SkyscraperCity banner

3621 - 3640 of 3714 Posts

·
Smart User
Joined
·
3,785 Posts
Pra po te kete Shqiperia aleatet e duhur, Gjermanine Ameriken Angline, vlejne me shume se se blindat me te mira. Kosova duhet te hyje ne NATO se duhen shume gjera per tu mbrojtur vete, mbi te gjith mrojtja nga ajri.
Nje shtet i cili gjithe strategjine mbrojtese e ka ne "aleatet" e vet mas pari nuk eshte shtet dhe e dyta eshte subjekt konstant i pazareve te super-fuqive te medha, varesisht nga interesat e tyre gjeo-strategjike te momentit. Dicka qe ne, si Shqiptare, tradicionalisht me se shumti e kemi pagu andaj eshte mire qe ti me lexu pak histori.

Pa sistem raketash per tu mbrojtur nga ajri te gjitha te tjerat jane kot. Nga ana tjetr keto sisteme jane te shtrenjta dhe nuk ti shet njeri. Ky armatim qe ka sot Shqipria dhe Kosova NUK TE GARANTON MBROJTJE.
Mendoj qe Shqiperia dhe Kosova duhet te thejne sherbimin e detyrueshem 9 mujor qe popullata te dije te perdori armet e lehta.
Askush, asnjehere nuk ka thane se na duhet me u armatose per me "mujt" serbine ne lufte frontale sepse nuk mundemi. Eshte shtet me i madh, me i fuqishem, me shume banore, me shume armatim, me shume tradike ushtarake POR na duhet me u armatose sepse mund ti rrisim humbjet e serbise ndjeshem deri ne ate pike qe mos me ju shpagu nje tentim i tille. Nuk eshte njejte sikur serbia me i hup 10 tanke sikur me i hup 100 tanke gjate agresionit potencial ndaj Kosoves.

Forcimi i ushtrise ndikon drejtperdrejte ne forcimin e paqes sepse e rrite hezitimin e armikut per sulm. Prandaj, sa me shume qe rritet potenciali yne me i shkaktu serbise deme ne njerez dhe makineri aq me larg jemi luftes me ta.

Nje shtet i dobet si Kosova, me keta humveet e pshurrt qe po mi lavdrojne disa, mundet vec nja 20 minuta me i vonu tanket e serbise ne Podujeve, kurgjo ma shume.
 

·
Registered
Joined
·
15,892 Posts
Askush, asnjehere nuk ka thane se na duhet me u armatose per me "mujt" serbine ne lufte frontale sepse nuk mundemi. Eshte shtet me i madh, me i fuqishem, me shume banore, me shume armatim, me shume tradike ushtarake POR na duhet me u armatose sepse mund ti rrisim humbjet e serbise ndjeshem deri ne ate pike qe mos me ju shpagu nje tentim i tille. Nuk eshte njejte sikur serbia me i hup 10 tanke sikur me i hup 100 tanke gjate agresionit potencial ndaj Kosoves.
Pikerisht ajo qe ndodhi me Shqiperine e Hoxhes.

Deshira dhe planet fqinjeve nuk u mungonin por frika nga humbjet e shumta nga nje tentative e tille ndaj nje vendi tejmase te armatosur i dekurajonte.

A country should never seek out for war, but always must be ready for it.
 

·
Registered
Joined
·
11,091 Posts
Pamje e mjeteve te reja! Kjo pako perfshin 42 mjete hmmwv per FSK dhe rreth 8-12 per PK. Gjithsejt numri i tyre ne FSK shkon ne 95. Uroj qe sa me shpejt te armatosen me mitraloz dhe sisteme antitank edhe keto edhe Cobrat.

Nga kjo pako nje numer prej 8-12 mjeteve te blinduara kane qene per forcat speciale te Policise. Ne kete kohe mesa di Policia ka pase per tu pajisur edhe me nja 10 blinda tjera. Disa aludonin per Gurkha APC por ka gjase qe te jete folur per keto hmmwv.


Ne video flitet edhe per qendren rajonale te mirembajtjes se hmmwv, ne te cilen do investohen 5 milione euro. Personeli veq eshte duke u trajnu ne SHBA. E mira eshte qe te gjirha mjetet hmmwv te rajonit do riparohen ne kete qender.
 

·
Registered
Joined
·
285 Posts
Sherbimi i detyrueshem nuk sherben per asgje, luftrat nuk i ben populli por ushtria, ne nuk kemi luksin te investojme shume ne ushtri sepse jemi shtete te vogla, te korruptuara dhe te varfra. Me e mira qe mund te bejme eshte qe aro pak forca qe kemi te kemi te miretrajnuara dhe te mirepajisura te inkuadruar ne Nato. Nuk pajisemi dot me tanke, artileri te rende, helikoptere sulmues dhe anije qe nuk jane per patrullim bregdetar.
 

·
Registered
Joined
·
678 Posts
Aty ku tha komandanti qe shpenzojne 7.5-8 liter per 100km mdoket qe ja futi kot, e edhe tek pesha qe tha 15ton, ndoshta ka mendu 5 ton.
 

·
Semi-Retired
Joined
·
5,429 Posts
Aty ku tha komandanti qe shpenzojne 7.5-8 liter per 100km mdoket qe ja futi kot, e edhe tek pesha qe tha 15ton, ndoshta ka mendu 5 ton.

Ngaterron pounds me kg
 

·
Registered
Joined
·
2,823 Posts
Sherbimi i detyrueshem nuk sherben per asgje, luftrat nuk i ben populli por ushtria, ne nuk kemi luksin te investojme shume ne ushtri sepse jemi shtete te vogla, te korruptuara dhe te varfra. Me e mira qe mund te bejme eshte qe aro pak forca qe kemi te kemi te miretrajnuara dhe te mirepajisura te inkuadruar ne Nato. Nuk pajisemi dot me tanke, artileri te rende, helikoptere sulmues dhe anije qe nuk jane per patrullim bregdetar.
Do jete 3 muaj dhe plane te ketilla ka tani edhe Franca. Qofte edhe 200 te rinj ne vit te marrin trajnim bazik ushtarak eshte i dobishem.
 

·
Registered
Joined
·
2,823 Posts
Tani e shoh sa qenka frikesuar Hoti nga shqetesimi i Beogradit dhe ndjen nevojen te demantoje cak shkruan ne mediat ruse :LOL:
Edhe unforma te mereshin serbet do reagonin njejte
 

·
Registered
Joined
·
594 Posts
Do jete 3 muaj dhe plane te ketilla ka tani edhe Franca. Qofte edhe 200 te rinj ne vit te marrin trajnim bazik ushtarak eshte i dobishem.
Minimumi duhet te jete 6 muaj dhe te perfshihen dhe femrat, Cdo njeri duhet te dije te perdore armatimin e lehte. Si Izraeli. Kush mbush moshen 18 vjec sherbim te detyrueshem. Te mesohet perdorimi i armeve te lehta qe ka ne dispozicion shteti dhe taktikat baze te luftes.
 

·
Registered
Joined
·
594 Posts
sipas ketij modeli shqiperia dhe kosova te kene nje uzine te perbashket per mirmbajtjen e helikoptereve! edhe helikopteret duan ore tetera sherbimesh dhe kane kosto te madhe
 
3621 - 3640 of 3714 Posts
Top