SkyscraperCity banner

1 - 20 of 490 Posts

·
Prawilnie kuhwa !
11,108 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Przejdźmy może od razu do rzeczy...

Kolejna odsłona nowego Citaro
Na terenie fabryki Mercedes-Benz w Mannheim odbyła się pierwsza prezentacja całkowicie zmodernizowanej wersji autobusu miejskiego Citaro, zorganizowana dla przeszło 150 dziennikarzy z Europy. Prezentujemy szeroki wybór zdjęć.

Sprzedaż ponad 31.000 jednostek Mercedes-Benz Citaro w okresie 13 lat (od chwili rozpoczęcia produkcji) to jeden z największych sukcesów w dziejach produkcji autobusów miejskich w Europie. 19 maja rozpoczął się następny rozdział tej historii: Na terenie zakładów w Mannheim odbyła się pierwsza prezentacja całkowicie zmodernizowanej wersji niskopodłogowego autobusu Mercedes-Benz Citaro, zorganizowana dla przeszło 150 dziennikarzy z Europy. Nowy model Citaro został zademonstrowany przez Andreasa Renschlera, odpowiedzialnego w zarządzie koncernu Daimler AG za spółki Daimler Trucks i Daimler Buses, oraz Hartmuta Schicka, dyrektora Daimler Buses. –„Oferując nowy model autobusu miejskiego Mercedes-Benz Citaro, współtworzymy w decydującej mierze przyszłość publicznej komunikacji lokalnej i ponownie dajemy dowód najwyższych kompetencji koncernu Daimler w dziedzinie produkcji autobusów“–powiedział Andreas Renschler podczas uroczystości w Mannheim. –„Nowy Citaro jest przykładem zastosowania bezkompromisowych rozwiązań zapewniających efektywność ekonomiczną, komfort i bezpieczeństwo, a jego design będzie elementem pozytywnie wyróżniającym się w pejzażu miasta.

Stylistyka nowego modelu nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości. To nowe Citaro. Konstrukcję całkowicie zmodernizowano –od przednich reflektorów aż po tylne lampy. Wzrok przykuwa przede wszystkim nowa „twarz“Citaro z dużymi reflektorami w formie migdałów i przednią częścią o zaokrąglonych konturach. Jaśniejsze kolory wnętrza i spokojne linie sufitu sprawiają, że wnętrze wygląda bardziej zachęcająco. Dla kierowcy natomiast przewidziano nowy, lekko podniesiony kokpit, z bardziej czytelną i ergonomiczną deską rozdzielczą. Standardy wyznacza też koncepcja bezpieczeństwa nowego Citaro Mercedes-Benz. Po raz pierwszy w historii autobusów liniowych jest w nim dostępny elektroniczny program stabilizacji jazdy ESP. Unikatowym rozwiązaniem jest również specjalna wersja klatki pochłaniającej energię podczas czołowego zderzenia, a także jeszcze sztywniejsza konstrukcja szkieletu. Pod względem efektywności ekonomicznej i właściwości ekologicznych nowy Citaro korzysta ze sprawdzonych rozwiązań technologicznych: Od swego poprzednika przejął ekonomiczne i przyjazne dla środowiska silniki wysokoprężne wykorzystujące technologię BlueTec, spełniające normy emisji spalin Euro V i EEV. Hartmut Schick, szef Daimler Buses dodał: –„W nowym Citaro kryje się nie tylko najnowocześniejsza zaawansowana technologia, lecz także wiele serca i pasji. Jestem przekonany, że pobije on wszelkie rekordy swego poprzednika i też wyznaczy nowe standardy“.

Mercedes-Benz Citaro jest jednym z najbardziej popularnym miejskich autobusów miejskich w Europie. Od rozpoczęcia produkcji w 1998 r. z taśm montażowych zjechało ponad 31.000 egzemplarzy. Eksploatacja tego autobusu na ulicach wszystkich niemal metropolii Europy i poza jej obszarem przyczyniła się do jego popularności na skalę międzynarodową. Zaprezentowany po raz pierwszy w 1997 r. na kongresie UITP w Stuttgarcie, Citaro odnosi sukces i to zarówno jako pojazd miejski, jak i podmiejski (np. w wersji niskowejściowej). W kolejnych wydania InfoBusa przedstawimy nowego Citaro w szczegółach. Na początek seria zdjęć odmłodzonej konstrukcji.
klik

·
Prawilnie kuhwa !
11,108 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Na mój gust to w Citaro III nic ciekawego jak i nowego nie ma- stylistyka nadwozia odświeżona jedynie przez dodatkowe krzywizny i przetłoczenia, które nie bazują na niczym innym, jak poprzedniej wersji modelu, nic nowego do niego nie wnosząc. Rurki... niby nadali im nowe kształty, ale udziwnione łączenia psują efekt. Do tego te jakże "trwałe" fotele EvoBus'a... Plastiki (wieża, podsufitka)... no tego nie pojmuję- w środku jest tego dużo, za dużo. Bolało mnie to w poprzednich generacjach, boli mnie i tutaj. Do tego dalej ta plastikowa, przezroczysta tandeta, którą niesłusznie nazywa się kabiną... Litości :eek:hno:
W takim wypadku ja już wolę pozostać przy przetartej stylistyce z Urbino III, albo ponadczasowym Lion'sie.

