SkyscraperCity banner

3701 - 3720 of 3742 Posts

·
Registered
Joined
·
16,410 Posts
^^ Mos e bej qesharake temen duke postuar gjera te tilla. Hiqe ate budallik,
 

·
Registered
Joined
·
41 Posts
Nuk eshte qesharake dhe as budallak por kjo eshte e verteta e ushtrive shqipetare dhe po na del ma I zoti nje mjeshter me zanatin e tije se sa 2 ministrite e mbrojtjese te 2 shteteve me buxhet afer 300 million euro dhe jo vetum qe nuk prodhojne por as nuk blejne asgje konkreke per ushtrite e vendeve tyre kurse vendet fqinje blejne drone, blinda shume me te mire pajisura dhe te reja dhe jo sikurse vasalet tane qe presin vetum lemoshe siq e shihni me hamvi eshte qesharake mos te them ofenduese per ushtaret shqipetare qe tregone se ska qeveri por vetum klane mafijoze per te vjedhure sa ma shume.
 

·
Registered
Joined
·
11,691 Posts
Pamje nga trajnimet ne nje ushtrim fushor. Pamje te tilla nuk duhet shperndare ne kete menyre siq po behen por pasi veq jane postuar ne youtube po i postoj ketu!


 

·
Changeable constant
Joined
·
3,173 Posts
Tituj qesharake...
Shikoni se si po lufton azerbadjani me armenin. Po perdore drona si kamikaze dhe nuk kan mundesi te mbrohen armenet.

Me vjen keq por nuk kemi asnje mundesi se si te mbrohem nga serbia ne qoft qe nuk perparon Kosova qe te ket ardhura per te investuar ne mbrojtje...
 
  • Like
Reactions: Sulioti

·
Registered
Joined
·
41 Posts
Mundesit jane por nuk i kemi pas qeverit e mepareshme te kujdeshme duke e ditur edhe prej luftese qe e kemi perjetuare qka do te thote kur ski ushteri te mirefillte edhe tani qe flasim qeveria e Kotit eshte duke luajture me buxhetin e ushtrise duke e zvogeluare akoma kur dihet qe buxheti per fsk-ne ishte 0.7 e buxhetit me kete deshmohet se sduan tja dine per ushtrine edhe perkunder faktit qe serbia armatoset qdo dite e ma shume dhe per fund me kete buxhete na duhen edhe nja 50 vite qe te kemi ushtrine e mirefillte. Prandaj eshte koha e fundit te zgjohemi nga gjumi i ariut polar dhe investimine ne ushtri te rritet minimumi 1.5 e buxhetit.
 

·
Registered
Joined
·
11,691 Posts
Trajnimi i perbashket i njesive Komando te Kosoves dhe Shqiperisë💪

Komandanti i Forcave Tokësore të Forcës së Sigurisë së Kosovës Gjeneral brigade Fadil Hadërgjonaj ka vizituar Komandën e Forcave Tokësore të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë

Gjeneral Hadergjonaj i shoqëruar nga Atasheu Ushtarak i FSK në Shqipëri Kolonel Bashkim Shillove dhe Oficerë të KFT-së u prit nga Kom FT i FARSH-së Gjeneral brigade Albert Kingji me stafin e tij.
Puna e përbashkët e dy komandave dhe bashkërendimi i aktiviteteve ishte edhe fokus i vizitës, ku të dy gjeneralët theksuan rendësin e bashkëpunimit përmes shkëmbimit të përvojave, vizitave e trajnimeve të përbashkëta në interes të dy njësive.
Me këtë rast Gjeneral Hadërgjonaj ka vizituar ushtarakët e FSK-së që janë duke realizuar trajnimin Komando në njësinë Komando të FARSH-së ku u pritë nga Komandanti i Njësisë Nënkolonel Doda ,i cili vlerësoi lartë punën ,disiplinën dhe angazhimin e pjesëtarëve të KFT-FSK-së.
Të dy gjeneralët përcollën nga afër disa nga aktivitetet e realizuara gjatë trajnimit Komando.
723573
723574
723575
723576
723578
 

