Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 1135 Posts

·
Moderator
19,439 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
За периода 2007–2013 г., България ще получи над 8 млрд. евро финансиране от Европейския съюз. От фондовете могат да се възползват широк кръг бенефициери, които да получат финансиране за своите проектни идеи.

Comment this topic here.

·
Registered
8,346 Posts
Единият е приемането на закона за ОВОС, което ни бе наложено като изискване от ЕК, както и спирането на безвъзмездното финансиране не само към Родината ни, но и към ред друг държави поради кризата.

Все пак ЕС си запазва правото да преразпределя средствата към новоприетите държави, както сметне за добре. И когато има emergency случаи, съвсем нормално е ние да останем в девета глуха.

Hint: Всяко едно правителство, без значение, дали е бембено или охра, би се възползвало от дарени пари, с които да изгражда пътища, например. Защо? Има ли проекти и движение на средства, би могло да се краде от това. Няма ли действащи такива, няма откъде да се присвои.

·
Moderator
19,439 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Единият е приемането на закона за ОВОС, което ни бе наложено като изискване от ЕК, както и спирането на безвъзмездното финансиране не само към Родината ни, но и към ред друг държави поради кризата.

Все пак ЕС си запазва правото да преразпределя средствата към новоприетите държави, както сметне за добре. И когато има emergency случаи, съвсем нормално е ние да останем в девета глуха.

Hint: Всяко едно правителство, без значение, дали е бембено или охра, би се възползвало от дарени пари, с които да изгражда пътища, например. Защо? Има ли проекти и движение на средства, би могло да се краде от това. Няма ли действащи такива, няма откъде да се присвои.
Като човек, който допреди 1 седмица работеше във фирма, разработваща проекти от европейските фондове и поради факта, че активно се занимавах с всякакви информационни бюлетини относно финансирането от европейските оперативни и общностни програми мога да ти гарантирам, че от оперативните програми НЕ СЕ пипа. Тоест освен ако ЕС не фалира, няма как да ни лишат от тези предвидени 8 млрд. евро за програмния период 2007 - 2013. Тези средства са обект на предприсъединителен договор и последващи договорки и поради тази причина независимо от кризата те не могат просто ей така да бъдат пипани. Именно поради тази причина ЕС създаде антикризисен фонд. Виж, за средствата от там може да си ги разпределя както иска. Сигурно и ние щяхме да получим и то не малко, ако се справяхме добре с усвояването на вече отпуснатите ни средства.

И сега ще ти дам малко примери, които ясно говорят кой всъщност е виновен и защо нямаме построени магистрали, а именно:
От 8 млрд. евро договорени пари, реално в икономиката на страната към май 2009 са влезли едва 51 млн. евро, което е 0,64% от парите. Мен лично от тези стойности ме е срам. За 2 години и половина, откакто сме влезли в ЕС сме усвоили 0,64% от парите, а за да усвоим останалите 99,36% имаме само още 4 години и половина.:nuts: И още един фрапиращ случай за това колко нашето правителство се грижи за икономиката във време на криза- една от най-важните ОП, а именно Конкурентоспособност, ОП-то, което реално подпомага бизнеса има бюджет от 1 162 000 000 евро за програмния период..За 2 години и половина реално са усвоени малко над 300 000 евро, това дори ме е срам да го смятам в проценти..:nuts::nuts:

Затова и нямаме пътища и магистрали, а не заради ОВОС или пренасочени пари. Нямаме пътища и магистрали, защото правителството ни е некомпетентно да ги усвои, защото е толкова нагло и неграмотно, че не може да следва елементарни правила при писането и защитаването на проекти за финансиране от ЕС. Дори не искам да се впускам в подробности какви малоумници и тъпанари работят в управляващите ограни на програмите :nuts:

·
Registered
3,251 Posts
Аз тези цифри не ги знаех.Смятай колко е трагично положението.После защо никой в Европа не ни уважава...

·
Blow the Horn!
5,518 Posts
^^ "Никой" е много относително... Не си мисли, че останалите европейци са тъпи и съдят за хората от страната по магариите на политиците...

