SkyscraperCity banner

3461 - 3480 of 3545 Posts

·
Smart User
Joined
·
3,431 Posts
Ushtria eshte lluks, se 90% te kohes nuk ka asnje funksion, duhet te forcohet ekonomia qe te forcohet ushtria.
Ushtria mund te jete luks VETEM per shtete qe nuk kane qeshtje te hapura me fqinjet e tyre.

Nuk ka te beje kjo me ate se kush e ka "me te madh" por paisja e Ushtrise se Kosoves me mjete te renda luftaraka eshte domosdoshmeri absolute sepse kemi te bejme me nje armik qe cdo dite e me teper po armatoset dhe hapur e konsideron territorin e Kosoves si territor te tyre.

Ne nuk guxojme te lejojme qe e gjithe strategjia jone mbrojtese te perkufizohet ne ate se sa eshte NATO e gatshme dhe/apo e perkushtuar te na mbroje nga agresioni eventual serb. Per Kosoven, krijimi i ushtrise (se mirefillte) eshte qeshtje jete a vdekje.
 

·
Banned
Joined
·
2,272 Posts
Asgje nuk behet brenda nates. gure gure behet mure. Kosova ne keto 20.vite ka investuar intenzivisht ne krijimin e bazes se personelit dhe kuadrit ushtarak. Ku me qindra kadet dhe peronel ushtarak jan trajnuar brenda dhe jashte nga ushtrite dhe akademit me te mira qe ka sote planeti toke. Ne keto 20.vite kosova ka derguar me qindra mija te rinje per shkollim ne akademit me te mira ushtarake ne. Amerike Britani Gjermani dhe Turqi.

Kjo sa i perket fazes se pare dhe vendosjes se themeleve te nje ushtrie moderne.

Kosova tash duhet te filloje me fazen e dyte. Armatosjen.


E them me bindje te plote ushtaret e kosoves jan me te trajnuarit qe ka sot planeti toke.Duke shtuar ketu edhe genin qe si rrace kemi prodhuar gjdoher luftetare trima dhe me zemer. Mjafton ti shikosh fotot ketu se qfare qendrimi qfare stature kan ushtaret e kosoves shikoju syte te gjithe kan qendrim dhe shpirt luftarak. Ket e thote ne nje interviste edhe eksperti me i njohure ushtarake ne serbi lazanski duke krahasuar ushtaret serbe me ata te kosoves. Jo rastesisht edhe ne ish-jugosllavi ushtaret shqiptare benin diferencen edhe zyrtarisht njifeshin si ushtaret me te afte.

Po e perseris prape nuk krahasohet nje ushtar i kosoves me nje ushtare te qokolladave te gjermanis zvicrres frances etj.
 

·
Banned
Joined
·
2,272 Posts
Shikone ket kush e kupton psikologjin e din qfare do te thote ky shikim dhe ky qendrim me plote vetbesim i keti ushtari te ri. Ne syte e keti nuk shofe kurfare ligeshtie apo frike.


 

·
Registered
Joined
·
191 Posts
Fotot nuk do mjaftojne per te mbrojtur popullin e Kosoves, duhen arme, ka 10 vite qe mashtrojne popullin me keso foto, tani do fillojne ta mashtrojn me helikopter qe s'duhen gje perveq SAR.

Keto gjera nuk ndalojn armet e renda te Serbise.

Situata eshte kritike, mua me dhimbsen keta djem e vajza se pavarsishte nga vullneti i tyre i madh per ti sherbyer mbrojtjes se Kosoves, nuk po lejohen te armatosen si duhet, ne rast lufte do shkonin per lesh... :eek:hno:
 

·
Banned
Joined
·
2,272 Posts
Esht edhe pune gjenetike kjo. Prsh. Geni serbe munde te prodhoje nje shkrimtare nje filozofe edhe nje politikan me te mir se kosova. Por asnjeher nuk ka prodhuar dhe nuk munde te prodhoje nje ushtare me te afte me trime dhe me te mir se Kosova.


Per momentin munden te na mposhtin ushtarakisht se kan teknike te madhe ushtarake krahasuar me ne. Por ata e din se ne edhe me nje ushtri me numer me te vogel dhe me armatim minimal i fitojm. Ose te pakten nuk munde te na pushtojn. Edhe perkunder popullsis serbia e din se kosova ka 1.milion te rinje te afte per lufte.
 

