SkyscraperCity banner

3641 - 3660 of 3673 Posts

·
Registered
Joined
·
549 Posts
Ndersa pas dy viteve porositen makina edhe me tmdhejn, kamiona per zall. „Në të ardhmen kjo forcë pritet të ketë edhe helikopterë e pajisje të tjera, thotë gjenerallejtënant Rama, por ai thotë se kjo do të varet nga buxheti“.
Ska lidhje, kemi miliarda per asfallt, kari na duhen helikoptera, ku n vend normal gazetet posedojn ka ni helikopter. Phu po fat t karit kishum pas si popull.

 

·
Registered
Joined
·
10,498 Posts
Nuk e di ku i kane dale 68 hmmwv?! Vjet kane ardhur 51 dhe tani edhe 42 gjithsejt 93 hmmwv te reja prej te cilave 66 jane te blera nga buxheti i shtetit dhe 27 jane donacion. Nese keto jane "30 e mjeteve taktike qe i duhen FSK-se" atehere i bie qe jane planifikuar rreth 300 blinda!

Me intereson kjo kontrata e vitit te ardhshem ku thuhet se do jene "hmmwv me te medhaja" te pakten keshtu e (keq)citon gazeta....cfare ka menduar me kete?! Blinda me te medha?!
 

·
Registered
Joined
·
2,716 Posts
Nuk e di ku i kane dale 68 hmmwv?! Vjet kane ardhur 51 dhe tani edhe 42 gjithsejt 93 hmmwv te reja prej te cilave 66 jane te blera nga buxheti i shtetit dhe 27 jane donacion. Nese keto jane "30 e mjeteve taktike qe i duhen FSK-se" atehere i bie qe jane planifikuar rreth 300 blinda!

Me intereson kjo kontrata e vitit te ardhshem ku thuhet se do jene "hmmwv me te medhaja" te pakten keshtu e (keq)citon gazeta....cfare ka menduar me kete?! Blinda me te medha?!
Pasi e pash si gabonte gjen. Rama kur e prezantotne humveen se peshon 15 ton duhet te kuptohet se nuk i thote komplet sakte gjerat. Ndoshta behet fjale per mjete me te renda por te cilat prodhohen nga AM General?
 

·
Semi-Retired
Joined
·
5,285 Posts
Nuk e di ku i kane dale 68 hmmwv?! Vjet kane ardhur 51 dhe tani edhe 42 gjithsejt 93 hmmwv te reja prej te cilave 66 jane te blera nga buxheti i shtetit dhe 27 jane donacion. Nese keto jane "30 e mjeteve taktike qe i duhen FSK-se" atehere i bie qe jane planifikuar rreth 300 blinda!

Me intereson kjo kontrata e vitit te ardhshem ku thuhet se do jene "hmmwv me te medhaja" te pakten keshtu e (keq)citon gazeta....cfare ka menduar me kete?! Blinda me te medha?!
Mbase nuk llogarit pjesen qe i ka kaluar policise dhe ato qe jane ambulanca.
 

·
Registered
Joined
·
10,498 Posts
Mbase nuk llogarit pjesen qe i ka kaluar policise dhe ato qe jane ambulanca.
Prape i bie te jete gabim!
Pjesa per policine eshte ekstra ketyre 42 qe erdhen. Paketa ne total kishe 50-52 hmmwv, prej te cilave 42 per FSK-ne dhe 8-10 per policine!
Se bashku me 51 te vitit te kaluar bejne 93.

Edhe po si llogariti ambulancat(qe jane 8), prape i bie 85 e jo 68!

P.s pash pak intervisten dhe vete gjenerali se permendi numrin 68, se di nga e kane marre gazetat?! Ai tha "para dy viteve i kemi blere 24, vjet kan ardhe donacion 27, sivjet i kemi blere 42"!
Uroj qe ky kontigjenti i vitit te ardhshem te mos vie prape me hmmwv se do ishte e tepruar!
 

·
Registered
Joined
·
32 Posts
Ne total sipas exel-it jane 159 Humvee, neve na kan ardh 77 (sepse u ndane 12, erdhe 40 dhe ca tjera erdhen bashk me MaxxPro) dhe duhet te vijne edhe 82 te tjera qe duhet te perfshijne variante te tjera. Me MaxxPro kemi maru pune 39 + 1 gjithsej.