·
-----------
18,340 Posts
Аз тези цифри не ги знаех.Смятай колко е трагично положението.После защо никой в Европа не ни уважава...
^^ Aма как да ги знаеш ... нали правителството тръби наляво и дясно, че цъфтим и вържем ... нали специално за инфраструктурата се споменават някакви цифри във хиляди за нови пътища и магистрали до 2012(БГ_ПАТРИОТ пусна статията в темата за БГ ХУмор) ... направо мед и масло тече и ще потече ако тях ги слушаш ... :nuts::nuts::nuts:

·
Registered
3,767 Posts
Какво уважение да имам към пишлеме, което в рамките на 3-4 поста сипе неуважение и лични обиди по мой адрес ???
Ама ако искаш можеш пак да преустановиш участието си тук, понеже водиш 90 процента от съфорумците с 3-4 години и си ходил през 80-те да викаш за лилавите. :lol:

Бих искал само да разбера дали ще благоволиш да кажеш - "Сбърках момчета! Преброих отсечката от Оризово до Чирпан два пъти"

Не е толкова трудно да кажеш че си написал лъжа и дезинформация във форума бе пич! Айде пробвай ...
Ами аз мисля, че това стана ясно - нали предложих да изчакаме самия доклад, за да се уверим какво е съдържанието му. Но ОК, щом искаш в прав текст да го кажа - имаш ръката ми :applause: :lol:

И стига подсигуряване с това "момчета". Стегни се малко и се дръж като мъж, брат ми. Аз говоря лично с теб - останалата част от форума просто стои и се наслаждава на сеира ни. ;)

...

Радвам се, че уж леката закачка на БГ патриота се превърна в обичка на ухото за ненужни хули. Нямам нищо против да си в противоположния лагер, само малко по-реално, когато говорим с факти и цифри. ;)

Тоест освен ако ЕС не фалира, няма как да ни лишат от тези предвидени 8 млрд. евро за програмния период 2007 - 2013. Тези средства са обект на предприсъединителен договор и последващи договорки и поради тази причина независимо от кризата те не могат просто ей така да бъдат пипани.

...

От 8 млрд. евро договорени пари, реално в икономиката на страната към май 2009 са влезли едва 51 млн. евро, което е 0,64% от парите. Мен лично от тези стойности ме е срам.
При положение, че по default парите влизат в хазната как си обясняваш този факт с липсата на усвояване? Питам те като "вътрешен човек" и наясно с проблемите на администрацията. :)

·
Moderator
19,439 Posts
Discussion Starter · #8 ·
При положение, че по default парите влизат в хазната как си обясняваш този факт с липсата на усвояване? Питам те като "вътрешен човек" и наясно с проблемите на администрацията. :)
Няма такова нещо, като влизат в хазната. Процедурата е следната - Първо се одобряват проектни предложения, след това се сключват договори и чак тогава се плаща реално. Само дето дали проектното ти предложение е одобрено или не, това не значи, че ще получиш пари. Същото важи и за това дали имаш сключен договор или не. Тези 8 млрд. евро не са в българската хазна. Те се отпускат едва при одобрен, сключен договор, който е минал всички необходими проверки, документите му са изрядни, а съответния управляващ орган е с валидна акредитация. Проблемът с усвояването на средствата от ЕС се дължи най-вече на факта, че от правителството и държавната администрация не правят нищо, за да подпомогнат бизнеса при разработването на проектите, съдействието е нулево или клонящо към тази стойност. При държавните институции, потенциални бенефициери по различните програми проблемът е, че не могат да спазват правила,а не могат, защото нямат наложени такива. Добре, че одиторите в министерствата са все вътрешни хора или податливи на подкупи, че не ми се мисли иначе какво би било. В разплащателните агенции цари пълен хаос, никой никога не знае кой за какво отговаря.
Най-голямата вина на това правителство е, че не осигури една прозрачна, ефективна рамка за усвояването на евросредствата. Дори напротив. Да не говорим, че не се прави нищо за популяризиране на възможностите за финансиране от т.н. общностни програми, каквито са например Седма рамкова програма, Дафне 3, Еразъм, Леонардо Да Винчи, Младежта в действие, Култура, Медиа 2007 и т.н. и т.н. По въпросните програми много български предприятия могат да получат финансиране, но държавата не оказва никаква чисто административна подкрепа.
От позицията ми на човек, който активно се занимаваше с еврофондовете и еврофинансирането смея да кажа, че по десетобалната система това правителство получава оценка 0, просто защото пропусна невероятни възможности за усвояване на огромни суми пари, които неминуемо щяха да доведат до икономически ръст и развитие на инфраструктурата.

·
Registered
3,767 Posts
Тъкмо реших, че си делнал и своя пост и открих темата с фондовете. :nuts:

които неминуемо щяха да доведат до икономически ръст и развитие на инфраструктурата.
Това колко сериозно е предвид отрицателния БВП на почти всички страни от ЕС в момента? Доколкото се вижда по данни, отдръпнати инвестиции има и в Гърция, и в Румъния от съседите членки. Румъния също има проблеми с усвояването на средствата?