·
Banned
Joined
·
2,272 Posts
Fotot nuk do mjaftojne per te mbrojtur popullin e Kosoves, duhen arme, ka 10 vite qe mashtrojne popullin me keso foto, tani do fillojne ta mashtrojn me helikopter qe s'duhen gje perveq SAR.

Keto gjera nuk ndalojn armet e renda te Serbise.

Situata eshte kritike, mua me dhimbsen keta djem e vajza se pavarsishte nga vullneti i tyre i madh per ti sherbyer mbrojtjes se Kosoves, nuk po lejohen te armatosen si duhet, ne rast lufte do shkonin per lesh... :eek:hno:
Nuk esht vetem nje foto ajo beja nje analize psikologjike asaj fotoje. Shikoje mir ate ushtar dhe krahasoje me ndonje ushtare te ndonje ushtrie tjeter dhe e kupton dallimin.

Natyrisht se ushtria e kosoves ka nevoje per armatim. Por kjo ushtri deri tash ka investuar ne krijimin e bazes se saje qe esht personeli dhe kuadri ushtarak te cilin e ka permbush dhe aftesuar ne nje % te mire.
 

·
Banned
Joined
·
2,272 Posts
Asht pune psokollogjike kjo. Ku krahasohet nje ushtare zvicrran i qokolladave me nje ushtare te kosoves. Ushtria mvaret me shum nga shpirti luftarak qe ka nje populle dhe nga geni qe prodhon njerze me shpirte luftarak. 

·
Banned
Joined
·
2,272 Posts
Une e njofe shum mire historin e luftes ne kroaci dhe bosne. Dhe munde te them se shqiptaret kan qen faktori kyçe ne keto luftra sidomos ne fitoren e luftes ne kroaci dhe ket e pranojn edhe boshnjaket edhe kroatet.

Ne luften e kroacis kan mare pjes mbi 3000 shqiptare nder ta shum oficer komandant edhe gjenerale te cilet i kan dhen kthes zhvillimit te luftes atje. Kroacia i ka dy heroj te luftes njeri esht shqiptare gjenerali


Njesoje edhe ne bosne heroje i pare i sarajeves esht nje shqiptare i cili ka ren ne mbrojtje te kulles se TV Sarajeva te cilen forcat serbe kan te tuar ta marin ne sulmin e pare te fillimit te luftes ne bosne. Gjithashtu oficeri shqiptare komandant Bici ka qen pergjegjes i tunelit qe ka furnizuar sarajeven gjate gjithe luftes ne bosne. Gjithashtu ka pas edhe mijra ushtare tjer shqiptare.

Gjithashtu ne qofte se e shofim ne aspektin gjenetik 80% e ushtarve te cilet kan luftuar ne mbrojtje ge bosnes kan qen shqiptare. Per arsye se zyrtarisht bosna sote e pranon se 70% e ushtarve dhe gjith personelit ushtarak ne luften e bosnes kan qen Sanxhakli. Qe nuk jan ase me pak e ase me shum se Shqiptare te asimiluar ne boshnjak.


Shqiptari që vlente sa 1000 kroatëBekim Berisha është krenaria e Kosovës, Kroacisë dhe Bosnjës. Është ushtari i vetëm i dekoruar nga tre presidentë dhe për artin e tij luftarak flitet edhe sot, 19 vjet pas vdekjes. Mediat kroate kohë pas kohë publikojnë shkrime dhe video ku lartësojnë figurën e tij, shkruan InfoPress.


“Ky luftëtar vlen sa 1000 ushtarë” – kishte thënë Tuxhman për Berishën, shkruan InfoPress.
http://www.faktiditor.ch/shqiptari-qe-vlente-sa-1000-kroate-video/
 

·
Banned
Joined
·
2,272 Posts
Apsolut i qendroje keti mendimi. Ushtaret e FSK.se jan te trajnuar prej Amerikes dhe NATO.se si te tille jan nder me te miret ne palnetin toke. Jo rastesisht ne gjdo stervitje rajonale etj. E zen vendin e pare.


Kur ja shton kesaj edhe vullnetin pasionin dhe shpirtin qe kem si populle per artin luftarak del ajo qe po them se FSK edhe Policia e kosoves jan nder me te mirat ne planetin toke.


