SkyscraperCity banner

17201 - 17220 of 17398 Posts

·
Registered
Joined
·
226 Posts
Forca ajrore serioze nuk mbahet me 4 helikoptere. Duhet te kete dhe te vegjel. Buxheti po rritet, duhet te mbahen me shume helikoptere ne sherbim
Mbahet pra dhe eshte praktike normale. Ke 4 Cougar por psh. 2 perdoren per disa vite ndersa 2 te tjeter mbahen ne hangar. Pas disa kohesh ndrohen, keta qe perdoreshin kalojne ne hangar ose cohen jashte per sherbime futen ne pune dy te tjeret, e keshtu me rradhe pas disa viteve prap rrotacion. Pse ca kujtove ti? E njetja gje me sojet e tjere te helave.
 

·
Registered
Joined
·
136 Posts
Mbahet pra dhe eshte praktike normale. Ke 4 Cougar por psh. 2 perdoren per disa vite ndersa 2 te tjeter mbahen ne hangar. Pas disa kohesh ndrohen, keta qe perdoreshin kalojne ne hangar ose cohen jashte per sherbime futen ne pune dy te tjeret, e keshtu me rradhe pas disa viteve prap rrotacion. Pse ca kujtove ti?
E di. Por e kisha fjalen qe ne gjendje fluturimi nuk mund te jene vetem 2 cougar dhe te tjeret dhe llojet e tjere te jene te gjithe jo ne gjendje pune. Se ne nuk jemi burkina faso ose vende te tjera afrikane
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
Wikipedia thot 3. Ata qe jane 5 jan Bell-206
Nuk e di si jane numrat sot, e sa kane nxjerre perfundimisht nga sherbimi por per te marre kemi marre 5 AB205 me numra qe te thashe dhe ta them me 1000 firma.

Ndersa AB206 kemi marr 7. 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607. Per te fluturuar fluturon vetem 1 dhe nje tjeter ka pesuar demtime te renda ne vitin 2006 ne mos gaboj. Te tjeret me sherbime mund te kthehen ne pune po ske ci do.
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
E di. Por e kisha fjalen qe ne gjendje fluturimi nuk mund te jene vetem 2 cougar dhe te tjeret dhe llojet e tjere te jene te gjithe jo ne gjendje pune. Se ne nuk jemi burkina faso ose vende te tjera afrikane
Ne gjendje fluturimi mund te jene te 4 por jo detyrimisht. Ndonjeri mund te jete edhe i zberthyer per sherbime rutine qe nuk eshte se ka ndonje nxitim per tu mbyllur prap.
 

·
Registered
Joined
·
3,236 Posts
Nuk do dergohen ne depo dhe sipas planeve do jete ende ne sherbim. UH-60 dhe Cougar jane me te kushtueshem ne operim se llojet e tjera qe kemi. Shume fluturime mund te mbulohen me helikopter me te vegjel prandaj duhen mjete te madhesive te ndryshme.

Psh. njerezia ne transportin rrugor ne varesi te nevojes perdor veturen, furgonin apo autobusin. Kaptove?
Pra 2-3 AB-205 do jen ende operacionale krahas UH-60? Une jam skeptik qe do perdoren, nuk e di edhe tani momentalisht a jane perdorur aq shume. Me gjasa jane te vjetra dhe prandaj merren keto UH-60. Dhe sa ore kane fluturuar AB-205? A kane bere fluturime vitin e kaluar per stervitje me kembesorine, ndonje mision SAR apo vetem ne fluturime ceremoniale te pervjetorit te FA? Me aq sa shohim ne media vetem Cougaret jane qe operohen per cdogje nga shuarja e zjarreve, stervitjet ushtarake, misionet SAR gjate vershimeve etj. Dhe pa mos harruar nje EC-145 te vetem qe perdoret ne misione SAR.
Nuk besoj qe nje shtet si Shqiperia qe ben blerjet ne ushtri me kaq shume rezerve, kalkulime te kete pranuar nje helikopter qe do e mbaje ashtu kot. Duhet te mesohet edhe ministria te ndaje buxhet per sisteme me te shtrenjta. Keto qe vijne jane asgje ne krahasim me shpenzimet per mirembajtje per 2 anije patrulluese te armatosura me raketa kunder anije, 1 anije polumbare/hidrografike, 1 rimorkiator i mesem dhe 6 patrulluese 25-30 qe pretendohet ti blejne ne te ardhmen.
Per helikoptere me te vegjel vetem te shohim nese do kete ndonje plan per me teper EC-145.
 

