SkyscraperCity banner
1 - 20 of 105 Posts

·
Registered
3,003 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)

Capital -
Sarajevo
Second Level Administrative City -
Mostar
Federation Sub-division (10 Cantons) -
Una-Sana, Posavina, Tuzla, Zenica-Doboj, Bosnian Podrinje, Central Bosnia, Herzegovina-Neretva, West Herzegovina, Sarajevo, West Bosnia
Municipalities -
79
Population -
2.318.972
Density -
88/km²
Area -
26.110 km²
Sea Coast -
23 km
Official Languages -
Bosnian, Croatian, Serbian
Official Script -
Latin alphabet
President -
Niko Lozančić
Prime Minister -
Ahmet Hadzipasic
Anthem -
Intermeco
Currency -
Convertible Mark (KM)
Time Zone -
UTC +1
Ethnic Groups -
Bosniaks ~72.9 percents (1,768,000), Croats ~ 21.8 percents (475,600), Serbs ~ 4.4 percent (n/a), Others ~1.0 percent (n/a)

----------------------------------------

Banners for this thread:

NEWS

PROJECTS

PICTURES

·
Registered
5,027 Posts
About those informations on ethnic groups, if Bosniaks are 72,9% and if there's 1.768.000 of them, and if number of Serbs is 4,4%, than how is information on number of Serbs unavailable? It's 106.710 :eek:)

·
Registered
617 Posts
^^Wow we have a mathematician here.....congratulations on learning how to use a calculator :cheer:

·
Banned
92 Posts
BL:

Pa, svi mi imamo nase himne jarane... Jeli ti stvarno mislis da mi bosnjaci volimo Intermeco? Pa jarane, to je za nas samo, hajde, evo imamo mi himna koju svak u BiH prihvata.

U federacija mozda je himna Intermeca kao u sjeloj BiH, ali hrvati imaju svoju himnu, Ljepa Nasa, Srbi imaju svoju himnu Boze Pravde.

Mi bosnjaci imamo nasu, najljepju himnu u svijetu svi vrijemena, prava himna Republike Bosne i Hercegovina, himna koja je "unofficiall" himna u BiH.

Ja pricam od Jedna si Jedina. To je za nas Bosnjace himna Bosne i Hercegovine.

·
Banned
92 Posts
BL:

Pa, jesliti ti glup ili sta?

Normalno je ta federacija himna je ista kao himna BiH. To su samo vi srbi koji imate vasu Boze Pravde. Niko vas pita koje je vasa himna jel svak zna da je Intermeco himna BiH i himna Republike Srpske.

·
Registered
2,784 Posts
Thunderman said:
BL:

Pa, svi mi imamo nase himne jarane... Jeli ti stvarno mislis da mi bosnjaci volimo Intermeco? Pa jarane, to je za nas samo, hajde, evo imamo mi himna koju svak u BiH prihvata.

U federacija mozda je himna Intermeca kao u sjeloj BiH, ali hrvati imaju svoju himnu, Ljepa Nasa, Srbi imaju svoju himnu Boze Pravde.

Mi bosnjaci imamo nasu, najljepju himnu u svijetu svi vrijemena, prava himna Republike Bosne i Hercegovina, himna koja je "unofficiall" himna u BiH.

Ja pricam od Jedna si Jedina. To je za nas Bosnjace himna Bosne i Hercegovine.
Dobro to sa himnama je i u njemackoj.. samostalne republike - znaci ne pokrajine - kao sto su Bavarska, Baden-Würtemberg i Sachsen imaju svoju himnu koja nema veze s Njemackom.. no i kao hrvat ne kuzim zbog cega bi se trebale uzimati himne tudjih drzava? Ako vec mora svako da ima svoju himnu, bilo bi onda pametnije komponirati vlastitu no koja ima veze s Bosnom i Herzegovinom. Ipak moje osobno misljenje je takvo, da u biti za Bonsu je potrebna samo jedna i fajront.

