzynem i Niemcami ma ponad 100 lat, od dawna strona niemiecka nosiła się z zamiarem zastąpienia starej konstrukcji nową. Teoretycznie nowy most powinien zostać oddany do użytku właśnie w 2020 jednak z powodu protestu polskiego ministerstwa żeglugi z 2018 r. inwestycji nie rozpoczęto.
Postulat strony polskiej dotyczył tego by nowy most był wyższy niż zakładał to pierwotny projekt oraz pogłębienia dna rzeki tak by możliwa była w tym miejscu żegluga. Teraz nowy projekt przedstawiony przez stronę niemiecką zyskał akceptację i można przystąpić do budowy nowej przeprawy.
Budowa mostu będzie się wiązała z dużymi utrudnieniami w komunikacji kolejowej między Kostrzynem a Niemcami. Pierwsze prace rozpoczną się już w lutym, będą one polegały na wybudowaniu parkingu i centrum przesiadkowego przy stacji Küstrin-Kietz. Prace te będą prowadzone szczególnie z myślą o polskich podróżnych. Według jeszcze niepotwierdzonych informacji pierwsze ograniczenia ruchu kolejowego są planowane latem, natomiast z całą pewnością ruch pociągów zostanie całkowicie wstrzymany od grudnia i ta przerwa ma trwać przez 2 lata do grudnia 2022 roku.
Jako ciekawostkę dodam, że do roku 2025 strona polska ma wybudować nowy most drogowy na Odrze. Ta inwestycja początkowo miała być finansowana przez Polskę ale już dziś wiadomo, że Niemcy "dorzucą" do niej 40% środków.

·
Moderator
13,622 Posts
Tak na marginesie, to obecnie z Poznania można trasę do Monachium na terenie Niemiec przejechać pociągami regionalnymi już od 42 euro. Zajmuje to wprawdzie 10 godzin ale dla 2 osób to już 52:2=26.
Napisz pliz coś więcej o tej ofercie. 26 E brzmi nieźle.

·
Registered
6,894 Posts

·
Registered
27,054 Posts
Będzie może jakiś objazd przez Słubice, czy coś w tym rodzaju?

Z tego, co mi się kojarzy, most drogowy w Kostrzynie też ma ograniczoną nośność, i pełnowymiarowy autobus tamtędy też nie przejedzie. Coś mi się kojarzy, że przy dotychczasowych zamknięciach ruchu na tym moście, komunikacja zastępcza była robiona na busikach, a to trochę słabe...

Pytanie, czy nie możnaby się dogadać, by zamiast pociągów z Küstrin do Polski wjeżdżały przez ten okres także z godzinnym taktem pociągi z Frankfurtu Oder? I dojeżdżały choćby do Rzepina?

A jak się nie da (no bo linia Berlin-Frankfurt jest zelektryfikowana, a nie sądzę, by niemieckie lokomotywy były kompatybilne z naszym 3 kV DC; gdyby zorganizowali coś dwusystemowego z Polski – to z kolei pewnie nie byłoby kompatybilne z ich push-pullami), to jakieś szynobusy Frankfurt-Rzepin lub Frankfurt-Rzepin-Kostrzyn...

·
Registered
466 Posts
Mało prawdopodobne. Żadnych objazdów raczej nie będzie tylko komunikacja zastępcza z Kostrzyna do stacji Kietz, właśnie w tym celu zbudują tam centrum przesiadkowe i parking.

·
Registered
2,238 Posts
Można jechać "na Lipsk" z Węglińca. Wyeliminowało by trakcję spalinową na odc. Zgorzelec - Drezno.
DB nie dopuszczają możliwości trasowania pociągów dalekobieżnych w kierunku Saksonii z pominięciem Goerlitz.

A z polsko-niemieckich nowinek kolejowych to w ciągu najbliższych 6 lat DB planują elektryfikację polskim systemem zasilania - toru szlakowego Zgorzelec - Goerlitz oraz dwóch torów stacyjnych przy peronie nr 1 (obecnie nieczynnym) w Goerlitz. Prace te poprzedzone zostaną oczywiście rozmaitymi analizami i studiami wykonalności, które mają wskazać ewentualne zagrożenia wynikające z elektryfikacji dla istniejących budowli i instalacji podziemnych. Ponadto konieczna będzie przebudowa (podwyższenie) wiaduktu drogowego nad torem ze Zgorzelca na wjeździe do Goerlitz.

Modernizację i elektryfikację linii Drezno - Goerlitz DB mają w planach, ale nie są dziś w stanie określić kiedy do niej dojdzie - póki co brak finansowania ze strony odpowiedniego ministerstwa, bo linia ta w ich systemie transportowym nie należy do priorytetowych.

·
Registered
1,104 Posts
DB nie dopuszczają możliwości trasowania pociągów dalekobieżnych w kierunku Saksonii z pominięciem Goerlitz.
A cos wiecej o tym mozesz powiedziec? Sa jakies obiektywne powody?