·
Lucky Luke
3,296 Posts
Na mój gust to w Citaro III nic ciekawego jak i nowego nie ma- stylistyka nadwozia odświeżona jedynie przez dodatkowe krzywizny i przetłoczenia, które nie bazują na niczym innym, jak poprzedniej wersji modelu, nic nowego do niego nie wnosząc. Rurki... niby nadali im nowe kształty, ale udziwnione łączenia psują efekt. Do tego te jakże "trwałe" fotele EvoBus'a... Plastiki (wieża, podsufitka)... no tego nie pojmuję- w środku jest tego dużo, za dużo. Bolało mnie to w poprzednich generacjach, boli mnie i tutaj. Do tego dalej ta plastikowa, przezroczysta tandeta, którą niesłusznie nazywa się kabiną... Litości :eek:hno:
W takim wypadku ja już wolę pozostać przy przetartej stylistyce z Urbino III, albo ponadczasowym Lion'sie.
^^Potwierdzam Twoją opinię i jeszcze dodam, że oprócz SU III i Lion-ów wolę Ikarusa niż tego Citaro. W Ikarusie wszystko jest spójne, a w Citaro plastyk, plastyk i jeszcze raz plastyk, a na dodatek z Merca robią wszystko, aby ich wnętrze było lepsze niż np. w Solarisach lub Manach. A tu nie tędy droga. Trzeba stworzyć coś nowego, co się będzie wyróżniało i z czasem się spodoba.

PS. Tak jak z naszymi, szczecińskimi malowaniami. Niby wszyscy marudzili na początku, ale teraz sobie te kolory chwalą :)

·
Moderator
25,599 Posts
Oceńcie zatem sami- czy na dobre Mercedesowi wyszedł ten zabieg ?
Obecne Citaro wygląda bardzo dobrze i niekoniecznie wymagało liftingu. Prędzej wnętrze, bo widać po nim, kiedy było projektowane - a ono nie zostało praktycznie zmienione. Z drugiej strony Citaro III może się podobać, ale wielu nie trafia w gusta. Na pewno Citaro III będzie wyglądało teraz świeżej, nowocześniej w porównaniu z np. Lion's City, o Scanii OmniCity nie wspominając. ;)

·
Prawilnie kuhwa !
11,108 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Dobrze, że zasygnalizowałeś kwestię wnętrza. Do prawdy nie pojmuję, czemu od czasu Citaro II nic z tym nie zrobili. Wg. mnie to jest zasadniczy minus Citaro w zakresie stylistyki (te plastikowe wykończenia sufitu i podsufitki, rurki wykonane na odczepnego i prowizoryczna kabina na prawdę psują odbiór), bo jego aranżacja jest nieadekwatna do zewnętrznego design'u. Pod tym względem Solaris i MAN górują. No i może w pewnym sensie Scania :nuts: Co jak co, ale jej wystrój wnętrza pasuje do niezmiennej od 96 roku stylistyki rodziny OmniCity i OmnLink :lol:
Sam zaś dalej nie pojmuję, czemu słowo "Citaro" działa na niektórych jak afrodyzjak (ukłon do Lublina).

·
it's complicated
7,348 Posts
zbajerowała Cie podłoga z wykładziną imitującą parkiet ;)

Muszę powiedzieć że temat wątku jest trochę mylący i nie wiadomo o co chodzi aż się nie zajrzy.

Ale mam na temat mercedesów (i autobusów-jako użytkownik) swoje zdanie. Otóż ciężko podważyć fakt że autobusy mercedesa są po prostu dobre. Nie wiem jak wygląda kwestia awaryjności tego sprzętu w porównaniu z np.Solarisem ale komfort jazdy jest sporo lepszy. Czuć to szczególnie na nierównych fragmentach, kiedy można popisać się zawieszeniem. Także silnik wydaje się chodzić znacznie przyjemniej, nie rzęzi tylko chodzi płynniutko.Merc definitywnie wyrobił sobie markę podążając dość słuszną ścieżką. Po co więc robić rewolucje gdzieś, gdzie wszystko idzie dobrze? Po co zatrudniać designerów kiedy klasyczna sylwetka ma się całkiem nieźle? Jedyne w co mogli zainwestować to wnętrze które wciąż prezentuje się dość surowo. Co prawda krakowska wersja ze srebrnymi poręczami daje nieco lepsze wrażenia wizualne, ale i tak w porównaniu z Solarisem jest mało przestronnie.

Cóż z resztą powiedzieć jeśli taki Solaris też zachowuje charakterystyczny kształt mordki od kilku kolejnych serii? Jest ładne to po co zmieniać? Choć tutaj z pewnością dochodzi konieczność wyrobienia sobie skojarzeniowo marki pojazdu.

Tak więc jak dla mnie jest okay.

·
Moderator
25,599 Posts
Dobrze, że zasygnalizowałeś kwestię wnętrza. Do prawdy nie pojmuję, czemu od czasu Citaro II nic z tym nie zrobili. Wg. mnie to jest zasadniczy minus Citaro w zakresie stylistyki (te plastikowe wykończenia sufitu i podsufitki, rurki wykonane na odczepnego i prowizoryczna kabina na prawdę psują odbiór), bo jego aranżacja jest nieadekwatna do zewnętrznego design'u
Heh, w zasadzie niewiele zrobili z wnętrzem od samego początku, tzn. 1997 r., bo w Citaro I wszystko wygląda podobnie, jak w II i III. Lion's City przynajmniej dostał przemodelowane wnętrze. A że bardziej się bardziej telepie, to inna sprawa. :D

Pod tym względem Solaris i MAN górują.
A wnętrze Solara NE niszczy całą tę szarą rzeczywistość konkurencji. :cheers:

No i może w pewnym sensie Scania :nuts: Co jak co, ale jej wystrój wnętrza pasuje do niezmiennej od 96 roku stylistyki rodziny OmniCity i OmnLink :lol:
Troszkę jednak się w tym nadwoziu zmieniło. Tzn. przód i tył. :lol:

Sam zaś dalej nie pojmuję, czemu słowo "Citaro" działa na niektórych jak afrodyzjak (ukłon do Lublina).
:D

1 - 20 of 490 Posts