SkyscraperCity banner

17241 - 17260 of 17395 Posts

·
Registered
Joined
·
226 Posts
Ne mos gaboj eshte zviceran ai kamioni ndersa per ato amerikanet ke te drejte kishin problem pjeset e kembimit por dhe ishte fakti qe harxhonin shume dhe nuk ishin te manovrueshem, shume here me mire acm italiane psh. Sidoqofte varja, deri sa te fillojme te blejme dhe te na dhimbset leku keshtu do ndryshken materialet, sidomos kur nuk ka nje politike te qarte orientimi (qe te mundeson teknike, pjeset e kembimit apo rigjenerimin) por prano çte dhurojne.
Steyr 680 eshte austriak. Kamioni amerikan eshte M35.
 

·
Registered
Joined
·
2,040 Posts

·
Registered
Joined
·
135 Posts
View attachment 1369551
View attachment 1369553
View attachment 1369557
Me skrepa. Mire e kan, me ne vetem stervitje me hapje kanalesh mund te besh se kapacitet tjeter skemi. Dyshoj shume qe pjesemarrja jone ne ate stervitje do jete ne nje mase domethenese duke qen qe skemi kapacitete
 

·
Registered
Joined
·
43 Posts
Edhe UH60L nuk besoj se jane. Une prap vijoj te besoj se helikopteret jane goxha te rinj per te mos thene jane nga fabrika. Tek DSCA jane disa shtete niveli i shqiperise qe kane marre te gjitha UH60M, si Kroacia, Letonia etj.
Plus qeveria shqiptare ka marr nje financim te pjesshem nga departamenti i shtetit 30mln dollare nderko qe te kosto e atyre te Kroacise me sa shof eshte tek 115mln perfshi pjese dhe suport teknik.

Tani o jane keta tanet aq cop cop sa nuk duan te shpenzojne nje dollare nga xhepi ose nuk ka mundesi tjeter.

Ambasada ose ben gabim me percaktimin ose mbase specifikat i ka si varianti A. Por cfare nuk ben vaki, edhe mund te jene 30 vjecar... por do ishte nje turp i madh per ne dhe sidomos per Olta Xhacken qe ne ate detyre vetem shtoj ca kile dhe asgje me shum. Ministrja me e deshtuar duke ja kaluar edhe Kodhelit qe i nxirrte ushtaraket me mbledh plehra.
U bene si ato pushket italiane Qe Jane te viteve 70
 

·
Registered
Joined
·
43 Posts
Mbahet pra dhe eshte praktike normale. Ke 4 Cougar por psh. 2 perdoren per disa vite ndersa 2 te tjeter mbahen ne hangar. Pas disa kohesh ndrohen, keta qe perdoreshin kalojne ne hangar ose cohen jashte per sherbime futen ne pune dy te tjeret, e keshtu me rradhe pas disa viteve prap rrotacion. Pse ca kujtove ti? E njetja gje me sojet e tjere te helave.
Po me ate Cougarin Qe u rrezua ne Shkoder cfare u be?Ishte gabim I piloteve apo faji I Helikopterit
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
Po me ate Cougarin Qe u rrezua ne Shkoder cfare u be?Ishte gabim I piloteve apo faji I Helikopterit
EC145, qe u rrezua ne Shkoder ndodhet ne tunelet e bazez ajrore te Gjaderit. Ne pergjithesi raportet per te tilla aksidente nuk behen publike sidomos ne raste si ky, qe nuk ka ndonje interes publik. Ngjarja kalon dhe harrohet. Edhe nese behen publike per arsye te ndryshme nuk jane te besueshme.

1371696
 

·
Semi-Retired
Joined
·
6,402 Posts
EC145, qe u rrezua ne Shkoder ndodhet ne tunelet e bazez ajrore te Gjaderit. Ne pergjithesi raportet per te tilla aksidente nuk behen publike sidomos ne raste si ky, qe nuk ka ndonje interes publik. Ngjarja kalon dhe harrohet. Edhe nese behen publike per arsye te ndryshme nuk jane te besueshme.
Eshte bere i ditur perfundimi i raportit. Ka qene faj i piloteve dhe nuk ka pas probleme teknike helikopteri.
 

·
Registered
Joined
·
226 Posts
Eshte bere i ditur perfundimi i raportit. Ka qene faj i piloteve dhe nuk ka pas probleme teknike helikopteri.
Gjithmone mundohen tja ngjeshin piloteve ne te tilla raste por nuk jane te besueshme si raporte. Jane shume interesa mbrapa per kompanine e prodhimit. Keshtu ka ndodhur me aviacionin civil shume here e jo me me ate ushtarak qe eshte shume me i "manovrueshem" si sektor.
 

·
Semi-Retired
Joined
·
6,402 Posts
Gjithmone mundohen tja ngjeshin piloteve ne te tilla raste por nuk jane te besueshme si raporte. Jane shume interesa mbrapa per kompanine e prodhimit. Keshtu ka ndodhur me aviacionin civil shume here e jo me me ate ushtarak qe eshte shume me i "manovrueshem" si sektor.
Raportin e ka nxjerr nje kompani private gjermane per prokurorine. Tani nuk po e gjej si raport por kishte dale ne perfundime te qarta qe Helikopteri ka qene duke fluturuar rrafsh me liqenin deri sa edhe i mbijetuari u ka hedh nga dera e pasme.
 

·
Registered
Joined
·
3,236 Posts
Po kur ke vetem logjistik dhe asgje tjeter athere je brigad hapje kanalesh jo ushtri
Forcat shqiptare do te mobilizohen se paku me aq as u mobilizuan ne Albanian Effort nese jo me shume. Kurse aleatet do sjellin edhe mjete tjera. Deri tani jane konfirmuar helikoptere te ndryshem, avione F1-6 dhe F-35, sisteme patriot etj.
 

·
Registered
Joined
·
135 Posts
Forcat shqiptare do te mobilizohen se paku me aq as u mobilizuan ne Albanian Effort nese jo me shume. Kurse aleatet do sjellin edhe mjete tjera. Deri tani jane konfirmuar helikoptere te ndryshem, avione F1-6 dhe F-35, sisteme patriot etj.
Nga Albanian effort nuk ka as foto as video te veprimeve luftarake, qe me ben te mendoj qe ishte nje stervitje patetike pothuajse vetem kqyrje e kroateve qe manovronin me Patria. Te pakten mbase vijn Black Hawk po sa me shume kohe kalon aq per pak shanse ka qe vijne para stervitjes. Duhet te kishin ardhur tashme
 
17241 - 17260 of 17395 Posts
Top