A abstrahujac od rzeczywistych uwarunkowan to w mojej opinii sens mialyby pociagi Wroclaw-Zgorzelec/Lipsk dzielone w Weglincu, skomunikowane z pociagami do Drezna w Zgorzelcu i z pociagami do Frankfurtu i Monachium w Lipsku. Nawiasem mowiac to tak np prowadzony jest ruch Berlin-Kolonia/Duesseldorf - dwie jednostki ICE2 dzielone/laczone w Hamm (swoja droga to nie wiem czy to jest mozliwe w Polsce ale w Hamm pociagi do Duesseldorfu maja postoj 4 min a do Kolonii 6 min a laczenie/dzielenie jest automatyczne i dziala dosc sprawnie)

Prowadzenie bezposrednich (dziennych) pociagow Wroclaw-Monachium/Frankfurt wg mnie nie jest celowe bo na jakim taborze mialoby to miec miejsce zeby wykorzystac linie szybkich predkosci i linie dostosowane do tilta w Niemczech?

·
Registered
252 Posts
Mało prawdopodobne. Żadnych objazdów raczej nie będzie tylko komunikacja zastępcza z Kostrzyna do stacji Kietz, właśnie w tym celu zbudują tam centrum przesiadkowe i parking.
W sumie najrozsądniejsze to chyba rozwiązanie. Z Berlina do Kostrzyna przez Słubice to jednak byłoby trochę naokoło, do tego konieczność zmiany czoła w Rzepinie

·
Registered
6,894 Posts
Prowadzenie bezposrednich (dziennych) pociagow Wroclaw-Monachium/Frankfurt wg mnie nie jest celowe bo na jakim taborze mialoby to miec miejsce zeby wykorzystac linie szybkich predkosci i linie dostosowane do tilta w Niemczech?

Do Monachium to może nie (przesiadka w Erfurcie). Ale już do FFM dzienny już jak najbardziej.

Nawiasem mowiac to tak np prowadzony jest ruch Berlin-Kolonia/Duesseldorf - dwie jednostki ICE2 dzielone/laczone w Hamm (swoja droga to nie wiem czy to jest mozliwe w Polsce ale w Hamm pociagi do Duesseldorfu maja postoj 4 min a do Kolonii 6 min a laczenie/dzielenie jest automatyczne i dziala dosc sprawnie)

No ale sam piszesz, że to ICE a nie skład wagonowy. Więc było by trochę więcej. Zresztą i tak nie będzie pociągu bo DB "F" nie ma diesli w tym rejonie

·
Registered
1,104 Posts
Do Monachium to może nie (przesiadka w Erfurcie). Ale już do FFM dzienny już jak najbardziej.
A na jaki czas przejazdu Lipsk-Frankfurt mozna by liczyc z Taurusem?

No ale sam piszesz, że to ICE a nie skład wagonowy. Więc było by trochę więcej.
Przeciez nic nie pisalem o wagonach. EZT na Wroclaw-Lipsk tez by wg mnie wystarczyl (oczywiscie musialby byc dwusystemowy np Flirt taki jak w LIMAX https://de.wikipedia.org/wiki/LIMAX)

Zresztą i tak nie będzie pociągu bo DB "F" nie ma diesli w tym rejonie
Przeciez opisane przez mnie trasy sa zelektryfikowane. O jakichkolwiek dieslach mozna zapomniec. DB ma ze 4 trasy z obsluga lokomotywa spalinowa.

·
Registered
883 Posts
Powiem tak jestem za szybką koleją Ostrawa-Bogumin-Katowice, ale nie przez Jastrzębie - Pawłowice na boga to będzie najpowolniejsza i najdroższa oraz najniebezpieczniejsza inwestycja kolei wysokich prędkości ze względu na ogromne szkody górnicze IV-V kategoria.

Obiecanki cacanki, a głupiemu radość.
Żadna linia wysokich prędkości nie ma szans przejść przez pola wydobywcze kopalń Pniówek, Borynia-Zofiówka czy Bzie-Jastrzębie, gdzie są szkody IV-V kategorii no chyba, że zrobią szybkiego rollercoastera, ala Ferrari w Abu Zabi https://www.youtube.com/watch?v=yAR8sPQo2fc

Mapa terenów wydobywczych:
https://bip.mos.gov.pl/fileadmin/user_upload/bip/koncesje_geologiczne/raporty_i_zestawienia/2019/grudzien_2019/gzw_12_19_2.jpg

Troche o szkodach w Jastrzębiu i Pawłowicach:
https://drive.google.com/open?id=1H4Tkfx3r0TvBn2fQ7w7H0H_R00lMs_1t

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1fxWLiXZtIxfroTQ0I7L2aiKHx3iMblN-

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/18-JpMPuJXhYkN_LUMMUTTPsAo40C6zWH

·
Registered
1,211 Posts
Nareszcie rusza polaczenie z Amsterdamu do Londynu bez przesiadki i kontroli w Brukseli:
Hmm, a jak mnie stojącego w poniedziałek na peronie Brussel-Noord mijał Eurostar Londyn-Amsterdam, to myślałem, że to normalka. :nuts: Pewnie był to ten specjalny skład inauguracyjny. :) Kurka, mogłem zrobić zdjęcie. :eek:hno:

21 - 40 of 64 Posts