·
Registered
1,773 Posts
bambam said:
Dobro to sa himnama je i u njemackoj.. samostalne republike - znaci ne pokrajine - kao sto su Bavarska, Baden-Würtemberg i Sachsen imaju svoju himnu koja nema veze s Njemackom.. no i kao hrvat ne kuzim zbog cega bi se trebale uzimati himne tudjih drzava? Ako vec mora svako da ima svoju himnu, bilo bi onda pametnije komponirati vlastitu no koja ima veze s Bosnom i Herzegovinom. Ipak moje osobno misljenje je takvo, da u biti za Bonsu je potrebna samo jedna i fajront.
BiH je imala himnu koja nije ni jedan narod vrijedzala evo teksta

Zemljo tisucljetna
Na vjernost ti se kunem
Od mora do Save
Od Drine do Une

Jedna si jedina
Moja domovina
Jedna si jedina
Bosna i Hercegovina

Bog nek' te sacuva
Za pokoljenja nova
Zemljo mojih snova
Mojih pradjedova

Jedna si jedina
Moja domovina
Jedna si jedina
Bosna i Hercegovina

ne znam kome je ova himna smetala, sigurno nekom ko ne priznaje svoju drzavu vec susjednu

·
Registered
2,784 Posts
Mimar said:
BiH je imala himnu koja nije ni jedan narod vrijedzala evo teksta

Zemljo tisucljetna
Na vjernost ti se kunem
Od mora do Save
Od Drine do Une

Jedna si jedina
Moja domovina
Jedna si jedina
Bosna i Hercegovina

Bog nek' te sacuva
Za pokoljenja nova
Zemljo mojih snova
Mojih pradjedova

Jedna si jedina
Moja domovina
Jedna si jedina
Bosna i Hercegovina

ne znam kome je ova himna smetala, sigurno nekom ko ne priznaje svoju drzavu vec susjednu
Ne kuzim zasto bi to bila samo bosnjacka himna a i zasto bi se itko protivio tako neutralnom textu. Mada bi bilo super kad bi mi netko mogao objasniti rijec pokoljenja? Nikad nisam cuo za tu rijec.. no dobro, di da je naucim kad sam pohadjao njemacku skolu ;)

Ah da.. sadasnja himna BiH nema texta, zar ne?

·
Registered
478 Posts
Mimar said:
pogresno si nasao taj info jer se taj kanton zove Zapadno Hercegovacki,a Herceg-Bosanski ne postoji nit ce postojat, nema veze svi grijesimo ;)
Ehm, it's called ''West Bosnia Canton'' and it's up on the list. The locals refer it to as Hercegbosanski Canton, however that was found uncostitutional and the neutral term ''Canton 10'' has been chosen as a solution. Ofcourse everyone keeps on calling it the way they like. But ''Hercegbosanski'' makes no sense at all, that area is not part of the Hercegovina region. But insert politics and it makes all sense. ;)

·
Registered
478 Posts
bambam said:
Ne kuzim zasto bi to bila samo bosnjacka himna a i zasto bi se itko protivio tako neutralnom textu.)
It mentions ''Bosna i Hercegovina'' and ''homeland'', which is too much for some. They simply don't agree with it because they don't want a ''himnu'' in the first place, or the country BiH really. That's why.

·
Registered
478 Posts
BL said:
ja uopste ne pitam za hminu bosnjaka, nego za himnu federacije
The Federation has non. It's an administrative unit formed out of war, nothing more. There is no emotional connection with it.

·
otišao i neće se vratiti
6,736 Posts
Mimar said:
pogresno si nasao taj info jer se taj kanton zove Zapadno Hercegovacki,a Herceg-Bosanski ne postoji nit ce postojat, nema veze svi grijesimo ;)
hm, ta županija postoji i narod koji živi u njoj je zove Hercegbosanska, dok je vlast zove Deseta. Zapadnohercegovačka je sasvim druga županija.

·
Banned
4,790 Posts
Thunderman said:
BL:

Pa, jesliti ti glup ili sta?

Normalno je ta federacija himna je ista kao himna BiH. To su samo vi srbi koji imate vasu Boze Pravde. Niko vas pita koje je vasa himna jel svak zna da je Intermeco himna BiH i himna Republike Srpske.
jesam glup sam zato i pitam, jer ne kontam i glup sam.
intermeco nikad nisam ni cuo.

1 - 20 of 105 Posts