Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 27 Posts

·
Co sie kryje za zakrętem?
3,299 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
W tym wątku chciałbym się skupić na naklejka, które musimy naklejać na szyby naszych aut.
Z roku na rok mamy ich coraz więcej. Niektórzy mają już oklejone wszystkie narożniki szyby w samochodzie. Tak jak mam w swoim aucie. Niektóre naklejamy na zawsze inne na określony czas.
Z racji tego, ze jeżdżę bardzo dużo po rożnych krajach, auto zaczyna przypominać choinkę :nuts:
Chciałbym jednak abyśmy tutaj zajęli sie tylko naklejkami, które są obowiązkowe, obligatoryjne (opłaty za drogi, ekologia, identyfikacja aut).

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
AUTOSTRADOWE

Jeden z przykladów. Opłata za autostrady w Szwajcarii.

Koszt/cost:
40 CHF, €27;
ważna/valid:
14 miesięcy/month

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
EKOLOGICZNE

Wprowadzone w Niemczech w 2008 roku, powoduja ograniczenie dostępu do centr miast dla pojazdów zanieczyszczających powietrze. Czyli niemiecka naklejka UMWELT. A dostep do stery czystej miast jest oznaczony znakami:
Tutaj przyklad mojej naklejki dla normy EURO 3, czyli zółta:

Inne naklejki wygladaja tak:

A dostep do stery czystej miast jest oznaczony znakami 270.1:

oraz tabliczka

a wyjazd ze strefy oznaczone jest znakiem 270.2:

·
TANNED
5,746 Posts
mappero - w Niemczech są oddzielne strefy dla pojazdów spełniających EURO4, EURO3 i wyższe - czy jest tylko jeden rodzaj strefy, gdzie wystarczy mieć jakiekolwiek EURO?

·
Cold Ass ******
2,584 Posts

^^Wszystkie miasta w Niemczech ktore wprowadzily Umweltzonen (= strefy do ktorych moga tylko wjechac pojazdy ktore maja nalepke)

-Pelne kolka oznaczaja ze Umweltzona jest w danym miescie

-nie pelne kolka oznaczaja ze Umweltzona jest dopiero planowana

-w miastach z pelnym czerwonym kolkiem moga wjechac wszystkie "kolory nalepek"

-w miastach (Hannover) z zoltym kolkiem moga tylko pojazdy z zolta i zielona naklejka wjechac

Moje auto dostalo zielona naklejke ktora kupilem za 10Euro u TÜVa (tam gdzie trzeba co jakis czas dac sobie zkontrolowac auto, nie wiem jak to sie w Polsce nazywa :) )

·
Cold Ass ******
2,584 Posts
Wazne jest ze numer rejestracyjny auta jest ten sam ktory jest napisany na nalepce.

Jezeli w miêdzyczasie nie nastápi zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu, to obowiázuje nastêpujácy przepis:
Plakietka zielona wa¿na jest bez ograniczeñ przez caly okres eksploatacji pojazdu samochodowego.
Plakietka zólta i czerwona wazne sá tylko tak dlugo, jak dlugo na to pozwalajá uregulowania stref ochrony srodowiska w poszczególnych miastach. Ogólnie nalezy przyjác, ze wjazd do stref ochrony srodowiska z plakietká czerwoná lub zóltá po uplywie okolo jednego roku lub dwóch lat od momentu wprowadzenia strefy ochrony srodowiska nie bêdzie juz dozwolony.
^^
Ta odpowiedz jest z tej strony internetowej dedykowanej wlasnie Umweltplakette. Rzeczywiscie warto tam zagladnac! :)

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Nalepki sa bezterminowe. Jednak jesli, ktos kupil samochod juz z naklejka, to bedzie musial ja zmienic, bo wpisany jest na niej numer rejestracyjny.
Tak samo dzieje sie w przypadku, gdy zbije nam sie szyba. Musimy pojechac i kupic nowa naklejke.
Naklejki mozna kupic w na stacjach obslugi w Niemczech. Rowniez na stacjach gdzie sie robi przeglad rejestracyjny oraz na stacjach TUV, ADAC, rowniez w salonach samochodowych, ktore maja warsztat. Ja wlasnie jednak zalatwilem w jakiejs stacji w Goerlitz przy granicy z Polska, a druga na inne auto w salonie przy granicy Holenderskiej.
Koszt 10 EUR.

