SkyscraperCity banner

41 - 60 of 64 Posts

·
Registered
6,894 Posts
No połączenie było, tylko "nienormalne". Na Midi wszystkich wywalano z pociągu, na terminal ES, kontrola bezpieczeństwa i kolejnym składem do Londynu.

·
Registered
971 Posts
^^ ale koledze chyba chodziło o połączenie z Londynu do Amsterdamu, które kursuje już od paru lat.

·
Registered
26,339 Posts
Hmm, a jak mnie stojącego w poniedziałek na peronie Brussel-Noord mijał Eurostar Londyn-Amsterdam, to myślałem, że to normalka. :nuts: Pewnie był to ten specjalny skład inauguracyjny. :) Kurka, mogłem zrobić zdjęcie. :eek:hno:
No połączenie było, tylko "nienormalne". Na Midi wszystkich wywalano z pociągu, na terminal ES, kontrola bezpieczeństwa i kolejnym składem do Londynu.
^^ ale koledze chyba chodziło o połączenie z Londynu do Amsterdamu, które kursuje już od paru lat.
Bezposrednie polaczenie z Londynu do Amsterdamu funkcjonuje od 2018. Ale w drodze powrotnej pasazerowie musieli przechodzic kontrole w Brukseli co wydluzalo podroz.

Teraz wraz z ukonczeniem terminalu dla odpraw na dworcu w Amsterdamie bedzie tez mozliwa bezposrednia podroz z Amsterdamu do Londynu.

Na razie odbyl sie kurs dla dziennikarzy, VIPow I politykow.
https://www.railjournal.com/passenger/high-speed/first-direct-london-eurostar-departs-amsterdam-as-eurostar-thalys-merger-progresses/

EUROSTAR operated the inaugural direct Amsterdam – London high-speed service on February 4, ahead of the start of commercial services between the two capitals on April 30.

The train left Amsterdam Central at 07.48 and was waved off by Dutch secretary of state for security and justice, Ms Ankie Broekers-Knol, minister of infrastructure and water management, Ms Cora van Nieuwenhuizen, along with Mr Roger van Boxtel, CEO of Netherlands Railways (NS), and Mr Mike Cooper, CEO of Eurostar.

The train subsequently called at Rotterdam (08.26) and Brussels Midi (09.40) and arrived at London St Pancras at 11.01, three minutes behind its scheduled arrival of 10.58, which would offer a journey time of 4h 9min. The train was greeted in London by Britain’s secretary of state for transport, Mr Grant Shapps.

Eurostar already operates three direct London – Amsterdam trains, carrying 570,000 passengers since the start of these services in April 2018. However, return passengers have been required to disembark in Brussels for passport checks, extending the total journey time to 5h 23min.

Initially Eurostar will offer two direct Amsterdam – London journeys per day with passengers able to board the service in Rotterdam from May 18. The plan is to increase the frequency of services to three to four trains by the end of 2020 and eventually five trains. Tickets will go on sale on February 11 and start at €35 one-way.

“On Paris – London we have a 75% market share whereas we currently have a 12% market share on Amsterdam – London,” Cooper told IRJ onboard the inaugural service. “The intention is to bridge that gap, although we won’t get to 75% because it’s not a two-and-a-half-hour journey, it’s a 4h 9min journey, but we will get an increasing penetration.”

Eurostar is promoting the service as a sustainable transport choice with Cooper stating that using the train uses 80% less CO2 than an equivalent air journey. The operator will also plant a tree for every service that departs in 2020 in either Britain, France, Belgium and the Netherlands to underline its green credentials.

Cooper says Eurostar would have liked to announce the introduction of a third and fourth service, but was unable to do so because of limitations imposed by border control authorities. The negotiation of a four-country treaty for border controls and delays with the introduction of border control facilities in the Netherlands held up the start of the direct service. However, Cooper says he is encouraged by the words of Broekers-Knol during the launch in Amsterdam. Brokers-Knol said that she is intent very soon to secure the agreement required for the extra resources to enable Eurostar to increase the frequency to three or four trains per day.

