SkyscraperCity banner

17221 - 17240 of 17395 Posts

·
Registered
Joined
·
7,011 Posts
Ky siper eshte suedez dhe eshte cisterne karburanti te helikopterve. Amerikan kemi pasur disa kamiona te tjere por qe nuk i perdorim me dhe qe erdhen ne vitet 90 bashke me ato shervoletet.
Eshte zis si e tha Besarti.. ato chevrolet larg qofte se harxhojne sa dy defendera.
 

·
Registered
Joined
·
135 Posts
A mendoni se me terheqjen e NATO nga Afganistani trupat tane do te kthehen me ndonje Oshkosh ose mjet tjeter qe Amerika ska leverdi ti mari mbrapsh?
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
Nuk eshte zis eshte Scania, cne zis. Transporton karburant ajror. Kodi 33-1203 tek tabela e verdhe.

Nuk me hapet ajo faqja por nese e ka kete model po mundel na e sille ne forum.
 

·
Registered
Joined
·
3,236 Posts
Mendoni se ka ndonje shans qe pas perfundimit te Defender Europe aleatet, ne vecanti amerikanet, mund te lejne ne terren ndonje mjet, si dhurate per Shqiperine?
Ska nevoje te lene se kane dhuruar transportues te blinduar. Ndonje Stryker apo Bradley, nese vijne ne Shqiperi nuk mund ti lene ne Shqiperi sepse:
1. Nuk jane si mjetet MRAP qe prodhuan teprice per sulmet IED ne Afgansitane pastaj i shperndane aleateve dhe cka mbeti ende policise amerikane. Jane mjete qe do perdoren ende shume gjate kohe pra nuk mund ti lene njesitet e tyre te carmatosura per nje stervitje ne nje shtet aleat.
2. FASH nuk ka buxhet , infrastrukture e as 1500 personel shtese te behet e pajisur me nje batalion shtese i mekanizuar.
Nese flasim per armatim te lehte si DMR, mitroloze 12.7mm, kundra-tanke, kundra-ajrore etj. nuk i dihet. Ne fakt duhej ne 2020 te ishin blere kudnra-tanke, kundra-ajrore e mortaja 120mm por nuk u pame dicka te tille me gjasa shkak i pandemise.
 

·
Registered
Joined
·
135 Posts
Ska nevoje te lene se kane dhuruar transportues te blinduar. Ndonje Stryker apo Bradley, nese vijne ne Shqiperi nuk mund ti lene ne Shqiperi sepse:
1. Nuk jane si mjetet MRAP qe prodhuan teprice per sulmet IED ne Afgansitane pastaj i shperndane aleateve dhe cka mbeti ende policise amerikane. Jane mjete qe do perdoren ende shume gjate kohe pra nuk mund ti lene njesitet e tyre te carmatosura per nje stervitje ne nje shtet aleat.
2. FASH nuk ka buxhet , infrastrukture e as 1500 personel shtese te behet e pajisur me nje batalion shtese i mekanizuar.
Nese flasim per armatim te lehte si DMR, mitroloze 12.7mm, kundra-tanke, kundra-ajrore etj. nuk i dihet. Ne fakt duhej ne 2020 te ishin blere kudnra-tanke, kundra-ajrore e mortaja 120mm por nuk u pame dicka te tille me gjasa shkak i pandemise.
Ne 2020 duhet te behej porosia. Por nga e dime ne qe nuk eshte bere?
 

·
Registered
Joined
·
2,557 Posts
Me kte makinen zis mu kujtua nje anekdote qe me kane treguar kur kishim raporte te mira me ruset. Qe njehere kur I ishte prishur makina zis shqiptarit dhe specialisti rus I thote ne rusisht shqiptarit, kak makina? Dmth cfare ka makina. Shqiptarit ishte bo tym nga merzia kuptohet dhe ja kthen rusit... Kak makina, po mut edhe shoferi... 😂😂😂
 

·
bitte spiel mir etwas
Joined
·
7,434 Posts
ku dreqin kane humb kamionet qe na i kane fal SHBA?
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
ku dreqin kane humb kamionet qe na i kane fal SHBA?
Nuk jane ne sherbim. Pune pjesesh dhe nuk kane ardhur shume ne numer. Ne mos gaboj disa jane te rezervat materiale te shtetit te lyer me te bardhe. Ja njeri ne bazen e Shengjinit. Per mua eshte kamion i bukur sidomos po te jete me mushama ne rimorkio.

1367324
 

·
Registered
Joined
·
135 Posts
Nuk jane ne sherbim. Pune pjesesh dhe nuk kane ardhur shume ne numer. Ne mos gaboj disa jane te rezervat materiale te shtetit te lyer me te bardhe. Ja njeri ne bazen e Shengjinit. Per mua eshte kamion i bukur sidomos po te jete me mushama ne rimorkio.

View attachment 1367324
Sa keq. Keshtu do na perfundojne dhe Humveet pas disa viteve fatkeqesisht. Lihet malli perendimor te ndryshket dhe mbajne mbeturina sovjetike. Prite kur te shohesh edhe Humveet keshtu pas disa kohesh. Do ti kanibalizojne per pjese deri sa te ngelen 10 cop nga kto te rejat
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
Sa keq. Keshtu do na perfundojne dhe Humveet pas disa viteve fatkeqesisht. Lihet malli perendimor te ndryshket dhe mbajne mbeturina sovjetike. Prite kur te shohesh edhe Humveet keshtu pas disa kohesh. Do ti kanibalizojne per pjese deri sa te ngelen 10 cop nga kto te rejat
Nuk kemi mbeturinat sovietike. Pse mendon keshtu?
 

·
Registered
Joined
·
7,011 Posts
Ngjitur me amerikanen eshte edhe ky austriaku. Kemi ende ne sherbim. View attachment 1368615
Ne mos gaboj eshte zviceran ai kamioni ndersa per ato amerikanet ke te drejte kishin problem pjeset e kembimit por dhe ishte fakti qe harxhonin shume dhe nuk ishin te manovrueshem, shume here me mire acm italiane psh. Sidoqofte varja, deri sa te fillojme te blejme dhe te na dhimbset leku keshtu do ndryshken materialet, sidomos kur nuk ka nje politike te qarte orientimi (qe te mundeson teknike, pjeset e kembimit apo rigjenerimin) por prano çte dhurojne.
 
17221 - 17240 of 17395 Posts
Top