SkyscraperCity banner
41 - 60 of 4009 Posts

·
Registered
Joined
·
131 Posts
We should not focus on what kind of weapons or aircrafts KSF will have in the near future, because it's just waste of forum space. The more important thing is discussing their achievements and actions. Does the KSF have the first command when clashes appear as i.e. mitrovicë or is it the KFOR ?
 

·
Registered
Joined
·
3,074 Posts
KSF can't do a sh!t until June 15th, thats when they are suppose to be operational according to the Constitution. However some predict may be late as September.
 

·
Registered
Joined
·
131 Posts
I hope they can get on the field as soon as possible and get more active on the north. It is time to stop all the smuggling and criminal activites.
 

·
Road Whorrior
Joined
·
7,212 Posts
Edhe une me shaka e kisha ;) (per pisllikun), sic thashe ta kane bere verejtje shume here, te pakten pese forume te ndryshme, e kuptoj kur shkruajne idiotesira te acariten nervat, po kur u drejohesh drejtpersedrejti prape s'ta ka nge kush se je i rende nganjehere

"pisllikun" tend mbaje per ndonje zocke, e qendro larg timit, mire bukurosh:cheers:

edhe mos merr vetem nje pjese te postit tim (shiko aty ku te dhashe te drejte), se pastaj vetem verteton ate qe thashe


---*---

cuna arme te sakta s'kemi per te marre, mos enderrroni shume.... ama shyqyr jane serioze e profesionale jo si keta
laugh a bit instead of bickering like cyber-military experts

 

·
Registered
Joined
·
3,074 Posts
Ermir rri rahat o karuc. AltinD, get rid of those photos.


Ministri Mujota realizon takime me disa ministra të mbrojtjes, pjesëmarrës në Panairin ushtarak ndërkombëtar në TurqiPrishtinë, 30.04.2009

Gjatë kohës sa në Stamboll të Turqisë po vazhdon “Panairi i 9-të Ndërkombëtar i Industrisë ushtarake”, Ministri i FSK-së Fehmi Mujota i shoqëruar nga Komandanti i FSK-së Gjeneral Selimi dhe i ngarkuari me punë në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Turqi z. Bekim Sejdiu, në funksion të prezantimit të Kosovës dhe kërkesës për njohje të pavarësisë së saj, ka takuar një numër të madh ministrash të Mbrojtjes dhe Shefa të Shtabeve të vendeve pjesëmarrëse.

Ministri Mujota ka realizuar takime të ndara me Ministrin e Katarit z. Hamad Bin Ali Al-Attiyah, të cilin e ka njoftuar për zhvillimet në Kosovë dhe ka kërkuar nga ai mbështetjen e vendit të tij për njohjen e shtetit të Kosovës.

Nga ana e tij z. Al-Attiyah e siguroi z. Mujota, se shteti i Katarit pas njohjes nga Arabia Saudite, po e shqyrton mundësinë e njohjes së shpejtë të Kosovës dhe kjo pritet të ndodh në të ardhmen e afërt.
Takim të veçantë Ministri Mujota realizoi edhe me Ministrin e Mbrojtjes së Mauritanisë z. Mohamed Mohamoud Olud Mohamed Lemine, të cilit i ka shpjeguar situatën në vendin tonë, duke i kërkuar që vendi i tij Mauritania ta ndihmojë Kosovën me njohjen e pavarësisë.

Ministri Mauritanez i vlerësoi arritjet në Kosovë, duke e siguruar z. Mujota se njohja e pavarësisë nga shteti i tij do të vije shpejtë, sidomos tashmë pas njohjes nga disa vende arabe.
Po kështu, Ministri Mujota takime të posaçme ka realizuar edhe me Ministrin e Mbrojtjes së Tanzanisë, ministrin e Mrojtjes së Republikës së Çadit, pastaj me ministrat; e Kenisë, Mongolisë, Koresë Jugore, etj.

Në Panairin e Stambollit po marrin pjesë 25 ministra të Mbrojtjes dhe dhjetëra Shefa të Shtabeve nga shumë vende të botës.

http://www.mksf-ks.org/?page=1,24,44
 

·
Banned
Joined
·
641 Posts
Believe it or not...Rep.of Kosova army in the near future...will be strong and its military will include modern western produced weapons..tanks ect...and not like some countries near us which still use Russian crap weapons.
Forgive my ignorance, but what is wrong with Russian weapons?
Russia is the world's weapons exporter number two, after the US.
Тhe market speaks for itself. :)
 

·
Banned
Joined
·
641 Posts
LOL I can't imagine Russia selling arms to Kosovo can you? I mean come on! Serbia is your little brother!
My question concerned to quality of the Russian weapon only, not to a policy.
 

