SkyscraperCity banner

3681 - 3700 of 3714 Posts

·
Registered
Joined
·
2,824 Posts
Vertet mendon se do kercenosh ameriken duke u sjell keshtu?!?
Nuk eshte pune kercenimi. Psh. shume shteteve partnere ( Egjipti, Arabia Saudite) e aleate (Turqia) ju refuzua shitja e droneve te armatosur e keta pastaj ose prodhuan vete ose gjeten alternativa dhe i blene nga shtete tjera dhe amerikanet mbeten me gishtin ne goje me cka me vone vendose te heqin kufizimet e shitjes se ketyre platformave.
Kuptoj as kompanite amerikane nuk do qajne pse nuk fituan nje kontrate 50-100 milioneshe nga FSK por e them qe ska per te patur arsyetime te thote dikush nuk ke ku e blen xx armatimin se vetem amerikani dhe gjermani e prodhon dhe ata nuk na e shesin.
 

·
Registered
Joined
·
605 Posts
Nuk eshte pune kercenimi. Psh. shume shteteve partnere ( Egjipti, Arabia Saudite) e aleate (Turqia) ju refuzua shitja e droneve te armatosur e keta pastaj ose prodhuan vete ose gjeten alternativa dhe i blene nga shtete tjera dhe amerikanet mbeten me gishtin ne goje me cka me vone vendose te heqin kufizimet e shitjes se ketyre platformave.
Kuptoj as kompanite amerikane nuk do qajne pse nuk fituan nje kontrate 50-100 milioneshe nga FSK por e them qe ska per te patur arsyetime te thote dikush nuk ke ku e blen xx armatimin se vetem amerikani dhe gjermani e prodhon dhe ata nuk na e shesin.
Amerikanet nuk e shesin technologjine ushtarake se e kane te avancuar. Amerikanet kane filluar me technologjine e droneve qe ne 1980. Mbaj mend ne luften Serbo Boshnjake ne 1994, amerikanet sollen dronet e tyre te vrojtimit ne Shengjin. Sic e kam thene kam punuar ne marine, dhe jam deshmimtar okular. Droniet i sollen me anije te ankoruar ne Shengjin dhe droni ulej ngrihej nga Gjadri.Si te tille dronet amerikane kane lidhje me sistemet e tyre te GPS (Pozicionimit) dhe ne rast lufte nq se ata nuk deshirojne te baahskepunojne te japin rezultate te gabuara te pozicionit. Prandaj europa ndertoi sistemin e vet Galileo. Imagjino tani ku kane shkuar technologjia e droneve amerikane. Lufta me drone qe bejne amerikanet ne Afganistan, pilotet qe i drejtojne jane ne Florida, ndoshta i ddrejtojne nga shpia duke ngrene dreke. Prandaj eshte e veshtire ti blesh, pa llogaritur koston. Po ashtu Turqia qe e para qe e kuptoi rendesine ushtarake te droneve dhe filloi programin e saj ne 1990. Kane avancuar mjaftueshem ne raport me te tjeret, por jane larg te konkurojne dronet amerikane. Turqia sheh nje model biznesi ne shitjen e droneve dhe i shet. Prandaj Kosovaret shkojne per te pare dronet Turq, se jane te lire, Turqia ti shet, dhe ne na duhen. Jo se duan te bejne xheloze Amerikanet sic pretendon ti.
 

·
Registered
Joined
·
2,824 Posts
Nuk esht aq e avancuar kur edhe ti tregon qe eshte perdoruru qysh ne vitet 80ta. Kane qene Izraeli dhe SHBA te paret. Madje edhe kroatet kane arritur te bejne dicka ne vitet 90
Asnje pjese e kesaj nuk eshte dicka qe nuk mundesh ta gjesh ne treg. Kaloi shume kohe te zgjohen nga gjumi amerikanet sepse u mbushen plot shtete me drone te armatosura nga Kina.
Sot teknologji e avancuar me te cilen mund ta mbaje eksluzivitetin ne treg SHBA jane avione me te shpejte pa pilote si X-47.
 