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Kupic ja mozna w prawie kazdym warsztacie samochodowym, albo salonie gdzie jest warsztat. Z dowodu rejestracyjnego biora dane i daja odpowiednia naklejke. Koszt 5-10 EUR w zaleznosci od miejsca.
Czy szansa, ze ktos na tym nas zlapie? Dosc latwo jest zauwazyc auto bez tej naklejki, jak 95% aut ma te naklejki... to auto bez naklejki widac od razu. Mandat, nie wiem,ale cos kolo 50 EUR kosztuje chyba.

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)

·
Registered
538 Posts
Słuchajcie skoro juz powstał taki fajny temat to może niech ktoś wyjaśni jak(gdzie) naklejać te winiety. Bo z tego co mi wiadomo to w różnych krajach zalecają naklejać w innych miejscach na szybie. Szczególnie interesują mnie Austria i Czechy.

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Ty sie mozemy takze zajac :)
Generalnie jest dosyc sprecyzowane, gdzie i jak umieszczac naklejki/winiety. I warto tego przestrzegac bo niemadre naklejanie winiet skutkuje zatrzymaniem przez Policje, sluzby graniczne i niepotrzebne kontrole.

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #16 · (Edited)
Cesko, Czech Republik, Czechy

Cesko, Czech Republik, Czechy

Vigniette, Winiety:

3 kinds, 3 rodzaje:

D - Desetidenní
price 250 CZK, ~10 EUR; valid 10 days from validation day,
cena 250 CZK, ~10 EUR; wazna 10 dni od dziurkowania

M - Měsíční
price 350 CZK, ~14 EUR; valid 30 days from validation day,
cena 350 CZK, ~14 EUR; wazna 30 dni od dziurkowania

R - Roční
price 1 200 CZK, ~49 EUR; valid 14 months 01.12.year before to 31.01.year after,
cena 1 200 CZK, ~49 EUR; wazna 14 miesiecy 01.Gru poprzedzajacy rok wskazany na winiecie do 31.Sty nastepnego roku.

Sposob umieszczenia naklejki/label location:

Drogi objete oplatami:

Toll road map

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #17 · (Edited)
Suisse, Svizzera, Schweiz, Switzerland, Szwajcaria

Suisse, Svizzera, Schweiz, Switzerland, Szwajcaria

Vigniette, Winiety:

only one version, 1 rodzaj winiety

yearly, roczna
price 40 CHF 27 EUR; valid 14 months 01.12.year before to 31.01.year after,
cena 40 CHF 27 EUR; wazna 14 miesiecy 01.Gru poprzedzajacy rok wskazany na winiecie do 31.Sty nastepnego roku.

Reguly umieszczania/Placing:

Drogi objete oplatami:

Toll road schema

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Slovensko, Slovak Republik, Slowacja

Vigniette, Winiety:

3 kinds, 3 rodzaje:

D -
price ... CZK ~ EUR; valid 7 days from validation day,
cena ... CZK ~ EUR; wazna 7 dni od dziurkowania

M -
price ... CZK ~ EUR; valid 30 days from validation day,
cena ... CZK ~ EUR; wazna 30 dni od dziurkowania

R -
price ... CZK ~ EUR; valid 14 months 01.12.year before to 31.01.year after,
cena ... CZK ~ EUR; wazna 14 miesiecy 01.Gru poprzedzajacy rok wskazany na winiecie do 31.Sty nastepnego roku.

Drogi objete oplatami:

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Ostereich, Austria, Austria

Vigniette, Winiety:

3 kinds, 3 rodzaje:

D -
price ... CZK ~ EUR; valid 7 days from validation day,
cena ... CZK ~ EUR; wazna 7 dni od dziurkowania

M -
price ... CZK ~ EUR; valid 30 days from validation day,
cena ... CZK ~ EUR; wazna 30 dni od dziurkowania

R -
price ... CZK ~ EUR; valid 14 months 01.12.year before to 31.01.year after,
cena ... CZK ~ EUR; wazna 14 miesiecy 01.Gru poprzedzajacy rok wskazany na winiecie do 31.Sty nastepnego roku.

Drogi objete oplatami:

·
3,299 Posts
Discussion Starter · #20 ·
miejsce zarezerwowane do edycji

1 - 20 of 27 Posts