“Then we will pause, because these are big beasts, and filling four services per day will take some time to grow, but as we grow and fill these services, we will think about the fifth and go thereafter,” Cooper says.

As for its next destination, Cooper says the pursuit of a merger with Thalys, which was revealed by both companies in September, will provide Eurostar with access to Germany. “The addition of Amsterdam and Rotterdam direct, and the introduction of Germany with Thalys starts to feel like a pan-European network rather than a slot between Paris and London, and Brussels and London,” Cooper says.

Cooper reports that the merger process is split into three phrases. The first, which is underway, involves the two management teams pulling together their vision for the new network and what it will mean for people in both businesses. The second will involve negotiating terms with both company’s trade union and work council representatives, and the third will require going to Brussels to go through the European Commission’s competition and mergers authority.

“The three phases are likely to pan out until the end of 2020 and early 2021,” Cooper says. “But there is real intent from shareholders and good planning is taking place.”

Whether the new service becomes a single brand is yet to be agreed, according to Cooper, although he says it would be “crazy” not to adopt one as they are both strong and highly recognised. Fleet interoperability is also considered an opportunity of the merger, although Thalys’ current trains would not be able to operate through the Channel Tunnel as operation here is limited to 400m-long sets.

“We are still working with the management teams with multiple work streams taking place,” Cooper says. “It is involving a lot of time and a lot of thought. It is an exciting stage but it is a very, very busy stage. The chemistry between the two teams is good and the culture is very similar too. We are trying to be respectful of one another and go into it as a merger and not a take over.”

·
Registered
1,211 Posts
Bezposrednie polaczenie z Londynu do Amsterdamu funkcjonuje od 2018.
No to właśnie wiedziałem i bez dalszego wnikania założyłem, że połączenie jest bezpośrednie, a nie „bezpośrednie” (tj. na jednym bilecie Eurostar, ale z przesiadką). A sam skorzystać z tej trasy dotąd nie miałem potrzeby.
Ale w drodze powrotnej pasazerowie musieli przechodzic kontrole w Brukseli co wydluzalo podroz.
Z tego co teraz wyczytałem to była i do końca kwietnia będzie to w obie strony podróż z przesiadką na Brussels-Zuid z/na połączenie Thalys, oczywiście prowadzone innym składem. Rozumiem, że była to jednak nieaktualna informacja.

·
Registered
1,058 Posts
Czy istnieje możliwość, by jechać we dwójkę naszym IC 407 Chopin z Warszawy do Wiednia w wagonie sypialnym (359) w przedziale triple, ale mając różne płcie? Czy PKP IC uznaje fakt że pasażerowie to małżonkowie i pozwala wtedy jechać razem np. w męskim przedziale?
Swoją drogą ceny obłędne. Od 280 zł (razem z Super Promo International) do ponad 500zł za tą przyjemność... Da się coś wykombinować, żeby jechać tym pociągiem nie-siedząco w niższej cenie? Kuszetki niestety nie jeżdżą w interesującym nas terminie.

·
Registered
27,054 Posts
Kojarzy mi się, że można wykupić cały przedział, i wtedy jest możliwość mieszania płci.

Choć taniej pewnie wyjdzie wtedy double, niż triple z jedną pustą pryczą.

·
Registered
155 Posts
Czy można online kupić sypialny z Warszawy do Wiednia?
Czy moge kupić odrazu w Polsce w obie strony?

·
Wydra
1,797 Posts
Mam pytanie, nie śledziłem wcześniej tych informacji a teraz mnie interesuje pociąg relacji Warszawa Kijów.
Nie ma go w plakatowym rozkładzie jazdy (czy to znaczy że w ogóle nie był planowany na rozkład od połowy marca, czy już tak szybciutko wykreślono go z rozkładu?).
Interesuje mnie skład wagonowy pociągu (głownie czy można było w nim przewozić rowery?) i jego dokładna trasa. Ma ktoś takie archiwalne informacje, najlepiej najświeższe tuż sprzed zamknięcia połączenia.

·
Registered
97 Posts
Czy ktoś z szanownych Panów forumowiczów posiada informację co do pociągów międzynarodowych w następujących krajach:
• Węgry
• Austria
• Chorwacja?