Prsh. Nuk ka disiplin te artit luftarak ne bote ku nuk ka nje shqiptare. Te ma tregoje dikush nje bokser serbe te rangut te Luan Krasniqit. Gjithashtu edhe ne ish-jugosllavi te gjitha sportet luftarake i kan dominuar shqiptaret Aziz Salihu Xhevdet Peci Ismet Bogujevci etj.
 

·
Registered
Joined
·
156 Posts
Me pas pas ushtaraket me t’mira n’bot kishim kajt nanen serbis pa ndhim po inati na kan qit posht politikanet tona jan te pakrahasueshem. As ne film nuk mundesh me gjet ni politikan me keq se politikani shqiptar. Kur nuk funksionon shteti sic duhet qka po pret ma? Duhet me kap shtetin per fyt nuk shkon ma mergimtaret me pru pare dhe investim. Kshtu vjen besimi tek ne dhe prodhohen fabrika krijohet pun edhe ushtri forcohet. Situata politike ndryshon shum shpejt, mbrojtja amerikane nuk eshte e garantume. Aurel e kam then kto fjal s’di sa her. Me dhan krejt besimin tek SHBAja eshte rrezikshme per lirin qe mezi kemi fitu.
 

·
Registered
Joined
·
522 Posts
Rrahman Rama tregon se cilat janë objektivat e FSK-së për vitin 2020

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Rrahman Rama, ka bërë me dije se në vitin 2020 kjo forcë ka disa objektiva para vetës.

Ai ka thënë për gazetën “Epoka e re” se ky vit do të jetë më shumë i fokusuar në trajtimin dhe zhvillimin profesional të të gjithë njësive të FSK-së, duke marrë parasysh mandatin dhe misionin e ri
“Edhe për vitin 2020 i kemi objektivat e qarta. Ne kemi një plan gjithëpërfshirës të zhvillimit. Pra, kemi planin në detaje për secilën njësi se çfarë detyra dhe obligime ka si në kuptimin e ngritjes profesionale, të pajisjeve, infrastrukturës dhe të gjitha elementeve të tjera. Domethënë, prioritetet tona do të jenë të bazuar në objektivat strategjike të ministrisë dhe ne jemi të obliguar që ato objektiva strategjike t’i realizojmë, duke u bazuar në planin tonë gjithëpërfshirës. Ky vit do të jetë më shumë i fokusuar në trajtimin dhe zhvillimin profesional të të gjithë njësive, duke marrë parasysh mandatin dhe misionin e ri. Komanda e Doktrinës dhe Stërvitjes (TRADOK) do të jetë prioriteti yni sepse do t’i ndërtojmë ato kapacitete trajnuese që janë të nevojshme për misionin dhe mandatin e ri.


Për këtë do të kemi përkrahje edhe nga ana e partnerëve tanë dhe nuk shoh ndonjë sfidë”, ka thënë Rama.

“Ndërsa në vitin 2020 pritet të arrijnë ato pajisje, sepse pajisjet e mbrojtjes janë pak më specifike dhe kanë procedura kohore të posaçme që marrin kohë deri të prodhohen duke u bazuar në kërkesat tona. E rëndësishme është që në 2019 i kemi përmbushur nevojat dhe kërkesat në bazë të mundësisë buxhetore. Pra, kemi nënshkruar kontrata të rëndësishme dhe rezultatet do të shihen këtë vit”, ka deklaruar komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama.

Ai ka theksuar se tanimë FSK-ja është shumë më e përgatitur, më e trajnuar dhe shumë më mirë e pajisur.

Rama ka shtuar se një e arritur tjetër që kanë pasur në vitin që lamë pas ka qenë rekrutimi i 700 ushtarëve të rinj, ku janë kryer edhe trajnimet bazike. “Kemi arritur që edhe 200 të tjerë t’i kthejmë nga komponenti rezervë në atë aktiv. Pra, FSK-ja vitin 2019 e ka përmbyllur me 900 ushtarë të rinj”, ka bërë me dije Rama.

https://indeksonline.net/rrahman-rama-tregon-se-cilat-jane-objektivat-e-fsk-se-per-vitin-2020/
 
3461 - 3480 of 3545 Posts
Top