·
Registered
Joined
·
16,410 Posts
Rrëfimi i refugjates kosovare që u bë pilote e Ushtrisë amerikane 

·
Registered
Joined
·
2,906 Posts
^^
Përmbyllje e suksesshme e stërvitjes fushore “Ujku vigjilent-02”
Në Poligonin e stërvitjeve taktike në fshatin Cernushë, u realizua Stërvitja Fushore katërditore “Ujku vigjilent-02 ” me demonstrimin stërvitor përmbyllës të Kompanisë së Mekanizuar të Regjimentit të Tretë të Forcave Tokësore të FSK-së. Për të parë nga afër demonstrimin e operacioneve stërvitore, ishin ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, komandanti i Komandës së Forcave Tokësore, gjeneral brigade Fadil Hadergjonaj dhe atasheu ushtarak i SHBA-së, major Bret Wisecup.
Urime kompania e mekanizuar :LOL:
 

·
Registered
Joined
·
2,906 Posts
Kompani te mekanizuar(motorizuar) ka secili regjiment luftarak.
Nuk jane sinonim. Motorizuara jane njesitet qe kane mjete te lehta me rrota me pak ose aspak blind. Te mekanizuar jane njesite qe perdorin mjete me te blinduara qofte me zinxhir ose me rrota 6x6 apo 8x8.
Vetmi shembull ne rajon eshte ketu ne MV qe quan batalionet te mekanizuara edhe pse pjesa derrmuese e nje bataloini transportohet me Hermelin 4x4z Land Rover, Benz etj. Ka me pak se 10 cope BMP e MTLB por jane te vendosur ta mbajne keshtu emrin.
Ndoshta sic shpresoj dhe une cdo regjiment do kete nje kompani "te rende" me trasnportues me te blinduar pervec mjeteve humvee.
 

·
Registered
Joined
·
617 Posts
Sipas mediave Serbe keto do te jene blerjet e FSK.


"Procurement is planned for fire support companies that are part of the regiments. The ambition of the KSF is to be modern anti-tank missile systems, mortars, automatic grenade launchers and light portable air defense missile systems'' the text reads, adding that 81- and 120-millimeter mortars, 40-millimeter automatic grenade launchers will probably be procured, and that 12.7-millimeter heavy machine guns will be installed on some off-road vehicles. Pristina authorities are also planning to procure anti-tank weapons, i.e. rocket launchers and guided missiles, and within the anti-tank defense, American M93 Hornet mines will be procured. "The old ambition of the KSF is to form a helicopter unit that currently exists only on paper. Young pilots have been trained in Turkey who will fly in the future on two multi-purpose helicopters, of an undefined model," the Balkan Security Network portal states.


.
 

·
Registered
Joined
·
697 Posts
Sot ne 2 vjetorin e fillimit te tranzicionit 10 vjeqar, ish komandanti i FSK'se flet per planin tranzicional te ushtrise, qe ne fund do jete e pajisur ne te gjitha armatimet e nevojshme per mbrojtjen e vendit. Tregon qe se shpejti do pajisemi ke te gjitha kalibrat e artilerise.

Me pelqeu qe jane fokusuar mbi sistemet dhe armet antitanke, antiajerore, dhe artileria e rende. Keto jane kyc per ti treguar Serbise se vetem po eshte e gatshme te humbasi te gjith tanket dhe avionet krahas humbjeve te medha te ushtareve tyre per te bere qoft dhe nje meter brenda teritorit te Kosoves. Me shume pak leke ushtria me kapacitete te plota do ndihmoj si rjedhoj edhe Diplomacine per ta bindur Serbine te njohe me ne fund Kosoven se pa friken e nje Lufte te pergjakshme asnjehere nuk do zgjidhet ceshtja e Pavaresise ne teresine e saj.
 
3701 - 3720 of 3742 Posts
Top