·
Registered
Joined
·
136 Posts
Pra 2-3 AB-205 do jen ende operacionale krahas UH-60? Une jam skeptik qe do perdoren, nuk e di edhe tani momentalisht a jane perdorur aq shume. Me gjasa jane te vjetra dhe prandaj merren keto UH-60. Dhe sa ore kane fluturuar AB-205? A kane bere fluturime vitin e kaluar per stervitje me kembesorine, ndonje mision SAR apo vetem ne fluturime ceremoniale te pervjetorit te FA? Me aq sa shohim ne media vetem Cougaret jane qe operohen per cdogje nga shuarja e zjarreve, stervitjet ushtarake, misionet SAR gjate vershimeve etj. Dhe pa mos harruar nje EC-145 te vetem qe perdoret ne misione SAR.
Nuk besoj qe nje shtet si Shqiperia qe ben blerjet ne ushtri me kaq shume rezerve, kalkulime te kete pranuar nje helikopter qe do e mbaje ashtu kot. Duhet te mesohet edhe ministria te ndaje buxhet per sisteme me te shtrenjta. Keto qe vijne jane asgje ne krahasim me shpenzimet per mirembajtje per 2 anije patrulluese te armatosura me raketa kunder anije, 1 anije polumbare/hidrografike, 1 rimorkiator i mesem dhe 6 patrulluese 25-30 qe pretendohet ti blejne ne te ardhmen.
Per helikoptere me te vegjel vetem te shohim nese do kete ndonje plan per me teper EC-145.
Dale pak se nuk ke ci do me shume EC-145 se jan te kushtueshem. Mjafton te mbahen AB-205 ne sherbim dhe parate te investohen ne vende ku duhen me shume. Turp nqs nuk mbajne dot as AB-205 ne gjendje pune kur ata nuk eshte se jan te kushtueshem krahasuar me Cougar. Bosnja dhe shume vende te tjera akoma vazhdojne marin Huey
 

·
Registered
Joined
·
1,803 Posts
Mendoni se ka ndonje shans qe pas perfundimit te Defender Europe aleatet, ne vecanti amerikanet, mund te lejne ne terren ndonje mjet, si dhurate per Shqiperine?
 

·
Registered
Joined
·
7,013 Posts
Mendoni se ka ndonje shans qe pas perfundimit te Defender Europe aleatet, ne vecanti amerikanet, mund te lejne ne terren ndonje mjet, si dhurate per Shqiperine?
Mjete nuk besoj.. sigurisht ndonje paisje individuale apo logjistike po.
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
Pra 2-3 AB-205 do jen ende operacionale krahas UH-60? Une jam skeptik qe do perdoren, nuk e di edhe tani momentalisht a jane perdorur aq shume. Me gjasa jane te vjetra dhe prandaj merren keto UH-60. Dhe sa ore kane fluturuar AB-205? A kane bere fluturime vitin e kaluar per stervitje me kembesorine, ndonje mision SAR apo vetem ne fluturime ceremoniale te pervjetorit te FA? Me aq sa shohim ne media vetem Cougaret jane qe operohen per cdogje nga shuarja e zjarreve, stervitjet ushtarake, misionet SAR gjate vershimeve etj. Dhe pa mos harruar nje EC-145 te vetem qe perdoret ne misione SAR.
Nuk besoj qe nje shtet si Shqiperia qe ben blerjet ne ushtri me kaq shume rezerve, kalkulime te kete pranuar nje helikopter qe do e mbaje ashtu kot. Duhet te mesohet edhe ministria te ndaje buxhet per sisteme me te shtrenjta. Keto qe vijne jane asgje ne krahasim me shpenzimet per mirembajtje per 2 anije patrulluese te armatosura me raketa kunder anije, 1 anije polumbare/hidrografike, 1 rimorkiator i mesem dhe 6 patrulluese 25-30 qe pretendohet ti blejne ne te ardhmen.
Per helikoptere me te vegjel vetem te shohim nese do kete ndonje plan per me teper EC-145.
Tashi me numra se sa do mbajne ne sherbim dhe sa kane fluturuar me ore fiks nuk e di une se me ndodh te harroj se sa kilometra ka bere makina ime por AB205 do jete ende ne sherbim ne vitet ne vijim.

E kam shkruar edhe me perpara qe personalisht mendoj qe arsyeja pse amerikanet japin mjete kohet e fundit si ALB ashtu edhe vendeve te tjera eshte per te detyruar qe te rrisesh buxhetin e mbrojtjes.

