Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 109 Posts

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,746 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Iako mozda ova reportaza nece privuci toliko paznje, odlucio sam da je ipak postavim s obzirom da imam bas puno materijala. Reportaza je sa naseg ovogodisnjeg odmora koji nas je odveo u Nicu, Monako, Kan, Villefranche-sur-mer i Cagnes-sur-mer. Tj. odleteli smo za Nicu, tamo se stacionirali a onda napravili ture po jednim od najprestiznijih regiona u Evropi.

Sta da uvedem kao intro? Motivi? Pa eto... Kada smo ovo rezervisali nismo razmisljali o nekih dosta daljim destinacijama, a i draga mi nije nikada bila ovde. Meni je ovo treci put u Nici, drugi put u Monaku i prvi u Kanu. Iako sam u Nici do sada bio jednom leasure, ovo je prvi put da dolazim na duze od dana i da dolazim po lepom vremenu. Moram odmah reci da prema Nici sam generalno pre ovoga bio dosta ravnodusan. Mesec dana pre odmora sam izbegao tronedeljni poslovni put u Marsej bas zbog Nice. Ostala mi je u secanju kao delimicno depresivan, pomalo prljav i ne toliko bezbedan grad. Kao i Pariz uostalom. Medjutim, moje misljenje o njoj se dosta promenilo, a vi sami po slikama sudite o francuskoj rivijeri.

Pa da krenemo, ne?

Preko Venecije i Djenove stizemo...

Prepare for landing. Touchdown u nekih 20:15. Vreme blagi uzas. Sva sreca, kise je bilo samo po dolasku i jos jedno popodne.

Iznajmili smo apartman na 10 dana u severnom delu Nice kod parka Sambrun (Chambrun). Koristili smo tramvaj za spustanje u centar i na plazu. O gradskom prevozu kasnije.

Tipicne ulice severne Nice. Vile i zelenilo.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,746 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Prvi je dan. Pa umesto gradskog prevoza krecemo peske ka centru. To je nekih 3-4 km udaljeno i prolazi kroz "privatni" deo Nice, pa se spusta na bulevar Jean Medecin. Odmah primecujem da se Nica definitivno promenila u odnosu na zadnji boravak pre 4 godine.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,746 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Dosta ljudi sa ovih prostora je Nicu videlo na dan, i to uglavnom se desava kada preko agencija idu za Barselonu autobusom pa u prolazu stanu ili noce. Retko kad se ide severno od autoputa i zeleznicke stanice. Prolazimo trg Sarl de Gol i pored stanice za sinobuse iz severnih predgradja prolazimo ispod autoputa i pored Gare de Ville.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,746 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Idemo malo u setnju pesackim ulicama ovog grada. Za Nicu treba shvatiti da iako spada u top 10 po velicini francuskih gradova, ona ima izrazen sezonski karakter. Kaze da leti i do 3x poraste broj ljudi u njoj. Medjutim ona je prijatan grad cele godine. Jedini problem koji imam sa njenom klimom su kise. Rodjen sam na moru u jednom gradu, odrastao mali deo detinjstva u drugom i ako nesto mrzim to su dosadne kise u jesen i zimu.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,746 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Pesacke zone, uracunajuci i najpoznatije i prenaduvano englesko setaliste su zaiste prepune restorana. Ono sto jeste interesantna stvar je da Nica uopste nije skup grad, kako se ocekuje i da restorani imaju ujednacene cene, od marokanskih kebab kioska do elitnih restorana cene odstupaju od prosecno za maksimalno 30%.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,746 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Ono sto se drasticno u par godina promenilo u Nici je saobracaj. I jos nesto, ali saobracaj mi je prvo zapao za oko. Sem sto je T1 sredjen odlicno i resen decijih bolesti. T1 je jedina linija tramvaja koja se spusta sa severa do centra pa zatim se penje ponovo na severoistok. Radnim danima na svakih 3-4 minuta ide. Uvedene su objedinjene tarife i cekiranje u gradskom prevozu, sto svi postuju jer su kazne drakonske (33 evra + 38.5 evra ukoliko niste cekirali kartu ili 49 + 38.5 ukoliko je nemate). Kontrole su iznenadne i nema pogadjanja sa njima. Nica se ugledala na manji i poznatiji Monako, pa je tako dosta podzemnih parkinga izniklo u svim zivim delovima grada, uveden je sistem gradskih bicikli i gradskih elektromobila koji ocigledno super funkcionise.

I popodne nas je opet dohvatila kisa, ali svejedno je usledila setnja do luke.

Ovo je deo okoparka Sambrun. Kao sto pomenuh, nas komsiluk.
Nisam dovoljno pomenuo, ali mrzim ovakve kise u morskim gradovima.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,746 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Nica ima jasno izdefinisan stari grad koje se arhitektonski i urbanisticki razlikuje od modernijeg dela. Iako je Centralna Nica deo juzno od zeleznicke stanica, stara Nica obuhvata tek manji deo toga. Karakterisu je uske ulice i nastala je kao naselje pod tvrdjavom. One malo sire od metar, dva su pretvorene u dosta posecene pesacke zone sa restoranima raznog tipa. Nica je inace burno prolazila kroz istorija, dosta osvajaca je prolazilo kroz nju.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,746 Posts
Discussion Starter · #15 ·
I dalje je na redu prvodnevno inicijalno (re)upoznavanje Nice. Mesto je jako popularno medju Rusima, Skandinavcima i Englezima. Uz njih tu su istocni narodi i to je okosnica turizma. Nekretnine su, jasno, skupe. Agencije se nalaze svuda, medjutim ne toliko skupe koliko biste mozda ocekivali.

Postoji nekoliko interesnih tacaka u starom gradu od cega je najveci javni prostor trg ispred palate pravde.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,746 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Drugi najvazniji trg u gradu je Garibaldijev trg a nalazi se u istocnom delu gradskog jezgra. Severna granica "Centralne Nice" je Gare De Ville, zeleznicka stanica koja je pod renoviranjem i bice pod renoviranjem jedno vreme, uz marsejsku St.Charles stanicu predstavlja najvece zeleznicko cvoriste PACA regiona. PACA region (ili Provence-Alpes-Cote d'Azure) je inace zeleznickom vezom direktno vezan i za London St.Pancras stanicu.

·
SkyTeam member
Oranje Noord
10,746 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Nica ima dosta ruske istorije i to ne samo u ovo novije vreme novopecenih bogatasica. Romanovi su ovde imali posed a u Nici postoji crkva Sv. Nikolaja, lep sakralni objekat, medjutim ovaj put je bio pod renoviranjem. Polako vece pada i red je da povucemo crtu na ovaj, malo suncan a vise kisni dan.

1 - 20 of 109 Posts