Nuk ka Bradley e as Stryker. E para sepse nuk e kan kerku pala shqiptare per momentin, ndersa e dyta e kam then para disa vitesh... Nuk ta fal kush, ose e blen ose rri pa gje.
Ajo qe mund te bej Shqiperia me Kosoven eshte qe te koordinohen Kosova te marr me shume Bradley sepse terreni eshte i favorshem dhe shqiperia te blej Stryker + 50 Bradley ti lere nga Tepelena. Po nuk u koordinuan keta cdo gje shkon ne favor te komsinjve. Sado kosova ka blere shume humvee prap eshte me mire sepse te pakten perdorim te njejtin mjet. Uroj te shkojne edhe ata per Cougar dhe Blackhawk sepse thjeshteson trajnimet, pjeset, mirmbajtjen etj. Pak a shume si franca me belgjiken qe po ndjekin programe te perbashketa
A mund te me tregosh se ku i gjen kto informacione qe qenka edhe 82 te tjera Humvee duke ardhur? Se un nuk gjej asgje ne lidhje me to tek EDA
 

·
Semi-Retired
Joined
·
5,285 Posts
Vetem aman mos na i bej vidjo youtubi se eshte turp. Kur te vijne, nese do vijne atehere je i lutur te besh cfare duash. Une jam nje nga te paktet ketu qe gjurmoj burimet zyrtare dhe ky eshte dallimi mes shteteve si shqiperia dhe shba qe transparenca eshte detyrim
 

·
Registered
Joined
·
32 Posts
Vetem aman mos na i bej vidjo youtubi se eshte turp. Kur te vijne, nese do vijne atehere je i lutur te besh cfare duash. Une jam nje nga te paktet ketu qe gjurmoj burimet zyrtare dhe ky eshte dallimi mes shteteve si shqiperia dhe shba qe transparenca eshte detyrim
Nuk bej video ne youtube un vlla. Faleminderit qe me ndihmove btw
 

·
Registered
Joined
·
32 Posts
Vetem aman mos na i bej vidjo youtubi se eshte turp. Kur te vijne, nese do vijne atehere je i lutur te besh cfare duash. Une jam nje nga te paktet ketu qe gjurmoj burimet zyrtare dhe ky eshte dallimi mes shteteve si shqiperia dhe shba qe transparenca eshte detyrim
Data e atyre 82 Humvee eshte 2017 dhe thote qe vetem 52 nga ato jane derguar. Cfare u be me te tjerat? Dhe sa per ato mrapet qe erdhen te perdorura besoj se as gjysma e tyre nuk jane ne gjendje pune por kanibalizuar per pjes
 

·
Semi-Retired
Joined
·
5,285 Posts
Data e atyre 82 Humvee eshte 2017 dhe thote qe vetem 52 nga ato jane derguar. Cfare u be me te tjerat? Dhe sa per ato mrapet qe erdhen te perdorura besoj se as gjysma e tyre nuk jane ne gjendje pune por kanibalizuar per pjes
Aty ku thote Quantity Accepted eshte 0. Ajo qe mendoj une eshte qe ato jane derguar tek AM General ose ndonje kompani tjeter qe merret me riparimin, lyrjen apo mbase ne nje pike magazinimi ku pritet te dergohen per ne vendin prites. Nuk e di sesi funksionon tamam keshtuqe mbetet per tu pare. Ajo qe di te them eshte qe shqiperise i jane dhuruar ne total 159 Humvee te perdorura... te shofim sa do vijne, nese do vijne. Deri tani kemi 77 ne gjendje pune
 

·
Registered
Joined
·
32 Posts
Aty ku thote Quantity Accepted eshte 0. Ajo qe mendoj une eshte qe ato jane derguar tek AM General ose ndonje kompani tjeter qe merret me riparimin, lyrjen apo mbase ne nje pike magazinimi ku pritet te dergohen per ne vendin prites. Nuk e di sesi funksionon tamam keshtuqe mbetet per tu pare. Ajo qe di te them eshte qe shqiperise i jane dhuruar ne total 159 Humvee te perdorura... te shofim sa do vijne, nese do vijne. Deri tani kemi 77 ne gjendje pune
Nga 2017 e sot duhet te kishin ardhur. Nejse, ardhshin sa me shpejt
 

·
Registered
Joined
·
32 Posts
Aty ku thote Quantity Accepted eshte 0. Ajo qe mendoj une eshte qe ato jane derguar tek AM General ose ndonje kompani tjeter qe merret me riparimin, lyrjen apo mbase ne nje pike magazinimi ku pritet te dergohen per ne vendin prites. Nuk e di sesi funksionon tamam keshtuqe mbetet per tu pare. Ajo qe di te them eshte qe shqiperise i jane dhuruar ne total 159 Humvee te perdorura... te shofim sa do vijne, nese do vijne. Deri tani kemi 77 ne gjendje pune
Po Black Hawk pse nuk jane permendur ne ate document qe shkarkova? Apo jane marreveshje me vete
 

·
Semi-Retired
Joined
·
5,285 Posts
Jane program tjeter
.

Te lutem per pytjet e FARSH tek faqa e vet sepse kjo eshte e FSK. Per respekt edhe e atyre qe kontribuojne ketu sepse u be lemsh
 
3641 - 3660 of 3673 Posts
Top