Gjithashtu parashikojne edhe rritje te nevojes per nderveprueshmeri ne vitet ne vijim. Edhe vete atyre u bie me lire nese nderveprueshmeria jone me ta rritet. Psh. per shume fluturime qe kane te bejne me pranine e bazes ajrore te Kucoves (dhe te tilla do jene nga me te ndryshmet) mund ti kryejne helikopteret shqipetar dhe jo ata amerikan. Dmth. ne vend qe amerikanet te vendosin 5-6 helikopter ne Kucove bashke me personelin e nevojshem do vendosen le te themi 2-3 te tille sepse 3 i ka vete ALB. Edhe personel dislokohet me pak, edhe shpenzimet jane me pak etj etj. Kot nuk ti japin ata...

Por qe nderveprueshmeria te jete sa me efikase dhe sa me e lire, mire eshte qe standartet te jane sa me te perafruara dhe kur them standartet kjo ka te beje si me mjetet, se me aftesite e personelin si me komunikimin etj etj.
 

·
Registered
Joined
·
3,236 Posts
Dale pak se nuk ke ci do me shume EC-145 se jan te kushtueshem. Mjafton te mbahen AB-205 ne sherbim dhe parate te investohen ne vende ku duhen me shume. Turp nqs nuk mbajne dot as AB-205 ne gjendje pune kur ata nuk eshte se jan te kushtueshem krahasuar me Cougar. Bosnja dhe shume vende te tjera akoma vazhdojne marin Huey
AB-205 jane platforma te shkelqyera por une nuk e di se edhe sa ka ne plan FA ti perdore. Keta helikoptere ndoshta jane prodhuar ne vitet 80 dhe kushedi sa jane perdorur nga italianet para se te jepen si donacion. Une mendoj qe me donacionin amerikan do dalin jashte perdorimit disa vite me heret nga ajo cka ishte planifikuar.
Psh. edhe per mjetet e blinduara ne pazhfa 2016-2025 shkruan se do merren ne periudhen 2022-2025. Por ja qe me donacionin e amerikaneve erdhen mbi 100 mjete te blinduara me shume pak shpenzime.
Tani ti do thuash po x,y shteti i perdoren ende. E sakte ja psh. edhe Lituania pranoi M113 shume me vone se Shqiperia dhe i ka ne perdorim. Kurse FASH mban kapacitete minimala gatishmerie dhe numer minimal personeli qe nevojitet.
Kjo eshte arsyeja qe une nuk besoj se do perdoren AB-205 me teper. Vetem ne te ardhmen te kemi ndonje skenar te papritur qe do kerkoje mobilizim dhe atehere do perdoreshin gjithe helikopteret qe jane ne gejndje fluturimi.
 

·
Registered
Joined
·
3,236 Posts
Tashi me numra se sa do mbajne ne sherbim dhe sa kane fluturuar me ore fiks nuk e di une se me ndodh te harroj se sa kilometra ka bere makina ime por AB205 do jete ende ne sherbim ne vitet ne vijim.

E kam shkruar edhe me perpara qe personalisht mendoj qe arsyeja pse amerikanet japin mjete kohet e fundit si ALB ashtu edhe vendeve te tjera eshte per te detyruar qe te rrisesh buxhetin e mbrojtjes.

Gjithashtu parashikojne edhe rritje te nevojes per nderveprueshmeri ne vitet ne vijim. Edhe vete atyre u bie me lire nese nderveprueshmeria jone me ta rritet. Psh. per shume fluturime qe kane te bejne me pranine e bazes ajrore te Kucoves (dhe te tilla do jene nga me te ndryshmet) mund ti kryejne helikopteret shqipetar dhe jo ata amerikan. Dmth. ne vend qe amerikanet te vendosin 5-6 helikopter ne Kucove bashke me personelin e nevojshem do vendosen le te themi 2-3 te tille sepse 3 i ka vete ALB. Edhe personel dislokohet me pak, edhe shpenzimet jane me pak etj etj. Kot nuk ti japin ata...

Por qe nderveprueshmeria te jete sa me efikase dhe sa me e lire, mire eshte qe standartet te jane sa me te perafruara dhe kur them standartet kjo ka te beje si me mjetet, se me aftesite e personelin si me komunikimin etj etj.
Une me shume mendoj te e dyta per te rritur nderveprueshmerine. Edhe kroatet pajisen me UH-60, bashke mjetet e blinduara njejte pervec M-ATV qe ende nuk ka Shqiperia.
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
Ky siper eshte suedez dhe eshte cisterne karburanti te helikopterve. Amerikan kemi pasur disa kamiona te tjere por qe nuk i perdorim me dhe qe erdhen ne vitet 90 bashke me ato shervoletet.
 

·
bitte spiel mir etwas
Joined
·
7,434 Posts
mua me duket si Magirus Deutz-at e vjeter
 
17201 - 17220 of 17398 Posts
Top