SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 25 Posts

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
biegnący eksterytorialnie przez Białoruś
Ciekawe ile takich eksterytorialnych linii funkcjonuje w krajach WNP?
 

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
^^
Zdjęcia zrobione w Poznaniu, w latach 2010-2012 przedstawiający opuszczone tereny kolejowe położone przy dawnych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego, a także mało eksploatowane w ostatnich czasach bocznice. Obecnie część tego obszaru ulega zmianom, a niektóre udokumentowane wraki i pozostałości wagonów zostały zezłomowane.
http://www.maciej-grz.jdm.net.pl/?p=1055
 

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
^^ Parowozy Tr202 (typ Liberation) produkcji brytyjskiej, eksploatowane na PKP od 1946 r., także posiadały, początkowo, stanowisko maszynisty z lewej strony (jak m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii). Później (lata 50/60.), przy okazji remontów, przenoszono stanowiska na prawą stronę.
 
  • Like
Reactions: racuch2404

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
Serce boli na widok jego stanu. Zero szacunku dla zabytków...
Zabytkiem to on będzie jak zostanie wpisany na listę zabytków. Obsługa pasażerowie, w chwili obecnej, raczej nie myślą o nim jako o zabytku...
 

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
Mam dosyć nietypowe pytanie. Poszukiwana jest lokalizacja, w której będzie można zrobić ciekawe ujęcie filmowe przejeżdżającego Pendolino. Widok z wiaduktu lub wzgórza, pociąg wyjeżdżający z łuku, ładny krajobraz - te klimaty :) Polecilibyście jakieś miejsce?
Film użytkownika 1witkor:
https://www.youtube.com/watch?v=nfo2R1-0Hdg
Filmy ziuru1miechow:
https://www.youtube.com/watch?v=eU5uMe9jf-Y
https://www.youtube.com/watch?v=vAUGLN8KAwk
https://www.youtube.com/watch?v=D4gUgbhT7aQ
Nagrywane w okolicach Miechowa i Tunelu.
 
  • Like
Reactions: Zawisza

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
Dzięki za wyjaśnienie, rzeczywiście wyglądają one jak pługi. Mamy w Polsce pługi wirnikowe?
Rzeczywiście, jak podali koledzy wyżej najpopularniejszym pługiem wirnikowym w Polsce był pług typu Henschel. Oprócz Chabówki podobny egzemplarz można spotkać także w skansenie w Karsznicach.
Poza tym mieliśmy 2 egzemplarze polskich pługów wirnikowych - typ 414S.
Jest podobny do tych na stacji Oświęcim (411S), poza tym, że jedno czoło jest "lemieszowe", a drugie - "wirnikowe".
Więcej info z tej strony:
Pług odśnieżny
Producent: ZNTK Stargard
Rok produkcji: 1986
Długość ze zderzakami: 16 620 mm
Masa w stanie służbowym: 64 t
Prędkość transportowa: 80 km/h
Szybkość odśnieżania: 10-50 km/h
Prototyp pługa odśnieżnego lemieszowo-wirnikowego typu 414S projektowanego na podstawie rozszerzonych założeń konstrukcyjnych, opracowany przez CBK PKP w Poznaniu na bazie eksploatowanych od 1972 r pługów 411S. Podwozie zaadaptowane z węglarki typu 401Wb (wózki 1XT/B), natomiast kabiny są przerabiane z lokomotyw elektrycznych EU07. Czoło „A” wyposażone jest w lemiesze służące do zgarniania i spychania (jednostronnego lub dwustronnego) śniegu o grubości warstwy do 1,5 m. Czoło „B” posiada urządzenie wirnikowe służące do usuwania i odrzucania na odległość ok. 30 m warstwy śniegu o grubości do 3 m. Podczas pracy pług może się poruszać z prędkością 10-50 km/h. Do tego celu niezbędna jest lokomotywa o mocy co najmniej 1250 kW (1700 KM) – pchanie pługa. Ponadto pług 414S jest wyposażony w obrotnicę, która umożliwia dokonanie na szlaku kolejowym zmiany czoła (lemiesze lub wirnik) przez obrót pługa o 180 stopni. Pług 414S-01 przydzielony był do Lokomotywowni Tłuszcz.
Pługi 411S i 414S nie mają co prawda własnego napędu, jak wspomnieli koledzy wyżej, ale są wyposażone w silniki do napędu hydraulicznego mechanizmu sterującego lemieszami, a w 414S także wirnika.
Poza tym na polskich szlakach można spotkać też podobne pługi produkcji radzieckiej - SDPM. Z racji pokaźnych gabarytów* (skrajni wg norm radzieckich/rosyjskich) stosowane zwykle na wschodzie kraju, często na torze szerokim 1520mm. Wszystko wskazuje też na to, że wszystkie SDPM używane są wyłącznie ze sprzęgami samoczynnymi typu SA3, niezależnie od rozstawu osi.

