SkyscraperCity banner

15761 - 15780 of 15944 Posts

·
Registered
Joined
·
2,627 Posts
Me këto, deri në vitin 2028 fo të pajisen një batalion i lehtë me JLTV 4x4 dhe një brigadë me Stryker 8x8.
Ne MV gjithe batalionet luftarake ne perjashtim te specialeve formon ate qe quhet brigada e kembesorise se mekanizuar. Por ne fakt ska as 10 mjete me zinxhire qe te quhet e tille. Do duheshin mbi 150 mjete te renda transportuese por ne planet strategjike permendet pajisja e batalioneve me mjete te blinduara lehte pra si JLTV.
Do kene prioritet njejte si FASH qe ne fillim te pajisen me keto mjete "grup batalionin e kembesorise se lehte" te deklaruar ne NATO qe perbehet nga nje batalion kembesorie, 2 grupe te FS, nje kompani PU, dy helikoptere transporti , nje toge NBC, nje spital fushor Role 2.
Keto mjetet Stryker, qe se di kush i permendi ne media edhe nese blejne ne te vertete do jene ne numer me te vogel.
 

·
Registered
Joined
·
2,627 Posts
Mos u merzisni cuna se ne kemi Humwee. Per kamione transporti kemi nevoje urgjente spese perdoren shume ne raste emergjencash, sa per IFV mos te enderrojme kot se jemi shtet pacifist
Prit tani do te te thone mos don dhe F-35 :lol: .
Edhe vendet me pacifiste pa tanke, pa avione luftarak, pa helikoptere sulmues prap kane nja 20 mjete te blinduara per mbeshtetje zjarri kembesorise. Te shpresojme te jape dickate nagjshme SHBA si donacion nga pjesa e mbetur e 248 mjeteve te blinduara . Ne fakt edhe mos te jepte donacion por blerje si rasti Maqedonise prap ne nje menyre do ulnin cmimin, do paguanin nje pjese te saj etj.
 

·
Vivere
Joined
·
5,207 Posts
Po shkruhet ndihme 30 milione $ per IFV. Tani IFV amerikanet kane Bradley M2 te cilen edhe japin donacion Libanit tani se fundmi Kroacise. Kane edhe nje numer te vogel Stryker vitet e fundit te pajisur me top 30mm dhe rakete Javelin per te marre rolin IFV por keto mjete jane duke iu dorezuar forcave amerikane ne kufirin lindor te NATO. Pra nuk eshte se kane teprice te ketyre mjeteve.
Bradley po e heqin fare nga perdorimi amerikanet.Se dhe Kroacise i dhane 30.
 

·
Vivere
Joined
·
5,207 Posts
24 cop I ka marrë Kroacia, priten edhe 60 të tjera.
Po,84 do jete sasia.

https://translate.google.com/translate?sl=hr&tl=en&u=https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/foto-video-uskoro-stizu-oklopna-vozila-koja-ce-povecati-vatrenu-moc-hv-a-krsticevic-otkrio-amerikanci-nam-salju-84-bradleyja/9673192/

Kroacia eshte shtet serioz dhe ja dijne vleren ushtrise.Dhe per nja 10 vite jane bere lider ne Ballkan ne kete pjese duke i lene targen Serbise e Bullgarise bashke.
 

·
Semi-Retired
Joined
·
5,053 Posts
Ne MV gjithe batalionet luftarake ne perjashtim te specialeve formon ate qe quhet brigada e kembesorise se mekanizuar. Por ne fakt ska as 10 mjete me zinxhire qe te quhet e tille. Do duheshin mbi 150 mjete te renda transportuese por ne planet strategjike permendet pajisja e batalioneve me mjete te blinduara lehte pra si JLTV.
Do kene prioritet njejte si FASH qe ne fillim te pajisen me keto mjete "grup batalionin e kembesorise se lehte" te deklaruar ne NATO qe perbehet nga nje batalion kembesorie, 2 grupe te FS, nje kompani PU, dy helikoptere transporti , nje toge NBC, nje spital fushor Role 2.
Keto mjetet Stryker, qe se di kush i permendi ne media edhe nese blejne ne te vertete do jene ne numer me te vogel.


Gjasat per Stryker jane gati 0 sepse nuk i shet amerika ato por kanadaja. Kompania dhe teknologjia eshte kanadeze dhe US ka blere licence per ti prodhuar per veten e vet nen emrin Stryker. Me aq sa di une nuk ka te drejte shitje, njesoj si me UH72 qe eshte airbus prodhuese. Ketu e kam publiku nje artikull ku nje shtet aziatik (nuk me kujtohet kush) vendosi ti bleje nga fabrikat amerikane te airbus nen emrin UH72 dhe kongresi amerikan ratifikoj marrveshjen duke ja kaluar fondet kompanise.