·
Banned
Joined
·
6,133 Posts
Gjermania i dhuron FSK-së 204 automjete të llojeve të ndryshme

Sot në Ministrinë e FSK-së, Komandanti i FSK-së Gjenerallejtënant Sylejman Selimi priti Komandantin e Task Forcës Shumëkombëshe JUG, Gjeneral Brigade Harald Fuge, i cili ia dorëzoi atij çelësin simbolik të donacionit gjerman prej 204 automjeteve të llojeve të ndryshme, që tani janë përfundim të pranimit nga FSK-ja.
Të dy gjeneralët kanë biseduar për mbështetjen e ushtrisë dhe shtetit gjerman në ngritjen dhe profesionalizimin e FSK-së, si dhe për fushat e bashkëpunimit në të ardhmen.
Komandanti gjerman shprehu gatishmërinë për ndihmë të mëtejme edhe në fushat tjera, si për trajnimin dhe edukimin e pjesëtarëve të FSK-së në nivele të ndryshme. Komandant Selimi e falënderoi komandantin gjerman dhe përmes tij popullin dhe shtetin e Gjermanisë për mbështetjen shumë të çmuar në procesin fillestar të ngritjes së kapaciteteve të FSK-së, dhe shprehu gatishmërinë për të thelluar këtë bashkëpunim në fushat me interes të përbashkët. Të dy gjeneralët vlerësuan se ngritja e FSK-së është në të mirë dhe në shërbim të të gjithë qytetarëve të Kosovës dhe të sigurisë së rajonit, thuhet në komunikatën e lëshuar nga Zyra për marrëdhënie me publikun pranë Ministrisë së FSK-së.


http://rtklive.com/?newsId=35465
 

·
Registered
Joined
·
159 Posts
The German flecktarn that this commander is wearing, was the same uniform UCK used for their soldiers. Brings back memories.
 

·
Registered
Joined
·
3,074 Posts


Prishtinë, 6.05.2009 - Sot ka qenë dita e dytë që ka vazhduar pajisja me uniforma e kadetëve të rinj, të cilët janë përzgjedhur që të bëhen pjesëtar të FSK–së nga popullata civile e të gjitha komuniteteve të cilat jetojnë në Kosovë.

Në këtë gjeneratë janë përzgjedhur të ndjekin trajnimin 117 kadet të rinj. Trajnimi do të jetë bazik dhe do të zgjatë 7 javë. Trajnimi do të mbahet në Vushtrri dhe do të drejtohet nga trajnerët e NATO-s dhe trajnerët tashmë të certifikuar të FSK-së .

http://www.mksf-ks.org/?page=1,24,46
 

·
Registered
Joined
·
3,074 Posts


Prishtinë, 25 maj 2009

Me ftesë të Shtabit te Përgjithshëm të Republikës së Turqisë, një delegacion i FSK-së i kryesuar nga Gjenerallejtënant Sylejman Selimi vizituan Turqinë. Delegacionit të FSK-së i është bërë një pritje dinjitoze nga protokolli i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Turke.

Ata fillimisht kanë vizituar Mauzoleun e themeluesit të Turqisë moderne Ataturkut. Po ashtu Komandant Selimi pati një takim te rëndësishëm me Shefin e Shtabit Suprem të Ushtrisë së Turqisë Gjeneralin Ilker Basbug. Gjatë vizitës delegacioni i FSK-së u ka bërë vizita njësive operacionale për antiterrorizëm, operacione paqësore, komunikim dhe aviacion. Delegacioni ka pasur takim me shefat për planifikim të operacioneve, trajnimeve dhe logjistikë.

Vizita janë bërë edhe reparteve të industrisë ushtarake të aviacionit. Po ashtu delegacioni ka bërë vizita në institucionet edukuese ushtarake të të gjitha niveleve dhe specializimeve. Gjate tërë vizitës dhe në të gjitha takimet, Komandant Selimi dhe delegacioni janë pritur ngrohtësisht nga gjeneralët më të lartë të hierarkisë së ushtrisë së Turqisë.

Ushtria turke ka premtuar ndihmë të pakursyer në ngritjen e kapaciteteve të FSK-së, ndihmë që do të realizohen në një të ardhshme të shpejt edhe me hapa konkretë të bashkëpunimit.

http://www.mksf-ks.org/?page=1,24,56
 
41 - 60 of 4009 Posts
Top