*Na tym zdjęciu widać to wyraźnie - porównanie z "malutkim" Gagarinem. :)
 
  • Like
Reactions: Grzegorz.Janoszka

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
Dzięki - nie znam się aż tak na tym wszystkim, ale spodobał mi się ten pojazd ze względu na wyraz oczu ;)
Ja właściwie zgadywałem. ;) Ale podobne pojazdy na torze normalnym noszą właśnie oznaczenie WM - skrót od Wózek Motorowy, np. WM-5, WM-10, WM-15, itd.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolzam_WM-10
O, a to jeszcze ciekawsze
Adaptacją zajmowały się Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe w Skalmierzycach. Przebudowywano zarówno Warszawy "garbate", jak i sedany, pick-upy i kombi.
 

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
Wg mnie trochę różnią się budową, ale są na tej samej wysokości.
 

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
http://i.imgur.com/rxkig3j.jpg - jeśli kogoś to zainteresuje, to widoczna na zdjęciu hutnicza stonka - 6De - posiada, zamiast typowego silnika a8C22, dwa mniejsze typu Wola H (podobne, albo takie same napędzają mniejsze lokomotywy 401Da, które również zasilają flotę częstochowskiego zakładu). Widoczny garb, ciągnący się niemal przez całą długość przedziału maszynowego, to najpewniej odprowadzanie spalin drugiego agregatu. Dodatkowo, lokomotywy te posiadają też sterowanie zdalne: widoczne na dachu kabiny typowe koguty migają ponoć wtedy, gdy lokomotywa prowadzona jest właśnie z pilota.
Modernizacji dokonano w latach 90.
 

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
^^Tory odstawcze za lokomotywownią, "rozsławione" przez jakiegoś geniusza, który opatrzył swoje(?) zdjęcie adnotacją "abandoned depot". Fakt, że gros zgromadzonego tam taboru (kibli) nie wygląda najlepiej. Ostatnimi czasy i tak jest jednak nieco lepiej: jak widać na zdjęciu, oprócz rupieci "parkują" tam także świętokrzyskie Elfy, łódzkie turbokible i dolnośląskie (turbo)kible.
Jeszcze dwadzieścia lat temu stacjonował tam pociąg ratunkowy z ciągnikiem CW-34. Wg jednego z pracowników Muzeum Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej (na dworcu Stradom) ów ciągnik ostatni raz - przynajmniej oficjalnie - miał być uruchamiany w... 1983 r.
Do przełomu lat 90./00. w krzakach przy wiadukcie pod al. Niepodległości dogorywały też dwa ostatnie częstochowskie "gagariny", które zapewne skończyły w Herbach.
 

·
All Cats Are Grey
Joined
·
1,881 Posts
czyli to taki prototyp Pesowskiego Kiosku 6Dk na dwa agregaty
Można powiedzieć, że to była pierwsza dwuagregatowa stonka.
A znów częstochowskie hutnicze 6Dg były pierwszymi Newagowskimi modernami stonek, które dały początek całej serii zmodernizowanych SM42.
 
1 - 20 of 25 Posts
Top