Wiadomo kiedy ruszą tam połączenia międzynarodowe? Interesuje mnie IC Adria z Budapesztu do Splitu, ale jak będzie trzeba to i przez Wiedeń się doczołgam.

·
Registered
53 Posts
Jak jeszcze są miejsca, to próbuj brać RegioJet z Pragi do Rijeki, potem autobus RegioJet do Splitu, wszystko na jednym bilecie, tak samo w drugą stronę. OBB ma jakiś problem z połączeniami międzynarodowymi do Chorwacji i z Polski. A Adria chyba w tym roku nie jeździ, zwykle zaczynał kursowanie od 15-go czerwca. Agram Budapesz-Zagrzeb nie jeździ na razie.

·
Registered
53 Posts
Do Słowenii można wjechać tranzytem (max. 24h), Węgry zniosły kontrole graniczne i z tego co widzę tranzyt też jest dozwolony. Zasadniczo wydaje mi się, że nie będzie kontroli granicznych w pociągach, poza granicą Słoweńsko-Chorwacką.

·
Registered
97 Posts
Wybieram się końcem lipca, więc sytuacja do tego czasu może się jeszcze zmienić. Ale i tak trzymam kciuki za Adrię i Agrama.

·
Registered
53 Posts
Tak informacyjnie, w sklepie RegioJet pojawiły się dodatkowe kursy Praga-Rijeka. Od 7-go lipca do 1-go września pociąg będzie kursował codziennie. W dodanych połączeniach dostępne są jak wcześniej miejsca siedzące w wagonach z przedziałami oraz bezprzedziałowych Astra, a także 4-osobowe kuszetki. Dodane zostały opcje wykupienia całego przedziału (cena jak za 4 miejsca w kuszetce) oraz opcja przewozu roweru za 8 euro.

·
Registered
26,339 Posts
Eurostar to test facial biometrics for ‘walk-through’ check-in

Eurostar to test facial biometrics for ‘walk-through’ check-in

A walk-through facial biometric verification system is to be tested which would enable Eurostar passengers to complete ticket checks and border exit processes at London’s St Pancras International station without contact with people or hardware.

Passengers opting the use the accelerated pre-boarding option would use the Eurostar app to scan their passport, with a facial biometric check using technology from iProov then authenticating their identity against the document and sending them a message confirming that their identity document has been secured.

On arrival at St Pancras station the passenger would enter a contactless travel corridor, where they would use the app to take a ‘selfie’ style image of themselves. The app would then verify that they are the same person as in the booking and travel document, that they are a real person rather than a photo, video or mask, and that they are authenticating in real time. This is intended to protect against attacks using deepfake images.

The system works by verifying the passenger’s photo against the travel document, rather than by recognising them from stored data, which is intended address potential privacy concerns.

A kiosk at the station would allow travellers without access to smartphones to complete the same process.

The pilot, involving iProov, WorldReach Software and Eurostar, is being supported by the UK Department for Transport as part of Innovate UK’s First of a Kind rail innovation programme. It is envisaged that the system would go live by March 2021.

‘We’re convinced it will enhance our passenger experience and offer a live illustration of how innovation can benefit the high speed rail and international transport industries’, said Gareth Williams, Strategy Director & Company Secretary at Eurostar.

·
Registered
3,158 Posts
Czy istnieje możliwość, by jechać we dwójkę naszym IC 407 Chopin z Warszawy do Wiednia w wagonie sypialnym (359) w przedziale triple, ale mając różne płcie? Czy PKP IC uznaje fakt że pasażerowie to małżonkowie i pozwala wtedy jechać razem np. w męskim przedziale? (...)
Chyba nigdzie na świecie tak się nie da jechać. Albo cały przedział, albo double.

·
Registered
1,211 Posts
Ale w teorii czy w praktyce? Bo w praktyce to ja już kiedyś w polskim pociągu zastałem małżeństwo w przedziale potrójnym, w którym miałem wykupione miejsce do spania.

41 - 60 of 64 Posts