SkyscraperCity banner

1 - 20 of 740 Posts

·
since 600 BC
384 Posts
Discussion Starter #3
Nu avem vreo randare, e inca prea devreme pt asa ceva.

Expozitiei se pare ca va deveni noul CBD al Bucurestiului. Mai sunt in pregatire alte proiecte mari, cum ar fi cel al lui Tiriac cu maxim 20 de etaje. Forte Partners pregateste un turn de 20 de etaje langa Niro Swissotel. Atenor va incepe la anul un imobil office de 18 etaje intre Unicredit si Univ. Americana. Deja avem City Gate si Ana Tower.
City Rose Park tocmai inceput. Plus altele mai mici.

·
Take a rest in Bucharest
9,126 Posts
Era previzibil că zona aceea va exploda și sincer sunt nerăbdător să văd cum prinde contur skyline-ul de acolo. O să avem două zone pe malurile Laculurilor Floreasca și Herăstrău care vor fi skyline una pentru cealaltă (Barbu Văcărescu - Gara Herăstrău / Expoziției - Poligrafiei).

De asemenea, pare că cineva pregătește terenul pentru ceva mare și lângă Petrom City.

Încă nu-mi dau seama cum o să se și ajungă acolo din cartierele unde oamenii chiar locuiesc dar whatever. Partea bună e că aici chiar n-o să fie NIMBY care să blocheze ceva.

·
Registered
1,941 Posts
Expozitiei are toate sansele sa devina zona office premium a Bucurestiului. Are toate ingredientele: zona selecta de nord a capitalei, legaturi transport public autobuz, tramvai si ”in curand” metrou, spatiu viran generos care permite un proiect complex de office si rezidential.

De asemenea, pare că cineva pregătește terenul pentru ceva mare și lângă Petrom City.

Încă nu-mi dau seama cum o să se și ajungă acolo din cartierele unde oamenii chiar locuiesc dar whatever. Partea bună e că aici chiar n-o să fie NIMBY care să blocheze ceva.
Poate prelugirea cu inca 1 km a liniei 24 de tramvai, pana pe str Coralilor.

·
Registered
5,627 Posts
1x41fl 179m + 1x34fl 159m + 1x31fl 145m
Nu cred o boaba pana nu vad niste macarale la fata locului, dar trebuie sa recunosc, suna extrem de interesant.

Încă nu-mi dau seama cum o să se și ajungă acolo din cartierele unde oamenii chiar locuiesc dar whatever..
Cred ca devine relevant ce visam eu pe aici:

Are toate ingredientele: zona selecta de nord a capitalei, legaturi transport public autobuz, tramvai si ”in curand” metrou
Si tren! E linie dubla electrificata cu loc de a fi mai mult decat dubla, fix la nord de sit. E pacat de dumnezeu sa nu facem ceva cu ea.

·
Registered
490 Posts
WOW. Daca se va face, chiar si intr-un orizont de timp 10-15 ani, si chiar partial ( adica vreo 4-5 turnuri + cel de 180), eu tot ma declar multumit :)
Zona e excelenta, dublata de alti investitori din zona, poate deveni ICON pt Bucuresti. me happy :)

• Like
Reactions: Henry14 and Luci4

·
Registered
4,975 Posts
Nu cred o boaba pana nu vad niste macarale la fata locului, dar trebuie sa recunosc, suna extrem de interesant.
Meh, Dascălu se ține în mare parte de promisiuni, problema la el este că mai "fentează" câteodată primăriile, vezi turnul din Iași cu 3 etaje mai înalt față de propunerea inițială.

·
Registered
721 Posts
Îmi place să cred că din punct de vedere al structurii, la nivelul asta de dezvoltător și dezvoltare, sunt luate în calcul "fentele" / adaosurile. Eu continuam ideea anterioară că fentează primăria și la final construcția este mai înaltă. Cât privește ISC-ul, nu-mi fac griji. Ăia de acolo-s ca frecția la un picior de lemn.

·
Registered
5,627 Posts
^^
Daca simbolul orasului e ala la care ma gandesc eu, chiar as vrea sa faca niste P+50 de jur-imprejurul lui, in vro 2-3 randuri.
La Iasi din ce am vazut prin randari e problematica rau treaba.

·
Registered
1,941 Posts
^^
Daca simbolul orasului e ala la care ma gandesc eu, chiar as vrea sa faca niste P+50 de jur-imprejurul lui, in vro 2-3 randuri.
La Iasi din ce am vazut prin randari e problematica rau treaba.
Am ceva indoieli ca vom vedea asa ceva, mai ales o data cu constructia Catedralei Neamului care, in ipoteza unor astfel de turnuri, ar fi pusa serios in umbra si nu cred ca se vrea asta.
Desi eram pentru varianta cu un complex de turnuri office si miniparcuri in jurul Palatului Parlamentului, acum cu Catedrala, careia banuiesc ca-i trebuie prezervata vizual maretia, pot spera cel mult la o amenajare peisagistica care sa tina loc si de mega-parc, si de eventual festivaluri (vezi noul Untold, SAGA)/alte mega-evenimente/etc. Sunt de acord cu asta cu conditia ca in Expozitiei sa se faca toate turnurile la inaltimea din proiect. :)

·
Registered
5,627 Posts
Nu cred ca o sa faca antol langa catedrala, ca e cu satanisti si simboluri oculte&shit.
Citeste articole din bula aia de net, din perioada untold, daca vrei sa te distrezi/deprimi.

·
Registered
4,975 Posts
^^

Puteți duce tradiția mai departe, și așa și înainte de comunism și în timpul comunismului s-au construit clădiri impunătoare în jurul unor bisericuțe, dacă ajunge MelcToxic dictator poate face turnuri de 200 de metri înălțime în jurul catedralei, imaginați-vă ce distopie balcanică ar fi acolo.

1 - 20 of 740 Posts