SkyscraperCity banner

15801 - 15820 of 15944 Posts

·
Semi-Retired
Joined
·
5,055 Posts
Per cfare me i tregu? Kush shtet ne bote del dhe ben parada me meto qe shihen ne video? Jane mbeturina qe skane asnje lloj vlere, sidomos ne kohe paqe, dhe qe duhen cuar per skrap sa me pare.

Ska asgje per tu pasur zili per keto edhe sikur 10,000 te kesh.

Shteti duhet sa me pare qe halokoje fonde per UNIFORMA te reja ku cdo ushtare te jete uniform me tjetrin sic eshte edhe vet emri.

Duhet patjeter vendos nje arme standarde dhe ta ndajne njehere e mire mendjen nese do jete sistem AR15 (M4) apo ndonje tjeter dhe jo te marre mberurina italie 2 metra te gjata dhe 7kg qe te vetmin standard bashkohor kane vetem kalibrin. Sepse ndryshe me mire do ishte te vetprodhonim ASH82 perderisa jemi nder te paktat vende qe kemi licence.

Dhe ne fund te bliheshin nja 20/30 APC moderne per batalionin e mbeshtetjes se luftimit.

Kaq eshte kapaciteti i nje shteti si shqiperia tani per tani.
 

·
Semi-Retired
Joined
·
5,055 Posts
Ti gezojne por asnjehere nuk do ta kuptoj pse gjithmon shteti investon pasi ndodh nje gjendje e jashtzakonshme... gjithmone mas pilafit kur i thote populli. Ndodhen permbytjet dhe u blene pompat shkarkuse dhe fadromat per bashkite, ndhodhi termeti dhe tani marrin keto, nese do marrin mjete per pandemite.

Banana Shtet
 

·
Registered
Joined
·
381 Posts
Avash more zoteri, sepse edhe ne amerike nga ndodhe fatkeqsie te medhaja. Nga sulme teroriste,nga zjare, permbytje, typhone edhe tjera. Por sic bejn githmon amerikanet mesojn pas fatkeqsis edhe ndryshojn ligjet, normat, pajsijet edhe tjera. Pra ne rastin tone mesuam dicka edhe reaktuhan. Imagino te thosin termet ndodhi nuk ndodhe prap edhe varja me investime
 

·
Semi-Retired
Joined
·
5,055 Posts
Uroj mos ti kene ato flamuret turk nga krahu tjeter sic zakonisht i kane kto arme sepse nuk do kishte kuptim. Me siguri eshte nje donacion per evaluation purpose sic ishin edhe VHS per FNSH-ne. Nuk me duket arme e keqe dhe mbase eshte me mire sesa ajo qe mendoj, por ne thelb eshte nje kopje e M4 dhe nese ka nje cmim te njejte me variantet e tjera amerikane apo ato HK416 dhe SIG516, personalisht do shkoja tek keto te fundit.

Per ushtrine do ishte me mire HK416 per faktin se eshte shume me e besueshme dhe eshte po aq e forte sa AK47 sepse ka sistemin e gazit nga me te mirat per ushtaraket pa pervoje dhe ndryshe nga M4 nuk don mirmbajtje te perditshme.
 

·
Registered
Joined
·
6,337 Posts
Nuk besoj se i kalojne 100 cope se jane thjesht per reklame blerje, si otocar ne kosove.

Trupat toksore per mendimin tim sot dhe per nje dhjetvjecar max jane mire me pushket italiane qe jan kal pune. Me shume duhet te fokusohemi te paisjet e tjera individuale dhe logjistika.
 

·
Registered
Joined
·
5,102 Posts
Ne duhet të ndërtojmë një ushtri që i shërben popullsisë në raste nevojë, siç ishin pershembull përmbytjet në Shkodër dhe tërmeti në Durrës. Nuk kemi kapacitete të ndërtojmë një ushtri moderne, prandaj shumicën e fondeve po të isha unë do e dedikoja për stërvitjen dhe blerjen e paisjeve për në raste të fatkeqësive natyrore.
 

·
Registered
Joined
·
2,627 Posts
I gezofshin armet e reja. Me gjasa do merreshin me teper ne numer por pas termetit dhe tani me pandemine vendosen qe mjetet financiare qe i ofroi qeveria turke me shume ti shpenzojne ne pajisje te emergjencave civile.
Shpresoj te hyjne ne perdorim tek Batalioni Komando.
 

·
Registered
Joined
·
2,627 Posts
Ne duhet të ndërtojmë një ushtri që i shërben popullsisë në raste nevojë, siç ishin pershembull përmbytjet në Shkodër dhe tërmeti në Durrës. Nuk kemi kapacitete të ndërtojmë një ushtri moderne, prandaj shumicën e fondeve po të isha unë do e dedikoja për stërvitjen dhe blerjen e paisjeve për në raste të fatkeqësive natyrore.
Mire e thua ti se emergjencat civile u integruan ne MM. Por eshte e tepruar sic kerkon shumica e buxhetit te shkoje aty. Nevojiten shume pak investime ne krahasim me buxhetin ~200 milione$ te mbrojtjes per ti kompletuar emergjencat civile.
Po ja qe ministria ben ceremoni edhe donacioneve te skafeve,uniformave, gjeneratoreve qe bejne amerikanet dhe aleatet tjere. SIkur te ishin pajisje te paaraitshme per buxhetin e MM.
 

·
Registered
Joined
·
5,102 Posts
Si fillim duhen goxha fonde që të përmirësohen kushtet, kemi mungesa të theksuara dhe kjo u duk shum mire gjatë tërmetit. Me kalimin e viteve përqindja e dedikuar për emergjencat civile mund të pësojë ulje graduale, dhe shumica e fondeve të kalojë përsëri tek forcat e armatosura për blerjen e paisjeve të nevojshme për të kompletuar siç duhet të paktën 6/7 mijë ushtarë.
 

·
Semi-Retired
Joined
·
5,055 Posts
Po pra dakort por kush eshte arsyja dhe justifikimi qe tja heqim fondet ushtrise per me bo investime tek emergjencat? Ti po nxjerr ushtrine me mbledh plehrat, me permbytjet, me zjarret pyjore, me termete dhe sefundmi edhe rujt rendin.

Ushtria eshte e fundit qe i duhen prek fondet, madje perkundrazi i duhen rrit. Sepse sa me shpejt ti arrij objektivat e veta aq me shpejt dhe me mire do kete mundesi te kontribuoje ne situata te tilla.
 
15801 - 15820 of 15944 Posts
Top