SkyscraperCity banner
1 - 20 of 87 Posts

·
stvoreque
9,273 Posts
Discussion Starter · #1 ·

Witam wszystkich!
Otwieram wątek dotyczący regionu Île-de-France gdzie będę umieszczał zdjęcia z całej aglomeracji paryskiej ale wyłączając z tego Paryż. Nie chciałbym po prostu zaśmiecać mojego paryskiego wątku zdjęciami z całej aglomeracji. W ten sposób będzie to bardziej logiczne. Z Île-de-France mam najwięcej do czynienia ze względu na to, że mieszkam na samej granicy tego regionu i Pikardii.

Według danych ze stycznia 2010 roku region ten liczył 11 798 000 mieszkanców. Powierzchnia aglomeracji wynosi ponad 12 012 km², jest najbardziej zaludnionym obszarem Francji: na 1 km² przypadało w 2010 roku 982 mieszkańców. Île-de-France skupia 18% ludności kraju. Zabudowa podmiejska jest tak gęsta, że często zmiana administracyjnej przynależności danego miejsca jest zauważalna tylko dzięki oznakowaniu.
Nagromadzenie w Île-de-France dużej liczby zabytków, ośrodków nauki, bibliotek, uniwersytetów, muzeów, wystaw czasowych, stwarza dogodne warunki do kształcenia się, a bogata oferta rozrywkowa (kina, teatry, kluby, kawiarnie, kabarety, sale sportowe) daje różnorodne okazje do odpoczynku, co przyciąga rzesze turystów z całego świata. W 2008 roku sam region odwiedziło 61 milionów turystów! Zjawisku temu sprzyja rozwinięta sieć szybkich pociągów TGV oraz portów lotniczych, a także kilka podmiejskich centrów rozrywki (m.in. podparyski Eurodisneyland oraz Park Asteriksa).

Z punktu widzenia gospodarczego to jeden z najważniejszych obszarów na świecie i jeden z najbogatszych w Europie. W regionie Île-de-France wytwarza się około 30% produktu krajowego brutto Francji, mimo, iż zamieszkuje go jedynie 18% populacji kraju.Samo PKB regionu paryskiego w 2009 roku wynosiło 552 050 mln euro czyli dla przykładu więcej niż całej Szwecji natomiast PKB per capita w 2007 roku wynosiło 44 300 euro (dla przykladu samego Paryża 75 000 euro).
Aglomeracja cechuje się dużą wydajnością pracy. Bardzo dobrze rozwinięte są różne dziedziny przemysłu, przede wszystkim przemysł samochodowy (fabryki marek Renault, Citroën i Peugeot). Komunikacja i transport miejski należą do najnowocześniejszych w Europie, przede wszystkim rozbudowana sieć metra, a także szybka kolej regionalna, łącząca Paryż z dalszymi przedmieściami (RER).

Dosyć już tego przynudzania. Jutro pojawią się zdjęcia z Nanterre a ta poczatek trochę widoków nocnych na La Défense w ramach "pobudzenia" watku do życia ;)

·
Registered
42 Posts
Kolejny bardzo ciekawy wątek. Będą zdjęcia z Fontainebleau? To jedyna podparyska miejscowość, w której byłem dłużej niż przejazdem, a dobrze jest zobaczyć coś co się zna.

·
stvoreque
9,273 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Kolejny bardzo ciekawy wątek. Będą zdjęcia z Fontainebleau? To jedyna podparyska miejscowość, w której byłem dłużej niż przejazdem, a dobrze jest zobaczyć coś co się zna.
Wiesz, że do Fontainebleau próbuję się wybrać od kilku miesięcy ale zawsze wychodzi tak, że jadę w jakieś inne miejsce. Może w końcu mi się uda w lipcu.

·
Registered
1,934 Posts
To ja już nie będę mieszał w twoim wątku i nic tu nie wrzucę raczej, bo moje zdjęcia przy twoich się chowają.
Powodzonka w foceniu, dobrze Ci idzie, chyba masz za dużo czasu:?:)
Małe OT
1.Jak robicie w wątkach, tylko założyciel wrzuca zdjęcia, czy każdy może coś dodać od siebie? Bo nie chce zamieszania niepotrzebnego robić.
2. Z dróg w PACA wrzucać w wątku drogowym, czy wszystko w tym co założyłem w dziale fotografia?
Koniec OT

·
stvoreque
9,273 Posts
Discussion Starter · #15 ·
To ja już nie będę mieszał w twoim wątku i nic tu nie wrzucę raczej, bo moje zdjęcia przy twoich się chowają.
Powodzonka w foceniu, dobrze Ci idzie, chyba masz za dużo czasu:?:)
Małe OT
1.Jak robicie w wątkach, tylko założyciel wrzuca zdjęcia, czy każdy może coś dodać od siebie? Bo nie chce zamieszania niepotrzebnego robić.
2. Z dróg w PACA wrzucać w wątku drogowym, czy wszystko w tym co założyłem w dziale fotografia?
Koniec OT
Z czasem wolnym to jest różnie (czasem w ogóle go nie mam) i nie przesadzaj z tym, ze mam jakieś fajne zdjęcia bo tak nie jest! Lubie fotografowac po prostu. To jest mój autorski wątek i generalnie w watkach autorskich nie umieszcza sie innych zdjec ale jak chcesz coś dodać od siebie to proszę bardzo. Jeśli chodzi o drogi to raczej wrzucaj do wątku drogowego chociaż ja czasem pokazuje np. swoją podróż do jakiegoś miejsca.