Pra nuk eshte aq e thjeshte me i marr, i bie me kollaj ti blesh nga kanadaja si LAV III
 

·
Registered
Joined
·
2,627 Posts
Gjasat per Stryker jane gati 0 sepse nuk i shet amerika ato por kanadaja. Kompania dhe teknologjia eshte kanadeze dhe US ka blere licence per ti prodhuar per veten e vet nen emrin Stryker. Me aq sa di une nuk ka te drejte shitje, njesoj si me UH72 qe eshte airbus prodhuese. Ketu e kam publiku nje artikull ku nje shtet aziatik (nuk me kujtohet kush) vendosi ti bleje nga fabrikat amerikane te airbus nen emrin UH72 dhe kongresi amerikan ratifikoj marrveshjen duke ja kaluar fondet kompanise.

Pra nuk eshte aq e thjeshte me i marr, i bie me kollaj ti blesh nga kanadaja si LAV III
Stryker jane prodhim i kompanise amerikane General Dynamics Land Systems (GLDS) e deges ne Kanade. Kurse LAV III kanadeze kane dizajnin e Mowag Piranha zvicerane. Mowag eshte pjese e General Dynamics prej 2004 pra kompani amerikane.
Nese prodhimi i mjeteve Stryker ka mbaruar atehere nuk me besohet qe te nise ne pune linja prodhimit per nje numer kaq te vogel. Me siguri do blejne te perdorura.
 

·
Registered
Joined
·
6,335 Posts
Jam kurioz me kete ambasadoren e re cdo bej .. ka objektiv prioritar 2% dhe forcimin e bashkpunimit ushtarak.
 

·
Carpe Diem
Joined
·
8,959 Posts
Oficeri më i mirë mes 142 kolegëve nga e gjithë bota, kush është togeri shqiptar

Togeri i Forcave të Armatosura, Bledar Ndoja renditet i pari, si oficeri më i mirë ndërkombëtar në përfundim të Kursit të Kapitenit të Karrierës në Fort Benning të SHBA, përkrah 142 kolegëve nga e gjithë bota.

”Një super lajm vjen përtej oqeanit”, e quan ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, e cila thotë se “bashkë me Bledarin, pjesë e kursit 6-mujor ishte edhe toger Dritan Çela për të cilin vlerësimet ishin gjithashtu maksimale”.

“Investimi në arsimimin e ushtarakëve të rinj në akademitë më të mira në botë garanton një të ardhme më të mirë për Forcat tona të Armatosura. Krenari për Forcat e Armatosura”, shkruan ajo në një postim në “Facebook”. /e.s/


https://javanews.al/oficeri-me-i-mire-mes-142-kolegeve-nga-e-gjithe-bota-kush-eshte-togeri-shqiptar/
 

·
Registered
Joined
·
165 Posts
a dihet se sa eshte sasia e IVECO LINCE qe i posedon shqiperia dhe a ka ndonje plan per blerje te Freccia IFV ne wikipedia ne te dyja anet shkruan per 40 copa planned
 

·
Registered
Joined
·
6,335 Posts
5/6 cope jo me shume. Per blerjen e freccias u perfol viet kur erdhen ndihmat italiane (pjes kembimi per vm90, pushket dhe 2 lince) por sbesoj te kemi plane blerje.

Sot fokusi eshte te radari/helikopteret/kompletimi sa me shume i paketes amerikane.
 

·
Registered
Joined
·
208 Posts
Ne paraden e 10 vjetorit te anetaresimit ne nato ishin 5 lince te PU dhe 2 te Komandes Mbeshtetese (ato qu u dhuruan bashke me ar70/90). Ketyre u shtohen edhe 3 te KM qe jane ne Letoni. Per 2019 PU ka patur ne plan kompletimin me mjete te tilla (dhe heqja perfundimtare e 4 vm90p qe kane patur), nuk e di sa eshte realizuar.
 

·
Registered
Joined
·
6,335 Posts
4 u blene qe ne fillim bashke me M4 dhe u prezantuan diten e ardhjes se EC145. Dy u dhuruan batalionit te xhenios dhe me pas erdhen 2/3 me ngjyra kamuflazhi. Jane me pak se 10
4+2 me duket se kemi, ajo njgjyra e kamflazhit eshte model italian qe praktikisht na shkon dhe neve prandaj u lane ashtu si ishin ato te dyja.
 
15761 - 15780 of 15944 Posts
Top