·
Registered
3,251 Posts
^^ "Никой" е много относително... Не си мисли, че останалите европейци са тъпи и съдят за хората от страната по магариите на политиците...
Ама политиците ги избира народа сещаш се.За тях ние сме неспособни да излъчим кадърни, честни и отговорни хора за управници.Незнам, но ако бях на мтяхно място бих имал доста лошо мнение за този народ...

·
Moderator
19,439 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Тъкмо реших, че си делнал и своя пост и открих темата с фондовете. :nuts:

Това колко сериозно е предвид отрицателния БВП на почти всички страни от ЕС в момента? Доколкото се вижда по данни, отдръпнати инвестиции има и в Гърция, и в Румъния от съседите членки. Румъния също има проблеми с усвояването на средствата?
Нито Гърция, нито Румъния са пример при усвояването на пари от ЕС..особено Гърция :lol: и пак са много по-добре от нас.

Силата на тези МНОГО пари в никакъв случай не трябва да бъде подценявана. Ако те се усвояваха правилно и по много, което никак не е невъзможно икономическата ситуация в момента щеше да е много по-различна. По различните оперативни програми има страшно много приоритетни оси, които са за безкрайно много сектори на икономиката и общесвения живот. Има схеми за създаване на иновативни предприятия, за стартиране на нов бизнес, за подобряване на конкурентоспособността на българската икономика. Да не говорим за схемите, по които може да се кандидатства за финансиране на ВЕИ, ремонти и оборудване на социални домове, болници, училища, университети...:nuts:

·
Blow the Horn!
5,518 Posts
Ама политиците ги избира народа сещаш се.За тях ние сме неспособни да излъчим кадърни, честни и отговорни хора за управници.Незнам, но ако бях на мтяхно място бих имал доста лошо мнение за този народ...
Не знам как така реши за тях какви сме. Напомням ти, че имам доста близки наблюдения върху тях и дори в момента в който ти пиша това наблюдавам един субект на 2 метра от мен, върху дивана... ;)

Боби, можеш ли да направиш някакъв синтез на въпросните програми? Нещо като списък с названията и за какви проекти точно се отпускат пари.

·
Blow the Horn!
5,518 Posts
^^ Благодаря! :)

Послепис: Що за простотия е да слагат RAR файлове?!!! :soapbox:

·
Moderator
19,439 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Неееееееее, махни го този сайт..Толкова да са неграмотни там. :lol::lol::lol::lol:

И много важно, научете се че се казва бенефициери, а не бенефициенти.:banana:

·
Moderator
19,439 Posts
Discussion Starter · #17 ·
:eek:kay: Чакам да ми разкажеш ти тогава... :)
Кажи какво искаш да чуеш..А eufunds всеки ден съм го отварял и съм се ровил в него в продължение на повече от година..И на сън да ме бутнеш мога да се ориентирам в него и такива глупости съм виждал, че...:nuts::nuts:

·
инто спе
6,821 Posts
8 (даже май бяха 7 и нещо) милиарда са всичко друго но не и много пари за въпросният период , като FDI индеска ни до скоро стигаше 5млд на година.
За което сме си виновни ние, че незнаем как да си поискаме повече. Нещо , което трябваше да направим особено след спирането на реакторите, след като други централи съветски тип в новоприети членки не бяха пипани.

Много се гърми за въпросните средства, а те дори и малко пак немогат да отидат по предназначение. И проблема в основната част разбира се е некомпетентноста на въпросното правителство - знаем за рибата и главата, но това не значи ,че изчезне ли то всичко ще се подреди автоматически. Все пак цялата ни административна система и бюркрация + връзкарщина пречат на що годе нормалното развитие в това отношение. Въпросните пари са главно за инфраструктурни проекти и ще са от голяма полза, стига да нямахме такива кратуни по целият ни административен апарат.

Иначе наистина и Гърция, та дори и стар член като Италия, и член на г7 дори имат проблеми с въпросните средства, които се разпределят от съюза. Но ние просто съвсем се наакваме в неможенето си.

·
Blow the Horn!
5,518 Posts
Интересно ми е има ли програма по която може да се кандидатства за средства за организиране на производство използващо възобновяеми енергийни източници. Струва ми се, че съм чувал нещо такова, но не съм много сигурен...

·
Registered
4,980 Posts
Аз ако бях ЕС не бих обещал такава сума. Вкараха си автогол. Всички мастии точат зъби в момента и ще намерят начин да източат докрай всичко за личния си джоб.

1 - 20 of 1135 Posts