·
Banned
2,138 Posts

Byłeś tam? Cholera mi zabrakło jednego dnia..miałem to w planach..jak miałbym mieszkać w IDF to właśnie albo Wersal, albo Fontainebleau..choć tam nie byłem:):)

Stworku, to ty jeszcze nie masz tych zdjęć na twardym? To dopiero będziesz robił? Kurde..obyś nie przeciągał w czasie:):cheers:

·
stvoreque
9,273 Posts
Discussion Starter · #17 · (Edited)
Byłeś tam? Cholera mi zabrakło jednego dnia..miałem to w planach..jak miałbym mieszkać w IDF to właśnie albo Wersal, albo Fontainebleau..choć tam nie byłem:):)

Stworku, to ty jeszcze nie masz tych zdjęć na twardym? To dopiero będziesz robił? Kurde..obyś nie przeciągał w czasie:):cheers:
Powiem Ci, ze ja jakbym miał do wyboru te 2 miejsca to tylko i wyłącznie Wersal. Fontainebleau jest trochę za daleko od Paryża. Wersal to oczywiście bogaty rejon na mapie IDF gdzie mieszka sporo bogatych ludzi, arystokracja z pokolenia na pokolenie i ogólnie jest bardzo ładnie. Minusem są jednak wysokie ceny nieruchomosci i ogólnie nawet wynajmu mieszkania. Fontainebleau ma z kolei cudowne położenie pośród lasów co jest niesamowite! Oba te miejsca maja zamek z przepięknymi ogrodami ale Fontainebleau leży za daleko mimo wszystko (70km od Paryża).

·
Registered
479 Posts
Rok temu pojawił się artykuł o planach w które był zaangażowany sam Sarkozy. Chodziło o włączenie podparyskich miejscowości do miasta i stworzenie 7milionowej metropolii. Czy te plany pozostały wyłącznie na papierze?

Swoją drogą to bardzo zaskakujące że tak doskonale widoczna z pól elizejskich La Defense nie jest częścią Paryża. Rozumiem że ciagłe przesuwanie granic miasta nie jest konieczne, ale w przypadku Paryża Francuzi trochę przesadzili ;-)

·
stvoreque
9,273 Posts
Discussion Starter · #19 · (Edited)
Rok temu pojawił się artykuł o planach w które był zaangażowany sam Sarkozy. Chodziło o włączenie podparyskich miejscowości do miasta i stworzenie 7milionowej metropolii. Czy te plany pozostały wyłącznie na papierze?

Swoją drogą to bardzo zaskakujące że tak doskonale widoczna z pól elizejskich La Defense nie jest częścią Paryża. Rozumiem że ciagłe przesuwanie granic miasta nie jest konieczne, ale w przypadku Paryża Francuzi trochę przesadzili ;-)
Temat rozszerzania granic administracyjnych Paryża powraca jak bumerang. Osobiście uważam, że Paryż powinien jak najbardziej się rozszerzyć chociaż aglomeracja funkcjonuje w świetny sposób. O ile aglomeracja ma niesamowite szanse rozwoju to już sam Paryż chyba jednak nie za bardzo ponieważ nie ma gdzie. Paryż jest w środku tak "napchany", że w pewnym momencie "straci" oddech i "udusi się" co nie będzie dobre dla samego miasta a musi konkurować z Londynem;). Jest jednak coś takiego jak projekt "Wielki Paryż". Poczekamy i zobaczymy.

·
stvoreque
9,273 Posts
Discussion Starter · #20 · (Edited)
Obiecane zdjęcia z dzisiaj. Byłem w okolicach Saint-Cloud i Suresnes więc miałem okazję oddać się trochę fotografowaniu. Na pierwszy rzut pójdzie Suresnes. Oba miasta położone są na wzgórzach skąd jest genialny widok na aglomerację paryska...naprawdę genialny co widać na zdjęciach. Jesteśmy więc w departamencie Hauts-de-Seine (92)- jednym z najbogatszych i chyba najciekawszych z powodu położenia.

Suresnes
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Zdjęcia są z Mont Valérien w Suresnes ale najpierw zatrzymujemy się przy stacji transilien Suresnes-Mont Valérien. Miłego oglądania i czekam na komentarze.

Tutaj dojeżdża Transilien

1 - 20 of 87 Posts