·
Registered
Joined
·
605 Posts
Nuk esht aq e avancuar kur edhe ti tregon qe eshte perdoruru qysh ne vitet 80ta. Kane qene Izraeli dhe SHBA te paret. Madje edhe kroatet kane arritur te bejne dicka ne vitet 90
Asnje pjese e kesaj nuk eshte dicka qe nuk mundesh ta gjesh ne treg. Kaloi shume kohe te zgjohen nga gjumi amerikanet sepse u mbushen plot shtete me drone te armatosura nga Kina.
Sot teknologji e avancuar me te cilen mund ta mbaje eksluzivitetin ne treg SHBA jane avione me te shpejte pa pilote si X-47.
me sa di une ushtria amerikane ka Armen Lazer te instaluar ne anije dhe ne mjete te levizshme tokesore. Probabilitet 100% shkaterrimi. Nuk ngrihet dot Dron ne ajer atje ky eshte ushtria amerikane! Gronet Amerikane te zbulimit te afert jane te vegjel ne madhesine e nje zogu dhe eshte e veshtire ti diktosh. Prandaj nuk shqetsohen amerikanet. Nuk i qellojne me predha dronet, e zuri se zuri.
 

·
Registered
Joined
·
41 Posts
A ka arrite ministri Quni te siguroje ndonje ndihme ushtarake nga Turqia apo ndonje marreveshje ushtarake pasi ka pas ftese nga kolegu turk.
 

·
Smart User
Joined
·
3,792 Posts
A ka arrite ministri Quni te siguroje ndonje ndihme ushtarake nga Turqia apo ndonje marreveshje ushtarake pasi ka pas ftese nga kolegu turk.
Per me na pru hala xhYpa a? Ishalla jo se nuk e di a kemi ku mi lan ma. Kemi me met vec tu ndertu garazha per ta.

Ne nderkohe, serbia...

 

·
Registered
Joined
·
2,824 Posts
A ka arrite ministri Quni te siguroje ndonje ndihme ushtarake nga Turqia apo ndonje marreveshje ushtarake pasi ka pas ftese nga kolegu turk.
Ndihme ushtarake mund te sigurohet me se shumti dicka 10-20 milione $ per ti shrytezuar brenda 3-4 vitesh si ndihma Shqiperise. Me ate shume blen ndonje sistem radio-komunikimi, pajisje individuale, mini drona, mbulon edukimin e atyre qe jane derguar ne akademite ushtarake turke etj. pra gjera joluftarake. Shqiperia do shpnezoje gjithe ndihmen per pajisje emergjencash civile.
 

·
Registered
Joined
·
41 Posts
Vetum nje veting i shpejte duke filluar nga 2010 kunder te gjithe kryetareve, qeverive dhe parlamentareve do te konfiskoheje nje pasuri mbi 1 bilion euro minimumi dhe jo vetum qe do te ishin te mjaftueshum per ushtrine por edhe ekonomia kishte marre nje kahje tjeter.
 

·
Registered
Joined
·
605 Posts
Vetum nje veting i shpejte duke filluar nga 2010 kunder te gjithe kryetareve, qeverive dhe parlamentareve do te konfiskoheje nje pasuri mbi 1 bilion euro minimumi dhe jo vetum qe do te ishin te mjaftueshum per ushtrine por edhe ekonomia kishte marre nje kahje tjeter.
me shume! Aq i kane evtem ata te LSI
 

·
Registered
Joined
·
605 Posts
Vetum nje veting i shpejte duke filluar nga 2010 kunder te gjithe kryetareve, qeverive dhe parlamentareve do te konfiskoheje nje pasuri mbi 1 bilion euro minimumi dhe jo vetum qe do te ishin te mjaftueshum per ushtrine por edhe ekonomia kishte marre nje kahje tjeter.
me shume! Aq i kane evtem ata te LSI
 

·
Smart User
Joined
·
3,792 Posts
"Nje mengjes me forcat tokesore"... se me forcat ujore dhe ato ajrore ndonje dite tjeter apo? :ROFLMAO:
 
3681 - 3700 of 3714 Posts
Top